Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 24 e vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 24 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 24 të vitit 2024

Për e njëzetëa javën e katërt të vitit dhe javën e dytë të qershorit (10/06 deri më 16/06) të vitit 2024, ne ju ofrojmë përmbledhjen tonë javore në kohë dhe të zakonshme. I cili i dedikohet gjithmonë ekskluzivisht lajmeve të publikimeve të Shpërndarjes në lidhje me secilin prej sistemeve operative ekzistuese dhe të njohura të lira dhe të hapura. Të tilla si, Shpërndarjet openSUSE, Deepin dhe SELKS, të cilën do t'i veçojmë sot.

Dhe siç e dini tashmë, Ne sjellim shumë prej këtyre lajmeve të lëshimit direkt nga faqet e internetit "DistroWatch dhe OS.Watch". për të mësuar në lidhje me njoftimet më të fundit dhe përkatëse për versionet e reja dhe Distrot e reja GNU/Linux. Dhe uebsajti "ArchiveOS" për të mësuar rreth rikuperimit dhe shpërndarjes së skedarëve ISO nga GNU/Linux Distros të ndërprera. Pra, pa u zgjatur më poshtë, më poshtë do të trajtojmë publikimet e «Shpërndarjet GNU/Linux të Linuxverse për javën e 24-të të vitit 2024».

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 23 të vitit 2024

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 23 të vitit 2024

Por, përpara se të filloni të komentoni për secilën prej këtyre lëshimeve të reja të GNU/Linux Distros që kanë ndodhur në «Linuxverse gjatë javës 24 të vitit 2024 », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me të njëjtën seri botimesh, në fund të saj:

Shpërndarjet e Linuxverse: Lajmet e Javës 23 të vitit 2024
Artikulli i lidhur:
Lajme rreth Distros Linuxverse: Java 23 e vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 01 të vitit 2024

Shpërndarjet Linuxverse që janë përditësuar gjatë javës 24 të vitit 2024

openSUSE 15.6 Kërcim

openSUSE 15.6 Kërcim

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 12 qershor 2024.
 • Lidhjet e shkarkimit: openSUSE 15.6 Kërcim.
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i qëndrueshëm, i quajtur openSUSE 15.6 Leap, përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime interesante dhe të dobishme, ndër të cilat dallohen këto: Përditësimet e garantuara të mirëmbajtjes dhe sigurisë deri në fund të 2025 për t'u dhënë përdoruesve kohë të mjaftueshme për të përditësuar versionin pasardhës ( Leap 16), ose zbritni në versionin SUSE Extended Service Support. Së fundi, dhe ndër shumë të tjera: Përfshirja e paketës Cockpit, e cila përfaqëson një përmirësim të rëndësishëm në aftësitë e menaxhimit të kontejnerëve dhe sistemit për përdoruesit.

Shpërndarja openSUSE është një shpërndarje e qëndrueshme, e lehtë për t'u përdorur dhe gjithëpërfshirëse me shumë qëllime. Ai u drejtohet përdoruesve dhe zhvilluesve që punojnë në desktop ose server. Ai është ideal për fillestarët, përdoruesit me përvojë dhe ultra geeks njësoj; Me pak fjalë, është e përkryer për të gjithë! Edicioni openSUSE Leap ofron versione të reja dhe shumë të përmirësuara të të gjitha aplikacioneve të dobishme të serverëve dhe desktopit. Ajo vjen me më shumë se 1000 aplikacione me burim të hapur. Ndërsa, edicioni Tumbleweed ofron një version të zhvillimit të vazhdueshëm që ofron versionet më të fundit të softuerit, por vetëm ato paketa që kalojnë testimin. Rreth openSUSE

OpenSUSE
Artikulli i lidhur:
openSUSE Leap 15.5 tashmë është lëshuar, ai mbërrin duke njoftuar se do të hapë një tjetër version përpara se të kalojë në ALP

Deepin 23 RC2

Deepin 23 RC2

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 13 qershor 2024.
 • Lidhjet e shkarkimit: Deepin 23 RC2.
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i qëndrueshëm, i quajtur Deepin 23 RC2, përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime interesante dhe të dobishme, ndër të cilat dallohen këto: Funksioni i ndërrimit u shtua në seksionin "Përditësimi i rezervës", i cili do të lejojë Çaktivizimin e opsionit për të kryer sistemin përditësime pa marrë një kopje rezervë të sistemit. Ai gjithashtu përfshin fonte të reja për sistemin operativ dhe përfshin një paketë më të përditësuar të drejtuesve të grafikës NVIDIA me burim të mbyllur. Së fundi, dhe ndër shumë të tjera: Ofron përmirësime në përputhshmërinë e dekodimit të videove dhe optimizime për të reduktuar numrin e fotografive të kernelit në ndarjen /boot.

