Rezolucionet që dëshironi nuk shfaqen në cilësimet e ekranit Ubuntu?

Nëse shkoni te Konfigurimi i Sistemit dhe futni Monitorë, do të shihni se rezolucionet që shfaqen, në shumë raste (për shembull ato me një grafikë Intel) janë të ulëta ose jo ato që dëshironi për monitorin tuaj, ne do ta rregullojmë atë në mënyrë që filloni seancën me rezolutën që dëshironi.

Ky është një kontribut nga Antonio José Ruiz Gracia, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Antonio!

Hapat e mëparshëm

Ne shkojmë te Konfigurimi i Sistemit dhe zgjedhim Skedarin Burimet e Softuerit, Drejtuesit shtesë, duhet të jetë bosh sepse drejtuesit e pronarit nuk po përdoren.

Ne shkojmë te Konfigurimi i Sistemit> Monitorët dhe do të shohim se si në ekranin e rezolucionit ka shumë pak për të zgjedhur, përveç që nuk janë të dobishëm:

Por le të shohim se si funksionon karta jonë video.

Ne instalojmë paketën mesa-utils për kartat Intel, Ati dhe Nvidia:

sudo apt-get instalo mesa-utils

Ne shtojmë depon e shoferëve falas për Intel, ATI dhe Nvidia:

sudo add-apt-depo ppa: xorg-edgers / ppa

Ne azhurnojmë depot e sistemit dhe vetë sistemin.

sudo apt-get përditësim sudo apt-get upgrade

Kompjuteri do të duhet të rindizet.

Tani ne provojmë se si po shkon përshpejtimi grafik:

glxinfo | grep -i bëj

Nëse shohim pasqyrim të drejtpërdrejtë: po, është e saktë. Ne mund ta shohim atë grafikisht duke shtypur sa vijon në një terminal:

ingranazhe glxge

Tani, le të shkojmë në punë

1. Nga Terminali shtypni komandën e mëposhtme:

sudo xrandr

Do të na tregojë mënyrat aktive grafike. Xrandr është një komandë e konsolës për të operuar / ndryshuar rezolucionin e ekranit, por me rindezjen ajo humbet.

2. Ne vendosim rezolucionin:

cvt sudo (x) (y)

Ku "x" dhe "y" janë të dhënat e rezolucionit, për shembull "1280 1024", siç mund ta shihni se ato janë të ndara me një hapësirë)

3. Ne futim, për shembull:

cvt 1280 1024

Do të shfaqet diçka e tillë:

1280x1024 59.89 Hz (CVT 1.31M4) hsync: 63.67 kHz; pclk: 109.00 MHz Modeline "1280x1024_60.00" 109.00 1280 1368 1496 1712 1024 1027 1034 1063 -hsync + vsync

4. Më vonë ne do të zgjedhim gjithçka në rreshtin "Modeline" për ta përdorur atë brenda një skedari.

5. Ne do të gjenerojmë skedarin xorg.conf në vendin e duhur, pasi që Ubuntu nuk e përdor atë si parazgjedhje dhe përdoret për të vendosur konfigurimin X (server grafik).

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

6. Do të shihni se është gjeneruar në të bardhë. Ne kopjojmë sa vijon dhe e ngjisim në skedarin bosh:

Kujdes: në këtë tutorial parametrat Horizsync dhe Vertrefresh kanë të dhënat e një Monitor me një rezolucion maksimal prej 1440 × 900, për të zgjidhur këtë problem duhet të gjeni vlerat për Monitorin tuaj.
Seksioni "Identifikuesi i Pajisjes" Pajisja Video e Konfiguruar "Seksioni i Fundit Seksioni" Monitor "Identifikuesi" Monitor i Konfiguruar "Vendorname" Ekran LCD i Përgjithshëm "Modeli" Paneli LCD 1440x900 "Horizsync 31.5-64.0 Vertrefresh 56.0 - 65.0 modeline" 1440x900_60.00 "106.47 1440 1520 1672 1904 900 901 904 932 -HSync + Vsync Gamma 1.0 # modelina "640x480 @ 60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync # modeline "800x600 @ 56" 36.0 800 824 896 1024 600 601 603 625 + hsync + vsync # modeline "800x600 @ 60" 40.0 800 840 968 1056 600 601 605 628 + hsync + vsync # modeline "1024x768 @ 60" 65.0 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -vsync -hsync # modeline "1440x900_60.00" 106.47 1440 1520 1672 1904 900 901 904 932 -HSync + Vsync Seksioni i Seksionit të Fundit "Identifikuesi i Ekranit" Ekrani i Parazgjedhur "Monitor" Monitor i Konfiguruar "Pajisja" Pajisja e Konfiguruar e Video "DefaultDepth thellësia 24 Nënseksioni" Ekrani "Modet e Thellësisë 1" 1440x900 "Fundi i Nënseksionit Seksioni" Shfaqja "Thellësia" 4 Modalitetet "1440x900" Nënnseksioni EndSubSection "Ekrani" Modalitetet e Thellësisë 8 "1440 900x15 "Nën-nënseksioni EndSubSection" Ekrani "Modalitetet e Thellësisë 1440" 900x16 "SubSection EndSubSection" Display "Modeli Thellësia 1440 Modes" 900x24 "Nënseksioni EndSubSection" Display "Modaliteti Thellësia 1440" 900xXNUMX "EndSubSection Fundi Seksioni

Duke qenë kështu:

7. Ne shohim në skedarin "xorg.conf" për sa më poshtë dhe e fshijmë atë (ju e zgjidhni dhe e fshini me butonin Fshi):

modelina "1440x900_60.00" 106.47 1440 1520 1672 1904 900 901 904 932 -HSync + Vsync

8. Ne ngjisim atë që u kopjua në pikën 2-3, e cila në rastin tim është:

Modeline "1280x1024_60.00" 109.00 1280 1368 1496 1712 1024 1027 1034 1063 -hsync + vsync

9. Në linjat vijuese do të shihni shenjat e hashit ose simbolin numëror. Bëni një vijë të re sipër tyre dhe shtypni një jastëk të ri, duke ngjitur përsëri atë që u kopjua në hapin 8. Në këtë mënyrë ajo do të renditet në konfigurimin e ekranit kur ta përdorim atë për të ndryshuar rezolucionin.

