Pyetje: Aksesi i kufizuar në FromLinux për rrjetet Tor?

Siç thotë titulli, kjo është një pyetje elegant @ s ... në rast se ne ua mohojmë hyrjen përdoruesve që përpiqen të hyjnë përmes Torit, çfarë do të mendonit për këtë?

Arsyeja që mund të kemi për këtë është thjesht siç thonë ata, Elav dhe unë shikojmë shpinën. Siç e dinë disa nga ju, unë dhe elav kemi lindur dhe jetojmë në Kubë, ku kritikimi i hapur i qeverisë nuk shihet gjithmonë mirë, duke përfituar nga kjo disa përdorues ditët e fundit vendosin disa komente krejtësisht jashtë vendit, komente politike, kritikojnë dhe ofendojnë anëtarët e qeverisë së këtu që. sinqerisht, në një sit të Software-it të Lirë, komente të tilla nuk kanë asgjë për të bërë, a jam gabim?

Komentet u bënë nga dikush duke përdorur një IP nga rrjeti Tor, komente që nëse nuk do të kishin dërguar SPAM shpejt, mbase mund të kishin shkaktuar probleme serioze për elav dhe mua.

Zgjidhja e parë që vjen në mendje është përmes konfigurimeve në servera, mohoni hyrjen në sit nëse përpiqeni të përdorni duke përdorur Tor, dhe këtu e përsëris pyetjen, Çfarë mendoni ju në lidhje me të?

Tor përdoret nga ata që duan të shfletojnë në mënyrë anonime, gjë që unë nuk e kritikoj dhe e duartrokas, pasi që unë vetë shpesh kam nevojë për të hyrë në faqet e internetit duke përdorur metoda si kjo, megjithatë, pasiLinux nuk është një sit që është nën mbikëqyrjen e NSA, FBI ose alienë nga Jupiteri 😀 cilat arsye (të shëndetshme, reale) mund të ketë dikush që dëshiron të hyjë në FromLinux në mënyrë anonime?

E lë atje.

Ne jemi shumë të interesuar të dimë mendimin e të gjithëve në lidhje me këtë, sepse në fund të fundit, gjithçka që bëjmë këtu është gjithmonë të mendojmë për mirëqenien dhe komoditetin e juve, lexuesve.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

130 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ivan Barra dijo

  Personalisht, mendoj se po, duhet bllokuar. Arsyet, pikërisht ato që ju ekspozoni. Meqenëse i kam njohur, ato janë një kontribut i jashtëzakonshëm në njohuritë e atyre prej nesh që punojnë në mjedisin Linux - GNU / Linux (për puristët) dhe më duket e neveritshme që faqja të përdoret për çështje politike që nuk kanë asgjë për të bëj me të Unë gjithashtu kam mendimin tim në lidhje me atë që ndodh në Kubë, por unë e rezervoj atë për të komentuar ballë për ballë me këdo që dëshiron ta ndajë atë, në vendin e duhur, përveç kësaj, unë gjithmonë postoj me emrin tim të vërtetë sepse më përfaqëson mua, respekt të barabartë ndaj që përdorin pseudonime dhe të gjitha ato, pasi që deri më tani, nuk kam pasur problem me ata që e përdorin.

  Arsyeja tjetër pse duhet bllokuar është të ruash profilin e lartë të faqes, midis atyre që krijojnë përmbajtje dhe ndajnë njohuritë e tyre është e nevojshme që faqja të vizitohet vetëm nga njerëz me dëshirë për të mësuar ose bashkëpunëtorë të tjerë, shumë herë në komentet që gjeni përgjigje shumë të mira dhe që janë një kontribut i vërtetë, askush nuk është i interesuar për një këndim që vjen vetëm për të folur gjëra budallaqe ose për të mbledhur forobardo, siç ndodh në disa site teknologjike në vendin tim (Kili).

  Për më tepër, faqja nuk ka reklamë, nuk përfiton nga vizitat (mendoj), por përfiton nga njerëzit që ndajnë dhe e bëjnë këtë blog atë që është sot, një pikë referimi për sa i përket Linux - GNU / Linux (për Talibanët) është i shqetësuar.

  Faleminderit shumë djema, ju keni mbështetjen time të plotë, ju me të vërtetë jeni më të mirët.

  Përshëndetje.

  1.    eliotime3000 dijo

   Deri më tani, e vetmja gjë që unë jam duke kontrolluar është me agjentin e përdoruesit (unë përdor IE herë pas here për të thyer durimin e tyre, por duket se ata janë lodhur duke kritikuar).

   1.    Ivan Barra dijo

    Unë me "Puristët / Talibanët" ... ka shumë nga ata ...

    1.    eliotime3000 dijo

     Prej atyre trolleve, unë tashmë i njoh ata (edhe ata të FayerWayer).

  2.    queti dijo

   Nuk jam dakord, komuniteti i internetit bazohet në dy modele. 1 Modeli në facebook dhe tjetri modeli 4chan. E para kërkon që ju të identifikoni veten me të vërtetë emrin e mbiemrit foto, e dyta nuk kërkon as pseudonim. Modeli në facebook përfundon duke ju dhënë më shumë probleme sesa zgjidhje dhe gjithashtu nuk ju lejon të shpreheni lirshëm. Tani për tani ekziston tema e youtube që përmes të njëjtit model kërkon të zvogëlojë "trollin" por në realitet ajo që dëshiron është të të identifikojë vërtet, kërkon të dijë kush je në çdo kohë në mënyrë që të të ofrojë reklama të personalizuara dhe gjithashtu të monitorojë për qëllime të mbrapshta. Blogjet në internet nuk duhet të përdorin modelin e facebook. Unë nuk e di se si janë gjërat në Kubë dhe nuk më intereson shumë. Nëse ata nuk mund të ofrojnë një sit ku përdoruesi të shprehet si të dojë, mbase ata duhet t'i përkushtohen diçkaje tjetër. Mbështetje për navigimin TOR dhe përdorimin e pseudonimeve të rreme, na mbron nga të gjithë dhe gjithashtu në këtë rast kjo faqe është e mbushur me përdorues shumë të përparuar të kompjuterit, unë ju them nga shtëpia ime dhe ju e dini në cilin vend jam, IP nga ku Unë jam Unë jam i lidhur, sistemi im operativ dhe shfletuesi, ju keni të gjithë informacionin e shërbyer për të bërë keq. Nëse e bëni apo jo është një çështje tjetër. Më mirë i sigurt sesa keqardhje që nuk ka shenjtër askund.

   1.    Charlie Brown dijo

    "Unë nuk e di se si janë gjërat në Kubë dhe mua nuk më intereson shumë" Faleminderit për frymën e bashkëpunimit, blog dhe krijuesit e tij, më mirë ruajeni mendimin tuaj.

    "Nëse ata nuk mund të ofrojnë një sit ku përdoruesi mund të shprehet si të dojë, mbase ata duhet t'i përkushtohen diçkaje tjetër" Mirë, mos hyrja në sit është e mjaftueshme; dhe unë tashmë mund të rekomandoj që për komente si ky, më mirë t’i përkushtohesh diçkaje tjetër.

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    "Nëse ata nuk mund të ofrojnë një sit ku përdoruesi të shprehet si të dojë, mbase ata duhet t'i përkushtohen diçkaje tjetër"

    Unë do t'i përgjigjem kësaj me dy fjali: "Liria juaj mbaron atje ku fillon e imja" & "Liria nuk është e njëjtë me shthurjen"

    1.    x11tete11x dijo

     ju më rrahni për dore, unë kam parë tashmë shumë njerëz që besojnë se janë në favor të "lirisë", por në të vërtetë ajo që ata promovojnë është shthurje

  3.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ju faleminderit shumë për komentin tuaj.

   Ideja nuk është thjesht kufizimi, mohimi dhe zhurma, pikërisht pasi që nuk është ideja që unë bëra këtë postim, ku së bashku ne japim mendimet tona dhe përpiqemi të arrijmë më të mirën për të gjithë

   Dhe po me të vërtetë, ne nuk kemi reklamë dhe as nuk planifikojmë të shtojmë

   1.    Joaquin dijo

    Shume mire. Unë nuk njoh bloge të tjera por e di që të paktën ky, kur ndodhin gjëra serioze që mund të dëmtojnë si faqen, ashtu edhe përdoruesit e saj, gjithnjë kërkohej mendimi i të gjithëve dhe duke u përpjekur të ishte një sistem demokratik, për të zgjedhur atë që është më e mira për të gjithë.

