Beta e Fedora 39 tashmë është lëshuar, zbuloni se çfarë ka të re

Fedora 39

Fedora 39 beta mbërrin me përmirësime të mëdha

Zhvilluesit e projektit Fedora ata kanë bërë të ditur Përmes një postimi në blog, disponueshmëria e versionit beta të versionit të ri të Fedora 39, e cila shënon kalimin në fazën përfundimtare të testimit, në të cilën rregullohen vetëm gabimet kritike.

Me prezantimin e kësaj beta të Fedora 39 shënohet kalimi në fazën e dytë të procesit të modernizimit të procesit të nisjes, me krijimin e një imazhi të vetëm universal UKI (Imazhi i unifikuar i kernelit). Dallimet me nisjen klasike vijnë në përdorimin, në vend të imazhit initrd të gjeneruar në sistemin lokal gjatë instalimit të paketës së kernelit, të një imazhi të unifikuar të kernelit UKI, të krijuar në infrastrukturën e shpërndarjes dhe të nënshkruar në mënyrë dixhitale nga shpërndarja.

Një tjetër nga ndryshimet që bie në sy është shtimi i një versioni zyrtar të "Fedora Onyx" që vjen me mjedisin desktop Budgie, i cili plotëson versionin klasik të Fedora Budgie Spin. Mjedisi bazë është ndërtuar nga RPM-të zyrtare të Fedora duke përdorur rpm-ostree dhe është montuar në modalitetin vetëm për lexim. Për të instaluar dhe përditësuar aplikacione shtesë, përdoret një sistem paketimi Flatpak, me të cilin aplikacionet ndahen nga sistemi kryesor dhe funksionojnë në një kontejner të veçantë.

Përveç kësaj, në Fedora 39 Montimi dhe shpërndarja e moduleve të përditësuara është ndërprerë veçmas, cikli i jetës së të cilit nuk është i lidhur me përmbajtjen kryesore të shpërndarjes dhe mbështetet në mënyrë të pavarur nga publikimet e shpërndarjes. Arsyeja e këtij ndryshimi është për shkak të humbjes së interesit për zhvillimin e moduleve dhe problemeve me mirëmbajtjen e moduleve ekzistuese.

Sa i përket përbërësve të brendshëm që mund të gjejmë në beta të Fedora 39, është ai Kernel Linux 6.5 është dhënë, sistemi 254 dhe se mjediset e ndryshme të desktopit janë përditësuar, për shembull në edicionin kryesor që mund të gjejmë GNOME 45, ndërsa versionet e tjera janë KDE Plasma 5.27 LTS, Xfce 4.18, Budgie 10.8, Cinnamon 5.8 dhe LXQt 1.3. 

Në lidhje me parcelën e sistemit, NetworkManager ofron përkthim automatik e profileve ekzistuese të lidhjes të ruajtura në format ifcfg në një format të bazuar në skedarin kyç, guaska Bash ka ngjyrën e linjës së komandës të aktivizuar si parazgjedhje.

edhe Ndryshoi mënyrën e ndërtimit të paketave Flatpak në shpërndarje. Në vend të përdorimit të moduleve gjatë rindërtimit të paketave me parametrin "prefiks=/app", përdoret një objektiv i veçantë ndërtimi.

Temat QGnomePlatform dhe Adwaita-qt, të cilat u përdorën për t'i dhënë aplikacioneve Qt konfigurime dhe stile të ngjashme me ato të GNOME, janë ndërprerë në mënyrë që këto aplikacione të përshtaten më mirë në mjedisin GNOME. Arsyeja e përmendur është ngecja e këtyre temave dhe problemet gjatë përdorimit të tyre me disa aplikacione.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • U shtuan metapaketat e shkronjave të paracaktuara* për ta bërë më të lehtë përditësimin dhe instalimin e shkronjave të paracaktuara.
 • Ofroi mundësinë për të hequr paketën tzdata nga baza e të dhënave të zonës kohore për të zvogëluar madhësinë e kontejnerëve të izoluar.
 • Paketa fedora-repos-modular u hoq nga instalimi bazë dhe depoja modulare u çaktivizua. Ndryshimi bëri të mundur përshpejtimin e punës së menaxherit të paketave DNF duke ulur numrin e kontrolleve dhe shkarkimeve të meta të dhënave.
 • Vlera e parazgjedhur e sysctl vm.max_map_count është rritur nga 65530 në 1048576 për të përmirësuar përputhshmërinë me lojërat e Windows të lëshuara përmes Wine ose Steam.
 • Shërbimi createrepo_c përdor si parazgjedhje algoritmin Zstd për të kompresuar meta të dhënat e depove dhe ndalon gjenerimin e meta të dhënave në bazën e të dhënave SQLite.
 • U hoq paketa pam_console, e cila nuk përdorej si parazgjedhje, kishte probleme sigurie dhe mund të zëvendësohej me funksionalitetin systemd.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, vlen të përmendet se kalimi në të renë menaxher i paketave DNF5 dhe instaluesi i ri i bazuar në ueb janë shtyrë deri në lëshimin e Fedora 40. Heqja e planifikuar e drejtuesve org-x11-drv-vesa dhe xorg-x11-drv-fbdev. Në të njëjtën kohë, zhvilluesit po shqyrtojnë përfundimin e mbështetjes për seancat e bazuara në X11 në Fedora 40 në versionet e shpërndarjes me KDE dhe GNOME.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Merrni Fedora 39 beta

Për ata që janë të interesuar të provojnë Fedora 39 beta, mund të marrin imazhin e sistemit nga faqja zyrtare e internetit. Lidhja është kjo.

Mos harroni se nuk është kurrë e sigurt të përdorni një version para-publikues të një shpërndarjeje në kompjuterin tuaj kryesor për shkak të gabimeve dhe humbjes së mundshme të të dhënave. Nëse i kuptoni rreziqet dhe vendosni të provoni sistemin operativ, do të shijoni disa veçori të reja interesante, të tilla si mjedisi i desktopit GNOME 45 dhe përmirësimet e menaxherit të paketave rpm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.