10. Në redaktor, ju shkoni në menunë e sipërme për të Gjetur-Zëvendësoni, ju shikoni në Seksionin «Ekran» "1440 × 900" që është ajo që ka skedari i ngjitur dhe ju e zëvendësoni atë me "1280 × 1024" që është çështja ime ose zgjidhja që ju nevojitet .

11. Ruani dhe mbyllni redaktorin.

12. Ju rifilloni kompjuterin, shkoni te cilësimet e sistemit> Monitorët dhe ndryshoni rezolucionin që dëshironi.

13. Unë nuk jam përpjekur të vendos më shumë rezoluta sepse nuk kam nevojë për to, por me këtë procedurë ato mund të shtohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

96 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joman Romich dijo

  hola

 2.   Joman Romich dijo

  Pershendetje Unë përdor mint13 64b në një acer aspire 4750, grafika është inteligjente… Unë lidhem përmes HDMI me një LED panasonic 32 ”dhe kam probleme me rezolucionin. Unë ndoqa të gjitha hapat dhe gjithçka shkoi mirë. E vetmja gjë jashtë asaj që unë propozova ishte të azhurnoja kernelin para çdo gjëje tjetër. Tani opsionet e reja të rezolucionit shfaqen në konfigurimin e vëzhguesve 1280 720 ofron LED pastaj përmes këtyre hapave shtoni atë mundësi - 1280 720 - Unë vendos monitorin dhe LED me të njëjtën rezolucion por problemi vazhdon. cfare po bej gabim nuk shtohen as opsionet e tjera të rezolucionit LED. A mund të më japë dikush një dorë? Faleminderit shume!

  1.    johnlittleblues dijo

   Në rastin tim unë e aplikova këtë metodë dhe nëse funksionoi por nuk e zbatova rezolucionin, domethënë më dha mundësinë por nuk e ekzekutoi atë dhe fshihej sa herë që unë rifilloja, në rast se komanda xrandr thotë në tastierë se është e pamundur të rregullosh frekuencën me një gabimi që thotë "Dështoi për të marrë madhësinë e gama për parazgjedhjen e daljes" zgjidhja është instalimi i RIPARIMIT TOO BOTTS për të instaluar përsëri grub-un dhe për të riinstaluar grub-un, por duhet të jepni një opsion në opsionet e përparuara që thotë GFX_MODE i cili është ai që riparon grub-in në mënyrë Njohin frekuencën e monitorit automatikisht dhe voila. Pas aplikimit të kësaj metode dhe modifikimit të skedarit Xorg.conf, kjo ishte e vetmja që funksionoi. Shpresoj te te sherbeje

   1.    ektor dijo

    në rastin tim gjithashtu dhe unë kam zgjidhjen perfekte.

 3.   Patriik dijo

  ufff aq keq, dua të them që nuk mund të bëj asgjë? sepse kam shikuar ne google dhe ka disa permiresime ne nje shofer qe kam shkarkuar, kam pare edhe shofera jozyrtare por nuk e di ... mire do vazhdoj te shikoj por nese dini dicka apo dikush di dicka me thoni xD faleminderit.

 4.   Gaius baltar dijo

  A është ky problemi është drejtuesit zyrtarë. SiS nuk ka asnjë vlerësim për Linux (dhe duke folur për grafikë, ai tashmë ka një krim që dikush mund të na trajtojë më keq se ATI). Nëse dikush ka bërë një shofer jozyrtar, do të jetë më mirë ...

  Provoni, nëse jo provoni me një distro të lehtë ose instaloni LXDE ose XCFE si një mjedis grafik. 😉

 5.   Gaius baltar dijo

  poof, do të doja t'ju jepja një dorë, por unë mendoj se SIS (dhe shumë gjëra nga VIA) janë një "Krisht" i vërtetë me Linux ... Me një ATI, NVIDIA ose Intel ju prapë mund të rregulloni me drejtuesin e pronarit, por SIS është një gjë e keqe ... Gjithsesi, me një «sis 771 ubuntu» në google ka disa procese të mundshme, unë dikur duhej të merresha me njërën prej tyre, por mendoj se nuk më vlente asgjë ...

 6.   Patriik dijo

  Përshëndetje, dje kam instaluar linux mint 14 por është pak e ngadaltë për mua, shihet se është nga grafiku që kam një SIS 771/671 rev. 10 dritaret nuk lëvizin normalisht dhe filmat 720p nuk janë të qetë, nëse dikush mundet mua ndihma për këtë problem do të ishte shumë e mirë !! Disa zgjidhje duhet të shohin ... dhe unë nuk dua të kthehem për të fituar 7 që, përkundër gjithçkaje, unë isha duke bërë mjaft mirë me aero dhe sa i ngarkuar ishte me gjëra të mira, përshëndetje dhe shikoni nëse mund të më jepni një dorë!