 2.   guillermoz0009 dijo

  Mendoj se do të ishte një ide e mirë, siç thonë ata. Si të hyjmë ngaLinux në mënyrë anonime? Unë nuk e shoh çështjen, përveç trolling ose duke qenë i bezdisshëm si ata, kështu që duke pasur parasysh rrethanat me të cilat përballen mendoj se është një ide e matur.

 3.   diazepani dijo

  E vetmja gjë që do të më motivonte të përdor tor për të hyrë nga linux është se ajo është e lidhur me një përfaqësues që refuzon faqen.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në ndonjë vend tjetër, ISP-të apo universitetet refuzojnë faqet e Linux? O_O

   1.    eliotime3000 dijo

    Kjo tashmë do të ishte e padëgjuar dhe e çmendur.

    Duke parë atë mundësi, vendosa të hedh një vështrim nëse blogu kryeson kërkimet e Baidu, dhe e vërteta është se ato u ruajtën. Ato nuk janë vënë veton nga qeveria kineze.

   2.    kalbet87 dijo

    përkundrazi ata refuzojnë disa blog në përgjithësi, jo posaçërisht ato të linux (për shembull në punën time)

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Po, kjo është normale, këtu në vendin tim ata janë shumë të dashur për të përdorur listat e bardha të Squid's

   3.    diazepani dijo

    Jo Ne jemi pikërisht çështja ime, por në punën time, lidhja e internetit është përmes një përfaqësuesi. Kjo nuk më lejon mua hyrjen në bloger, rrjetet sociale dhe çdo gjë me flash. Ju jeni të shpëtuar sigurisht.

   4.    Dikush në guifi.net dijo

    Nuk ka kuptim që një troll vjen për të botuar komente politike kur tema në DesdeLinux është e ndryshme.

    Nga rruga, një pyetje:

    A keni qasje në kabllon nëndetëse nga Kuba përmes CANTV në Venezuelë apo vazhdoni të përdorni lidhjen e vjetër përmes satelitit?

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Asnjë ide, tani për tani nuk ka ende internet në shtëpi ose telefona celularë, nuk ka ISP që ofrojnë shërbime si kjo. Nëse përdoret satelit ose kabëll, nuk ka asnjë mënyrë për të ditur.

   5.    santiago burgos dijo

    Epo, në rastin tim të veçantë, në universitetin tim ata kanë filluar të bllokojnë disa faqe Linux, kjo në mënyrë që në kohën e provimeve të mos mashtrojnë duke kërkuar diçka që duhet studiuar paraprakisht, megjithëse është e përkohshme, ata nuk e bëjnë gjithnjë e kuptoje nëse nuk je mbërthyer në sit si i çmendur

    Ata gjithashtu bllokojnë rrjetet sociale dhe të ngjashme, por është (siç themi këtu) «një çështje tjetër natyrisht»

 4.   eliotime3000 dijo

  A ju ka shkuar ndonjëherë ndërmend të vendosni një adresë .onion? E vërteta është se këto lloje të adresave janë kryesisht të aksesuara për të siguruar konfidencialitetin e vendit ku mund të aksesohen (si në rastin e Rrugës së Mëndafshit, e cila anuloi mirë një adresë .onioni dhe krijoi një tjetër).

  Dhe, siç tha diazepan, faqja duhet të jetë e kufizuar për të qenë në gjendje të hyjë përmes TOR. E vërteta është se as faqja ime e internetit dhe as kjo nuk janë në të vërtetë me interes për një agjenci (NSA) që pretendon të shfuqizojë jetën tonë.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Gjëja në lidhje me NSA dhe etj ishte një shaka

   1.    eliotime3000 dijo

    Epo, adresa .onion ishte gjithashtu shaka. Askush me mendjen e duhur nuk do ta niste faqen e tij në rrjetin TOR nëse nuk dëshiron të publikojë materiale që faqja në internet nuk dëshiron të mbështesë.

   2.    çaparal dijo

    Ju mund ta keni redaktuar atë si një shaka, por unë, në veçanti, nuk do ta merrja në atë mënyrë.

 5.   Joaquin dijo

  Por gjithashtu përdoruesit që nuk përdorin Tor mund të thonë hapur atë që mendojnë, kështu që problemi do të mbetej i njëjtë, apo jam gabim?

  Unë e kuptoj shqetësimin tuaj dhe besoj se askush prej nesh, që ndjek dhe bashkëpunon me blogun, nuk do të donte ta mbyllte faqen për arsye që nuk kanë asnjë lidhje me temën e Softuerit të Lirë.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë nuk përdor TOR për shfletim anonim. Vështirë se e përdor për të kërkuar teknika të plasaritjes (si teknika mitike Geohot), por asgjë tjetër.

   Nëse Facebook do të kishte një adresë .onion, do të ishte thjesht një shije e mirë e Zuckerberg.

  2.    pandev92 dijo

   Unë mendoj se është ndryshe, sepse ata mund të provojnë që IP nuk është nga Kuba etj ...

  3.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nuk na pëlqen censura, më besoni ... askush nuk e kupton të drejtën e lirisë së shprehjes më mirë se Kubanët, por shumë herë qeveria (qoftë këtu në Kubë apo një vend tjetër) së pari mbyllet, kufizon dhe më pas pyet ... hajde, një metaforë toni do të ishte: "Së pari qëlloni dhe pastaj pyesni.
   Kjo është arsyeja pse ne gjithmonë përpiqemi të kujdesemi për veten sa më shumë që të jetë e mundur, kjo është një faqe e Programit të Lirë, jashtëqitja në paraardhësit e udhëheqësve të një vendi të caktuar nuk është rasti këtu

   Lidhur me gjënë e parë që më thoni, në të vërtetë problemi nuk do të vazhdonte. Kur dikush nga këtu Kuba dëshiron të qij Kubanë të tjerë si elav ose mua (sado e çuditshme që mund të duket, është SHUMY e mundur, ne e jetojmë atë ditë për ditë) por ata nuk mund të mbeten më anonimë, domethënë, ne tashmë e dimë të vërtetën e tyre IP ... ISP e tyre, agjencia të cilës i përket, kur ai kënd nuk mund të garantojë anonimitetin e tij, ai thjesht nuk shqetësohet, ai e kupton që qafa e tij është në rrezik

   1.    Windousian dijo

    Atëherë kjo masë do t'ju shërbejë vetëm për ata që jetojnë në Kubë. Më duket e pamjaftueshme.

   2.    Joaquin dijo

    Sigurisht, tani e kuptoj. Kështu që ata thjesht po lëvizin në mënyrë anonime.

    Por ka diçka që nuk e kuptoj: supozoni se dikush pa përdorur një rrjet Tor fillon të bëjë këto "komente spam". Si e njohin ata IP-në tuaj të vërtetë?
    Sepse të paktën në rastin tim, unë nuk kam një IP "unike" por ofruesi im i Internetit varet nga një ofrues tjetër më i madh dhe kur shikon IP-në time, e sheh atë ofrues. Ajo që dua të them është se ndoshta në disa rajone, bllokimi i një IP-je do të ndikojë në përdoruesit e tjerë që nuk kanë asnjë lidhje me të.

    Një tjetër opsion drastik do të ishte të lejoni vetëm komente nga përdoruesit e regjistruar, por personalisht nuk më pëlqen, sepse nuk mund të detyroni askënd të regjistrohet për të dhënë mendimin e tij të rastësishëm në një postim.

    Gjithsesi, është një debat i shkëlqyeshëm.

 6.   diazepani dijo

  Gjithashtu ia vlen të pyesni veten se sa shpesh ndodhin këto komente.

  Vlen të përmendet gjithashtu se unë shkrova një postim në lidhje me Kubën dhe komentet politike që mora (të cilat ishin të shumta) nuk ishin anti-Kastro por anti-Yankee.

  1.    diazepani dijo

   Unë bëra një postim, desha të them ..

  2.    eliotime3000 dijo

   Nga antihipokritët, zero.

