Fedora 38 beta tashmë është lëshuar dhe është gati për testim

Fedora 38 beta

Fedora 38 beta, një version i madh që premton disa ndryshime emocionuese.

Fedora 38 beta më në fund është në dispozicion për testet eiPërfshin shumë ndryshime të mëdha, nga të cilat më të dukshmet janë prezantimet e versioneve të reja të paketave të ndryshme që përbëjnë sistemin.

Dhe kjo është për shembull GNOME 44, u lançua si një kandidat për lëshim vetëm pak ditë më parë dhe përdoret si një mjedis desktop, ndërsa për anën Spins, KDE vjen me Plasma 5.27 LTS, Xfce 4.18, Cinnamon 5.6, LXQt 1.2.0, MATE 1.26 dhe LXDE They janë në dispozicion.

Përveç kësaj, ne mund të gjejmë edhe në këtë version të ri të Fedora Rrotullime të reja me Budgie dhe Sway, Wayland kompozitor i pajtueshëm me menaxherin e dritareve i3. Për ARM 64-bit (aarch64) një imazh me LXQt ofrohet si desktop. Linux 6.2 ofron kernelin për të gjitha variantet.

Një tjetër nga ndryshimet që bie në sy është çizme e modernizuar. Në të, dallimet me boot klasike reduktohen në përdorimin në vend të imazhit initrd gjeneruar në sistemin lokal gjatë instalimit paketën e kernelit, imazhi i unifikuar i kernelit UKI (Imazhi i Unified Kernel) i krijuar në infrastrukturën e shpërndarjes dhe i certifikuar nga nënshkrimi dixhital i shpërndarjes.

UKI kombinon një drejtues për të nisur kernelin nga UEFI (cung boot UEFI), një imazh i kernelit Linux dhe një mjedis i sistemit initrd të ngarkuar në memorie në një skedar. Duke thirrur imazhin UKI nga UEFI, është e mundur të verifikohet integriteti dhe vlefshmëria e nënshkrimit dixhital jo vetëm nga kerneli, por edhe nga përmbajtja e initrd, vërtetimi i të cilit është i rëndësishëm sepse në këtë mjedis nxirren çelësat në deshifroni FS në fazën e parë.

Matthew Miller, Menaxher i Projektit Fedora, shpjegon:

Fedora 38 Workstation Beta përfshin GNOME 44. Aktualisht është në beta, me një lëshim përfundimtar që pritet në fund të marsit. GNOME 44 përfshin shumë përmirësime, duke përfshirë një ekran të ri të kyçjes, një seksion "aplikacionet në sfond" në menynë e shpejtë dhe përmirësime në cilësimet e aksesueshmërisë. Për më tepër, aktivizimi i depove të palëve të treta tani lejon një pamje të pafiltruar të aplikacioneve në Flathub.
Miller shton:

Paketat tani janë ndërtuar me flamuj më të rreptë të përpiluesit që mbrojnë nga tejmbushjet e buferit. Menaxheri i paketave rpm përdor një analizues OpenPGP të bazuar në Sequoia në vend të zbatimit të tij. Nëse jeni duke profilizuar aplikacione, do të vlerësoni treguesit e kornizës të integruar tani në paketat zyrtare. Sigurisht, ekziston gjuha e zakonshme e programimit dhe përditësimi i bibliotekës: Ruby 3.2, gcc 13, LLVM 16, Golang 1.20, PHP 8.2 dhe shumë më tepër.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Flathub nuk filtrohet më si parazgjedhje kur instaloni Fedora, kështu që të gjitha paketat e ofruara janë të aksesueshme.
 • Kohëmatësi i sistemit për mbylljen e makinës shkon nga 2 minuta në 45 sekonda dhe dërgon një sinjal SIGABRT nëse ndonjë shërbim nuk fiket brenda asaj kohe.
 • Imazhet e drejtpërdrejta janë modernizuar, duke braktisur përdorimin intensiv të Fillimet e fillimit për t'i gjeneruar ato që të jenë më fleksibël.
 • Ofrohet shpërndarja LaTeX versioni TeXLive 2022, i cili është versioni i fundit me mbështetje afatgjatë.
 • Programi ImageMagick përfiton nga versioni i tij i shtatë.
 • Instaluesi Anaconda përdor zonja në vend të dmraid për të mbështetur ruajtjen e RAID të bazuar në firmware ose BIOS.
 • Sigurimi i një imazhi me Phosh, GNOME Shell për celular, i destinuar për telefona ose tableta për arkitekturën x86_64 dhe aarch64.
 • Arkitektura s390x përdor procesorët e gjeneratës z13 si bazë, ato më të vjetrat nuk do të mbështeten domosdoshmërisht më.
 • Zbatimet e serverit X (Xorg dhe Xwayland) u mohojnë klientëve me një kufizim të ndryshëm nga serveri për t'u lidhur me të.
 • Instaluesi i imazhit IoT merr imazhin CoreOS për të thjeshtuar instalimin.
 • RPM përdor Sequoia për të përpunuar formatin OpenPGP në vend të zbatimit të tij të brendshëm.
 • El paquete systemd-udev parazgjedhur në Link.MACAddressPolicy=asnjë në vend të Link.MACAddressPolicy=i vazhdueshëm.
 • Menaxheri i paketave Microdnf është përditësuar në versionin e tij të 5-të.
 • Imazhi i Fedora IoT do të bazohet në osbuild.

Në fund vlen të përmendet se ky version beta shënoi kalimin në fazën përfundimtare të testimit, në të cilin lejohen vetëm rregullimet kritike të defekteve. Nisja e Versioni përfundimtar dhe i qëndrueshëm është planifikuar për 18 Prill.

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të testojnë beta, mund ta merrni atë nga lidhja më poshtë.

Mos harroni se nuk është kurrë e sigurt të përdorni një version paraprak të një shpërndarjeje në kompjuterin tuaj kryesor për shkak të gabimeve dhe humbjes së mundshme të të dhënave. Nëse i kuptoni rreziqet dhe vendosni të provoni sistemin operativ, do të shijoni disa veçori të reja emocionuese, të tilla si mjedisi i desktopit GNOME 44 dhe përmirësimet e menaxherit të paketave rpm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.