 7.   Navi dijo

  Unë kam instaluar në një kompjuter ubuntu dhe kam pasur këtë problem; Por zgjidhja ishte kjo komandë "sudo dpkg-rikonfiguro gdm" dhe opsioni për të zgjedhur GDM dhe rifillimin shfaqet në terminal, pasi që në instalimin postues zgjodha LIGTH DM dhe nuk më la të shoh rezolucionin maksimal të monitorit.

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  MIRË. Data e mirë Faleminderit për ndarjen e saj.

 9.   Lipe Gutierrez Cotapos dijo

  Unë e kam këtë problem por me një monitor të jashtëm të lidhur nga VGA, dhe sa herë që e përdor shtoj rezolucionin manualisht me:

  $ xrandr –newmode «1360x768_60.00» 84.75 1360 1432 1568 1776 768 771 781 798 -hsync + vsync
  $ xrandr –admmode VGA1 1360 × 768

  Si mund ta redaktoj skedarin e dhënë këtu në mënyrë që të punojë me daljen VGA?

  1.    johnlittleblues dijo

   Kur përdorni komandën xrandr, ajo ju jep informacionin e të gjithë vëzhguesve të lidhur me emrin e tyre dhe rezolucionet për secilin, kështu që unë do t'ju rekomandoja ta bëni këtë udhëzues, ata ta shpjegojnë atë plotësisht atje

   http://abfloresn.blogspot.com/2013/01/problemas-con-la-resolucion-de-pantalla.html

 10.   Gaius baltar dijo

  Nuk e di se si duket një xorg me shumë vëzhgues ... por duhet të shtoni një ekran në ato më të mëdha.

 11.   moises ureña dijo

  hej faleminderit shumë :), migrova nga windows në ubuntu dhe ky ishte problemi im më i madh, falë teje unë tashmë e kam zgjidhur !! faleminderit shum vella

 12.   Eliezer dijo

  Përshëndetje, po ndjek të gjitha hapat në laptopin tim dhe nuk më lejon të zgjedh një rezolucion tjetër që mund të jetë i gabuar? Unë kam shikuar edhe detajet më të vogla të skedarit dhe asgjë. Isshtë një Lenovo 3000 c200!

 13.   Feranndo Paz dijo

  Ka funksionuar në mënyrë perfekte për mua, unë thjesht e anashkalova pjesën e tryezës. Faleminderit.

 14.   Fran dijo

  Ju jeni një sëpatë. Bordi im është një Gigabyte me AMD radeon 4200 të integruar. Funksionoi. Faleminderit.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Për atë jemi. Perqafo! Paul.

 15.   Manuel dijo

  Unë ndoqa hapat dhe nuk e di nëse është sepse nuk kam një shofer xorg, por nuk e marr rezolucionin që dua dhe më parë ishte 1920 × 1080. Unë marr vetëm atë 1440 × 900 dhe pashë dhe fshiva atë që thoshte në skedar dhe e zëvendësova dhe marr rezolucionin 1440 × 900.

  1.    mrgm148 dijo

   Unë kisha të njëjtin problem si ti, më tregoi vetëm deri në 1440 × 900, kjo ndodh sepse në këtë tutorial parametrat Horizsync dhe Vertrefresh kanë të dhënat e një Monitori me atë rezolucion maksimal 1440 × 900, për të zgjidhur këtë problem duhet të kërkoni Los vlerat për Monitorin tuaj. Në rastin tim, unë kam një Monitor LG 21,5-inç FULLHD këto janë parametrat:

   Horizsync 30.0-83.0
   Vertrefresh 56.0 - 75.0

   Me këto të dhëna të shtuara në xorg.conf, unë tashmë kam 1920 × 1080 që është rezolucioni vendas i monitorit tim.

   Unë ju lë xorg.conf tim:

   Seksioni «Pajisja»
   Identifikuesi «Pajisja e konfiguruar e videos»
   Seksioni i Fundit

   Seksioni «Monitor»
   Identifikuesi «Monitor i konfiguruar»
   Emri i shitësit «Ekran gjenerik LCD»
   Emri i modelit «Paneli LCD 1920 × 1080»
   Horizsync 30.0-83.0
   Vertrefresh 56.0 - 75.0
   Modeline «1920x1080_60.00» 173.00 1920 2048 2248 2576 1080 1083 1088 1120 -hsync + vsync
   Gamma 1.0
   # modeline «1920x1080_60.00» 173.00 1920 2048 2248 2576 1080 1083 1088 1120 -hsync + vsync
   # modeline «640 × 480 @ 60» 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
   # modeline «800 × 600 @ 56» 36.0 800 824 896 1024 600 601 603 625 + hsync + vsync
   # modeline «800 × 600 @ 60» 40.0 800 840 968 1056 600 601 605 628 + hsync + vsync
   # modeline «1024 × 768 @ 60» 65.0 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -vsync -hsync
   # modeline «1920 × 1080 @ 60» 173.00 1920 2048 2248 2576 1080 1083 1088 1120 -hsync + vsync
   Seksioni i Fundit

   Seksioni «Ekran»
   Identifikuesi «Ekrani i paracaktuar»
   Monitor «Monitor i konfiguruar»
   Pajisja «Pajisja e konfiguruar e videos»
   Thellësia 24
   Nënseksioni «Shfaq»
   Thellësia 1
   Modalitetet «1920 × 1080»
   Seksioni i Fundit
   Nënseksioni «Shfaq»
   Thellësia 4
   Modalitetet «1920 × 1080»
   Seksioni i Fundit
   Nënseksioni «Shfaq»
   Thellësia 8
   Modalitetet «1920 × 1080»
   Seksioni i Fundit
   Nënseksioni «Shfaq»
   Thellësia 15
   Modalitetet «1920 × 1080»
   Seksioni i Fundit
   Nënseksioni «Shfaq»
   Thellësia 16
   Modalitetet «1920 × 1080»
   Seksioni i Fundit
   Nënseksioni «Shfaq»
   Thellësia 24
   Modalitetet «1920 × 1080»
   Seksioni i Fundit
   Seksioni i Fundit

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Ju faleminderit shumë që na treguat zgjidhjen që funksionoi për ju, me siguri edhe të tjerët do ta konsiderojnë të dobishme

   2.    le të përdorim linux dijo

    Faleminderit kampion!
    Nje perqafim! Paul.