 7.   Privat Ryan dijo

  Pajtohem plotësisht ... që të përdorësh Torin për të hyrë në blog është një frikacak i kujtdo që e ka bërë atë, kush dëshiron të flasë ose të protestojë për të shkuar në vendin e duhur ... asgjë për të marrë blog për këtë ...

 8.   edebianite dijo

  Se ajo që është e nevojshme është bërë për ta mbajtur blogun të hapur dhe në shërbim të atyre që janë të interesuar në softuerin e lirë ... kujdesuni ... Unë nuk mendoj se është i keq (është këndvështrimi im) Unë nuk e shoh si censurë pa kriter. Në fund të fundit unë ndaj atë që ju thoni «» megjithatë, pasiLinux nuk është një sit që është nën vëzhgimin e NSA, FBI ose të huajve nga Jupiteri: D »»

  Përshëndetje.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Saktësisht, as elav, le të përdorim linux dhe as unë nuk do të përdor të dhëna të disa përdoruesve, të përpiqemi të hyjmë në llogaritë e tyre bankare në Zvicër, aq më pak LOL!, Edhe më e pamundur është ideja që NSA ose FBI të na kërkojë të dhënat e dikujt. .. bërë… nëse ata do të kërkojnë të dhëna, ata do të jenë të mitë ose elavë run O_O men vrapojnë burra !!!!!

 9.   mmm dijo

  Dhe ata nuk mund të përdorin të njëjtin sistem të komenteve, por a bëjnë një përmbledhje të tyre para se të botohen? … Ndoshta është shumë punë.
  Ashtu si nëse faqja nuk është e ndaluar askund, pse të futet nga tor, por thjesht për të "barde" ... por në të njëjtën kohë të mos lejojë "anonimatin" nuk e shoh si të mirë ... ndoshta shtoni një kapje? (kapja del në Tor? nëse nuk dalin, atëherë ata tashmë kanë një këshillë)

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Komentet rishikohen gjithmonë, por ata tashmë e kanë kapërcyer filtrin akismet një herë, prandaj e vendos këtë postim për të kërkuar, për të arritur një konsensus. Sipas jush, mos lejimi i anonimitetit nuk është diçka e mirë, por unë gjithashtu pyes veten, pse ata duan të fshehin IP-në e tyre në FromLinux kur ato të dhëna nuk janë as publike?

 10.   manoloks dijo

  E vërteta është se nuk e shoh të nevojshme.

  Nëse dikush hyn dhe thotë një budalla, atëherë komenti i tij fshihet dhe kaq.
  Çfarë bëhet e rëndë? Për të postës së bezdisshme dhe se IP dhe / ose posta ka mbaruar. Tani e tutje, filtri antispam do të jetë përgjegjës për bllokimin e tij.

  Nuk e di se çfarë filtri përdorni, por për shembull akismet duhet të konfigurojë që disa fjalë në një koment e bëjnë atë të mbetet në moderim derisa një administrator ta rishikojë atë.

  Dhe disa pyetje:
  1 - Çfarë problemi mund të ketë në kritikimin e qeverisë?
  Lëndime, gënjeshtra dhe skualifikime jo, por kritika, edhe nëse është e ashpër, çfarë problemesh mund të shkaktojë?
  E them këtë sepse për vite me radhë kam lexuar shumë bloge kubane të bëra nga Kuba (nga Tirianë dhe Trojanë) dhe ka nga ato në të cilat çdo gjë thuhet dhe lejohet të thuhet. Absolutisht gjithçka.

  Këtu në Spanjë është e ligjësuar, dhe ka fjali të prera për të, që GJITHÇKA që shfaqet në një faqe në internet është përgjegjësi e administratorëve të saj. Komentet e përfshira. PE çështja e Ramoncín (një njeri i famshëm) dhe alasbarricadas (një faqe interneti anarkiste)
  2 - A ka ndonjë legjislacion në këtë drejtim në fushën e Internetit në Kubë?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Lidhur me pyetjen 1, po, këtu ka njerëz që kanë bërë bloge duke kritikuar hapur sistemin dhe drejtuesit e tij, por ... ju nuk doni të shihni 'zjarrin' që qeveria ka hapur ndaj tyre, nuk i le praktikisht live, as elav as nuk dua të përfshihem në atë listë

   Lidhur me 2, nuk ka asnjë legjislacion këtu sepse ... nuk konsiderohet as si diçka e ligjshme që elav dhe unë kam një faqe të pritur në një server në një vend tjetër, madje as që parashikohet si i ligjshëm ose i lejuar me ligj nga këtu.

 11.   Guxim dijo

  Fuck ju, unë do të përdor tor kur të dal nga atje.

  1.    pandev92 dijo

   Lol, mendova se kishe vdekur XD

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Ky nuk është guximi i vërtetë.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Në të vërtetë, unë tashmë e kam kontrolluar atë me 'metodat e mia' të kohërave të vjetra

     1.    eliotime3000 dijo

      Ato nuk ishin të nevojshme. Mjaftohej vetëm rrotullimi (e vërteta shfaqet si "redaktor" dhe jo si "përdorues", plus që përdor Gravatar).

  2.    eliotime3000 dijo

   Guximi i mirëseardhjes. Gëzohem që u njoha.

   PS: Nga rruga, muzika juaj metalike e kopjuar është e shkëlqyeshme.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Ky nuk është guximi origjinal, kjo është një kopje kineze

    1.    Guxim dijo

     Hesht qesh dhe ndalo shqetësimin

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Keni bërë 2 gabime në këtë koment:
      1. Hesht pa theks, merr theks në á
      2. Më thirrni 'carcamal' pa qenë Guximi i vërtetë 😉 (Guximi i vërtetë do të kishte ditur sa më sipër)

      Ju keni një email në kutinë tuaj ^ _ ^

     2.    eliotime3000 dijo

      Ah nuk e dija. Dhe nga rruga, në të njëjtën WordPress ju keni mundësinë për të parë postat elektronike, përveç që Guximi nuk është i ligjshmi (dhe nga rruga, e vërteta ka Gravatar dhe një llogari në wordpress.com dhe unë u përgjigj sepse doja të shihja nëse vërtet u përgjigj {këndoj shumë mirë, por Gravatar po mungonte}).

     3.    diazepani dijo

      1. Hesht pa theks, merr theks në á

      nëse nuk jeni nga River Plate ...

     4.    Ivan Molina dijo

      Në Muy Linux ekziston një «Guxim»
      http://www.muylinux.com/2013/11/12/curiosidades-ubuntu/

     5.    eliotime3000 dijo

      @ Iván Molina:

      Kjo Trimëri sapo është regjistruar në Disqus dhe vazhdon me modelin "Unë e urrej Ubuntu".

      Ai këndoj nuk ia vlen të dëgjohet.

      PS: Oh shiko! Iván Molina që ka shkruar atë koment nuk është origjinal, ai është gjithashtu një mashtrues! JASHT, MISHI !!

     6.    Eliot reyna dijo

      Mustak Ku ?!

     7.    Ivan Molina dijo

      @ eliotime3000
      E kuptoj që PD është një shaka, apo jo?

     8.    eliotime3000 dijo

      @ Iván Molina:

      Në vetvete, ishte një shaka.

  3.    diazepani dijo

   "Qeni i penduar kthehet,
   me pamjen e tyre kaq të butë,
   me një feçkë të ndarë
   dhe bishti midis këmbëve ... "

   1.    eliotime3000 dijo

    El Chavo është kthyer.

