Xhaketa poshtë: film i animuar argjentinas i bërë me Blender

Historia e Blender, programi kompjuterik i përdorur për të krijuar Xhaketa poshtë, aventura fluturuese ajo tashmë ka një vend në historinë e informatikës. Jo vetëm për shkak të aftësive të tij të jashtëzakonshme, por, mbi të gjitha, për shkak të mënyrës se si ai i mbijetoi vdekjes së sigurt.


Blender është një program për të krijuar skena dhe animacione në 3D, domethënë llojin e filmit nga i cili njohim Toy Story o Gjetja e Nemos (megjithëse mjete të tjera u përdorën për këto tituj), dhe lindi në 1995 si një aplikim i brendshëm i studios holandeze të dizajnit NeoGeo. Autori i tij, Ton Roosendaal, zgjodhi në 1998 për të shpërndarë programin falas, pasi NeoGeo nuk kishte ndërmend ta shiste atë dhe themeloi kompaninë NaN për të përparuar zhvillimin e saj. Pastaj, në 2002, NaN falimentoi. Mijëra njerëz që përdorën Blender panë se si falimentimi kishte lënë kodin burimor (recetën) e softuerit, i cili ishte për versionin 1.8, midis aseteve të sekuestruara nga NaN.

Përballë katastrofës, Roosendaal pyeti komunitetin e përdoruesve nëse ata do të ishin të gatshëm të paguanin për kodin burimor, në mënyrë që Blender të mos vdiste. Përgjigjja ishte një "po" kumbuese. Çmimi i vendosur nga kreditorët ishte 100.000 euro.

Kur Roosendaal filloi fushatën e tij për mbledhjen e fondeve në internet, tani e zakonshme në faqet si Wikipedia, shumë njerëz qeshën me naivitetin e tij. Sidoqoftë, Free Blender iu desh vetëm shtatë javë për të mbledhur paratë. Larg nga ajo që theksuan disa cinikë, Ton nuk iku me çekun, por e çoi te kreditorët, shpëtoi Blenderin dhe e nënshkroi nën licencën GPL, duke e bërë atë softuer falas dhe duke e kthyer në komunitetin e tij të përdoruesve. Që nga ajo kohë, Blender nuk ka ndaluar së përmirësuari dhe sot po shkon për versionin 2.49 ( www.blender.org ).

Filmi Xhaketa poshtë Shtë krijuar me një version të modifikuar të Blender, përshtatur me veçoritë e projektit. Tani, si ka mundësi që studioja argjentinase Manos Digitales ishte në gjendje të ndryshonte programin? A e kishin ata gjithashtu atë kod burimor legjendar? Saktë Jo e njëjta, duke pasur parasysh kalimin e kohës, por recetën aktuale të Blenderit. Kështu funksionon softueri i lirë: programet shpërndahen, ndonjëherë edhe shiten, me recetën e përfshirë. Kjo lloj licence është e njëjta që dha lindi Linux-in tani të njohur (www.linux.org) dhe OpenOffice.org .( http://es.openoffice.org ) Quhet Licenca e Përgjithshme Publike (GPL), është krijuar nga Richard Stallman në 1989 dhe ka ndryshuar peisazhin e industrisë së softuerit në dy dekadat e fundit.

Parë në | La Nación


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.