Fedora Asahi Remix, një shpërndarje për çipat ARM të Apple

Fedora Asahi Remix

Fedora Asahi Remix mbërrin bazuar në Fedora 39

kohët e fundit nisja e shpërndarjen Linux, Fedora Asahi Remix, të cilat projektuar për instalimi i tij në Kompjuterët Mac të pajisur me çipa ARM zhvilluar nga Apple.

Këtu në blog kemi tashmë folur në disa raste për Asahi Linux, i cili është zhvilluar në kuadër të një projekti dhe një komuniteti me objektivin e migrimit të Linux-it në çipat e rinj të Apple Silicon Macs.

Asahi Linux si i tillë Është një shpërndarje që deri vonë versionet e tyre të provës Ato bazoheshin në Arch Linux, Por që nga gushti 2023 projekti njoftoi ndryshimin në Fedora Linux, me të cilin lindi projekti Fedora Asahi Remix.

Tranzicioni është për faktin se Fedora Linux ka mbështetje zyrtare për ARM64 në degën në rrjedhën e sipërme dhe që i lejoi zhvilluesit e Asahi Linux të ndërveprojnë drejtpërdrejt me mirëmbajtësit e depove në rrjedhën e sipërme të Fedora për të zgjidhur problemet e ndërtimit të softuerit.

Rreth Fedora Asahi Remix

Epo, pas disa muajsh nga shpallja e bashkëpunimit midis ekipeve Asahi Linux dhe Fedora, Më në fund u publikua "Fedora Asahi Remix". i cili është projektuar posaçërisht për sistemet Apple Silicon, duke përfshirë ato të përfshira në M1/M2 SoC (MacBook, Mac Mini, Mac Studio dhe iMac).

Fedora Asahi Remix Ai bazohet në Fedora 39 dhe vazhdon të përdorë mjedisin e desktopit KDE Plasma parazgjedhur, edhe pse për ata që preferojnë GNOME, mund ta përdorni këtë mjedis në shpërndarje, konkretisht Gnome 45. Përveç kësaj, Fedora Asahi Remix siguron përputhshmëri me Wayland, duke mburrur në këtë mënyrë një përvojë të qetë të desktopit Linux në pajisjen Apple të ngjashme me macOS, sipas faqes zyrtare të internetit.

Theksohet gjithashtu se Ka mbështetje për modalitetin HDR dhe funksionin VRR, si dhe personalizimi i konfigurimit të tastierës dhe rregullimi i shkallës për të shfaqur informacionin në ekran dhe gjithashtu një magjistar thjeshton konfigurimin e mjedisit të punës.

Për më tepër, Përmendet se ka mbështetje për API grafike OpenGL 3 3.3D duke ofruar veçori të tilla si shaders gjeometri të përshpejtuar nga GPU dhe Transform Feedback, ndërsa vjen gjithashtu me OpenGL ES 3.1 (zbatimi i parë i certifikuar në botë për çipat Apple Silicon) një version i zgjeruar i OpenGL, i krijuar posaçërisht për sistemet e integruara dhe pajisjet celulare. Vlen të përmendet se zhvilluesit po punojnë për të shtuar mbështetje për OpenGL 4.x dhe Vulkan në një përditësim të ardhshëm.

Një tjetër pikë kryesore e Fedora Asahi Remix është ajo integron një zgjidhje DSP e cila u arrit falë një bashkëpunimi me projektet PipeWire dhe WirePlumber, të cilat lejuan zbatimin plotësisht të integruar, duke garantuar kështu cilësi të lartë audio pa pasur nevojë për konfigurim shtesë, kjo do të thotë se është një nga më të mirat që mund të merret nga shpërndarjet e tjera. .

Ekipi gjithashtu zbatoi teknologjinë e patentuar të Bankstown përmirësim i dedikuar i basit dhe zbatimin e Smart Amp, të cilat optimizojnë përvojën e dëgjimit dhe në të njëjtën kohë fokusohuni në minimizimin e konsumit të energjisë, për jetëgjatësi më të gjatë të baterisë gjatë riprodhimit të zërit.

Së fundi, vlen të përmendet se ka ende veçori që nuk mund të përfitohen, pasi shpërndarjes ende i mungon mbështetja për Thunderbolt, mikrofonët, skanerin e gjurmëve të gishtërinjve Touch ID, përveç faktit që Fedora Asahi Remix nuk është ende mbështetur.

Zhvilluesit premtojnë se versioni i ardhshëm i shpërndarjes do të bazohet në Fedora 40 dhe do të fokusohet në ofrimin e mbështetjes për Mac Pro, duke shtuar mbështetjen për OpenGL 4.x dhe Vulkan.

Për ata që janë të interesuar të provojnë Fedora Asahi Remix, duhet të dini se ai shpërndahet në server dhe imazhe minimale, si dhe në konfigurime të personalizuara. Për të instaluar Fedora Asahi Remix nga MacOS, thjesht ekzekutoni komandën e mëposhtme në një terminal:

curl https://alx.sh | sh

Si jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.