 12.   aldo dijo

  Përshëndetje, më duket se problemi këtu nuk është nëse dikush hyn duke fshehur ose treguar IP-në e tij, por përkundrazi më duket se kalon në anën e parë të respektit dhe të dytën e arsimit. Respekt në radhë të parë pasi që nëse hyj në një faqe ku diskutohet informatika, gjëja e duhur është të bëj komente sipas vendit, kjo është arsyeja pse njerëzit thirren këtu dhe kjo është ajo që na intereson neve, atyre që hyjmë dhe më lart i gjithë respekti për ata që me përpjekjet e tyre e mbajnë këtë faqe në punë. Edukimi në radhë të dytë sepse mendoj se askush nuk shpëton që politika është një temë për të cilën nuk flitet askund, të gjithë kanë ideologjinë e tyre dhe të gjitha ato janë të vlefshme, unë supozoj se do të ketë forume për këto çështje dhe do të ishte ideale për ta për të shkuar atje Ata që duan të flasin për politikë, këtu ne jemi të interesuar për Linux dhe sistemet falas.
  Më në fund, ai që flet i fshehur është njësoj si të mos thuash asgjë pasi nuk ka kush të përgjigjet. Pershendetje

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po jam plotësisht dakord me ju, por saktësisht respekti, edukimi (dhe cilësitë e tjera pozitive) janë ato që nuk ka shumë këtu, dhe po dhjetra cilësi negative

   1.    aldo dijo

    KZKG ^ Gaara, unë mendoj se filtri më i mirë që mund të zbatohet për njerëzit që janë të arsimuar keq dhe irritues është indiferenca, nga ana e administratorëve dhe atyre prej nesh që zakonisht kalojmë nëpër këtë blog që e duam kaq shumë. Ata që janë të interesuar të gjenerojnë përçarje gjithmonë do të gjejnë një mënyrë për të përhapur idetë e tyre negative, gjëja e rëndësishme është që askush të mos u bëjë jehonë atyre.
    Filtrimi me shfletues, me IP ose me ndonjë mjet automatik do të bëjë që dikush të paguajë për mëkatet e të tjerëve dhe kjo nuk është e drejtë.
    Le të përpiqemi të shtojmë dhe të mos zbresim më shumë se çdo gjë në cilësi. Pershendetje

 13.   Miguel dijo

  Dhe a nuk është më e lehtë të vendosësh një filtër automatik që bllokon fjalë të caktuara?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po është padyshim më e lehtë, por filtri automatikisht do të komentonte SPAM që përmbajnë një fjalë që përputhet, mbase disa komente të dobishme që nuk kishin fat të vendosnin një fjalë si "castro" ose diçka e tillë do t'i shpëtonte. Nuk është një metodë 100% e saktë.

 14.   Stafi dijo

  Le të shohim, këtu jemi shkencëtarë kompjuteri, sepse për ta zgjidhur si të tillë, do të filloja duke identifikuar problemin
  A është problemi aksesi nga një gamë e caktuar e IP-ve? JO, sepse jo të gjithë ata që lidhen përmes këtyre përfaqësuesve vijnë për të komentuar marrëzira, dhe do të paguanin vetëm për mëkatarët.
  A është problemi përmbajtja e disa mesazheve? PO

  Pra, ajo që duhet të filtrohet është përmbajtja, për këtë ka disa mënyra.
  Duke folur gjerësisht, ne mund t'i ndajmë ato në 2 metodologji.

  1. I rreptë (Gjithçka është e ndaluar nëse nuk lejohet shprehimisht)
  Të gjitha mesazhet rishikohen sipas rregullave * përpara se t'i bëjnë ato publike, vetëm përdoruesit e regjistruar siç duhet mund të komentojnë.
  Pro:
  -Nuk kalon asnjë mesazh spam
  Cons:
  -Duhet shumë punë për të moderuar mesazhet një nga një.
  -Mesazhet kërkojnë kohë për tu publikuar
  -jo të gjithë janë të gatshëm të regjistrohen

  2. Lejues (Gjithçka lejohet nëse nuk ndalohet shprehimisht)
  Mesazhet botohen menjëherë dhe vetëm ato që nuk janë në përputhje me rregullat moderohen *
  Mund të aplikohen filtra të ndryshëm, siç është automatizimi i zbulimit të fjalëve specifike, por ai që më pëlqen më shumë është të vendos një buton / lidhje për të raportuar komentin.
  Pas raporteve x, komenti fshihet deri në moderimin e tij, pasi të ribotohet nga moderatori, opsioni për të raportuar nuk shfaqet më

  Pro:
  -Puna është e ndarë në mes të gjithë përdoruesve kështu që është pak.
  -Dikush është gjithmonë në internet dhe mesazhet e bezdisshme nuk do të zgjasin shumë.
  -Liria e shprehjes së të gjithëve respektohet.
  -Të drejtët nuk paguajnë për mëkatarët.
  Cons:
  -Nëse nuk ka ndonjë shtojcë për cms tuaj, do të duhej të programohej.

  * Të dyja metodologjitë kërkojnë një seri rregullash, të cilat mundësisht janë të dukshme për të gjithë përdoruesit dhe të cilat specifikojnë cilat çështje ose qëndrime shkojnë kundër politikave të faqes.
  Ex.
  -Fyerja e grupeve ose individëve për ndonjë arsye, veçanërisht etnike, racore, fetare, politike ...
  -TË BLLOKUARA
  - Flakët e qëllimshme

  1.    Rafael Kastro dijo

   Propozim dhe racionim i shkëlqyeshëm, më duket më i miri.

   Përshëndetje.

  2.    vakko dijo

   Pajtohem, shumica e atyre që surfojnë nga TOR e bëjnë atë për të ruajtur anonimitetin, privatësinë e tyre, pse t'i kufizojnë të gjithë me një?
   Sipas mendimit tim, ne të gjithë duhet të përdorim TOR, është një mënyrë e mirë për të mos ia dhënë askujt privatësinë tonë të çmuar.

  3.    biskotë dijo

   Shkelqyeshem

  4.    Urizev dijo

   Më duket zgjidhja më e mirë.

   Unë e kuptoj plotësisht atë që thua në postim dhe e shoh si shumë të arsyeshme. Sidoqoftë, mendoj se është thelbësore që një faqe në internet që mbështet SL-në të angazhohet për lirinë.

   Sipas mendimit tim, unë mendoj se gjëja më e mirë do të ishte që së pari të provoni një zgjidhje alternative si ajo e dhënë më sipër dhe nëse nuk funksionon, ju do të merrni masa më radikale si ajo që diskutoni në post.

   1.    Tesla dijo

    Shoh që ka disa komente që vë bast për liri dhe nuk i censuron. Dhe unë do të përpiqem të theksoj disa gjëra, të cilat për mendimin tim duhet të merren parasysh:

    - Liria nuk do të bësh çfarë të duash pa kërkuar askënd.

    - Liria e shprehjes nuk nënkupton bërtitjen e mendimeve tuaja nga çatitë edhe nëse ato janë të parëndësishme ose nuk kanë asnjë lidhje me temën e blogut.

    Këto do të ishin përkufizimet që përdoruesit e përshkruar nga KZKG ^ Gaara nuk po marrin parasysh, pasi ekziston mundësia e vendosjes së administratorëve në rrezik me ato komente. Ju mund të komentoni hapur, por duhet të përvetësoni qëndrime respekti dhe përkushtimi ndaj blogut dhe njerëzve pas tij. Meqenëse Linux është një projekt shumë i mirë, dhe ju duhet të luftoni për ta mbajtur atë. Mendoj se të gjithë jemi dakord për këtë.

    Padyshim, unë do të doja që këto gjëra të mos ndodhnin, dhe që njerëzit të ishin më të respektueshëm dhe të vëmendshëm. Por ajo që nuk duhet të lejohet është që ato mendime jashtë temës së blogut ta vendosin blogun në një detyrim / kompromis, ose madje, dhe ky është administratori më i keq.

    Një përshëndetje!

    1.    Ivan Barra dijo

     Preciselyshtë pikërisht ajo që them unë, shumë kritikojnë se liria e shprehjes është e kufizuar, por ai term nënkupton të qenit përgjegjës për atë që thuhet, përndryshe, çdokush hedh gurin dhe fsheh dorën e tij, liria gjithashtu ka përgjegjësi, kështu që ju në të vërtetë nuk humbin idenë për të.

     Përshëndetje.

     1.    Stafi dijo

      Kjo është arsyeja pse janë vendosur udhëzimet, duke bërë publike rregullat për postime, kush nuk i ndjek ato nuk ka të drejtë të ketë komentet e tyre, unë nuk shoh asgjë që nuk respekton lirinë ose ndonjë gjë që i jep asaj një kuptim tjetër.

    2.    i gjallë dijo

     Rightshtë e drejtë, së cilës i shtoj A është e nevojshme të hyni në këtë sit duke përdorur TOR? Unë nuk mendoj kështu. Disa në vendet e tyre të punës mund të kenë disa kufizime, por fatkeqësisht, ne nuk mund ta sakrifikojmë punën tonë, përpjekjen tonë për disa.

