Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Sot, dita e parafundit e "Gusht 2023 »Si zakonisht, në fund të çdo muaji, ne ju sjellim këtë përmbledhje të vogël, me disa nga më të shumtët botime të paraqitura të asaj periudhe.

Për ta bërë më të lehtë për ju që të shijoni dhe ndani disa nga informacionet, lajmet, mësimet, manualet, udhëzuesit dhe publikimet më të mira dhe më të rëndësishme, nga faqja jonë e internetit. Dhe nga burime të tjera të besueshme, siç është uebi DistroWatch, Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) dhe Fondacioni Linux (LF).

Korrik 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Korrik 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Në mënyrë të tillë që ata të mund të azhurnohen më lehtë në fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me lajmet e "Gusht 2023", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur nga muaji i kaluar:

Korrik 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Korrik 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Postimet e Muajit

Përmbledhja e gushtit 2023

brenda DesdeLinux en Gusht 2023

mirë

GnuCash 5.3: Çfarë ka të re në Kontabilitetin Financiar SW
Artikulli i lidhur:
GnuCash 5.3: Çfarë ka të re në Kontabilitetin Financiar SW
Si të instaloni dhe përdorni Spotify në Ubuntu ose Debian GNU/Linux?
Artikulli i lidhur:
Si të instaloni dhe përdorni Spotify në Ubuntu ose Debian GNU/Linux?

E keqe

Zbulimi i goditjeve të tasteve me zë
Artikulli i lidhur:
Ata zhvilluan një metodë për të përcaktuar goditjet e tasteve me zë 
Downfall
Artikulli i lidhur:
Downfall, një dobësi që prek procesorët Intel dhe lejon aksesin në informacionin tuaj për të vjedhur të dhënat tuaja

Interesante

Forgejo
Artikulli i lidhur:
Forgejo, një alternativë e shkëlqyer për GitHub dhe Gitea
LibreOffice 7.6 RC2: Tani në dispozicion dhe këto janë të rejat e tij!
Artikulli i lidhur:
LibreOffice 7.6 RC2: Tani në dispozicion dhe këto janë të rejat e tij!

Top 10: Postimet e rekomanduara

 1. Gusht 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux: Një përmbledhje lajmesh rreth GNU/Linux, Software-it të Lirë dhe Burimit të Hapur të muajit aktual që fillon. (Ver)
 2. Në Python ata tashmë diskutojnë propozimin për të hequr GIL dhe për të marrë performancë më të mirë: Komiteti Drejtues ka shpallur dëshirën e tij për të miratuar zgjatjen e propozuar PEP-0703. (Ver)
 3. Firefox 116 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij: Në këtë version të ri janë rregulluar 19 dobësi, nga të cilat 14 dobësi janë shënuar si të rrezikshme. (Ver)
 4. GNOMEApps4: Aplikacione të reja bërthamore, rrethi dhe zhvillimi të GNOME: Një vështrim i shpejtë dhe gjithëpërfshirës i të gjitha aplikacioneve të përfshira në ekosistemin GNOME vitin e kaluar. (Ver)
 5. Asahi shpall një Remix të ri dhe Fedora Asahi Remix ka lindur: Kalimi nga Arch Linux në Fedora është për faktin se Fedora ka mbështetje zyrtare për ARM64 në degën e sipërme. (Ver)
 6. MLS ka marrë tashmë statusin standard të propozuar: IETF njoftoi se formimi i RFC për protokollin MLS ka përfunduar dhe specifikimi RFC 9420 është publikuar. (Ver)
 7. Rreth EndeavourOS: Distro i dytë më i popullarizuar në DistroWatch: Nga viti 2021 e deri më sot, vendi i dytë është fituar mirë nga Distro GNU/Linux PërpjekjeOS. (Ver)
 8. ROSA Mobile: Një sistem operativ celular i bazuar në Rosa Linux: Lëshimi zyrtar i versionit të parë të sistemit operativ celular bazuar në Rosa Linux është planifikuar për në fund të këtij muaji.. (Ver)
 9. Wubuntu: Një Distro i bazuar në Ubuntu dhe i ngjashëm me Windows: Wubuntu është trashëgimtari i drejtpërdrejtë i Windowsfx, prandaj ka gjithë pamjen dhe ndjesinë e MS Windows. (Ver)
 10. WordPress 6.3 Lionel: Lajmet për versionin e ri të disponueshëm: Pak ditë më parë është lansuar një version i ri i quajtur WordPress 6.3 Lionel me veçori të reja dhe të fuqishme. (Ver)