   3.    aleks dijo

    dicka qe nuk e kuptoj eshte aty ku marr parametrat Horizsync dhe Vertrefresh, nuk i shoh askund

 16.   fracisco lportillo dijo

  pershendetje, nese ndjekim hapat per te konfiguruar nje monitor, eshte e lehte

 17.   këmishë spitale me lidhëse pas kurrizit dijo

  Shkëlqyeshëm, ky artikull ka qenë shumë i dobishëm për mua. Faleminderit!!

 18.   Carlos dijo

  Unë kisha problemin që rezolucioni 1024 × 788 nuk u shfaq në konfigurim, unë bëra atë që ata rekomandojnë këtu dhe përveç që akoma nuk tregon rezolucionin, tani ikonat e desktopit nuk shfaqen dhe shiriti i menusë së detyrës bëhet i zi, thjesht Mund ta përdor atë duke klikuar në simbolin e (windwos) dhe duke e zhvendosur miun mbi shirit dhe të shoh përshkrimin që të mund të klikoj.
  A ka ndonjë mënyrë për ta kthyer të gjithë procesin hap pas hapi? Prefshtë e preferueshme që ekrani të ketë një rezolucion të pakëndshëm sesa ky me një sfond të zi.

  Thanks in advance

 19.   Jezu dijo

  Faleminderit shumë, më ndihmoi shumë, tashmë njoh shumë ekran, të paktën nuk jam 800 × 600: s Përshëndetje

 20.   Julio dijo

  Faleminderit. Më ndihmoi. Unë ndoqa rekomandimin e mrgm148.

 21.   Sergio dijo

  Faleminderit shumë për kontributin. Tutorial i shkëlqyeshëm. Ka punuar për mua.

 22.   paulmansilla dijo

  Në rastin tim nuk ka funksionuar, me sa duket problemi është tek drejtuesi geforce 310m.
  gjithsesi faleminderit!
  🙂

 23.   Cristian dijo

  Shumë faleminderit!! Ka funksionuar pothuajse perfekt për mua, kur e vendosa, rezolucioni është ngatërruar, por unë kam hyrë në rimëkëmbjen e Ubuntu dhe i kam thënë që të rregullojë gabimet grafike dhe t'i vendosë ato si parazgjedhje, dhe kur kam filluar Ubuntu unë tashmë e kisha zgjidhjen!

  Faleminderit plas!

 24.   makinë dijo

  Kontribut shumë i mirë! Problemi që kisha u zgjidh! Nuk më linte të vendosja një rezolucion tjetër përveç (4: 3)!

 25.   John dijo

  Thank you very much!

  Përshëndetje!

 26.   xxmlud dijo

  Mirë! Kam Xubuntu 14.04. PC im është një IBM, me grafikë të integruar Intel. Jam i interesuar të rris rezolucionin e monitorit, pasi ai që kam tani nuk është adekuat dhe monitori mendoj se mund të japë më shumë nga vetja.
  Kur vrapoj: ~ $ sudo xrandr
  Ai më përgjigjet: Nuk mund të hap ekranin
  Karta është si më poshtë:
  - 00: 02.0 Kontrollues i pajtueshëm me VGA: Intel Corporation 82865G Integruar Graphics Controller (rev 02)
  Unë shpresoj në ndihmën tuaj. Faleminderit

 27.   Gerardo dijo

  Së pari, ju falënderoj shumë për kontributin tuaj të vlefshëm.
  Unë e shpjegoj rastin tim, sepse megjithëse nuk e zgjidha plotësisht, falë jush arrita ta bëja atë të dukej mjaft mirë.

  Problemi im ishte se nuk mund të shënoja opsionin e rezolucionit të ekranit sipas monitorit tim HP Passport 1912nm (http://es.engadget.com/2012/05/09/hp-passport-1912nm-internet-monitor-la-pantalla-independiente/) Rezolucioni është si më poshtë: 1366 × 768 60hz.
  Sistemi është:
  procesor intel pentium D CPU 3.00 ghz x2
  grafika intel g33
  Pra ubuntu 14.04 lts 64bit

  Çështja në fjalë është se duke bërë gjithçka që ju tregoni, unë arrij të përfshij një rezolucion të ngjashëm: 1368 × 768 60hz
  por jo ai që doja: 1366 × 768 60hz

  Unë u përpoqa të modifikoja gedit duke menduar se po ndryshonte vetëm një numër (8 për 6) dhe kur rifillova më dha një gabim me një ekran super të përafërt dhe një paralajmërim të madh me disa përsëritje, të cilat i zgjidha duke lënë gjithçka siç ishte (unë kisha bërë një rezervoni xorg.conf dhe ristartoni.

