Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 05 e vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 05 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 05 të vitit 2024

Për këtë javën e pestë të vitit dhe të parën e muajit shkurtSiç është zakon, ne ju sjellim një përmbledhje javore në kohë të dedikuar vetëm për të gjitha lajmet dhe zhvillimet që lidhen me secilën prej sisteme operative të lira dhe të hapura, ekzistues dhe i njohur.

Sigurisht, duke marrë si referencë, faqet e internetit "DistroWatch dhe OS.Watch"., të cilat zakonisht janë më të rëndësishmet në këtë aspekt të njoftimeve për publikimet e versioneve të reja dhe Distrove të reja GNU/Linux, dhe të tjera të ngjashme. Pra, pa u zgjatur më tej, ju lëmë me këtë përmbledhje të re me «Lajme në lidhje me shpërndarjet GNU/Linux të Linuxverse për javën 05 të vitit 2024 ».

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 04 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 04 të vitit 2024

Por, përpara se të filloni të komentoni për secilën prej këtyre lëshimeve të reja të GNU/Linux Distros që kanë ndodhur në «Linuxverse gjatë javës 05 të vitit 2024 », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me të njëjtën seri botimesh, në fund të saj:

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 04 të vitit 2024
Artikulli i lidhur:
Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 04 e vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 01 të vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 05 të vitit 2024

Shpëtimi i sistemit 11.00

Shpëtimi i sistemit 11.00

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 28 janar 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISO: Systemrescue-11.00-amd64.iso (853 MB, SHA512, Nënshkrim).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur SystemRescue 11.00, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, të tilla si kerneli Linux-6.6.14 me mbështetje afatgjatë, paketat bcachefs-tools (shërbimet e sistemit të skedarëve për bcachefs) dhe blocksync-fast (bllokimi i pajisjes mjet sinkronizimi për kopje rezervë të bazuar në bllok) dhe programet Sleuthkit (mjete për inspektimin e sistemit të skedarëve të sheshtë) dhe Timeshift (programi rezervë i bazuar në fotografi). Më në fund, tani shton opsionin "ssh_known_hosts" në konfigurimin yaml për t'u besuar nënshkrimeve të CA SSH në çelësat pritës dhe përfshin një rregullim për gabimin e opsionit të nisjes "findroot" kur /sbin/init është një lidhje simbolike absolute.

OPNsense 24.1

OPNsense 24.1

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 30 janar 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISOOPNsense-24.1-dvd-amd64.iso.bz2 (443 MB, SHA256, Nënshkrim).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri quhet OPNsense 24.1 "Peshkaqen i zgjuar", tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, si p.sh OpenSSL 3 i bazuar në port, Suricata 7, konvertime të ndryshme MVC/API dhe një veçori e re e konfigurimit të fqinjëve për ARP/NDP. Më në fund, tani përfshin shtojcat os-firewall dhe os-wireguard, aftësinë e gjurmimit të CARP VHID për OpenVPN dhe WireGuard, dhe një server funksional Kea DHCPv4 me mbështetje HA, midis shumë më tepër veçori.

UBports 20.04 OTA-4

UBports 20.04 OTA-4

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 30 janar 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISO: Seksioni i Shkarkimeve Zyrtare.
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur UBports 20.04 OTA-4 (Pa pagesë Touch OTA-4), tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, si p.sh përditësimet më të fundit të sigurisë për Ubuntu 20.04 LTS, aftësia për të fshehur përmbajtjen e njoftimeve kur është e kyçur dhe aftësia për të shfaqur kohën e parashikuar për të karikuar telefonin në ekranin e kyçjes. Së fundi, ka U shtua një ndryshim i ri në Cilësimet e Sistemit për të lejuar përdoruesin të ndryshojë modaliteti i errët në të gjithë sistemin, pa pasur nevojë për një aplikacion shtesë, ndër shumë veçori të tjera.

Distro të tjera interesante nga Linuxverse u përditësuan në javën 05 të 2024

E për të mos lënë anash asnjë, vlen të përmendet edhe njoftimi zyrtar i publikime të tjera të njohura të GNU/Linux Distros gjatë kësaj periudhe kohore:

 1. Vanilla OS 2 Beta
 2. SysLinux OS 12.3
 3. Deepin 23 Beta 3
 4. Bishtat 6.0 RC1
 5. Bishtat 5.22
 6. Kaos 2024.01
 7. Easy OS 5.7
 8. Clonezilla live 3.1.2-9
 9. Snal Linux 1.31
 10. BluestarLinux 6.7.2
 11. Versioni i ArcoLinux 24.02
 12. Starbuntu 22.04.3.14
 13. FreeELEC 11.0.6
 14. Linux Alpine 3.19.1
 15. Mauna 24.1
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky botim i pestë në këtë seri t'i kushtohet Lajme nga Distrot GNU/Linux të "Linuxverse për javën 05 të vitit 2024" ju pëlqeu dhe ishte i dobishëm nga ana informative dhe teknike. Dhe gjithashtu, kjo na lejon të vazhdojmë të kontribuojmë në mënyrë efikase në shpërndarjen dhe masivizimin e projekteve të ndryshme të sistemeve operative të lira dhe të hapura, të cilat përditësohen vazhdimisht për të mirën e të gjithë pasionantëve. Program i Lirë, Burim i Hapur dhe Komuniteti GNU / Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.