Fedora prezantoi familjen “Atomic Desktops”. 

Desktop atomike

Desktop Atomic familja e re Fedora

Disa ditë më parë njoftuan zhvilluesit e projektit Fedora përmes një postimi në blog, duke krijuar një familje të re të versioneve me porosi i Fedora-s, që përdorin modelin e përmirësimit "atomik" dhe dizajnin e sistemit monolit. Këto ndërtesa tani janë grupuar nën familje i quajtur "Desktop atomike Fedora", me ndërtimet e tyre përkatëse të emërtuara bazuar në mjedisin e desktopit që ata përdorin.

Njoftimi për krijimin e versioneve të familjes Fedora Atomic Desktops shënon një hap të rëndësishëm drejt thjeshtimit i zbatimeve të bazuara në rpm-ostree në ekosistemin Fedora.

Për ata që nuk janë në dijeni të Projektit Atomik, duhet ta dini se kjo filloi 10 vjet më parë me zhvillimin e Atomic Host, një implementim serveri dhe në vitin 2018 u prezantua Fedora Atomic Workstation, i cili më vonë u bë Silverblue, në 2021, Kinoite u lëshua në Fedora 35, i ndjekur nga Sericea në Fedora 38 dhe Onyx në Fedora 39.

Ostree ofron infrastrukturën për të përmirësuar sistemin bazë në mënyrë efikase. Përditësimet e sistemit operativ marrin një qasje të quajtur një përditësim atomik, në të cilin thjesht shkarkoni një imazh të ri dhe e vendosni atë, duke anashkaluar kështu hapin e instalimit të kërkuar për përditësimet konvencionale të paketave. Kjo eliminon dështimet e mundshme të sistemit ose aplikacionit që mund të lindin gjatë përditësimeve të drejtpërdrejta të paketave. Për më tepër, falë Ostree, është e mundur që lehtësisht të ktheheni në versionet e mëparshme të sistemit, duke ofruar një shtresë shtesë sigurie dhe fleksibiliteti.

Rreth familjes së re Atomic Desktops

Është përmendur se prezantimi i kësaj familjeje të re të "Atomic Desktops" është për shkak të nevojës për të thjeshtuar mënyrën se si flasim për rrotullimet e bazuara në rpm-ostree, të cilat janë shtuar me kalimin e kohës, përveç kësaj, përmendet se mungesa e një marke të unifikuar e vështirësoi diskutimin dhe kuptimin e zbatimeve të ndryshme.

Në të ardhmen, rrotullimet e reja Atomic do të përdorin formatin 'Fedora (emri DE) Atomic' për t'i mbajtur gjërat të thjeshta dhe të qarta. Nuk është më e pyetur se cili emër i referohet cilit mjedis desktop. Nuk ka më shqiptime të këqija. Shumë më tepër qartësi. se pse këto rrotullime Fedora janë të ndryshme nga rrotullimet normale."

Për shembull, disa njerëz mund të kërkojnë dokumentacion në Kinoite pa e kuptuar që një artikull në Silverblue vlen edhe për problemin e tyre. Përdorimi i kaq shumë fjalë kyçe kur kërkon informacion për një aspekt, ndarja e të gjithave është joefikase.»

Fedora Atomic Desktops përfshin katër rrotullime, të cilat janë të njohura dhe të vjetra, si p.sh Fedora Silverblu bazuar në GNOME, Kinoite Fedora bazuar në KDE, ajo është zgjedhur të ruajë emrat e saj aktualë për shkak të njohjes së saj në treg. Ndërsa në rastin e Fedora Sericea tani do të njihet si Fedora Sway Atomic y Fedora Onyx tani do të njihet si Fedora Budgie Atomic.

Te reja Desktopët Atomic Fedora do të ndjekin formatin 'Fedora (emri DE) Atomic' për të ruajtur thjeshtësinë dhe qartësinë, ndërsa për njësitë Fedora CoreOS dhe Fedora IoT, të cilat nuk synohen në stacionet e punës, do të ruajnë emrat e tyre origjinalë.

Përveç kësaj, Me daljen e botimeve të reja, do të caktohen emra të rinj., si Fedora Xfce Atomic (projekti Fedora Vauxite), Fedora Pantheon Atomic, Fedora COSMIC Atomic, ndër të tjera. Ky ndryshim synon të reduktojë konfuzionin e shkaktuar nga emra arbitrar që nuk pasqyrojnë natyrën atomike të strukturës dhe desktopit të përdorur.

L Ndërtimet atomike Fedora jepen si një imazh monolit që nuk është i ndarë në paketa individuale dhe mund të përditësohet si një njësi e vetme duke zëvendësuar të gjithë imazhin e sistemit. Mjedisi bazë është ndërtuar nga RPM-të zyrtare të Fedora duke përdorur rpm-ostree dhe është montuar në modalitetin vetëm për lexim.

Për të instaluar dhe përditësuar aplikacione shtesë, përdoret kryesisht sistemi i paketimit të vetë-përmbajtur Flatpak, i cili lejon që aplikacionet të ndahen nga sistemi kryesor dhe të ekzekutohen në një enë të veçantë. Për më tepër, është e mundur të instaloni paketa shtesë rpm duke përdorur programin rpm-ostree nëse dëshironi.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.