  Epo, kisha përparuar, por përsëri kisha problemin e ekranit që nuk ishte mbuluar plotësisht nga rezolucioni. Aty më shkoi mendja për të parë nëse kishte ndonjë gjë për të bërë nga monitori.

  Ajo që gjeta është diçka mjaft e pranueshme, pa qenë ideale. Monitori më lejon të përqendroj ekranin (ishte i rreshtuar në të djathtë dhe gjysma e lëshuesit në të majtë nuk ishte e dukshme) dhe të ngushta anët. Kjo është, ju keni mbetur me një lloj të shpërndarë mirë të papërfillshëm.

  Për ta përqendruar atë:
  menyja kryesore / kontrolli i imazhit / pozicioni horizontal
  për ta bërë atë më të vogël:
  menuja kryesore / kontrolli osd / pozicioni horizontal

  Dhe kjo eshte. Shpresoj që dikush tjetër të jetë i dobishëm për ju.
  Përshëndetje nga Montevideo, Uruguaj

 28.   Iker dijo

  Përshëndetje, së pari urime për tutorialin.
  Unë e shpjegoj rastin tim, unë kam një LG me hyrje analoge D-Sub. Ubuntu 14.04, unë kam bërë provën me rezolucionin maksimal të ekranit 1600 * 900, ekrani përshtatet, por problemi është se pasqyrimi i shkronjave është i tmerrshëm. Këtu janë disa nga specifikimet:

  Rezolucioni maksimal 1600 x 900 @ 60Hz
  Pixel Pitch 0,2712 x 0,2626 mm
  Mbështetje ngjyrash 16,7M
  Këndi i shikimit H: 90 ° / V: 50 °
  Frekuenca horizontale 30 ~ 83 kHz
  Frekuenca vertikale 56 ~ 75 Hz

  A mund të shtoni një lloj komande për të përshtatur më mirë parametrat që kthen komanda cvt (1600 900)?
  Kur ekzekutoj atë komandë marr këtë rezultat:
  # 1600 × 900 59.95 Hz (CVT 1.44M9) hsync: 55.99 kHz; pclk: 118.25 MHz
  Modeline «1600x900_60.00» 118.25 1600 1696 1856 2112 900 903 908 934 -hsync + vsync

 29.   douglas dijo

  Faleminderit shumë që funksionoi për mua! por kam një problem që nuk mund ta ndryshoj sfondin që e zgjedh dhe gjithçka është në rregull, por ndryshimi kurrë nuk hyn në fuqi. A mund të më thotë dikush çfarë të bëj?

 30.   Kelvis Quintana dijo

  Natën e mirë shoku kam probleme me mintat e Linux 17 Nuk kam dalje vga për një televizor nga një laptop vit, çfarë komandash duhet të bëj ose cilin mësues tutor duhet ta drejtoj veten për ta bërë këtë?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Ndoshta postimet e mëposhtme do të jenë të dobishme për ju:
   https://blog.desdelinux.net/xrandr-poderosa-herramienta-para-configurar-tu-monitor/
   https://blog.desdelinux.net/xrandr-poderosa-herramienta-para-configurar-tu-monitor/
   Unë gjithashtu ju rekomandoj që të kërkoni në blogjet tona për artikuj që përmbajnë fjalët kyçe "xrandr", ose ndërfaqet e përdoruesit të tij ("arandr", "lxrandr", etj.)
   Perqafo! Paul.

 31.   javier dijo

  pershendetje, kam nevoje per ndihme ne ceshtjen time une kam nje televizor 32 u LCD ubuntu 12.4 e njeh si 49 ra, bordi radeon hd 5450, une kam instaluar shoferin por asnje rezolucion nuk duket mjaft i duhur

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ndoshta në disa nga këto postime në lidhje me xrandr dhe ndërfaqet e ndryshme vizuale të tij (arandr, lxrandr, etj.) Do të gjeni zgjidhjen:
   https://blog.desdelinux.net/?s=xrandr
   Gëzuar! Paul.

 32.   Adrián dijo

  Postimi është shumë i mirë, por tani e gjej veten me një problem të ri: Rezolucioni që marr dhe, në teori, më i larti që mbështet monitori (LG FLATRON W1934s, OS ubuntu 14.04 32bits), nuk funksionon mirë, dmth. monitori ha pjesën më të madhe të ekranit, qetësisht rreth 7-8 cm në secilën anë, dhe më detyron të kthehem në një rezolucion 4: 3, e cila është mjaft e pakëndshme kur shfletoni në internet, ndonjë zgjidhje?

 33.   Jorge Stranieri dijo

  Unë doja të shihja nëse mund të hiqja një rezultat apo diçka, por nuk pashë hah. Kam bërë gjithçka hap pas hapi dhe më ka shërbyer në mënyrë perfekte!

  Shume faleminderit !

 34.   marvin padilla dijo

  wow encerio tutoriali juaj më ndihmoi !! tani duket se njeh rezolucionin që unë dua! në nenexhik linux 17! vetëm se në opsionin për të ndryshuar monitorin kam mundësinë prej 1440 × 900 (që në rastin tim punon si 1920 × 1080)… Unë mendoj se bëj diçka me emrin në xorg.conf. gjithsesi me sherben faleminderit

 35.   Alex dijo

  E shkëlqyeshme! Ka punuar për mua!
  Ju faleminderit.

 36.   Oscar dijo

  Ju falënderoj shumë për ndihmën tuaj; me ndihmën tuaj unë isha në gjendje të zgjidhja problemin e paraqitur.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju mirepresim, Oskar! Për atë jemi.
   Nje perqafim! Paul.