     Dhe shumë më pak, për një djalë të një lavire të madhe, i cili nuk ka topa për të qëndruar para atyre që drejtojnë Qeverinë dhe t'u tregojnë atyre gjërat që ai vendos këtu, duke e ditur se kjo mund të ndikojë tek ne. Në fakt, kjo është arsyeja pse e bën atë.

     Prandaj ju lutem shpresoj ta kuptoni.

     1.    Windousian dijo

      Unë nuk e shoh Torin si efektiv. Ju mund të ngadalësoni një individ por ai mund të prekë hundën tuaj nga jashtë vendit. Ju duhet një filtër automatik që dërgon mesazhe të dyshimta në moderim. Komentet që përfshijnë "fjalë kyçe" të caktuara duhet të mbahen derisa të miratohen nga një moderator.

     2.    Stafi dijo

      Ashtu siç ankohen për problemet e natyrshme për të jetuar në vendin e tyre, merrni parasysh atë që ndodh në të gjithë botën, dhe se ka vende dhe situata në të cilat thjesht vizita e kësaj ose një faqe tjetër në vendin e tyre mund të gjenerojë probleme për dikë, kështu që Nëse për ju nuk është e nevojshme të përdorni TOR, ndoshta për një tjetër po.

      Unë njoh njerëz që thjesht për të shkuar për të studiuar ose për pushime u janë refuzuar vizat për kombet e tjera.

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Po, padyshim, siç e thashë edhe në komente të tjera, ideja nuk është të mbyllet hyrja dhe tani, nëse do të ishte kjo ide, ne nuk do ta kishim krijuar këtë temë. Qëllimi nuk është të dëmtojmë askënd, as të lejojmë që të dëmtojnë elavin dhe mua, prandaj ne kërkojmë ide, sugjerime, reagime feedback

 15.   jpsilvaa dijo

  I dashur,
  Po sikur t'i bëjnë ata që lidhen përmes rrjetit TOR të mos jenë në gjendje të komentojnë?
  Unë e shoh atë si një zgjidhje të mundshme (kështu që ju keni lirinë për të lexuar blogun duke përdorur TOR).
  Disa gjëra do të duhej të riprogramohen, mbase disa arna, por nëse TOR ka një gamë specifike të ips (nuk kam marrë vesh për këtë, e kam përdorur vetëm disa herë) nuk duhet të jetë aq e komplikuar .
  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ashtë një mundësi që ata që përdorin Tor mund të MERRNI sitin por jo POST, është një ide e mirë
   IP-të e nyjave dhe përfaqësuesve të Tor-it që kam tashmë për ditë hehehe.

 16.   mss-zhvesh dijo

  Po sikur ta fusim veten në fushatë dhe të kalojmë në faqen e domenit? Zhvendoseni atë në Argjentinë, për shembull

  1.    vakko dijo

   Nooooooooo, ne Argjentine eshte me keq !!

   SIBIOS, duke bllokuar leakymail.org, etj ...
   Jo Argjentina

   1.    eliotime3000 dijo

    Dhe domeni .cu kushton mijëra dollarë në vit.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Si ta ndryshoni faqen në Argjentinë? Nuk e kuptova

   1.    eliotime3000 dijo

    Nuk i referohet vetë faqes, por domenit .net që ata ndryshojnë në .com.ar (.cu kushton mijëra dollarë në vit).

   2.    mss-zhvesh dijo

    Regjistrimi i një domeni në Argjentinë është FALAS. Kështu që ata mund ta konsiderojnë këtë si një mundësi të mirë. Problemi është pagesa për pritjen, por regjistrimi i një domeni .com.ar është falas. Isshtë bërë në këtë faqe https://nic.ar/nic-argentina.xhtml
    Problemi është se tashmë janë regjistruar dy domene si desdelinux.com.ar dhe usemoslinux.com.ar
    Pra, një emër tjetër do të duhet të shpiket për domenin
    Nëse jo, zgjidhja tjetër jo e zbatueshme është të vendosni butonat "Raporto koment", kështu që moderimi bëhet më i shpejtë.

    1.    mss-zhvesh dijo

     errata: zgjidhja tjetër e vlefshme është vendosja e butonave.

     1.    mss-zhvesh dijo

      për të regjistruar një domen .com.ar duhet të banoni vetëm në vend dhe të futni numrin e dokumentit. Kështu që çdo moderator ose redaktor argjentinas mund ta regjistrojë atë

 17.   pa emër dijo

  Sa e shëmtuar për të jetuar në një botë ku për të mbrojtur veten duhet të zbatoni censurën.
  Por ashtu janë gjërat, apo jo?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në të vërtetë ne ende nuk kemi zbatuar ndonjë censurë, ne jemi akoma në fazën e reagimeve, pyesni, kërkoni mendime

 18.   f3niX dijo

  Bëni atë që mundeni për të mbrojtur veten dhe faleminderit që gjithmonë kërkuat mendimin e komunitetit që keni krijuar.

  të fala

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit që na lexove.
   Dhe po, padyshim, unë nuk do të vë kufizime ashtu, padyshim që do të kërkojmë së pari, do të kërkojmë mendime, sugjerime

 19.   LinuxFalas dijo

  Unë mendoj se nuk do të doja që ata të bllokonin njerëzit që përdorin TOR sepse ne nuk i dimë arsyet që ata mund të kenë për ta përdorur atë, megjithëse situatën tuaj e kuptoj në mënyrë të përsosur, nëse duhet ta bëni mendoj se kjo është e rëndësishme mbi të gjitha, unë nuk e dini situatën në Kubë, por nëse jeni vërtet në rrezik, mos hezitoni ta bëni, nëse është më shumë nga paranoja, duhet të konsiderohet sepse disa përdorues mund ta kuptojnë atë si censurë ose mosrespektim të të drejtave të tyre.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë jam i pari që më pëlqen të përdor pseudonime dhe jo emrin tim të vërtetë (aq më pak mbiemrin tim), unë jam gjithashtu një tifoz i madh i GJITHA gjë që garanton anonimitet, por ndonjëherë qëllimet e të tjerëve nuk janë më të mirat (siç është rasti I flasim), në raste si kjo, anonimiteti larg nga të qenit një avantazh që na krijon janë probleme

 20.   adeplus dijo

  Supozoj se kushdo që përdor një rrjet Tor e bën që të jetë diskret, të mbetet pa u vënë re. Çdo përdorim tjetër nuk më duket korrekt. Fshehja për të dëmtuar më duket e dënueshme.

  Për më tepër, qëllimi i kësaj faqe është i qartë. Kush kujdeset për mendimin politik të ndokujt, ose nëse duhet të jesh vegan, apo nëse homeopatia duhet të jetë shkencë? Nuk mendoj se censura të përqendrojë debatin. Kjo faqe promovon mendimin e orientuar për të ndarë njohuri dhe përvoja të dobishme në një kuptim, edhe nëse ato janë të ndryshme ose na duken të gabuara.

  Siç tha klasiku, nuk ka origjinë pa destinacion. Nëse destinacioni do të bëjë dëm, burimi nuk është i pranueshëm.

 21.   Manuel R. dijo

  Personalisht, unë e përdor Torin shumë pak dhe kur e përdor, nuk e përdor për të hyrë në një sit që nuk kam ose nuk e ndiej të nevojshme të fsheh asgjë. Prandaj, unë nuk e kundërshtoj bllokimin e lidhjes përmes Tor në Fromlinux, edhe më pak nëse do të ndihmojë sitin ose nuk keni probleme. Pershendetje

 22.   Laegnur dijo

  mirë

  Më duket se po tregon në drejtim të gabuar. Problemi është se dikush ka vënë komente në vend duke përdorur një lidhje Tor. Zgjidhja nuk është bllokimi i atyre që përdorin Tor, por moderimi i komenteve.

 23.   jonathan dijo

  Unë jam i intriguar nga pse ata duhet të bllokojnë IP vetëm sepse është nga tor, ka nga ata që shfletojnë tor vetëm sepse në punën e tyre ata bllokojnë faqe të caktuara në rrjet siç janë facebook ose youtube. Ata që dërgojnë këto porosi shpesh kanë tendencë të marrin në konsideratë një rënie të produktivitetit dhe ata që, përballë një ngjarjeje të tillë, marrin "Të tretur", përdorin rrjetin Tor për të hyrë në faqe të caktuara. Ose të paktën kjo është një nga arsyetimet që më ndodhin, por është gjithashtu e vërtetë që një person i aftë në informatikë ka dashur të hakojë serverat e tyre dhe që mendoj se do të ishte një problem i vogël.