Deepin është një shpërndarje e bazuar në Debian GNU/Linux që kërkon të ofrojë një sistem operativ elegant, miqësor dhe të besueshëm në përdorim. Dhe për ta bërë këtë, ai përfshin më të mirën që bota me burim të hapur ka për të ofruar, plus një grup solid dhe në rritje të softuerit të vet nën mjedisin e tij vendas të desktopit të njohur si DDE (Deepin Desktop Environment) i cili bazohet në teknologjitë Qt5. Deepin përqendron shumë vëmendjen e tij në dizajnin intuitiv. Rreth Deepin

Deepin OS V23 Alpha 2: Është gati dhe këto janë të rejat e tij!
Artikulli i lidhur:
Deepin OS V23 Alpha 2: Është gati dhe këto janë të rejat e tij!

SELKS 10

SELKS 10

 • Uebfaqe zyrtare
 • Njoftimi zyrtar i nisjes: 13 qershor 2024.
 • Lidhjet e shkarkimit: SELKS 10.
 • Lajme të veçuara: Ky version i ri i qëndrueshëm, i quajtur SELKS 10, përfshin përmirësime, ndryshime dhe rregullime interesante dhe të dobishme, ndër të cilat dallohen këto: Një ndërfaqe e përmirësuar e përdoruesit e harmonizuar me Platformën e Sigurisë Stamus (SSP), e cila është përditësuar për të inkorporuar aftësitë më të fundit të kjo zgjidhje e pronarit të biznesit. Dhe një operacion i kapjes së paketave të kushtëzuara që rrit kapjen e paketave (PCAP) të lidhura me sinjalizimet, duke u dhënë përdoruesve akses në të dhënat kritike mjekoligjore të rrjetit. Së fundi, dhe ndër shumë të tjera: Tani përdorni një bazë të dhënash PostgreSQL në vend të SQLite për të adresuar çështjet e njohura, për të rritur aftësitë, për të përmirësuar shkallëzueshmërinë dhe për t'u përgatitur për evolucionin e ardhshëm.

SELKS është një shpërndarje GNU/Linux e bazuar në Linux dhe me origjinë franceze, e cila fokusohet në ofrimin e një sistemi të qëndrueshëm, shumë funksional dhe efikas të zbulimit/mbrojtjes së ndërhyrjeve në rrjet (IDS/IPS), monitorimit të sigurisë së (NSM) dhe gjuetisë së kërcënimeve të bazuara në Suricata. . I cili shpërndahet falas, me kod të hapur dhe me çelës në dorë, i cili gjithashtu është krijuar dhe mirëmbajtur nga kompania Stamus Networks. Ai ka një licencë GPL 3.0 ose më vonë, dhe gjithashtu mund të ekzekutohet drejtpërdrejt nga ISO e tij. Rreth SELKS

Artikulli i lidhur:
SELKS, një shpërndarje për parandalimin dhe zbulimin e ndërhyrjeve në rrjet

Distro të tjera interesante nga Linuxverse u përditësuan në javën 24 të 2024

E për të mos lënë anash asnjë, vlen të përmendet edhe njoftimi zyrtar i publikime të tjera të njohura të GNU/Linux Distros gjatë kësaj periudhe kohore:

Në DistroWatch dhe OS.Watch

ArkiviOS

 1. RRETHAT Një: 10 qershor.
 2. KnowOS: 12 qershor.
 3. Yll: 14 qershor.
Qershor 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Qershor 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky botim i njëzet e katërt (java 24) i kësaj serie kushtuar «Lajme nga Distros Linuxverse për çdo javë të vitit 2024 » ju pëlqeu dhe ishte e dobishme, informuese dhe teknike. Mbi të gjitha, në lidhje me publikimet e fundit të Distributions openSUSE, Deepin dhe SELKS, të cilën e kemi theksuar sot.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.