 37.   Francisco Balcazar dijo

  Mirëdita, postimi juaj nuk funksionoi për mua, unë kam këtë problem, laptopi im është një Dell inspiron mini 1012 vetëm ka një rezolucion prej 1024 × 600, por në dritaret që modifikojnë regjistrin arrita të shtoja rezolucione më të mbështetura, përfshirë edhe atë që më duhet 1024 738 (mendoj), unë bëra atë që tregon postimi, por kur e rifillova nuk më dha më mundësi, a mund të bëhet diçka? apo nuk mund te bej asgje? Unë do ta vlerësoja shumë ndihmën tuaj: 3 Faleminderit

 38.   Rene Davila dijo

  Faleminderit, më bëri mrekulli!

 39.   Isaku dijo

  sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

  sudo: gedit: komanda nuk u gjet

  cfare ben uu

  1.    le të përdorim linux dijo

   gedit është redaktuesi i paracaktuar i tekstit në GNOME. Ju mund të jeni duke përdorur KDE ose një mjedis tjetër desktop. Në mënyrë që të siguroheni që mund të modifikoni skedarin pavarësisht mjedisit, unë sugjeroj që të përdorni nano.
   Komanda do të dukej kështu:

   sudo nano /etc/X11/xorg.conf

 40.   sanosuke dijo

  Unë ndoqa të gjitha hapat dhe funksionoi në mënyrë të përsosur falënderime për informacionin

 41.   Mark dijo

  Hej, faleminderit shumë, funksionoi në mënyrë perfekte! 😀

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Gëzuar! Paul.

 42.   Tanuki dijo

  PERFUNDIMTAR! Më kushtoi por më në fund! Dhe vlerësohet ... pa rezolucionin që po i thoja lamtumirë Linux. Unë kisha probleme të ndryshme nga humbja e mjedisit grafik dhe detyrimi për të riinstaluar OS (unë jam një fillestar) për të mos përdorur citatet e sakta në gedit, por unë vazhdova për 2 ditë dhe isha në gjendje të bëja me një monitor 1680x1050. Theksoj ndihmën thelbësore të mrgm148 (komenti 17) që do të modifikojë udhëzimin origjinal. Faleminderit dhe te fala!!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Shume mire. Shtova një mesazh alarmi duke sqaruar se çfarë po ngrini.
   Nje perqafim! Paul.

   1.    Tanuki dijo

    Ju mirëpresim, mund të jetë zhgënjyese për atë që fillon në Linux pa zgjidhur diçka si përshëndetjet e rezolucionit!

 43.   korniza mt dijo

  uufffff !! një lesh i madh dhe sinqerisht leshi është aq shumë saqë unë tashmë nuk besoja se ka ndonjë gabim. nuhatje! edhe një herë dekurajohem nga linux ... akoma në pelena. Në asnjë mënyrë nuk rri me dritare. Gjithsesi faleminderit mik për kontributin por mendoj se zgjidhja nuk është praktike.

 44.   Laia dijo

  Përshëndetje,

  Unë kam provuar këto këshilla për një mjedër (me mjedër), gjithçka është shpjeguar shumë mirë. Problemi është që kur të rinis atëherë komanda startx për të hyrë në ndërfaqen grafike nuk funksionon. Unë kam qenë duke kërkuar forume dhe zgjidhja është të heq skedarin xorg.conf, duke humbur gjithçka që kisha bërë. A e dini nëse ka ndonjë zgjidhje tjetër?

  Falënderim
  Laia

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Laia!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Pyesni FromLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 45.   Carlos. dijo

  Faleminderit i pashëm.

  1280 × 1024 shfaqet si një opsion në të dy monitorët por… më tregon se kufiri i pajisjes është 2048 2048… Kam një zgjedhje? apo është më e lehtë të ndryshosh kartën grafike?

  Faleminderit perseri.
  Zotat e bërthamës të lavdërohen

 46.   John dijo

  Sapo instalova paketat dhe voila !!!! 🙂

 47.   Leonardo dijo

  Drejtoni komandat fillestare dhe tani nuk mund të shoh asgjë në terminal. Programet e tjera shfaqen mirë. Si mund ta restauroj?

 48.   Rodrigo dijo

  Nuk funksionoi, u përpoqa por ndonjëherë mendoj se linux është larg përdoruesit normal, iOS dhe Windows janë akoma mbretër, komandat e tekstit janë të vjetruara në këto sisteme

 49.   Alejo dijo

  Faleminderit shumë për informacionin e dhënë këtu. E përdora për të rregulluar problemin në Debian dhe funksionoi në mënyrë perfekte ...
  Shume faleminderit!!

 50.   Anthony dijo

  Faleminderit shumë për informacionin

 51.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Juan Carlos Sanchez dijo

  Përshëndetje, një pyetje, unë kam një kompjuter Dell Vostro 470 me një kartë NVIDIA GeForce GTX 960, kur kompjuteri po ekzekutonte dritare, ai tregoi një rezolucion prej 1280 × 1024 në dy monitorët që mbështet, por unë doja të virtualizoja dritaret dhe të përdor Linux si një sistem pritës, Problem, është se vetëm njëri nga monitorët më thotë që është DELL dhe mbështet rezolucionin, në tjetrin thotë unkown dhe nuk i kalon 1074 × 768, jam përpjekur të ndjek disa mësime por problemi është që të gjithë flasin për karta me një ekran i vetëm, a ka ndonjë gjë që mund të bëhet?

  të fala

 52.   Florencia dijo

  I vendosa të gjithë terminalet deri në hapin ku më duhej të rinisja kompjuterin. Dhe kur hapa përsëri terminalin për të hyrë në një tjetër sipas udhëzuesit, shfaqet një drejtkëndësh i zi dhe programet që unë hap që kam në lëshues nuk kanë shiritin e titullit, prandaj nuk mund ta mbyll ose maksimizoj ose minimizoj nga ajo dritare . Unë gjithashtu ndalova së punuari me disa programe siç është funksioni skaner i printerit tim. Si mund të kthehem? Kjo është, si t'i fshij ato terminalet që kam futur?