 24.   metali dijo

  Përshëndetje,
  Më duket një vendim i gabuar. Softueri i lirë dhe anonimati në internet duhet të shkojnë krah për krah. Ju jeni gjithashtu i mjaftueshëm për të moderuar komentet që merrni parasysh. Lidhur me politikën, unë në përgjithësi mbështes politikën e Kubës.

 25.   Tesla dijo

  Isshtë një temë disi e vështirë ...

  Nga njëra anë, njerëzit që duan të shfletojnë në mënyrë anonime kanë çdo të drejtë. Dhe jo të gjithë që përdorin TOR e bëjnë këtë me qëllim të keq. Sidoqoftë, unë mendoj se, siç e keni thënë, një blog i softuerit të lirë nuk është vendi për të kritikuar në lidhje me politikën.

  Nga ana ime, është e vështirë të vihem në situatën tënde, pasi unë nuk jetoj në Kubë ose drejtoj një faqe në internet. Unë e kuptoj që menaxhimi i blogut kërkon shumë kohë dhe një filtër njerëzor për postimet është mjaft i pamundur, pasi askujt nuk i pëlqen të jetë polici e askujt. Dhe çështja e filtrave antispam nuk e di sa mirë mund të jenë të drejta.

  Sidoqoftë, është një detaj që ju na lejoni të shprehim mendimin tonë. Edhe pse rekomandimi im është që, të paktën në rastin tim, shumë prej nesh nuk kanë njohuri teknike për të vlerësuar opsionet e ndryshme. Edhe me gjithçka, duke u bërë egoist, blogu u krijua nga elav dhe ti, janë emrat e tu që qëndrojnë prapa kësaj, dhe ju jeni ata që përgjigjeni për blogun përpara çdo vështirësie. Prandaj bëj atë që të duket e arsyeshme. Sipas mendimit tim, nuk mendoj se është censurë, pasi kjo është shtëpia juaj.

  Unë mbështes lirinë e shprehjes dhe vetë lirinë, por të kesh atë liri kërkon përgjegjësi. Dhe dhënia e mendimit tuaj për një temë që nuk lidhet me postimet nuk është e përshtatshme ose e përgjegjshme, pasi nuk është vendi për ta bërë atë.

  Ekziston një frazë që do ta shpjegonte këtë shumë mirë: "Liria juaj mbaron atje ku fillon tjetra".

  Përshëndetje dhe më vjen keq për shkrimin e gjatë.

  1.    edgar.kchaz dijo

   As nuk jetoj në Kubë, por pak a shumë e kuptoj situatën dhe për mua është diçka që nuk duhet parë lehtë, dua të them, nuk është gabim të përdorësh TOR, gjëja e gabuar është se si përdoret.
   Gjithashtu, elav atje tha se ata nuk mund të sakrifikonin punën e tyre për atë të një ***************************************************************************************************************************************************************t,,, mua unë them se nuk mund të sakrifikojnë punën e tyre për këtë.
   Nga ana ime, unë jam dakord me të dhe kur nuk ka më mundësi për të marrë, mirë, çfarëdo që duhet për t'u kujdesur për lëkurën e dikujt (dua të them faqen dhe të dy) dhe më shumë për shkak të komenteve nga një person anonim.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Sipas jush, një filtër njerëzor është një problem më shumë sesa një zgjidhje, do të ngadalësonte debatin, ndarja do të bëhej e lodhshme dhe e pamundur, dhe filtrat automatikë nuk janë 100% të saktë, kjo është pikërisht arsyeja pse unë krijova temën, për të dëgjuar mendimet , sugjerime, ide, ideja nuk është të mbyllim aksesin dhe kaq, asgjë më shumë ... ideja është që të përpiqemi t'i bëjmë të gjithë të kënaqur, të mos dëmtojmë askënd ose t'i lejojmë të dëmtojnë elavin dhe mua.

   Gjithsesi, faleminderit shumë për komentin tuaj, një kënaqësi për ta lexuar atë.

 26.   supersafra dijo

  Unë mendoj se është e saktë

 27.   lorajoler dijo

  Unë mendoj se ky është komenti im i parë këtu, dhe shikoni, ju kam lexuar për një kohë të gjatë. Mendimi im është, pasi që ky blog është një gjë jofitimprurëse e kryer në mënyrë altruiste nga elav etj., Bëj atë që vendos dhe bën më mirë për ty. Kjo e para. Së dyti, jeni ju që jetoni në Kubë (unë jetoj në Barcelonë), ju do ta njihni situatën politike dhe juridike Kubane më mirë se unë. Por, kjo më vjen në mendje, dhe pse të mos pyesni autoritetet e vendit? Unë supozoj se është lehtësisht e dallueshme për lajmet dhe të tjerët të botuar nga administratorët dhe redaktorët - mbi të cilët ka kontroll -, nga komentet e lexuesve - të pakontrollueshme nga përkufizimi.

  Atëherë do të kishte një debat të tërë nëse komentet me të vërtetë kontribuojnë diçka, jo këtu, e cila ndoshta po, por në përgjithësi në internet. Mendimi im është se është më mirë nganjëherë nëse nuk jeni dakord me një artikull ose nëse doni të shtoni diçka, shkruani diçka gjatë, dërgojeni redaktorëve dhe nëse cilësia është e mirë, mos u shqetësoni se do të botohet si nje artikull. Komentet në përgjithësi janë një dritare me qëllime të mira, e hapur për pjesëmarrje, por përfitohet nga trolls dhe ekstremistët e të gjitha vija. Në Kubë nuk e di, këtu po e di.

  Por, duke u kthyer në temën në fjalë, mendimi im është, e përsëris, fillestari, çfarë është më e mira për administratorët dhe redaktorët. Thjesht mungon.

 28.   peterçeko dijo

  Duket e përshtatshme

 29.   Carlos dijo

  Unë mendoj se pozicioni juaj nuk është i vlefshëm, por unë mbështes idenë e parandalimit të hyrjes nga Tor.
  Tani, nëse është një shfletim anonim, si e bën atë__

 30.   Eduardo dijo

  Veçanërisht duhet të pranoj dhe falënderoj punën teknike që ata bëjnë sepse është shumë e mirë, artikujt e tyre teknikë janë të shkëlqyeshëm, megjithatë duhet të sqaroj se e vetmja gjë për të cilën pendohem është ky lloj artikulli, që nuk është hera e parë që lexoj , ata po ankohen për artikuj, madje deri në nivelin e thashethemeve që dikush bëri, dikush tha, dikush më bëri si person ... Unë konsideroj se si administratorë ata duhet të bëjnë atë që është më e mira për blogun, por të shmangin këtë lloj artikulli, betohem që ju, vetëm në këtë blog kam lexuar, dhe të paktën unë ndjek edhe 20 tema të tjera linux.
  Një përshëndetje përqafimi.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Epo, ne jemi një sit i komunitetit, një komunitet, kështu që duke kërkuar ndihmë, duke i kërkuar komunitetit mendimin e tyre për një masë të caktuar kufizimi, a e shihni atë si diçka negative?

   Faleminderit për atë që thoni për artikujt tanë teknikë.

 31.   Hyuuga_Neji dijo

  Ashtu si Elav dhe KZKG ^ Gaara, edhe unë jam kubanez, kështu që e kuptoj në mënyrë të përsosur se çfarë nënkuptojnë ata duke mbrojtur veten nga komentet e mundshme (që nga rruga për mendimin tim është më se e pavend) Unë pranoj të marr masa për atë "liri" që ata të dy avokojnë që të kenë vende të tjera përveç të miat, por të paktën kur hyj në një sit në lidhje me SWL, shpresoj vetëm të kem gjëra që lidhen me këtë, apo është ajo që tani i kemi për faktin e vetëm të jetesës në një vend, keni një fe, ose si një lloj muzike që duhet të duroni me dikë që vjen, i cili nuk ka guximin të tregojë fytyrën e tij të gjelbër (ose adresën IP) për të vendosur komente në vend dhe kjo mund të dëmtojë etikën e blogut që kushton kaq shumë punë të mbani në preferencën e të gjithë neve?
  Kushdo që dëshiron të flasë për politikë që shkon në OKB ose ndonjë vend tjetër këtu, ne duam vetëm gjëra nga SWL.
  Unë e përshëndes aftësinë e stafit për t'u konsultuar me komunitetin për hapat që ata planifikojnë të ndërmarrin dhe ju e dini. mbështetu tek unë për të vazhduar më tej.

