Fedora 39 tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e tij të reja

Fedora 39

Flamuri i Fedora 39

lëshimi i versionit të ri të Fedora 39, i cili vjen me një mori funksionesh të reja, përditësime, si dhe përmirësime interesante dhe rregullime të gabimeve.

Fillimisht Fedora 39 paraqet Linux Kernel 6.5 në të cilin prezantohet mbështetja MIDI 2.0 në ALSA, mbështetje ACPI për arkitekturën RISC-V dhe mbështetje p.për UML (User-Mode Linux). Për më tepër, madhësia minimale e ESP (ndarjes së sistemit EFI) e përdorur gjatë instalimit të Fedora është rritur nga 200 në 500 MB për shkak të mungesës së hapësirës për përditësimet e firmuerit. Kufiri i 500 MB përputhet me cilësimin që Microsoft ka përdorur që nga Windows 10.

Në anën e instalimit, shërbimi tani ofrohet createrepo_c parazgjedh në algoritmin Zstd për të kompresuar meta të dhënat e depove dhe ndalon gjenerimin e meta të dhënave në bazën e të dhënave SQLite. Pakoja Fedora-repos-modular hequr nga instalimi bazë dhe depoja modulare u çaktivizua, ndryshimi bëri të mundur përshpejtimin e punës së menaxherit të paketave DNF duke zvogëluar numrin e kontrolleve dhe shkarkimeve të meta të dhënave.

Në pjesën e paketimit të sistemit, Fedora 39 vjen me mjedisin e desktopit GNOME 45 që ka rëndësi me një tregues dinamik të desktopit virtual në panel, performanca e kërkimit është përmirësuar, një tregues i kamerës është shtuar, rishikimi i videos është përshpejtuar hardueri, shikuesi i imazhit dhe aplikacioni i kamerës janë zëvendësuar, dhe stili i shfaqjes së shiritave anësor dhe bibliotekat GTK 4.12 dhe libadwaita 1.4 kanë është përditësuar.

Temat QGnomePlatform dhe Adwaita-qt, të cilat u përdorën për t'i dhënë aplikacioneve Qt konfigurime dhe stile të ngjashme me ato të GNOME, janë ndërprerëose në mënyrë që këto aplikacione të përshtaten më mirë në mjedisin GNOME. Arsyeja e përmendur është ngecja e këtyre temave dhe problemet gjatë përdorimit të tyre me disa aplikacione.

Një tjetër ndryshim që paraqet Fedora 39 është për të instaluar dhe përditësuar aplikacione shtesë, ya que Tani përdoret një sistem paketimi Flatpak, me të cilin aplikacionet ndahen nga sistemi kryesor dhe ekzekutohen në një kontejner të veçantë.

Për më tepër, përdoruesit e menaxhuar përmes Active Directory, FreeIPA ose LDAP kanë mundësinë të përdorin teknologjinë Passkeys, e cila lejon vërtetimin pa fjalëkalim duke përdorur identifikues biometrikë si shenjat e gishtërinjve ose njohjen e fytyrës, duke përdorur një pajisje të pajtueshme FIDO2 të përputhshme me bibliotekën libfido2.

Se ka ndërprerë montimin dhe shpërndarjen e moduleve të përditësuara veçmas, cikli i jetës së të cilit nuk është i lidhur me përmbajtjen kryesore të shpërndarjes dhe mbështetja ofrohet në mënyrë të pavarur nga lëshimet e shpërndarjes, gjë që bëri të mundur sigurimin e bashkëjetesës së paketave me versione të ndryshme të të njëjtit aplikacion. Arsyeja e ndërprerjes së mbështetjes për modulet është humbja e interesit për zhvillimin e moduleve dhe problemet me mirëmbajtjen e moduleve ekzistuese (aktiviteti i fundit në pagure.io/modularity është vërejtur më shumë se 3 vjet më parë).

Së fundmi, por jo më pak e rëndësishme, përmendet gjithashtu se janë kryer punë përgatitore në lidhje me fazën e dytë të kalimit në procesin e modernizuar të ngarkimit. Dallimet nga nisja klasike vijnë tek përdorimi, në vend të imazhit initrd të gjeneruar në sistemin lokal gjatë instalimit të paketës së kernelit, i një imazhi të unifikuar të kernelit UKI (Unified Kernel Image), i krijuar në infrastrukturën e shpërndarjes dhe i nënshkruar në mënyrë dixhitale për shpërndarje. UKI kombinon drejtuesin për ngarkimin e kernelit nga UEFI (cung boot UEFI), imazhin e kernelit Linux dhe mjedisin e sistemit initrd të ngarkuar në memorie në një skedar.

ndryshime të tjera që bien në sy:

 • NetworkManager ofron përkthim automatik të profileve ekzistuese të lidhjeve të ruajtura në formatin ifcfg (/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-*) në ​​një format të bazuar në skedarë kyç.
 • Ofroi mundësinë për të hequr paketën tzdata nga baza e të dhënave të zonës kohore për të zvogëluar madhësinë e kontejnerëve të izoluar.
 • Vlera e parazgjedhur e sysctl vm.max_map_count është rritur nga 65530 në 1048576 për të përmirësuar përputhshmërinë me lojërat e Windows të lëshuara përmes Wine ose Steam.
 • Paketa me man-pages-ru është ndërprerë, pasi përkthimet e manualeve man në rusisht janë përfshirë gjithashtu në paketën man-pages-l10n.
 • Mënyra se si ndërtohen paketat Flatpak në shpërndarje është ndryshuar. Në vend të përdorimit të moduleve gjatë rindërtimit të paketave me parametrin "prefiks=/app", përdoret një objektiv i veçantë ndërtimi.
 • Imazhi ka filluar me mjedisin e përdoruesit LXQt për arkitekturën Aarch64.
 • Fedora Cloud përfshin aftësinë për të rindezur automatikisht pas instalimit të përditësimeve të paketave që kërkojnë një rindezje të sistemit.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth tij dhe/ose të shkarkoni versionin e ri, mund ta bëni këtë nga lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.