Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 06 e vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 06 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 06 të vitit 2024

Për këtë javën e gjashtë të vitit dhe javën e dytë të shkurtit (05/02 deri më 11/02) të vitit 2024, sipas zakonit, ju sjellim në kohë Përmbledhja javore e dedikuar vetëm për të gjitha lajmet dhe përditësimet lidhur me secilin prej sistemeve operative ekzistuese dhe të njohura të lira dhe të hapura.

Sigurisht, duke marrë si referencë, faqet e internetit "DistroWatch dhe OS.Watch"., të cilat zakonisht janë më të rëndësishmet në këtë aspekt të njoftimeve për publikimet e versioneve të reja dhe Distrove të reja GNU/Linux, dhe të tjera të ngjashme. Pra, pa u zgjatur më tej, ju lëmë me këtë përmbledhje të re me «Lajme në lidhje me shpërndarjet GNU/Linux të Linuxverse për javën 06 të vitit 2024 ».

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 05 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 05 të vitit 2024

Por, përpara se të filloni të komentoni për secilën prej këtyre lëshimeve të reja të GNU/Linux Distros që kanë ndodhur në «Linuxverse gjatë javës 06 të vitit 2024 », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me të njëjtën seri botimesh, në fund të saj:

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 05 të vitit 2024
Artikulli i lidhur:
Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 05 e vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 01 të vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 06 të vitit 2024

Grml 2024.02 RC1

Grml 2024.02 RC1

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 06 Shkurt i 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISOGrml64-full_2024.02-rc1.iso (900 MB, Nënshkrim).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur Grml 2024.02 RC1, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe korrigjime, siç është përmirësimi i komandës grml-hwinfo (do të shtojë daljen e komandës inxi dhe do të mbledhë informacione për pajisjet e rrjetit nëpërmjet ethtool), shtimin e mbështetjes për arkitekturat krah64/aarch64 dhe paketimi Debian Trixie (Testimi), dhe unifikimi i renditja e opsioneve të nisjes midis isolinux/syslinux dhe GRUB. Dhe së fundi, tani përfshin kernelin Linux 6.5 dhe Mbështetje EFI për makinat virtuale.

Grml është një sistem i drejtpërdrejtë i bazuar në Debian që fokusohet në nevojat e administratorëve të sistemit. Ky version i Grml ofron paketa të reja softuerësh Debian trixie. Si zakonisht, ai gjithashtu përfshin mbështetje të përditësuar të harduerit dhe rregullon gabimet e njohura nga versionet e mëparshme të Grml. Rreth Grml

OSMC 2024.02

OSMC 2024.02

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 05 Shkurt i 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISO: Raspberry Pi 2/3/3+/ZeroW2 (243 MB, MD5: 5242ca2abc495e903836590909ea67bb).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur OSMC 2024.02, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, të tilla si përdorimi i Kodi v20.3 (Nexus) tani është i disponueshëm si standard dhe zbatimi i zgjidhjeve të ndryshme që lidhen me veçorinë Mi OSMC dhe riprodhimin e videos 4K në pajisjet Vero. Dhe së fundi, përvoja e përdoruesit në pajisjet 4K tani është rritur shumë përmes përmirësimeve të ndryshme.

OSMC është një shpërndarje minimale e bazuar në Debian GNU/Linux që përfshin programin Kodi Media Center për përdorim ideal në pajisjet Raspberry Pi, Apple TV dhe Vero. Kjo e fundit që përmendet është një pajisje e shkëlqyer për menaxhimin e riprodhimit të mediave multimediale, prandaj konsiderohet si një komponent ideal në një HTPC (Home Theatre Personal Computer) me kosto të ulët. Rreth OSMC

Plotësoni Linux 24.1

Plotësoni Linux 24.1

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 07 Shkurt i 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISOploplinux-live-24.1_86-64.iso (2.90 GB, GJ5SUM).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur Plop Linux 24.1, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, të tilla si përdorimi i kernelit Linux 6.7.3 për versionet 64-bit dhe Linux Kernel 6.5.7 për versionet 32-bit, shtimi i mbështetje për imazhet AVIF dhe drejtimin ldconfig në nisje (/etc/rc.local). Dhe së fundi, për këto versione të reja tani është zëvendësuar kompresimi i imazheve të hard drive nga gzip në xz.

Plop Linux është një shpërndarje e vogël GNU/Linux ideale për t'u përdorur nga një CD/DVD/Mem-USB/HDD-USB ose për t'u nisur nga distanca nëpërmjet rrjetit me PXE. Meqenëse është krijuar për të shpëtuar të dhënat nga një sistem i dëmtuar, për të kopjuar dhe rivendosur sistemet operative, për të automatizuar detyrat dhe shumë detyra të tjera teknike. Prandaj, Plop Linux konsiderohet të jetë projektuar për përdoruesit e avancuar të Linux. Rreth Plop Linux

Distro të tjera interesante nga Linuxverse u përditësuan në javën 06 të 2024

E për të mos lënë anash asnjë, vlen të përmendet edhe njoftimi zyrtar i publikime të tjera të njohura të GNU/Linux Distros gjatë kësaj periudhe kohore:

 1. ExTix 24.2
 2. NutyX 24.02.2
 3. Debian 12.5
 4. BluestarLinux 6.7.4
 5. Debian Edu/Skolelinux 12.5
 6. 4MLinux 44.1
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky botim i gjashtë në këtë seri t'i kushtohet Lajme nga Distrot GNU/Linux të "Linuxverse për javën 06 të vitit 2024" ju pëlqeu dhe ishte i dobishëm nga ana informative dhe teknike. Dhe gjithashtu, kjo na lejon të vazhdojmë të kontribuojmë në mënyrë efikase në shpërndarjen dhe masivizimin e projekteve të ndryshme të sistemeve operative të lira dhe të hapura, të cilat përditësohen vazhdimisht për të mirën e të gjithë pasionantëve. Program i Lirë, Burim i Hapur dhe Komuniteti GNU / Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.