 32.   çaparal dijo

  Duke qenë se kërkohet mendimi im, do ta shkruaj.
  Si ju, KZKG, dhe elav redaktoni artikuj vërtet interesantë. Possibleshtë e mundur që stili në kohën e shkrimit të jetë i ndryshëm, madje edhe mënyra e ekspozimit të tyre nuk kanë asnjë lidhje me njëri-tjetrin, por në fund të fundit, të dy janë një kontribut i paçmuar për të gjithë ne që jemi të interesuar për softuerin e lirë.
  Derdhja e komenteve politike në një blog kompjuterik nuk është e pranueshme nëse TOR përdoret ose jo, veçanërisht kur rrezikohet stabiliteti i një blogu që, sot, për mua, në veçanti, duket jashtëzakonisht e mirë dhe do të pendohesha për faj të dikujt që nuk me qëllim, pasi në këtë rast i gjithë ky projekt mund të prishej.

  Unë jam duke redaktuar nga Spanja, ku, me sa duket, ekziston liria e shprehjes, por në shumë raste dhe kur merremi me tema të caktuara mund të gjejmë pakte të caktuara të heshtjes ose tema që nuk janë, le të themi, adekuate, ose që nuk ju interesojnë, të cilat në vetvetiu nuk ndalet së qeni më shumë se një censurë e mëparshme. Mund të jap disa shembuj, por nuk do të ishte interesante pasi që ky nuk është një blog i dedikuar politikës.
  Më në fund, pohoj që populli kuban është shumë i dashur, i respektuar dhe i admiruar nga spanjollët dhe se vetëm kubanezët duhet të zgjedhin fatin e tyre, por do të ishte turp nëse një blog si ky ku shumë gjëra mësohen dhe mësohen të mbyllet për një marrëzi që, kur e vizitojmë, është shumë mirë për ne.

 33.   nano dijo

  Epo unë u lodha duke lexuar kaq shumë komente, do të jem shumë i hapur, pasi kam qenë gjithmonë me ju në lidhje me temat e blogut.

  Mos harroni kur zbuluam se kjo nuk ishte demokraci? Kemi qenë disa prej nesh atë ditë dhe kemi rënë dakord që nëse është e nevojshme të bëjmë diçka të menjëhershme për të shmangur gjëra aq serioze sa mbyllja e blogut, atëherë le të bëhet dhe nëse dikush kruhet atëherë ata duhet të gërvishten.

  Stafi propozoi diçka interesante, por ka më shumë kundra se sa vendosi, dhe në fakt vetëm "programimi" nuk është i vetmi i tij i keq, kushdo që nuk i pëlqen një koment do ta shënojë atë gabim dhe që gjeneron një reagim zinxhir që i bën delet e tjera të bëjnë njësoj, prandaj ne biem në të njëjtën miazmë të detyrimit të moderimit të panevojshëm vetëm sepse diçka nuk dukej një troll ose një intolerancë, dhe ata do të më justifikojnë por DL ​​nuk është një nga ato ditët e lavdisë në Ata të gjithë morën vesh, tani ne kemi një përqendrim të vogël të mutave në formën e përdoruesve, dhe mos më vidhni më me atë temë të vogël.

  Unë vetë i kam dërguar borisë shumë komente politike, të të gjitha llojeve të imagjinueshme, pro dhe kundër bindjeve të mia dhe të gjitha për faktin e thjeshtë se nuk lejohet dhe periudhë, këtu ju jeni "të lirë" derisa ta vidhni, në momentin në të cilën ju e lini padinë me rregullat, ne e lëmë padinë me ju, kështu duhet të jetë.

  Kështu që, ju mund të bllokoni çdo qasje nga TOR (nëse mundeni, unë nuk jam mirë atje) ose ne mund të rrisim kufizimet se kush mund dhe nuk mund të komentojë, në thelb nëse nuk keni më shumë se (çfarë di unë, le të themi një shembull) më shumë se 100 komente të aprovuara dhe ju jeni regjistruar, nuk do të komentoni lirshëm ... drejtoj gojën nga ana ime.

  1.    Stafi dijo

   Programimi është një problem nëse shtesa për wordpress nuk ekziston tashmë.

   "Kushdo që nuk i pëlqen një koment do ta shënojë atë gabim dhe që gjeneron një reagim zinxhir që i bën delet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë,"

   Ky është një problem tjetër përveç TOR, dhe si i tillë ai gjithashtu ka zgjidhje, unë në fakt vendos disa gjëra që do të ndihmonin për të shmangur atë, të tilla si vendosja e rregullave të asaj që lejohet dhe jo, kështu që ai që raporton gjëra të sakta mund të ketë gjithashtu një sanksion, dhe pasi të jetë moderuar nuk mund të raportohet më.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   ju mund të bllokoni çdo qasje nga TOR (nëse mundeni, nuk jam mirë atje)

   haha, a harron qe une jam ajo per te cilen po flet? … Eja, e përsëris, jam unë LOL !! Sigurisht që mund të bllokoj çfarë të dua

 34.   eliotime3000 dijo

  E vërteta është që unë preferoj të mos përfshihem shumë në politikë ose të bëj kaq shumë tallje. Siç e përmenda në komentin e mëparshëm që bëra, nevoja për të qenë anonim është e rëndësishme, por as mos i bëni paranojakë.

  Një tjetër gjë; përdorimi i Akismet, Mollom dhe / ose ndonjë program antispam nuk është i mjaftueshëm. Kërkon gjithashtu një përdorues që di të dallojë postën e bezdisshme nga një koment sarkastik, si dhe të ketë një mentalitet të pjekur.

  Duke parë që Guximi i vërtetë është këtu, unë e kam mirëpritur atë (megjithëse është një troll, ai është një i njohur i vjetër, i cili shpesh është mjaft i hapur me përgjigjet e tij). E mira e këtij blogu është se, megjithëse tashmë ka një numër të caktuar të trolleve, ekziston gjithmonë një atmosferë e shkëlqyeshme për të qenë në gjendje të jesh rehat me të gjithë.

  Një tjetër gjë: shumë blogje përdorin Disqus, por e vërteta është që unë e shoh me të vërtetë plot bug dhe trolls (sidomos, që vijnë nga Jaidefinichon që trajtojnë Disqus sikur të ishte 4chan ose diçka e ngjashme).

 35.   xykyz dijo

  Unë e shoh keq në fillim, sepse ditën tjetër pa shkuar më tej unë mund të hyja në sit vetëm përmes TOR, sepse përfaqësuesi nuk e kishte përditësuar ende adresën ... Por meqenëse ishte e përkohshme, nëse është për siguri, bëj duhet të bësh ndërsa ata nuk ngatërrohen me portën 80 xD

  1.    Stafi dijo

   Saktësisht, sulmi ndaj problemit themelor do të jetë gjithmonë më i mirë, dhe rrjeti TOR nuk është problemi.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Mirë, Tor NUK është problemi, por në shikim të parë ishte zgjidhja ose 'problemi' që unë identifikova, përsëris, në shikim të parë. Kjo është arsyeja pse unë krijova këtë postim, për të mësuar rreth ideve të tjera, pikëpamjeve të tjera.

 36.   rafaliin dijo

  Përshëndetje stafit, unë kam lëvizur tashmë në shtëpi ... këtu jam përsëri.

  Nga këndvështrimi im çështja është shumë e thjeshtë.
  Këtu kam lexuar shumë mendime të respektueshme, por ...
  Kush është në Kubë? Frika është e lirë (është një klishe), ose maturi, ose mendje e shëndoshë ...
  Nëse për shkak të një budallallëku troll, ata do ta mbyllin këtë faqe të mrekullueshme. Në të cilën shumë të tjerë dhe mua. Ne i dhamë paratë tona për t'i bërë ato të funksionojnë shpejt, si po shkon tani ...

  Epo, nëse administratorët thonë se është i përshtatshëm, është i përshtatshëm, që për këtë ata janë në tokë.

