Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 04 e vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 04 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 04 të vitit 2024

Për këtë javën e katërt dhe të fundit të muajit janar, e cila po i vjen fundi, ne ju sjellim, siç është zakon, një përmbledhje javore në kohë të dedikuar vetëm për të gjitha lajmet dhe zhvillimet që lidhen me secilën prej sisteme operative të lira dhe të hapura, ekzistues dhe i njohur.

Sigurisht, duke marrë si referencë, faqet e internetit "DistroWatch dhe OS.Watch"., të cilat zakonisht janë më të rëndësishmet në këtë aspekt të njoftimeve për publikimet e versioneve të reja dhe Distrove të reja GNU/Linux, dhe të tjera të ngjashme. Pra, pa u zgjatur më tej, ju lëmë me këtë përmbledhje të re me «Lajme në lidhje me shpërndarjet GNU/Linux të Linuxverse për javën 04 të vitit 2024 ».

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 03 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 03 të vitit 2024

Por, përpara se të filloni të komentoni për secilën prej këtyre lëshimeve të reja të GNU/Linux Distros që kanë ndodhur në «Linuxverse gjatë javës 04 të vitit 2024 », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me të njëjtën seri botimesh, në fund të saj:

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 03 të vitit 2024
Artikulli i lidhur:
Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 03 e vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 01 të vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 04 të vitit 2024

MXLinux 23.2

MXLinux 23.2

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 22 janar 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISO: MX-23.2_x64.iso (2.152 MB, NënshkrimPërrua)
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur MX Linux 23.2, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe korrigjime, të tilla si përdorimi i bazës Debian 12.4 Bookworm, përfshirja e 2 mjeteve të reja, një i quajtur "MX Locale" për menaxhimin e vendndodhjes së sistemit të informacionit, gjuhën e paracaktuar të sistemit dhe artikuj të tjerë të lidhur; dhe një i quajtur "Papirus-folder-colors", i cili është një mjet i vogël argëtues për krijimin e temave të familjes Papirus me ngjyra të ndryshme dosjesh. Më në fund, versioni i tij special MX AHS XFCE tani përfshin Kernel 6.6 Liquorix dhe të gjitha versionet e tij vijnë me shumë firmware, biblioteka dhe aplikacione të përditësuara.

Papagalli 6.0

Papagalli 6.0

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 24 janar 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISO: Parrot-security-6.0_amd64.iso (5.040 MB, SHA512, Përrua).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur Parrot 6.0, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, të tilla si përdorimi i bazës Debian 12 Bookworm dhe Linux Kernel 6.5 me arna shtesë për nuhatje dhe injektim në rrjet, gjë që përmirëson aftësitë e sigurisë kibernetike dhe sigurisht më mirë performanca dhe mbështetje vendase për CPU-të më të fundit Intel dhe AMD. Së fundi, ai përfshin DKMS të avancuara dhe Drejtues Wi-Fi për analiza më të mira dhe më të mëdha të rrjetit, mjete të përditësuara Pentesting për qasje më të mirë në metodat dhe teknikat më të fundit të sigurisë kibernetike, plus shumë Biblioteka të përditësuara dhe përdorimin e Python 3.11, ndër shumë të tjera.

BunsenLabs Linux Boron

BunsenLabs Linux Boron

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 24 janar 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISO: Bor-1-240123-amd64.hybrid.iso (1.719 MB, NënshkrimPërrua).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur BunsenLabs Linux Boron, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, të tilla si një ndërfaqe grafike e re dhe elegante e përdoruesit (GUI) e quajtur "Boron-aqua" që është frymëzuar nga sfondi Emerald Debian dhe përdorimin nga një grup e temave alternative të kuqe të errët pa ikona dhe me Tint2. Së fundi, tani dhe midis shumë ndryshimeve të tjera të vogla, ai përfshin një mjet të ri të quajtur "bunsen-apt-update-checker" objektivi i të cilit është të njoftojë përdoruesit kur përditësimet e paketave janë të disponueshme. Dhe do të jetë i integruar si një opsion instalimi në skriptin "Welcome" që funksionon në fillimin e parë.

Distro të tjera interesante nga Linuxverse u përditësuan në javën 04 të 2024

Dhe për të mos lënë mënjanë asnjë, vlen të përmendet edhe njoftimi zyrtar i lëshimeve të tjera të njohura të GNU/Linux Distros gjatë kësaj periudhe kohore:

 1. gnoppix 24.1.15
 2. Red Core Linux 2401
 3. Slackel 7.7 "MATE"
 4. linux fx 11.4.4
 5. NutyX 24.01.0
Janar 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Janar 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky botim i katërt dhe i fundit në këtë seri t'i kushtohet Lajme nga Distrot GNU/Linux të "Linuxverse për javën 04 të vitit 2024" ju pëlqeu dhe ishte i dobishëm nga ana informative dhe teknike. Dhe gjithashtu, kjo na lejon të vazhdojmë të kontribuojmë në mënyrë efikase në shpërndarjen dhe masivizimin e projekteve të ndryshme të sistemeve operative të lira dhe të hapura, të cilat përditësohen vazhdimisht për të mirën e të gjithë pasionantëve. Program i Lirë, Burim i Hapur dhe Komuniteti GNU / Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.