  1.    Javier Rejon Moreno dijo

   Faleminderit shumë, tutoriali ka qenë shumë i dobishëm dhe i shpjeguar mirë.

   1.    le të përdorim linux dijo

    Ju mirepresim, Javier!

  2.    Gonzalo dijo

   Unë kisha të njëjtin problem.
   Gjëja më e keqe është se kur u përpoqa të ekzekutoja diçka që kërkonte fjalëkalimin e sudo, nuk më tregoi dritaren ku është futur. Pasi të provoni të rindizni xorg, rivendoseni atë, etj. asgjë nuk funksionoi për mua. Unë kisha për të riinstaluar nga 0.

 53.   Gonzalo dijo

  Pas ekzekutimit të këtij tutoriali hap pas hapi dhe saktë, xserver-i im ose xorg filluan të paraqisnin gabime që nuk mund t'i shëroja. Unë kisha për të instaluar përsëri Linux-in tim.
  E tmerrshme.

  1.    elav dijo

   Komenti juaj është i tmerrshëm duke pasur parasysh faktin se ky artikull është botuar për 2 vjet. A iu përkushtuat vetes duke kërkuar një zgjidhje më të azhurnuar?

 54.   Etlana dijo

  Përshëndetje atje!

  Faleminderit shumë për tutorialin, më ndihmoi shumë.

 55.   ILICH dijo

  [paralajmërim] Kujdes: në këtë tutorial parametrat Horizsync dhe Vertrefresh kanë të dhënat e një Monitor me një rezolucion maksimal prej 1440 × 900, për të zgjidhur këtë problem duhet të gjeni vlerat për Monitorin tuaj. [/ paralajmëroni]

  SI T G MUA K THTO PARAMETERSR?

  1.    augusto alvarez dijo

   Kam të njëjtin dyshim, nga i gjej ato vlera ???

   1.    Mrgm148 dijo

    Në pjesën e pasme të monitorit tuaj, aty ku është seriali, gjenden ato të dhëna.

 56.   Mrgm148 dijo

  Në pjesën e pasme të monitorit tuaj, aty ku e gjeni serialin, ka ato të dhëna.

 57.   jezusi3 dijo

  punon në mënyrë të përsosur në ubuntu 16.04

 58.   yan dijo

  Unë punoj në ubuntu mate 16.04

 59.   Raul Cantero dijo

  Kur e ruaj Gedit dhe e mbyll, e marr këtë në Terminal:

  (gedit: 3118): Gtk-PARALAJMRIM **: Frenimi i Thirrjes dështoi: GDBus.Error: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: Emri org.gnome.SessionManager nuk u sigurua nga asnjë skedar shërbimi.

  ** (gedit: 3118): PARALAJMRIM **: Vendosni meta të dhënat e dokumentit të dështuara: Vendosja e meta të dhënave :: atributi i mundësuar nga magji nuk mbështetet

  ** (gedit: 3118): PARALAJMRIM **: Vendosni meta të dhënat e dokumentit dështuar: Vendosja e meta të dhënave :: atributi i kodimit të gedit nuk mbështetet

  ** (gedit: 3118): PARALAJMRIM **: Vendosni meta të dhënat e dokumentit të dështuara: Vendosja e meta të dhënave :: atributi i mundësuar nga magji nuk mbështetet

  ** (gedit: 3118): PARALAJMRIM **: Vendosni meta të dhënat e dokumentit dështuar: Vendosja e meta të dhënave :: atributi i kodimit të gedit nuk mbështetet

  ** (gedit: 3118): PARALAJMRIM **: Vendosni meta të dhënat e dokumentit të dështuara: Vendosni metadata :: atributi pozicion i gedit nuk mbështetet

 60.   Mauritius dijo

  Pana me të vërtetë ju falënderoj shumë për kontributin që më ndihmoi shumë

 61.   maria dijo

  Hey.
  Unë kam një Acer Aspire 3000 Aspire 3003 LMi dhe instaloi ubuntu 10.04.
  Herën tjetër kur instalova ubuntu njohu grafikun, por jo tani. Unë kam ndjekur të gjithë hapat e tu dy herë, në të dytin kam ndryshuar rezolucionin tënd në 1024 768 në rast se do të ishte shumë për këtë laptop, por në asnjë rast nuk do të marr më shumë opsione në Monitor, unë marr vetëm 640 × 480 (4: 3)
  A mund të më ndihmoni ta rregulloj këtë?
  Faleminderit Maria.

 62.   ysabel añez dijo

  canaima nuk mund ta shoh ekranin, unë hyra në sistemin e avancuar dhe shtypa një buton dhe nuk u pa më se si bëj për të rimarrë imazhet, ju lutem më gjeni, faleminderit

 63.   Oscar Martinez Conde dijo

  Përshëndetje, unë kam një acer aspire 4300 dhe të lidhur nga HDMI me një plazmë 32. » panasonic por nuk me njohu mire. Rezolucioni u shpëton kufijve x dhe y dhe nuk di si t'i zvogëloj ato me ubuntu. Dikush mund të më ndihmojë ??

