Fedora 40 do t'i thotë lamtumirë seancës X11 në KDE dhe do të lërë vetëm Wayland 

Fedora

Projekti Fedora është një projekt i hapur i sponsorizuar nga Red Hat dhe i mbështetur nga komuniteti.

Komiteti Drejtues i Inxhinierisë Fedora (FESCO, Komiteti Drejtues i Inxhinierisë Fedora) i cili është përgjegjës për pjesën teknike të zhvillimit të shpërndarjes Fedora, ka bërë të ditur lajmin që ka miratuar plani i dorëzimit për një degë të re të mjedisit të përdoruesit të KDE Plasma 6 në versionin Fedora 40.

Përmendet se në këtë version përveç përditësimit të versionit të KDE, bëhet edhe kalimi në një degë të re përcakton ndërprerjen e mbështetjes së sesionit bazuar në protokollin X11 dhe duke lënë vetëm një sesion bazuar në protokollin Wayland me mbështetje për lëshimin e aplikacioneve X11 në të cilat do të sigurohet duke përdorur serverin XWayland DDX.

Përveç kësaj, përmendet se duke vazhduar ofrimin e mjedisit KDE Plasma 5 me një seancë X11 në Fedora 40 u konsiderua i papërshtatshëm për shkak të mungesës së burimeve për mirëmbajtjen e pavarur të një dege të veçantë të zhvlerësuar në kontekstin e ndryshimit të projektit kryesor të KDE në zhvillimin e Plasma 6 dhe zhvlerësimit të KDE 5.

Zhvlerësimi i X.Org në RHEL 9 dhe vendimi për ta hequr atë plotësisht në versionin e ardhshëm kryesor të RHEL 10 citohen si arsye për ndërprerjen e mbështetjes së sesionit me X11. Futja e mbështetjes Wayland në drejtuesit e pronarit të NVIDIA citohet gjithashtu si:

Një faktor kontribues ishte lënia e mbështetjes vetëm për Wayland dhe zëvendësimi i drejtuesve të fbdev në Fedora 36 me drejtuesin simpledrm, i cili funksionon saktë me Wayland. Heqja e mbështetjes së sesionit për X11 do të reduktojë ndjeshëm përpjekjet e mirëmbajtjes dhe do të lirojë burime që mund të përdoren për të përmirësuar cilësinë e grupit të KDE.

Për më tepër, gjithashtu vlen të përmendet që mirëmbajtësit e botimeve zyrtare të Fedora-s, të cilët përdorin përditësime të sistemit atomik, kanë marrë iniciativën për të përdorur një emër të vetëm Fedora Atomic Desktop për ndërtimet, përmbajtja e të cilave nuk është e ndarë në paketa të veçanta dhe nuk përditësohet në mënyrë atomike.

Për të emërtuar botimet atomike Propozohet të përdoret emri "Fedora XX Atomic", ku, për shembull, nëse një përmbledhje Fedora Atomic shfaqet me një mjedis desktopi, le të themi për shembull KDE, kjo do të quhet Fedora KDE Atomic.

Aktualisht, Botimet atomike Fedora paraqiten në faqe si "të pandryshueshme", lose që i ngatërron përdoruesit. Përveç kësaj, këto ndërtime shpërndahen me emra arbitrar të cilat nuk janë të lidhura me veçoritë arkitekturore, gjë që krijon vështirësi për përdoruesit kur zgjedhin një botim të veçantë të Fedora-s.

Për shembull, një ndërtim atomik me mjedisin e përdoruesit GNOME shpërndahet me emrin Fedora Silverblue, me KDE me emrin Fedora Kinoite, ndërsa me Sway është nën emrin Fedora Sericea dhe me Budgie me emrin Fedora Onyx.

Nëse propozimi miratohet, Ndërtimet e specifikuara mund të fillojnë të dërgohen me emrat Fedora GNOME Atomic, Fedora KDE Atomic, Fedora Sway Atomic dhe Fedora Budgie Atomic. Në të njëjtën kohë, për ndërtimet ekzistuese, riemërtimi lihet në diskrecionin e ekipeve të zhvillimit dhe, nëse dëshirohet, projektet do të mund të mbajnë emrat e tyre të mëparshëm. Botimet atomike të Fedora CoreOS dhe Fedora IoT, të cilat nuk janë të destinuara për stacione pune, gjithashtu do të vazhdojnë të dërgohen me të njëjtët emra.

Për ata që nuk janë në dijeni të kompilimeve atomike, duhet ta dini këtë Këto jepen në formën e një imazhi monolit që nuk ndahet në pako të veçanta dhe Përmirësohet si një njësi e vetme që zëvendëson të gjithë imazhin e sistemit. Mjedisi bazë është ndërtuar nga RPM-të zyrtare të Fedora duke përdorur rpm-ostree dhe është montuar në modalitetin vetëm për lexim. Për të instaluar dhe përditësuar aplikacione shtesë, përdoret një sistem paketimi i pavarur Flatpak, me të cilin aplikacionet ndahen nga sistemi kryesor dhe funksionojnë në një enë të veçantë.

Më në fund po Jeni të interesuar të mësoni më shumë për të? ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.