Fedora dhe Slimbook bashkojnë forcat dhe lançojnë Ultrabook-un e ri dhe të fuqishëm, "Fedora Slimbook"

Fedora Slimbook

Fedora Slimbook, është rezultat i bashkëpunimit mes Fedora dhe Slimbook

Lajmi është bërë i ditur së fundmi se Slimbook, kompania tashmë e njohur spanjolle që specializohet në laptopë dhe kompjuterë desktop, shpesh të krijuar për të ekzekutuar sisteme operative me burim të hapur si Linux, Në bashkëpunim me Fedora, ata kanë prezantuar lançimin e laptopit “Fedora Slimbook”.

Ky Ultrabook i ri Është projektuar posaçërisht për Fedora, kështu që premton përputhshmëri të përsosur me këtë shpërndarje Linux, sepse pavarësisht nga komponentët e tij të fuqishëm harduerikë, Fedora Slimbook është optimizuar për konfigurime specifike të harduerit Fedora për të ofruar një përvojë të pandërprerë të përdoruesit.

Fedora Slimbook Ka karakteristika më të mira, pasi fuqizohet nga komponentë të fuqishëm harduerikë dhe së bashku me Fedora-n dhe gjithë të mirat e saj, ofron performancë të lartë dhe efikasitet energjetik për përdoruesit, duke e bërë atë një opsion të përshtatshëm.

Nga ana e specifikimet teknike të pajisjeveNjë nga veçoritë e spikatura është padyshim ekrani i tij 3 inç 16K me një raport pamjeje 16:10, i cili ofrohet me një shpejtësi rifreskimi 90 Hz dhe saktësi 100% sRGB të ngjyrave.

Për sa i përket memories dhe ruajtjes, Fedora Slimbook nuk ka probleme me të pasi ofron deri në 64 GB RAM, kështu që multitasking bëhet shumë i lehtë, duke i lejuar përdoruesit të ekzekutojnë disa aplikacione njëkohësisht pa probleme. Sa i përket ruajtjes, deri në aftësinë për të akomoduar një Nvme SSD 4TB ofrohet gjithashtu, duke ofruar hapësirë ​​të bollshme për të gjitha të dhënat dhe aplikacionet tuaja thelbësore.

Për sa i përket karakteristikave të përgjithshme të pajisjeve, përmenden si më poshtë:

Model

Fedora Slimbook 16"
UPC Intel® Core™ i7-12700H deri në 4,70 GHz
14 bërthama, 6 bërthama P, 8 bërthama E, 20 threads dhe 24 MB cache
Përshtatës grafik Bërthamat NVIDIA RTX 3050Ti 4 GB DDR6 2560 CUDA
shfaqje 16 inç 90 Hz LTPS Kundër shkëlqimit
Rezolucioni i përgjithshëm: 2560 x 1600
Shkëlqimi maksimal: 400 cd/m2
Relacioni i kontrastit: 1500: 1
tastierë Tastiera ISO (me tastin TUX) E disponueshme në shumicën e gjuhëve
Panel me prekje 13 x 8 cm "prekje e pafundme" me butona të fshehur për të maksimizuar sipërfaqen Teknologji e integruar e refuzimit të pëllëmbës për të shkruar, me shumë prekje dhe aftësi gjeste.
RAM 2 fole DDR4 të pa salduara 3200 Mhz
16 GB, 32 GB ose 64 GB
(16 GB kërkohen për funksionimin e dy kanaleve)
Ruajtje

 

Deri në 2 M.2 NVMe SSD. Madhësitë e disponueshme: 500 GB, 1 TB, 2 TB (deri në 4 TB në total)
1 PCIe x2 + 1 PCIe x4, mbështet RAID 0 dhe 1
Webcam Webcam 1080p Full-HD me mikrofon stereo
Uebkamera biometrike e dedikuar për zbulimin e fytyrës
USB 2 x USB-A 3.2 Gen1
1x USB-C 3.2 Gen2 me dalje video (porta e ekranit 1.4)
1x Thunderbolt 4 me dalje video (ekranport 1.4a) dhe karikim PD
daljet video 1xHDMI 2.0
2x USB-C me aftësi për dalje video
SO stacioni i punës Fedora
Materiale Ndertimi Magnezi dhe aliazh alumini.
LAN pa tel Përshtatës i pajtueshëm me Wifi 6
Intel AX 200 deri në 2400 Mbps
Bluetooth Bluetooth 5.2
Audio Altoparlantët stereo 2 vat
Webcam Mikrofon stereo i integruar
Konektor 2 mm 1-në-3,5 Jack
peshë
1,5 ~ kilogramë
Madhësi
355x245x20mm
bateri 82 Wh
hamall
Tension automatik dhe karikim i shpejtë inteligjent
120W DC 19V/6,32A
**120 W kërkohet për karikimin e USB-C PD
garanci 3 vjet garanci në Spanjë, 2 vjet në Evropë, 1 vit jashtë Evropës (6 muaj me bateri)
Përmbajtja e kutisë 1 laptop, 1 karikues.

Vlen të përmendet se kjo përputhshmëri harduerike përmirëson përvojën e përdoruesit, veçanërisht për ata që nuk janë të njohur me instalimin e shpërndarjeve Linux.

Fedora Slimbook është laptopi i parë Slimbook që ofron softuerin Fedora të para-instaluar, duke kombinuar estetikën funksionale dhe elegante të nënshkrimit të Slimbook me përkushtimin e Fedora-s ndaj parimeve me burim të hapur dhe fokusimin në shpërndarjet më të avancuara Linux. Partneriteti ndërmjet Projektit Fedora dhe Slimbook ilustron përkushtimin e Fedora-s për të rritur numrin e sistemeve me Linux të parainstaluar dhe për të ulur barrierat për hyrjen për adoptim me burim të hapur.

Nga ana e softuerit, Fedora Slimbook Ultrabook vjen me versionin më të fundit të Fedora 38 (meqenëse versioni 39 është ende në beta dhe versioni i qëndrueshëm do të dalë pas disa ditësh) i cili ka procesin e boot-it të modernizuar, zbatimin e fazës së parë të Microdnf, i cili aktualisht po zëvendëson DNF, akses të pakufizuar në Flathub, me të cilin përdoruesit tani mund të gëzojnë akses të pakufizuar në paketa, përmirësime në anaconda dhe më shumë.

Më në fund, për ata që janë të interesuar në Fedora Slimbook, duhet ta dini këtë Mund të blihet direkt në dyqan në internet nga Slimbook, mund të hyni nga lidhja më poshtë.

Fedora Slimbook Ofrohet në versionin e tij të "konfigurimit bazë". me një çmim prej 1799,00 €, i cili përfshin Intel i7-12700H, NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, 16 GB RAM dhe 500 GB hapësirë ​​ruajtëse NVMe SSD.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, vlen të përmendet se në të gjitha blerjet e Fedora Ultrabook Libër i hollë, Do të ndahen 3% e të ardhurave direkt te Fondacioni GNOME.

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.