Google tashmë ka dhënë një datë për përfundimin e përputhshmërisë së versionit 2 të Chrome Manifest

Google ka lëshuar një afat kohor në të cilën detajohet se si Përfundimi i mbështetjes për versionin 2 do të ndodhë nga manifesti i tij Chrome në favor të versionit 3, i cili ka qenë nën kritikat për prishjen e shumë prej shtojcave të tij të sigurisë dhe bllokimin e përmbajtjes së papërshtatshme.

Përveç përfshirjes së versionit të dytë të manifestit, bllokuesi i popullarizuar i reklamave uBlock Origin është i lidhur, i cili nuk mund të transferohet në versionin e tretë të manifestit për shkak të përfundimit të mbështetjes për mënyrën e bllokimit të webRequest API.

Që nga 17 janari 2022, shtojcat që përdorin versionin e dytë të manifestit nuk do të pranohen më në Dyqanin e Uebit të Chrome, por zhvilluesit e shtesave të shtuara më parë do të jenë akoma në gjendje të postojnë përditësime.

Në janar 2023, Chrome do të pushojë së qeni i pajtueshëm me versionin e dytë e manifestit dhe të gjitha shtojcat e lidhura me të do të ndalojnë së punuari. Në të njëjtën kohë, postimi i përditësimeve për shtesa të tilla në Dyqanin e Uebit Chrome do të ndalohet.

Në fillim të këtij viti, për Chrome 88, ne njoftuam disponueshmërinë e një versioni të ri manifest për ekosistemin e zgjerimeve të Chrome. Vitet në krijim, Manifest V3 është më i sigurt, efikas dhe ruan privatësinë sesa paraardhësi i tij. Shtë një evolucion i platformës së zgjerimit që merr parasysh ndryshimin e peizazhit të uebit dhe të ardhmen e zgjerimeve të shfletuesit.

Ndërsa shikojmë drejt së ardhmes dhe vazhdojmë të përsërisim dhe përmirësojmë funksionalitetin e Manifest V3, ne gjithashtu duam të ndajmë detaje në lidhje me planin për të hequr gradualisht zgjerimet nga Manifest V2.

Ne duhet ta kujtojmë atë versioni i tretë i manifestit, i cili përcakton aftësitë dhe burimet për t'u ofruar shtojcave, si pjesë e iniciativës për të forcuar sigurinë dhe privatësinë, në vend se webRequest API, deklarativeNetRequest API, e cila ka aftësi të kufizuara, propozohet.

Si Bien la WebRequest API ju lejon të lidhni kontrolluesit tuaj të cilët kanë akses të plotë në kërkesat e rrjetit dhe mund të modifikojnë trafikun në fluturim, API deklarativeNetRequest siguron vetëm qasje në një motor filtrimi jashtë kutisë së integruar në shfletuesin që trajton rregullat e bllokimit më vete. , e cila nuk ju lejon të përdorni algoritmet tuaja të filtrimit dhe nuk ju lejon të vendosni rregulla komplekse që mbivendosen me njëri -tjetrin në bazë të kushteve.

Me afrimin e këtyre datave, ne do të ndajmë më shumë detaje rreth versionit të Chrome të synuar për ndryshim, si dhe më shumë informacion se si mund të preken zhvilluesit dhe përdoruesit e zgjerimeve. 

Ndërkohë, ne do të vazhdojmë të shtojmë aftësi të reja në Manifest V3 bazuar në nevojat dhe zërat e komunitetit tonë të zhvilluesve. Edhe në muajt e fundit, ka pasur një numër zgjerimesh interesante në platformën e zgjerimit.

Sipas Google, ajo vazhdon të punojë në zbatimin e aftësive deklarative NetRequest të kërkuara në shtojcat që përdorin webRequest, dhe synon të sjellë API -në e re në një format që plotëson plotësisht nevojat e zhvilluesve ekzistues të shtojcave.

Në muajt e ardhshëm, ne gjithashtu do të fillojmë mbështetjen për skriptet e përmbajtjes të konfigurueshme në mënyrë dinamike dhe një mundësi ruajtjeje në memorie, ndër aftësitë e tjera të reja. Këto ndryshime u krijuan duke pasur parasysh reagimet e komunitetit, dhe ne do të vazhdojmë të ndërtojmë funksione më të fuqishme të Extension API pasi më shumë informacion ndahen nga zhvilluesit.

Për shembull, Google tashmë ka marrë parasysh dëshirat e komunitetit dhe i ka shtuar mbështetje API -së deklarativeNetRequest për grupe të shumta rregullash statike, filtrim regex, modifikim të titujve HTTP, modifikim dhe shtim të rregullave në mënyrë dinamike, heqje dhe zëvendësim parametrash. Kërkesë, filtrim skedash , dhe krijimin e rregullave specifike për sesionet.

Në muajt e ardhshëm, është planifikuar të zbatohet më tej mbështetja për skriptet dinamike të personalizueshme për përpunimin e përmbajtjes dhe aftësinë për të ruajtur të dhënat në RAM.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me shënimin, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.