Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 07 e vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 07 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 07 të vitit 2024

Për këtë javën e shtatë të vitit dhe të tretën e muajit shkurt (12/02 deri më 18/02) të vitit 2024, sipas zakonit, ju sjellim në kohë Përmbledhja javore e dedikuar vetëm për të gjitha lajmet dhe përditësimet lidhur me secilin prej sistemeve operative ekzistuese dhe të njohura të lira dhe të hapura.

Sigurisht, duke marrë si referencë, faqet e internetit "DistroWatch dhe OS.Watch"., të cilat zakonisht janë më të rëndësishmet në këtë aspekt të njoftimeve për publikimet e versioneve të reja dhe Distrove të reja GNU/Linux, dhe të tjera të ngjashme. Pra, pa u zgjatur më tej, ju lëmë me këtë përmbledhje të re me «Lajme në lidhje me shpërndarjet GNU/Linux të Linuxverse për javën 07 të vitit 2024 ».

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 06 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 06 të vitit 2024

Por, përpara se të filloni të komentoni për secilën prej këtyre lëshimeve të reja të GNU/Linux Distros që kanë ndodhur në «Linuxverse gjatë javës 07 të vitit 2024 », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me të njëjtën seri botimesh, në fund të saj:

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 06 të vitit 2024
Artikulli i lidhur:
Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 06 e vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 01 të vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 07 të vitit 2024

Sparky Linux 2024.02

Sparky Linux 2024.02

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 12 Shkurt i 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISOsparkylinux-2024.02-x86_64-xfce.iso (1.695 MB, SHA512, Nënshkrim, Përrua)
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur SparkyLinux 2024.02, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe korrigjime, të fokusuara në Imazhet ISO Sparky Semi-rolling (Debian Testing) për të rregulluar disa çështje që lidhen me instaluesin e tij CLI kur instaloni SparkyLinux në sistemet e skedarëve btrfs dhe xfs. Dhe ndër shumë të tjera, ai përfshin përditësimi i shumë paketave tashmë të shtuara dhe përfshirja e funksionaliteteve të reja dhe të dobishme.

SparkyLinux është një shpërndarje e lehtë, e shpejtë dhe e thjeshtë GNU/Linux e krijuar për kompjuterë të rinj dhe të vjetër, duke ofruar desktop të personalizuar të bazuar në Debian stabil dhe Debian në zhvillim. Përveç kësaj, mbështet rreth 20 mjedise desktopi dhe menaxherë dritaresh, duke u dhënë përdoruesve të tij lirinë e zgjedhjes, duke pasur parasysh se kompjuteri juaj është krijuar për punë, lojë, argëtim, mbajtjen e kontakteve me miqtë dhe shumë e shumë gjëra të tjera. Rreth SparkyLinux

SparkyLinux 7.2 është tani në dispozicion: Ejani të shihni se çfarë ka të re!
Artikulli i lidhur:
SparkyLinux 7.2 është tani në dispozicion: Ejani të shihni se çfarë ka të re!

GhostBSD 24.01.1

GhostBSD 24.01.1

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 13 Shkurt i 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISO: GhostBSD-24.01.1.iso (2.573 MB, SHA256, Përrua).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur GhostBSD 24.01.1, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, të tilla si mbështetje ose pajtueshmëri me bazën FreeBSD 14.0-STABLE dhe një ndryshim i rëndësishëm në instaluesin që tani lejon përdoruesin e parë të krijuar të jetë një përdorues administratori dhe përdoruesi rrënjë, si parazgjedhje, të ketë të njëjtin fjalëkalim si ky përdorues i krijuar. Dhe ndër shumë të tjera, mbështetje për instaluesin e ardhshëm dhe konfigurimin e thjeshtuar të desktopit dhe sfondet e reja.

GhostBSD është një sistem operativ BSD i thjeshtë, elegant dhe miqësor me rrotullim të ngadaltë për desktop dhe laptop i bazuar në FreeBSD që ofron një mjedis desktopi MATE dhe pak paketa të sistemit për thjeshtësi më të madhe. Megjithatë, ai përfshin një përzgjedhje të softuerit të përdorur zakonisht të para-instaluar për të lehtësuar udhëtimin tuaj kompjuterik, dhe upërdor mjedisin GTK për të ofruar një pamje të bukur dhe përvojë komode në platformën moderne BSD, duke ofruar një mjedis pune natyral dhe vendas Unix. Rreth GhostBSD

Artikulli i lidhur:
Testimi i fantazmës BSD

IPFire 2.29 - Përditësimi thelbësor 183

IPFire 2.29 – Përditësimi thelbësor 183

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 14 Shkurt i 2024.
 • Shkarkoni të dhënat ISO: ipfire-2.29-core183-x86_64.iso (413 MB)
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur IPFire 2.29 – Përditësimi Core 183, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime, si p.sh. një pamje e re, një kernel i ri i bazuar në Linux 6.6 dhe një mori përditësimesh të paketaveDhe ndër shumë të tjera, ai është përditësuar është shtuar baza e të dhënave të zonës kohore në versionin 2023d dhe programi softuerik mympd 3.0.6, i cili është një WebGUI i bazuar në Bootstap për kontrollimin e mpd.

IPFire është një Shpërndarja GNU/Linux që mbështet softuerin e murit të zjarrit me burim të hapur, i cili sot është një zgjidhje e gjithanshme dhe e pasur me veçori me konsolën e saj të administrimit të uebit të lehtë për t'u përdorur. Përveç kësaj, ai ofron konfigurim të thjeshtë, trajtim të mirë dhe një nivel të lartë sigurie. Dhe e gjithë kjo është e menaxhueshme përmes një ndërfaqeje intuitive të bazuar në ueb që ofron shumë opsione konfigurimi si për administratorët fillestarë ashtu edhe për ekspertët e sistemit.  Rreth IPFire

Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Triada Perfect
Artikulli i lidhur:
Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Triada Perfect

Distro të tjera interesante nga Linuxverse u përditësuan në javën 07 të 2024

E për të mos lënë anash asnjë, vlen të përmendet edhe njoftimi zyrtar i publikime të tjera të njohura të GNU/Linux Distros gjatë kësaj periudhe kohore:

 1. Plotësoni Linux 24.2
 2. Starbuntu 22.04.3.15
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky botim i shtatë në këtë seri t'i kushtohet Lajme nga Distrot GNU/Linux të "Linuxverse për javën 07 të vitit 2024" ju pëlqeu dhe ishte i dobishëm nga ana informative dhe teknike. Dhe gjithashtu, kjo na lejon të vazhdojmë të kontribuojmë në mënyrë efikase në shpërndarjen dhe masivizimin e projekteve të ndryshme të sistemeve operative të lira dhe të hapura, të cilat përditësohen vazhdimisht për të mirën e të gjithë pasionantëve. Program i Lirë, Burim i Hapur dhe Komuniteti GNU / Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.