Fedora Linux 37 Beta mbërrin me mbështetje për RPi 4, botime të reja dhe i thotë lamtumirë ARMv7

fedora-linux-37-beta

Versioni i qëndrueshëm mund të arrijë, nëse gjithçka shkon mirë, javën e ardhshme

U zbulua Projekti Fedora Kohët e fundit lëshimi i versionit beta ddhe lirimin e tij të ardhshëm të "FedoraLinux 37", i cili pritet të mbërrijë në fund të tetorit 2022 me disa nga teknologjitë më të fundit GNU/Linux.

Fedora Linux 37 pritet siguroni mbështetje zyrtare për Raspberry Pi 4 me grafikë të përshpejtuar dhe përmirësime të tjera, mbështetje për mjedisin e ardhshëm të desktopit GNOME 43 për botimin e Stacionit të Punës, si dhe kernelin e ardhshëm Linux 6.0. Ndërkohë, edicioni Fedora Linux 37 Spins pritet të dërgohet me mjediset desktop KDE Plasma 5.26, Xfce 4.16, LXQt 1.1.0, MATE 1.26 dhe Cinnamon 5.4.

Fedora Linux 37 është ndoshta shpërndarja më e pritur GNU/Linux e vitit. Red Hat, një sponsor i Projektit Fedora, njoftoi të mërkurën se Fedora Linux 37 beta vazhdon përpjekjet e ekipit për t'u sjellë përdoruesve risitë më të fundit dhe më të mëdha në sistemin operativ, nga mjedisi i ri i desktopit GNOME tek versionet e reja që adresojnë përmirësimet, përditësimet dhe më shumë. .

Lajmet kryesore në Fedora 37 Beta

Kjo beta e Fedora Linux 37 përfshin GNOME 43, i cili shton një panel të ri sigurie të pajisjes te "Cilësimet" për të marrë informacion më të hollësishëm rreth përditësimeve dhe statusit të harduerit dhe firmuerit. Më shumë aplikacione GNOME janë transferuar gjithashtu në versionin më të fundit të GTK Toolkit, i cili përmirëson performancën e përgjithshme dhe u jep aplikacioneve të njohura një pamje më të pastër, më moderne. Duke marrë parasysh që ky është një version beta, përvoja duhet të jetë pak më e mirë me versionin përfundimtar.

Vlen të përmendet se nëse nuk jeni adhurues i GNOME, ka shumë alternativa. Gjithashtu në dispozicion janë versionet e KDE Plasma 5.26, MATE 1.26, Xfce 4.16, LXQt 1.10 dhe Cinnamon 5.4, si dhe LXDE, menaxheri i dritares së pllakave i3 dhe mjedisi i edukimit të sheqerit të projektit OLPC.

Një tjetër risi e paraqitur është Përputhshmëria e Raspberry Pi 4, sepse prezanton Fedora Linux 37 Beta mbështetje zyrtare për Raspberry Pi 4 me grafikë të përshpejtuar. Deri më tani, nuk kishte drejtues FOSS për pjesën më të madhe të harduerit të Pi, por Fedora Linux 37 do të përfshijë drejtues të përshpejtuar 3D për OpenGL-ES dhe Vulkan. Nëse nuk doni të prisni për versionin përfundimtar, mund ta provoni funksionimin me Raspberry Pi me versionin beta. Përveç kësaj, mund të prisni edhe përmirësime për seritë Raspberry Pi 3 dhe Zero 2 W.

version beta vë në dukje gjithashtu promovimin e dy varianteve të njohura të Fedora-s te botimet zyrtare. Botimet janë konfiguruar paraprakisht për të përmbushur nevojat specifike të përdoruesve, si p.sh. një stacion pune zhvilluesi (Fedora Workstation), një server Linux (Fedora Server) ose një pajisje Internet of Things (IoT) (Fedora IoT). Këto versione specifike të Fedora-s janë përshtatur tashmë për të përmbushur nevojat e përgjithshme të këtyre përdorimeve; përdoruesit nuk kanë nevojë të modifikojnë gjerësisht cilësimet ose të shtojnë komponentë (por munden akoma nëse dëshirojnë).

Me Fedora Linux 37 Beta, ekipi shton Fedora CoreOS dhe (ri)shton Fedora Cloud Base këtyre botimeve ekzistuese. Fedora CoreOS ofron një sistem operativ Linux të krijuar për ngarkesa pune me kontejnerë, me aftësinë për të përditësuar automatikisht dhe shkallëzuar për të përmbushur kërkesat e këtyre aplikacioneve. Fedora Cloud Base mund të duket si versioni i vjetër i Fedora Cloud dhe ekipi mendon se është. Ky është një imazh Fedora i krijuar për të krijuar makina virtuale për qëllime të përgjithshme (VM) në retë publike dhe private (si OpenStack).

Ndër ndryshimet e tjera të dukshme, Fedora Linux 37 do të heqë mbështetjen për arkitekturën ARMv7 (ARM32/ARMhfp) dhe do të prezantojë një politikë TEST-FEDORA39 për të vazhduar me tendencat më të fundit të kriptove, por kjo veçori është planifikuar të lëshohet në Fedora Linux 39. Fedora Linux 37 Beta sjell përmirësime të tjera teknike si Python 3.11, Perl 5.36 dhe Golang 1.19.

Shkarkoni dhe provoni Fedora Linux 37 Beta

Lëshimi përfundimtar i Fedora Linux 37 pritet më 25 tetor 2022, nëse gjithçka shkon sipas planit. Përndryshe, do të shtyhet për një javë derisa të rregullohen të gjitha defektet kritike.

Deri atëherë, mund ta provoni duke shkarkuar imazhin ISO beta të Fedora Linux 37 faqen zyrtare të internetit. Ju gjithashtu mund të shkarkoni versionet zyrtare të Fedora Linux Spins me mjedise grafike KDE Plasma, Xfce, Cinnamon, LXQt, MATE, LXDE, SoaS ose i3 nga faqja e dedikuar, si dhe botimet e Fedora Linux Labs.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.