Jashtë DesdeLinux

Jashtë DesdeLinux en Gusht 2023

GNU/Linux Distro lëshon sipas DistroWatch

 1. XigmaNAS 13.2.0.5: 04-08-2023.
 2. Rhino Linux 2023.1: 08-08-2023.
 3. Murena 1.13: 09-08-2023.
 4. Window Maker Live 0.95.9-0: 10-08-2023.
 5. Ubuntu 22.04.3: 10-08-2023.
 6. Devuan GNU + Linux 5.0.0: 15-08-2023.
 7. Siduksioni 2023.1.0: 17-08-2023.
 8. TrueNAS 23.10 Beta 1: 17-08-2023.
 9. BodhiLinux 7.0.0: 21-08-2023.
 10. KaliLinux 2023.3: 24-08-2023.
 11. magji 9: 27-08-2023.
 12. OpenMandriva 23.08 "ROME": 30-08-2023.
 13. antiX 23: 30-08-2023.
 14. Pardus 23.0: 31-08-2023.

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre njoftimeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje.

RhinoLinux
Artikulli i lidhur:
Rhino Linux është tashmë i qëndrueshëm, takoni këtë Ubuntu bazuar në një model Rolling Release

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSF / FSFE)

 • Prindërit, viktimat e dhunës në familje, avokatët: Lexoni për njerëzit që mbrojnë privatësinë e tyre me softuer të lirë: dorëzimi i mëparshëm e tonë seritë e privatësisë, ne dëgjojmë njerëz që duhet të luftojnë për të drejtat e tyre dhe që mbrojnë privatësinë e tyre duke përdorur softuer të lirë. Ndoshta ju jetoni në një vend demokratik ku qytetarët gëzojnë siguri ligjore dhe për këtë arsye e konsideroni shtypjen e qeverisë si një rrugë të gjatë. Ndoshta ju jeni të sigurt se qeveria juaj nuk do të dështojë kurrë (dhe unë sinqerisht shpresoj që të mos zhgënjeheni kurrë). Pse duhet të kujdeseni për privatësinë dhe të përdorni softuer falas për ta mbrojtur atë? Njerëzit e mëposhtëm mund t'ju tregojnë për këtë me përvojat e tyre. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: FSF y FSFE -ja.

KaliLinux 2023.3
Artikulli i lidhur:
Kali Linux 2023.3 mbërrin me Kali Autopilot, mjete të reja dhe më shumë

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • Festimi i 25 vjetorit të Open Source në Campus Party: La Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) vazhdon të festojë 25 vjetorin e Open Source në konferencat kryesore të teknologjisë në mbarë botën, duke promovuar softuerin me burim të hapur dhe duke nxitur bashkëpunimin brenda komunitetit global. Muajin e kaluar, OSI festoi përvjetorin në çdo cep të botës: në FOSSY në Portland, Oregon, në Kongresin e Burimit të Hapur në Gjenevë, Zvicër, në COSCUP në Taipei City, Tajvan dhe në Campus Party në São Paulo. , Brazil. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera, klikoni në vijim lidhje.

Dita 30 e Debianit: Festimi i 30-të i Debian po afron!
Artikulli i lidhur:
Dita 30 e Debianit: Festimi i 30-të i Debian po afron!

Lajmet e fundit nga Organizata e Fondacionit Linux (FL)

 • Fondacioni OpenWallet shpall anëtarësimin në Google Premier dhe kontributet e reja të kodit MOSIP: Fondacioni OpenWallet (OWF), një projekt me burim të hapur që promovon identitetin dixhital, aksesin dhe pagesat duke nxitur bashkëpunimin ndërindustri, ka kënaqësinë të mirëpresë Google si Anëtar Kryesor. Anëtarësimi në Google përforcon misionin e OWF për të nxitur ndërveprimin dhe inovacionin me burim të hapur në kuletat dhe pagesat dixhitale. Përveç kësaj, OWF mirëpret gjithashtu kontributin e saj të parë të kodit të Platformës Modulare të Identitetit me Burim të Hapur (MOSIP), e cila është një platformë me burim të hapur për të zbatuar sistemet e identitetit dixhital në shkallë kombëtare. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: themeli linux, në Anglisht; dhe Linux Foundation Europe, në spanjisht.

https
Artikulli i lidhur:
Google përforcon punën e saj për të rritur përdorimin e HTTPS

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne shpresojmë këtë "i vogël dhe i dobishëm përmbledhje lajmesh " me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për këtë muaj të tetë të vitit (gusht 2023), të jetë një kontribut i madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e «tecnologías libres y abiertas».

Nëse ju pëlqeu ky postim, sigurohuni që ta komentoni dhe ndajeni me të tjerët. Dhe mbani mend, vizitoni tonën «filloni faqen» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.