Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 09 e vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 09 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 09 të vitit 2024

Për këtë javën e nëntë të vitit dhe të parën e muajit mars (26/02 deri më 03/03) të vitit 2024, sipas zakonit, ju sjellim në kohë Përmbledhja javore e dedikuar vetëm për të gjitha lajmet dhe përditësimet lidhur me secilin prej sistemeve operative ekzistuese dhe të njohura të lira dhe të hapura.

Sigurisht, duke marrë si referencë, faqet e internetit "DistroWatch dhe OS.Watch"., të cilat zakonisht janë më të rëndësishmet në këtë aspekt të njoftimeve për publikimet e versioneve të reja dhe Distrove të reja GNU/Linux, dhe të tjera të ngjashme. Pra, pa u zgjatur më tej, ju lëmë me këtë përmbledhje të re me «Lajme në lidhje me shpërndarjet GNU/Linux të Linuxverse për javën 09 të vitit 2024 ».

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 08 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 08 të vitit 2024

Por, përpara se të filloni të komentoni për secilën prej këtyre lëshimeve të reja të GNU/Linux Distros që kanë ndodhur në «Linuxverse gjatë javës 09 të vitit 2024 », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me të njëjtën seri botimesh, në fund të saj:

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 08 të vitit 2024
Artikulli i lidhur:
Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 08 e vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 01 të vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 09 të vitit 2024

Bishtat 6.0

Bishtat 6.0

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 27 Shkurt i 2024.
 • Lidhjet e shkarkimitBishtat 6.0.
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur Tails 6.0, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe korrigjime, ndër të cilat veçohen disa si p.sh. versioni i parë i Tails bazuar në Debian 12 (Bookworm) dhe GNOME 43. Dhe për këtë arsye, ai sjell edhe versione të reja nga pjesa më e madhe e softuerit tradicionalisht në të. Dhe ashtu si në beta e fundit të këtij versioni, ato mbetën përmirësime interesante për përdoruesit si përdorimi i një modaliteti të paracaktuar të dritës me ngjyra më të ftohta dhe më shumë shkëlqim, një modalitet i dritës së natës me ngjyra më të ngrohta dhe më pak shkëlqim, dhe së fundi, një mënyrë tradicionale e errët.

Tails është një sistem operativ i bazuar në Debian, objektivi i të cilit është të ofrojë një zgjidhje për mbrojtje kundër Mbikëqyrje dhe censurë kur shfletoni internetin për këdo. Dhe për ta bërë këtë, ai mbështetet në përdorimin e rrjetit Tor, në mënyrë që të mund të shijoni internetin ashtu siç duhet. Përveç kësaj, ai përfshin një përzgjedhje të aplikacioneve për të punuar me dokumente konfidenciale dhe për të komunikuar në mënyrë të sigurt. Dhe e gjithë kjo përfshihet jashtë kutisë duke përdorur standarde të sigurta. Rreth Tails

Logo-bishta
Artikulli i lidhur:
Tails 5.0 mbërrin bazuar në Debian 11, Gnome 3.38, përditësime dhe më shumë

Serveri Zentyal 8.0

Serveri Zentyal 8.0

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 26 Shkurt i 2024.
 • Lidhjet e shkarkimitServeri Zentyal 8.0
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur Zentyal Server 8.0, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe korrigjime, ndër të cilat dallohen disa të tilla si bazimi në Ubuntu Server 22.04.3 LTS, dhe përfshirja e versioneve më të fundit të të gjithë softuerit të integruar, si p.sh. Samba 4.15.13. Dhe ndër shumë të tjera, ai ofron Netplan në vend të ndërfaqeve/rrjeteve të vjetra, moduleve të reja Docker dhe Webserver dhe, së fundi, versionin më të fundit të qëndrueshëm të SOGo.

Zentyal Server është një sistem operativ pa pagesë dhe i hapur që ofron një server të unifikuar rrjeti me qëllim arritjen e administrimit të lehtë dhe efikas të rrjeteve kompjuterike për bizneset e vogla dhe të mesme. Prandaj, është ideal për t'u përdorur si një portal daljeje, menaxher infrastrukture, menaxher i unifikuar i kërcënimeve, server zyre, server komunikimi ose një kombinim i tyre. Meqenëse, këto funksione janë të integruara ngushtë me objektivin e automatizimit të shumicës së detyrave, duke shmangur gabimet dhe duke kursyer kohë për administratorët e sistemit. Rreth Zentyal Server 8.0

Artikulli i lidhur:
Në dispozicion për shkarkim Zentyal 3.2

KaliLinux 2024.1

KaliLinux 2024.1

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 28 Shkurt i 2024.
 • Lidhjet e shkarkimitKaliLinux 2024.1
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur Kali Linux 2024.1, tani përfshin përmirësime, ndryshime dhe korrigjime, ndër të cilat dallohen disa, si përditësimi i zakonshëm vjetor i temës vizuale që përfshin të gjitha sfondet e reja dhe temën GRUB, plus disa rregullime të reja në mjedise parazgjedhjet e ofruara. Dhe ndër shumë të tjera, softueri NetHunter Rootless për Android 14 dhe përfshirja e mjeteve të reja teknike, si: Blue-hydra (shërbimi i zbulimit të pajisjes Bluetooth), Opentaxii (zbatimi i serverit EclecticIQ TAXII, Readpe (komandë e mjeteve të linjës për të manipuluar skedarët e Windows PE ) dhe Snort (Sistemi fleksibël i zbulimit të ndërhyrjeve në rrjet).

Kali Linux është një sistem operativ i lirë dhe i hapur i bazuar në Debian, i cili synon detyra të ndryshme të sigurisë së informacionit, të tilla si testimi i depërtimit, kërkimi i sigurisë, forenzika kompjuterike dhe inxhinieria e kundërt. Prandaj, është një zgjidhje me shumë platforma, e aksesueshme dhe lirisht e aksesueshme për profesionistët dhe entuziastët e sigurisë së informacionit. Rreth Kali Linux

KaliLinux 2023.3
Artikulli i lidhur:
Kali Linux 2023.3 mbërrin me Kali Autopilot, mjete të reja dhe më shumë

Distro të tjera interesante nga Linuxverse u përditësuan në javën 09 të 2024

E për të mos lënë anash asnjë, vlen të përmendet edhe njoftimi zyrtar i publikime të tjera të njohura të GNU/Linux Distros gjatë kësaj periudhe kohore:

 1. BluestarLinux 6.7.6: 26 Shkurt.
 2. grml 2024.02: 28 Shkurt.
 3. KDE neoni 20240228: 28 Shkurt.
 4. GParted Drejtpërdrejt 1.6.0-1: 28 Shkurt.
 5. ArcoLinux v24.03: 28 Shkurt.
 6. Murena 1.20: 29 Shkurt.
 7. Linux nga Scratch 12.1: 01 Mars.
 8. Hapni Media Vault 7.0: 03 Mars.
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky botim i nëntë në këtë seri t'i kushtohet Lajme nga Distrot GNU/Linux të "Linuxverse për javën 09 të vitit 2024" ju pëlqeu dhe ishte i dobishëm nga ana informative dhe teknike. Dhe gjithashtu, kjo na lejon të vazhdojmë të kontribuojmë në mënyrë efikase në shpërndarjen dhe masivizimin e projekteve të ndryshme të sistemeve operative të lira dhe të hapura, të cilat përditësohen vazhdimisht për të mirën e të gjithë pasionantëve. Program i Lirë, Burim i Hapur dhe Komuniteti GNU / Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.