Fedora 39 planifikon të përdorë DNF5 si parazgjedhje

Fedora Linux 39 planifikon të përdorë DNF5

Fedora Linux 39 planifikon të përdorë DNF5 si parazgjedhje për performancë më të mirë

Komiteti i Inxhinierisë dhe Drejtues i Fedora (FESco) njofton se në Fedora 39 ekipi përgjegjës ndoshta do të zëvendësojë DNF, libdnf dhe dnf-automatike cme mjetin e ri të paketimit DNF5 dhe bibliotekën mbështetëse libdnf5. DNF5 duhet të përmirësojë përvojën e përdoruesit dhe të sigurojë performancë më të mirë për menaxhimin e softuerit në Fedora Linux.

DNF është një menaxher i paketave softuerike i cili instalon, përditëson dhe heq paketat në Fedora dhe është pasardhësi i YUM (Yellow-Dog Updater Modified). DNF e bën të lehtë mirëmbajtjen e paketave duke kontrolluar automatikisht varësitë dhe duke përcaktuar veprimet e nevojshme për instalimin e paketave. Kjo metodë eliminon nevojën për të instaluar ose përditësuar manualisht paketën dhe varësitë e saj duke përdorur komandën rpm.

Lidhur me funksionet e reja të DNF5, dallohen këto:

 • Menaxher i plotë i paketave pa pasur nevojë për Python
 • sistemi më i vogël
 • Faster
 • Zëvendëson DNF dhe Microdnf
 • Sjellje e unifikuar në të gjithë grumbullin e menaxhimit të softuerit
 • Shtojcat e reja Libdnf5 (C++, Python) do të jenë të zbatueshme për DNF5 dhe Dnf5Daemon.
 • Cilësimet e përbashkëta
 • DNF/YUM është zhvilluar gjatë dekadave me ndikimin e stileve të shumta dhe konventave të emërtimit (opsionet, cilësimet, opsionet, komandat)
 • Mund të ofrojë një alternativë ndaj PackageKit për RPM (një backend unik i PackageKit) nëse është i integruar në Desktop.
 • Pajtueshmëria me grupin Modularity dhe Comps
 • Përmirësime të rëndësishme në bazën e kodit
 • Ndarja e gjendjes së sistemit nga databaza e historisë dhe /etc/dnf/module.d

Në dnf-4, lista e paketave të instaluara nga përdoruesi dhe lista e grupeve të instaluara, si dhe lista e paketave të instaluara të këtyre grupeve, llogariten si një grumbullim i historisë të transaksioneve. Në dnf5 do të ruhet veçmas, e cila ka përparësi të shumta, ndër të cilat më e rëndësishmja është fakti se baza e të dhënave të historisë do të përdoret vetëm për qëllime informative dhe nuk do të përcaktojë gjendjen e sistemit (ai herë pas here korruptohet, etj.). Të dhënat e ruajtura në /etc/dnf/module.d nuk supozohet të jenë të shkruajtshme nga përdoruesi dhe formati i tyre nuk është i mjaftueshëm (informacionet për paketat e instaluara me profile të instaluara mungojnë).

DNF5 është ende në zhvillim dhe disa veçori ose opsione nuk janë ende të disponueshme. Ende ka punë për të bërë në zbatimin e modularitetit, ruajtja e brendshme e të dhënave në lidhje me historinë dhe statusin e sistemit, si dhe dokumentacionin dhe faqet e njeriut. DNF5 mund të testohet nga depoja me ndërtime gjatë natës.

DNF5 do të zhvlerësojë shtojcat dnf, yum, dnf-automatic, yum-utils dhe DNF (core dhe ekstra) python3-dnf dhe LIBDNF (libdnf, python3-hawkey) do të zhvlerësohen me paketat Fedora-obsolete, plus do të ofrojë një lidhje simbolike në /usr/bin/dnf, kështu që përdoruesit do ta shohin zëvendësimin si një përditësim në DNF me ndryshime sintaksore të kufizuara por të dokumentuara. DNF5 do të ofrojë disa pseudonime komanduese të mbështetura dhe opsione për të përmirësuar miratimin e DNF5.

Propozimi i ndryshimit i përmbledh gjërat si më poshtë:

 1. I riu DNF5 do të përmirësojë ndjeshëm përvojën dhe performancën e përdoruesit. Ky zëvendësim është hapi i dytë në përditësimin e pirgut të menaxhimit të softuerit Fedora. Pa këtë ndryshim, do të ketë disa mjete të menaxhimit të softuerit (DNF5, Microdnf i vjetër, PackageKit dhe DNF) bazuar në biblioteka të ndryshme (libdnf, libdnf5), të cilat do të ofrojnë sjellje të ndryshme dhe nuk do të ndajnë historinë. Është gjithashtu e mundur që DNF të ketë vetëm mbështetje të kufizuar për zhvilluesit. Zhvillimi i DNF5 u njoftua në listën Fedora-Devel në 2020.
 2. DNF5 heq kodin Python për një sistem më të vogël, performancë më të shpejtë dhe për të zëvendësuar mjetet ekzistuese DNF dhe microdnf. DNF5 gjithashtu unifikon sjelljen e grumbullit të menaxhimit të softuerit, prezanton një daemon të ri si një alternativë ndaj PackageKit për RPM dhe duhet të jetë shumë më i aftë. Prisni performancë më të shpejtë për shfletimin e depove, operacionet e kërkimit, pyetjet në RPM dhe ndarjen e meta të dhënave.

Propozimi i ndryshimit ende duhet të miratohet nga Komiteti i Inxhinierisë dhe Drejtimit të Fedora-s, por duke pasur parasysh përfshirjen e Red Hat në DNF(5), mund të supozohet se do të miratohet dhe shpresojmë të përfundojë në kohë për ciklin Fedora 39

Fuente: https://fedoraproject.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.