Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 08 e vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 08 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 08 të vitit 2024

Për këtë java e tetë e vitit dhe e katërta e muajit shkurt (19/02 deri më 25/02) të vitit 2024, sipas zakonit, ju sjellim në kohë Përmbledhja javore e dedikuar vetëm për të gjitha lajmet dhe përditësimet lidhur me secilin prej sistemeve operative ekzistuese dhe të njohura të lira dhe të hapura.

Sigurisht, duke marrë si referencë, faqet e internetit "DistroWatch dhe OS.Watch"., të cilat zakonisht janë më të rëndësishmet në këtë aspekt të njoftimeve për publikimet e versioneve të reja dhe Distrove të reja GNU/Linux, dhe të tjera të ngjashme. Pra, pa u zgjatur më tej, ju lëmë me këtë përmbledhje të re me «Lajme në lidhje me shpërndarjet GNU/Linux të Linuxverse për javën 08 të vitit 2024 ».

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 07 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 07 të vitit 2024

Por, përpara se të filloni të komentoni për secilën prej këtyre lëshimeve të reja të GNU/Linux Distros që kanë ndodhur në «Linuxverse gjatë javës 08 të vitit 2024 », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me të njëjtën seri botimesh, në fund të saj:

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 07 të vitit 2024
Artikulli i lidhur:
Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 07 e vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 01 të vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 08 të vitit 2024

FreeBSD 13.3 BETA 3

FreeBSD 13.3 BETA 3

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 21 Shkurt i 2024.
 • Lidhjet e shkarkimitFreeBSD-13.3-BETA3.
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur FreeBSD 13.3 Beta 3, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe korrigjime, ndër të cilat dallohen disa si p.sh.për të përmirësuar bibliotekën libtacplus për çfarë tacplus.konf ndiqni rregullat e sintaksës së guaskës POSIX dhe programet e përditësuara të kokës dhe bishtit që tani mbështesin opsionet -q y -v në mënyrë të vazhdueshme. Dhe ndër shumë të tjera, ai përfshin disa ndryshime apo zgjidhje, ndër të cilat veçohen disa si p.shnjë zgjidhje për problemin e panikut të kernelit që preku portin net-mgmt/ng_ipacct dhe një tjetër zgjidhje për vlerat e pavlefshme të kohës së lindjes të krijuara nga siguresat.

FreeBSD është një sistem operativ për një sërë platformash që fokusohet në veçori, shpejtësi dhe stabilitet. Ai rrjedh nga BSD, versioni i UNIX® i zhvilluar në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley. Dhe është zhvilluar dhe mirëmbajtur nga një komunitet i madh zhvilluesish. Përveç kësaj, ai përdoret nga shumë kompani, ISP, studiues, profesionistë të IT-së, studentë dhe përdorues shtëpiak në mbarë botën në punën, studimet dhe rekreacionin e tyre. Dhe së fundi, që nga sot, ai përfshin më shumë se 20.000 paketa (programe të parapërpiluara tashmë të përfshira për instalim të lehtë) që mbulojnë një gamë të gjerë fushash. Rreth FreeBSD

FreeBSD
Artikulli i lidhur:
Versioni i qëndrueshëm i FreeBSD 14.0 mbërrin dhe këto janë veçoritë e tij të reja

Ubuntu 22.04.4

Ubuntu 22.04.4

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 22 Shkurt i 2024.
 • Lidhjet e shkarkimit: Ubuntu 22.04.
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur Ubuntu 22.04.4, si çdo version i mirëmbajtjes, përfshin të zakonshmen përditësimet e sigurisë dhe korrigjime për gabime me ashpërsi të lartë, të zbuluara në versionet e mëparshme të versionit të tij rrënjësor, në këtë rast, Ubuntu 22.04 LTS. Megjithatë, ky version përfshin përfshirjen e një imazh i ri ISO arm64+largemem për serverët ARM që ofrojnë un kernel me një madhësi faqeje 64k, që synon rritjen e performancës me koston e përdorimit më të lartë të memories.

Ubuntu është një sistem operativ Linux i fuqishëm, miqësor dhe shumë popullor për kompjuterët desktop, i cili është gjithashtu i disponueshëm për serverët dhe pajisjet e tjera kompjuterike. Për më tepër, duke qenë i disponueshëm falas, ofron mbështetje si nga komuniteti ashtu edhe nga ai profesional (biznes), a Instalim i shpejtë dhe i lehtë me lëshimet periodike dhe një grup i balancuar softuerësh. Deri në fundKomuniteti juaj është ndërtuar mbi idetë e mishëruara në Manifesti i Ubuntu. Rreth Ubuntu

Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur
Artikulli i lidhur:
Versioni i ri i Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur" tashmë është lëshuar, mësoni për veçoritë e reja më të rëndësishme të tij

antiX 23.1

antiX 23.1

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 22 Shkurt i 2024.
 • Lidhjet e shkarkimit: antiX 23.1
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur antiX 23.1, i cili korrespondon me një version të mirëmbajtjes ose korrigjimit të gabimeve, përfshin përditësimin e imazheve të zakonshme ISO të versione plotësisht falas të systemd dhe elogind për arkitekturat 32- dhe 64-bit, dhe me sysVinit dhe Runit; me versionet e reja të paketave. Dhe ndër shumë veçori të tjera të reja,Shumë skripta dhe aplikacione të brendshme janë modifikuar dhe përmirësuar, duke përfshirëdisa aplikacione të reja, si p.sh.ntiX TV (marrës antiX streaming TV), antiX Radio (antiX radio marrës GUI për MPV), Finder (skript i thjeshtë yad për të kërkuar skedarë, aplikacione të instaluara dhe url në ueb), ndër të tjera.

antiX është një shpërndarje e shpejtë, e lehtë dhe e lehtë për t'u instaluar, e qëndrueshme, e bazuar në Debian, Linux live CD pa sistem për sistemet e përputhshme me Intel-AMD x86. Qëllimi i antiX është të sigurojë një sistem operativ pa peshë të lehtë, por plotësisht funksional dhe fleksibël për përdoruesit fillestarë dhe me përvojë të Linux. Prandaj, dAi duhet të funksionojë në shumicën e kompjuterëve, nga kompjuterët e vjetër me 256 MB RAM deri te kompjuterët modernë të fuqishëm me burime të bollshme harduerike. Megjithatë, 512 MB RAM është minimumi i rekomanduar për antiX, së bashku me një madhësi minimale të diskut prej 7 GB. Rreth antiX

Antiku 17.3
Artikulli i lidhur:
Versioni i ri i antiX 17.3 arrin me përmirësime të reja

Distro të tjera interesante nga Linuxverse u përditësuan në javën 08 të 2024

E për të mos lënë anash asnjë, vlen të përmendet edhe njoftimi zyrtar i publikime të tjera të njohura të GNU/Linux Distros gjatë kësaj periudhe kohore:

 1. Ambian 24.2.1
 2. BluestarLinux 6.7.5
 3. Openmediavault 6.9.14
 4. Tiny Core v15.0
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky botim i tetë në këtë seri t'i kushtohet Lajme nga Distrot GNU/Linux të "Linuxverse për javën 08 të vitit 2024" ju pëlqeu dhe ishte i dobishëm nga ana informative dhe teknike. Dhe gjithashtu, kjo na lejon të vazhdojmë të kontribuojmë në mënyrë efikase në shpërndarjen dhe masivizimin e projekteve të ndryshme të sistemeve operative të lira dhe të hapura, të cilat përditësohen vazhdimisht për të mirën e të gjithë pasionantëve. Program i Lirë, Burim i Hapur dhe Komuniteti GNU / Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.