Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 15 e vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 15 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 15 të vitit 2024

Për këtë java e pesëmbëdhjetë e vitit dhe e dyta e muajit prill (08/04 deri më 14/04) të vitit 2024, sipas zakonit, ju sjellim në kohë Përmbledhja javore e dedikuar vetëm për të gjitha lajmet dhe përditësimet lidhur me secilin prej sistemeve operative ekzistuese dhe të njohura të lira dhe të hapura.

Sigurisht, duke marrë si referencë faqet e internetit të «DistroWatch dhe OS.Watch», për të mësuar njoftimet më të fundit dhe përkatëse të lëshimeve në lidhje me versionet e reja dhe Distrot e reja GNU/Linux, dhe të tjera si "ArchiveOS", i cili i dedikohet rikuperimit dhe shpërndarjes së skedarëve ISO nga Distros GNU/Linux të ndërprera. Pra, pa u zgjatur, më poshtë do të trajtojmë publikimet e «Shpërndarjet GNU/Linux të Linuxverse për javën e 15-të të vitit 2024», ku ato që lidhen me: Ubuntu, Starbuntu dhe Distro Astro.

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 14 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 14 të vitit 2024

Por, përpara se të filloni të komentoni për secilën prej këtyre lëshimeve të reja të GNU/Linux Distros që kanë ndodhur në «Linuxverse gjatë javës 15 të vitit 2024 », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me të njëjtën seri botimesh, në fund të saj:

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 14 të vitit 2024
Artikulli i lidhur:
Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 14 e vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 01 të vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 15 të vitit 2024

Ubuntu 24.04 Beta (Noble Numbat)

Ubuntu 24.04 Beta (Noble Numbat)

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 12 prill 2024.
 • Lidhjet e shkarkimit: Ubuntu 24.04 Beta (Noble Numbat).
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i quajtur Ubuntu 24.04 Beta (Noble Numbat), përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime interesante dhe të dobishme, të tilla si versionet e përditësuara të shumicës së paketave kryesore dhe të zakonshme të Ubuntu, duke përfshirë përdorimin e Linux Kernel 6.8, Mesa 24.0 dhe GNOME 46. Dhe si zakonisht, ky version përfshin disponueshmërinë e imazheve ISO të shkarkueshme për Ubuntu Desktop, Server dhe produkte cloud. Dhe gjithashtu Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, UbuntuKylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity dhe Xubuntu.

Ubuntu është një shpërndarje Linux me funksione të plota për klientët, serverët dhe retë, me instalim të shpejtë dhe të lehtë dhe lëshime të rregullta. Plus, ai përfshin një përzgjedhje të integruar fort të aplikacioneve të shkëlqyera dhe një larmi të jashtëzakonshme softuerësh të para-instaluar dhe plotësues (komutë zyre, shfletues, email, aplikacione multimediale dhe më shumë), duke vënë gjithçka në majë të gishtave, domethënë vetëm disa klikime larg. . Rreth Ubuntu

Mbi pandryshueshmërinë e Sistemeve Operative aktuale Linux
Artikulli i lidhur:
Mbi pandryshueshmërinë e Sistemeve Operative: Ubuntu 24.04 LTS

Starbuntu 22.04.3.11

Starbuntu 22.04.4.2

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 08 Prill 2024.
 • Lidhjet e shkarkimit: Starbuntu 22.04.4.2
 • Lajme të veçuara: Ky version i vogël i mirëmbajtjes dhe sigurisë i quajtur Starbuntu 22.04.4.2, përfshin përmirësime interesante dhe të dobishme, të tilla si përditësimi i bazës së tij Ubuntu në datën e përpilimit dhe paketave të tij tradicionale në versionet më të fundit të disponueshme. Ndërsa sërish na sjell përdorimin e Linux Kernel 6.5.0-27.

Starbuntu është një shpërndarje GNU/Linux e bazuar në Ubuntu dhe e krijuar me mjetin Systemback që ofron thjeshtësi, qartësi, kthjelltësi dhe përshtatshmëri për përdorim të përditshëm, por edhe bukuri në të mirën e saj. Dhe për një kombinim kaq të mrekullueshëm, ai përdor OpenBox si menaxher dritaresh, Rox si menaxher skedarësh dhe menaxher të mjedisit të desktopit dhe Tint2 si menaxher të panelit të desktopit. Përveç kësaj, një i dobishëm, i plotë dhe Mbledhja e ekuilibruar e program të instaluar paraprakisht. Rreth Starbuntu

Janar 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Janar 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Distro Astro 3.0.2

Distro Astro 3.0.2

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 10 Prill 2024.
 • Lidhjet e shkarkimit: Distro Astro 3.0.2.
 • Lajme të veçuara: Ky version i vjetër i rikuperuar nga ArchiveOS, i quajtur Distro Astro 3.0.2, përfshinte në atë kohë MATE Desktop Environment, së bashku me aplikacione të njohura për përdorim të përditshëm dhe një grup aplikacionesh për të apasionuarit pas astronomisë, si: XEphem, Astronomy Lab 2, AstroCC Konvertuesi i koordinatave, Cartes du Ciel ose SkyGlobe, KStars dhe një kontroll teleskopi, i pajtueshëm me teleskopët më të zakonshëm. Dhe përfshinte gjithashtu aplikacione të tilla si: Nightshade, Stellarium, Celestia dhe OpenUniverse që ofruan një paraqitje grafike mbresëlënëse të qiellit.

Distro Astro ishte një shpërndarje GNU/Linux e drejtuar veçanërisht për adhuruesit e Astronomisë, falë aplikacioneve të para-instaluara të fokusuara në fushën e kësaj Shkence. Dhe u bazua në Ubuntu 14.04 LTS me mjedisin e desktopit MATE. Gjithashtu, ai përfshinte softuer të instaluar si parazgjedhje, jashtë kutisë, i cili ose nuk ishte i disponueshëm si një paketë Debian/Ubuntu ose ishte i vështirë për t'u instaluar për përdoruesit e papërvojë. Rreth Distro Astro (faqe e vjetër e internetit)

Artikulli i lidhur:
Stellarium 0.14.2 për adhuruesit e astronomisë

Distro të tjera interesante nga Linuxverse u përditësuan në javën 15 të 2024

E për të mos lënë anash asnjë, vlen të përmendet edhe njoftimi zyrtar i publikime të tjera të njohura të GNU/Linux Distros gjatë kësaj periudhe kohore:

 1. MidnightBSD 3.1.4: 08 Prill.
 2. GParted Drejtpërdrejt 1.6.0-3: 09 Prill.
 3. PC Linux OS 2024.04: 11 Prill.
 4. OviOS 5.0: 12 Prill.
 5. laka 5.0: 14 Prill.

ArkiviOS

 1. NewDos/80
 2. hOp
Prill 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Prill 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky botim i pesëmbëdhjetë në këtë seri t'i kushtohet «Lajme nga Distros Linuxverse për çdo javë të vitit 2024 » ju pëlqeu dhe ishte i dobishëm, informues dhe teknik, veçanërisht në lidhje me publikimet më të fundit të Distributions Ubuntu, Starbuntu dhe Distro Astro. Dhe gjithashtu, që vazhdon të na lejojë të kontribuojmë në mënyrë efikase në shpërndarjen dhe masivizimin e projekteve të ndryshme të sistemeve operative të lira dhe të hapura, të cilat përditësohen vazhdimisht, për të mirën e të gjithë pasionantëve. Program i Lirë, Burim i Hapur dhe Komuniteti GNU / Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.