Hydorah: lojë e re indie për Linux

Ata prej jush që lëvizin nëpër botën e lojërat indiane do të keni dëgjuar tashmë Hidora, një lojë e zhanrit shoot'em up (ose vret marsianë siç i kemi quajtur ne në vitet 80/90)
Loja u lansua në 2010 nga programues i njohur indie Lokomalito, autor i bizhuterive të tjera indie me një estetikë retro siç është ajo e fundit Dreq Castilla dhe kolona zanore nga i njohur gjithashtu Gryzor87. Tani një tjetër programues, nevat ai synon ta transportojë atë në Linux, dhe rastësisht në çdo OS tjetër që ka një përpilues C dhe biblioteka SDL.
Projekti është ende në faza alfa dhe ai e bën atë në kohën e tij të lirë, kështu që ai pyet ndihmë Për zhvillimin e tyre.
E vërteta është se Hydorah është një lojë e shkëlqyeshme, një nga ato lojëra që na kthejnë në vitet '80 dhe në fillim të viteve '90 kur lëmë pagesat në arkada, ose ata prej nesh që jetuan bumin e këtij zhanri (Gradius, R-Tipi, etj) dhe kjo me siguri do të kënaqë më shumë se një.

Unë ju lë me disa pamje të ekranit të lojës në gjendjen e saj aktuale:

Hydorah03

Hydorah01

Hydorah02

Uebfaqja e projektit
Uebfaqja e lojës origjinale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nevat dijo

  Faleminderit shumë për publikimin e këtij projekti. E vërteta është se zhvillimi i kësaj loje është jashtëzakonisht i madh dhe kjo është arsyeja pse po kërkohen më shumë njerëz, për të përshpejtuar zhvillimin. Ashtë një lojë e shkëlqyeshme dhe meriton të jetë në çdo platformë të mundshme.

  Komentoni që një lojë tjetër LocoMalito, Abbaye des Morts u transferua në Linux, Openpandora, Rapsberry, Caanoo, Wiz, etj.

  http://code.google.com/p/abbaye-for-linux/

  1.    Pavloco dijo

   Unë ju ndjek në twitter dhe sapo keni marrë Abbey des morts për linux, unë e shkarkova atë. Një lojë e shkëlqyeshme dhe versioni juaj me grafikë të re i jep asaj një bonus të mrekullueshëm.
   Hydora është gjithashtu e shkëlqyeshme, kryevepra e locomalito para shfaqjes së Maldita Castilla. Nëse do të dija të programoja, sigurisht që do të gjeja një mënyrë për të mbështetur. Pune e shkelqyer.

 2.   Alebilët dijo

  Më kujton si Salamanderin ashtu edhe Nemesis-in që luante në msx dhe msx2
  Lotët më shpëtojnë

 3.   set92 dijo

  Gabim në dizajn http://i.imgur.com/tlXWOON.jpg nëse zgjerimi vazhdon të ndodhë dhe unë zvogëloj zmadhimin, kjo nuk do të ndodhë më dhe nëse nuk e kam as në ekran të plotë.

 4.   ErunamoJAZZ dijo

  Unë tashmë e kam përpiluar, megjithatë në pjesën e Lajmeve thuhet: «15/04/2013 - Asnjë azhurnim i SVN, sepse po shkruaj një« motor »(mirë, një lloj) në këtë lojë. Me të njëjtin kod do të «lëviz» të gjitha fazat e lojës. Shpresoj të tregoj diçka sa më shpejt të jetë e mundur 🙂 »

  Do të ishte më mirë nëse e kontaktoni atë për të parë se si shkon me atë motor

  1.    nevat dijo

   Seksioni i lajmeve është i vjetruar, mea culpa.

   Me njerëzit e rinj që u bashkuan me ekipin, u vendos që të luanin lojën fazë pas faze, dhe pastaj t'i lidhnin ata me njëri-tjetrin. Do të përpiqem ta mbaj sa më të azhurnuar faqen e projektit.

   Edhe nëse nuk dini të programoni, mund të ndihmoni në mënyra të tjera. Gjallërohem !

 5.   curefox dijo

  Ndërsa i dua lojërat retro, shpresoj që më shumë projekte si këto të vazhdojnë të dalin dhe për Linux, RPG dhe platforma me histori shumë të mira ^^.

 6.   eliotime3000 dijo

  Lojë të mirë. Për më tepër, kjo më bën të kujtoj kur luaja me celularin tim të vjetër.

 7.   zoti Saeron dijo

  Kohët e fundit u interesova për të provuar të mbaroja bartjen e kësaj loje, por kur pashë se ishte në C të pastër, pa orientim të objektit dhe pa të gjithë spritët, u ktheva. Sidoqoftë, nëse ka disa të interesuar ta mbajnë atë, kjo është një çështje tjetër. Nëse më thoni se ku po flisni dhe po zhvilloheni, mund të jap një dorë.

  1.    nevat dijo

   C nuk është aq e keqe ... të jep lirinë për të bërë gjëra sipas dëshirës tënde: f

   Seriozisht, nëse jeni të interesuar, shkruani në dvlara-en-gmail.com, dhe unë do t'ju shtoj në grup.

 8.   Rajonant dijo

  Kam marrë kohë para se të përgjigjem sepse nuk dija locomalito ose ndonjë nga lojërat e tyre, por mendoj se ka qenë referenca më e mirë që më ka dhënë Son Link, cilësia e lojrave është e pabesueshme, si dhe vesi që ata krijojnë! ! Kam kaluar rreth 6 orë duke luajtur Maldita Castilla në dritare derisa ta përfundoj, natyrisht për të parë më vonë njerëzit në YouTube me 45 minuta lojë xD. Me Gaurodan në linux jam gjithashtu i fiksuar, kështu që nëse mund të bashkëpunoj me ndonjë gjë (përveç kodit për shkak të programimit asnjë ide) ju keni mbështetjen time, unë kam një nivel të mirë të anglishtes kështu që nëse keni nevojë të përktheni diçka mund t'ju ndihmoj.

 9.   dhunter dijo

  Pasqyrë ju lutem ... nga Kuba ne nuk kemi qasje në Google Code.

  llambë !! ne duhet ta bëjmë veten një bot që pasqyrohet sipas kërkesës. (ne do të vendosim kuot)