Beta e Fedora 40 tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e tij të reja

Fedora 40 beta

Fedora 40 beta

Është njoftuar së fundmi Lëshimi beta i Fedora 40, i cili vjen jo vetëm për të treguar të gjitha ndryshimet dhe përmirësimet që ka punuar ekipi i zhvillimit, por edhe për t'u ofruar përdoruesve dhe zhvilluesve një mjedis për testet e punës se cili do të jetë versioni i qëndrueshëm dhe në të njëjtën kohë ata mund të mbështesin ekipin me zbulimin e gabimeve dhe dobësive që mund të jenë të pranishme.

Me lëshimin e kësaj beta të Fedora Janë lëshuar versionet beta të disa edicioneve, mes tyre është edhe stacioni i punës me Gnome 46, versioni i KDE me plazma 6 i ri dhe gjithashtu ato të botimeve atomike.

Lajmet e paraqitura nga Fedora 40 beta

Në Fedora 40 Beta, ne përgjithësisht mund të gjejmë në cilindo prej botimeve të tij, të kerneli i ri Linux 6.8, LLVM 18, GCC 14, si dhe se wget utility është zëvendësuar nga wget2 dhe mjeti iotop është zëvendësuar nga iotop-c.

Tux, nuskë e kernel Linux
Artikulli i lidhur:
Linux 6.8 vjen me përmirësime të mëdha në mbështetje, drejtues dhe më shumë

Një tjetër nga ndryshimet e përgjithshme që paraqet Fedora 40 beta është ai zbatimi i fazës së dytë të kalimit në procesin e fillimit modernizuar propozuar nga Lennart Pöttering. Në këtë fazë, përdorimi i një imazhi të unifikuar të kernelit është zbatuar në vend të imazhit initrd të krijuar lokalisht gjatë instalimit të paketës së kernelit, i cili shënon një ndryshim të rëndësishëm nga boot klasik.

Edhe në këtë fazë Mbështetje e shtuar për ngarkimin e UKI direkt nga moduli UEFI shim.efi, duke eliminuar nevojën për një bootloader të veçantë si grub ose sd-boot. Për më tepër, mbështetja UKI është zbatuar në sisteme me arkitekturë Aarch64 dhe një version i imazhit UKI është përgatitur për mjediset cloud dhe makinat virtuale të mbrojtura.

Për më tepër, a paketë e gatshme për përdorim të kornizës së mësimit të makinerisë PyTorch, në dispozicion për instalim me komandën «dnf instaloni pytorch«. Aktualisht, paketa përfshin komponentë për llogaritjen e CPU-së, por mbështetja për përdorimin e GPU-ve dhe përshpejtuesve të specializuar NPU është planifikuar të shtohet në versionet e ardhshme.

Nga ana e Edicioni i stacionit të punës është paraqitur mjedisi i ri Gnome 46, e cila sjell me vete ndryshime të rëndësishme, veçanërisht në menaxherin e skedarëve. Disa nga veçoritë e dukshme përfshijnë aftësinë për të kryer kërkime globale në çdo vend dhe një shirit të ri dinamik që tregon të gjitha operacionet aktuale të skedarëve.

Përveç GNOME, ofron edhe Fedora 40 Beta KDE Plasma 6 me Wayland si sesion të paracaktuar, duke hequr plotësisht mbështetjen për seancën X11 në këtë edicion. Megjithatë, aplikacionet X11 do të mbështeten ende dhe do të funksionojnë siç duhet. Nga ana tjetër, botimet e tjera të Fedora 40 ofrojnë seanca si në X11 ashtu edhe në Wayland, në varësi të përputhshmërisë me mjedisin e desktopit të përdorur.

ndryshime të tjera që bien në sy:

 • Mbështetje për një shumëllojshmëri më të gjerë pajisjesh dhe komponentësh, duke përfshirë procesorin e tabelës Raspberry Pi 5.
 • Zbulimi automatik i adresave IP të dyfishta në rrjet
 • Aktivizimi i zbulimit të konfliktit të adresës IPv4 si parazgjedhje.
 • Përdorimi i stable-ssid si modaliteti i paracaktuar për të caktuar adresa individuale të qëndrueshme MAC në lidhjet Wi-Fi në NetworkManager.
 • U shtua Passim, një server memorie që shpërndan skedarë të kërkuar shpesh nëpër rrjetin lokal pa pasur nevojë të komunikojë drejtpërdrejt me serverët kryesorë ose duke përfshirë CDN globale.
 • Edicionet Fedora Silverblue dhe Kinoite, këto botime përfshijnë programin bootupd për të përditësuar ngarkuesin e nisjes.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Merrni Fedora 40 beta

Për ata që janë të interesuar të provojnë Fedora 40 beta, mund të marrin imazhin e sistemit nga faqja zyrtare e internetit. Lidhja është kjo.

Mos harroni se nuk është kurrë e sigurt të përdorni një version para-publikues të një shpërndarjeje në kompjuterin tuaj kryesor për shkak të gabimeve dhe humbjes së mundshme të të dhënave, kështu që rekomandimi është që të testoni sistemin vetëm në modalitetin live ose në një makinë virtuale.

Vlen të theksohet se nëse gjithçka shkon mirë dhe nuk shfaqen probleme, lansimi zyrtar i versionit të ri të Fedora pritet të arrijë sipas datës së planifikuar, që do të jetë 16 Prill 2024.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.