 64.   Mauricio Gallo dijo

  Përshëndetje, po bëja procesin e treguar, por kur rifilloj kompjuterin, terminali del plotësisht i zi, kur hap një menu të ekranit, ajo gjithashtu del e zezë. PCN-të e mia janë një hp gjithçka në një intel.

  Faleminderit për ndihmën tuaj

 65.   Matias dijo

  Ka punuar perfekt për mua në Ubuntu 16.04 me një rezolucion prej 1440 × 900, faleminderit shumë!

 66.   Jose dijo

  Përshëndetje, unë kam ndjekur të gjitha hapat e treguar, por pas rinisjes së kompjuterit nuk do të më lejojë të identifikohem me emrin tim të përdoruesit. Nuk tregon ndonjë gabim që fjalëkalimi është i gabuar, thjesht shkon i zi për disa sekonda dhe kthehet në ekran ku duhet të futni përdoruesin dhe PWD. Unë kam dy ekrane, nuk e di nëse kjo ndikon në ndonjë gjë. Para se të ndiqja këtë manual, mund të hyja pa probleme.

  Ndonje ide?

 67.   Ramon dijo

  Në rastin tim, është që monitori im (LG W1943C) kur kabllo VGA është shkëputur dhe rilidhur, nuk zbulohet por vetëm në Windows dhe jo në Ubuntu gjithashtu, si më parë, por zgjidhja që keni botuar 5 vjet më parë gjithashtu më shërbeu mirë për Ubuntu 16.04 (dhe shpresojmë që edhe për 18.04). Sigurisht, kur hyj në sistemin tim për disa sekonda, sfondi bëhet stil "mozaiku" por më pas kthehet në normalitet. Pra, edhe pse vonë, ai fitoi "Like" të tij dhe fitoi mirë. Tani do të doja ta detyroja GRUUB2 ta pranonte gjithashtu, edhe pse për momentin nuk e pranon. Do ta ndaj me të gjithë përmes Twitter.

 68.   Wilson zauma rojas dijo

  Më shërbeu, unë isha në gjendje ta zgjidhja problemin.

 69.   MPV dijo

  Ka punuar në mënyrë perfekte, monitori im ka rezolucion 1920 x 1200. Po përdor xubuntu 18.04.1
  Thank you very much!

 70.   Jorge V. dijo

  PUNON !!!!!!
  Faleminderit Pana, me të vërtetë është e vetmja gjë që më ka funksionuar për të parë rezolucionin e duhur në monitorin tim televiziv 32,, duke menduar se kjo është arsyeja pse po testoja dhe hidhja disa distro. Debian 10 KDE të ruajtura, Të fala

 71.   Andres dijo

  I dashur mua, nuk funksionoi për mua, sepse nuk më dha mënyrën se si mund të ishte VGA1 ose HDM1 ose një tjetër ... atëherë unë e bëra atë duke redaktuar grub.
  Ju hyni në dritaren e komandës dhe redaktoni grubin, ajo ndryshon ndryshoren grafike që në mënyrë të paracaktuar është çaktivizuar, për këtë arsye jep gabimin që kur instaloni ekranin është i madhësisë së vogël ose shfaqet një vijë vertikale shumë e imët e pikseve.

  Unë ju lë si ta bëni nga blogu im infosur iguazu, këtu është url në rast se funksionon për dikë, https://infosuriguazu.com/blog-post/cambiar-la-resolucion-de-pantalla-en-linux-mint-19/

  Fat i mirë dhe koment nëse mund ta konfiguroni.

 72.   Edwin dijo

  Nuk di si të shpreh si duhet mirënjohjen që kontributi juaj më ka gjeneruar, mik!

 73.   Kudhirima dijo

  I dashur mik.
  Për mua nuk funksionon.
  I ndjek me përpikëri, disa herë. Por asgjë më shumë se një rezolucion prej 1024 × 768 nuk më shfaqet.
  Nuk e di nëse do të ketë ndonjë sugjerim. Ajo që është e vërtetë është se më jep një gabim kur instaloj sudo add-apt-repository ppa: xorg-edgers / ppa.
  Me thote:
  ** Ju lutemi përdorni pastrimin ppa për të hequr këtë PPA. * Veçanërisht * rekomandohet ta bëni këtë para se të azhurnoni në një lëshim të ri të ubuntu! **
  Më shumë informacion: https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/ubuntu/ppa
  Shtypni [ENTER] për të vazhduar ose Ctrl + C për të anuluar shtimin.

  Dhe kur shtyp butonin më tregon sa vijon:
  Gabim: 7 http://ppa.launchpad.net/xorg-edgers/ppa/ubuntu Lirimi fokal
  404 Nuk u gjet [IP: 91.189.95.85 80]
  Obj: 8 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu fokale-azhurnime InRelease
  Obj: 9 http://es.archive.ubuntu.com/ubuntu fokale-backport InRelease
  Leximi i listës së paketës ... U krye
  E: Depoja "http://ppa.launchpad.net/xorg-edgers/ppa/ubuntu Fokale Lirimi" nuk ka një skedar të Lirimit.
  N: Ju nuk mund të azhurnoheni nga një depo si kjo në mënyrë të sigurt dhe prandaj është çaktivizuar si parazgjedhje.
  N: Shikoni faqen apt-safe (8) njeriu për detaje mbi krijimin e depove dhe konfigurimin e përdoruesve.

  Një përqafim dhe faleminderit për kontributet.

 74.   Antonio Huerta dijo

  Kjo ishte zgjidhja. Faleminderit, i dashur Alejandro.
  të fala