  Dhe nga rruga, gjysma shaka, gjysma qeshur. Por tashmë dihet që NSA ka të gjitha fjalëkalimet e mia google chrome dhe yahoo në Big Data në rast se ju duhet të konsultoheni me ta dhe se monitoron çdo trafik SLL dhe RSA pa probleme. Wasshtë botuar nga gazeta el mundo disa ditë më parë. Duke mbrojtur veten në sigurinë e tij kombëtare, ai ndihet i drejtë të spiunojë çdo komunikim nga bota. Gjë që nuk më mban zgjuar, pasi nuk bëj asgjë të paligjshme. Sigurisht, nga atje për të spiunuar kompanitë e huaja për të favorizuar kompanitë amerikane ekziston një hap. Por hej, ky është një forum linux.

  përfundim: mbyllni rrjetin TOR dhe brohorisni për djemtë e NSA që po më lexojnë.

 37.   Federico A. Valdes Toujague dijo

  "Respektimi i të drejtave të të tjerëve është paqe." Benito Juarez

  Ne nuk duhet të marrim parasysh ata që nuk e respektojnë të drejtën tonë për Paqe. Ne jemi Linuxeros të përkushtuar paqësisht, me shumë përpjekje, punë, duke luftuar kundër vështirësive dhe me Nalgas Years - jo orë / vithe - për temën e Softuerit të Lirë.
  Ne nuk duhet të lejojmë askënd të prishë paqen tonë, përveç nëse e thyejmë vetë me aplikacionin e ndezur.

  Nëse ftojmë Çdokënd që dëshiron të komentojë, shkruajë dhe mësojë Softuerin e Lirë.

  Unë mbështes çdo masë që gjykohet e përshtatshme nga Z. Elav dhe KZKG ^ Gaara, për të garantuar qetësinë e këtij blogu.

 38.   Hoze Roberto dijo

  Siç tha dikush atje në komente, krijoni një filtër ose rregull që ajo që vjen nga rrjeti TOR kalon së pari në inspektim dhe pastaj nëse nuk ka ndonjë gjë që ndikon në blog ose në lidhje me të, atëherë botoni komentin ose mendimin e thënë

 39.   Charlie Brown dijo

  Deri tani, propozimi më i ekuilibruar është ai i jpsilvaa, i cili propozon që të mos lejojë komente për ata që lidhen përmes TOR, mbetet të shihet nëse zbatimi i tij është i mundur nga pikëpamja teknike; Në këtë mënyrë, blog-u do të ishte i hapur për të lexuar për ata që në një moment janë të detyruar ta përdorin atë në mënyrë anonime, por kjo do të parandalonte që anonimati të përfitohej për të lëvizur ose për të provuar të dëmtonte.

 40.   Hugo Iturrieta dijo

  Unë duartrokas për marrjen e vendimit me kaq forcë. Mbroni veten nga njerëzit që hyjnë në mënyrë anonime pa ndonjë justifikim, duke thënë gjëra që mund t'ju shkaktojnë probleme, dhe më duket më e sakta.

 41.   adiazc87 dijo

  Po sikur, unë nuk shoh ndonjë shqetësim, është vetëm një faqe konsultimi. Nuk shoh asnjë arsye pse duhet të arrihet nga një rrjet TOR.

 42.   Miguel Angel dijo

  Të fala; Në çdo rast, do të ishte më mirë të moderoni para se të botoni komentet dhe siç thonë ata t'i dërgoni ato në postë të bezdisshme. Nëse e vetmja zgjidhje është të kufizoni Tor-in, atëherë ashtu qoftë, unë mendoj se blogu është shumë i rëndësishëm për të rrezikuar humbjen e tij dhe që të keni pasoja negative.
  Shihemi se shpejti.

 43.   Ramon N dijo

  Një nga gjërat e para që më bëri përshtypje në lidhje me këtë botë të softuerit të lirë është sasia e madhe e njerëzve që kontribuojnë gjëra të mira për të përmirësuar jetën e të tjerëve, në një mënyrë vetëmohuese. Nga ata që krijojnë distro që na pëlqen, ata që përkthejnë, paketojnë, shpërndajnë dhe në një mënyrë shumë të veçantë ata që ndajnë përvojat dhe njohuritë e tyre në këtë lloj botimi, vetëm me synimin për të ndihmuar. E vërteta është se pa ju blogerët dhe të tjerët, shumë nga përdoruesit mund të kenë dështuar në aventurën tonë të përdorimit të GNU-Linux.

  Më së paku që meritojnë përveç falënderimeve tona është respekti. Më duket se kushdo që abuzon me bujarinë e atyre që na ilustrojnë duhet të lihet mënjanë, të mos merret parasysh sepse ata janë personazhe ndotës.

 44.   sinklag dijo

  E vërteta është se nuk jam dakord dhe do t'ju tregoj pse. Meqenëse linux.net nuk është një sit që është nën mbikëqyrje nga NSA? Epo, le të shohim, tani e tutje, pritja është argjentinase, por serverat janë në SHBA, apo është 69.61.93.35 nga Rusia?

  Për të hequr një person nga e drejta e anonimitetit / privatësisë, mendoj se është heqja e një të drejte, njëjtë siç bën Kuba me ata që ngrenë zërin kundër saj, nuk është e nevojshme që unë të shtjelloj këtë temë sepse ju e dini atë dhe unë bëj gjithashtu për shkak të arsyeve që nuk kanë rëndësi.

  Për mua zgjidhja më e mirë është ajo që bëj, moderoj komentet, d.m.th., ato botohen kur jap ok, çdo ditë marr mundimin t'i shoh dhe t'i publikoj dhe ato që janë të padëshiruara ose shpifje të të dhënave, i fshij Tani, kjo do të humbte interaktivitetin e komentuesve, dhe mirë, gjithçka nuk mund të bëhet, por, bllokimi i IP-ve të TOR, para së gjithash, më duket se heq një liri (freenode nuk i bllokon ata, ai ka vetëm një server i dedikuar për demat e luftës dhe duhet të keni një llogari, për shembull) dhe përveç kësaj, jo vetëm TOR është një mënyrë për të fshehur një IP, ka WiFi të fqinjit, kafenë në internet dhe madje edhe përfaqësues të freskët për http që merren më lehtë sesa çorapet5 , për këtë arsye, unë mendoj se bllokimi i TOR do të shihet si një sfidë për komentuesit që të mashtrojnë dhe t'ju nxisin që të rrisni ante.

  Përshëndetje, SynFlag

  1.    x11tete11x dijo

   Gjëja e NSA është një shaka, por duke iu rikthyer idesë origjinale, çfarë arsye mund të keni për të hyrë në Fromlinux nga TOR?% Pasi që ndiheni "mbinjeri" sepse jeni anonim.
   Isshtë një çështje shumë e komplikuar, por unë them, nëse personi që dëshiron të postojë diçka jashtë vendit ka topa, ai do ta thotë atë edhe nëse është plotësisht i identifikueshëm, atë të luajë në të qenit anonim përmes mbrojtjes së vetes në një liri të supozuar , është frikacak. Unë jam një nga ata që mendojnë se nuk është keq që ata të identifikojnë mua, pasi të gjitha mendimet janë të miat dhe jo të një pseudo alias noton atje

 45.   xhurat dijo

  Ju i jepni atij, se liria është një e drejtë, por me një të madhe vjen një përgjegjësi e madhe (Ben Parker). Siç thonë ata, nuk është një forum politik dhe nuk besoj se anonimiteti është i nevojshëm për të qenë në gjendje të shkruaj këtu ose për të ushtruar lirinë e shprehjes.

  Në një postim si ky, mendoj se shënuesit pëlqejnë "gishtat lart ose poshtë" të YouTube ose MuyLinux do të ndihmonin. Kështu që ne mund të shohim se sa është pro ose kundër me një post ose çimento.

  1.    eliotime3000 dijo

   E keqja e gishtave të mëdhenj ose votave pozitive / negative është se trollet gjithmonë do të sulmojnë, duke përfituar nga anonimati i tyre. Deri më tani, nuk di ndonjë mënyrë për të kufizuar ato vota vetëm te përdoruesit e regjistruar, por tani për tani, nuk rekomandohet. Kjo tashmë ka ndodhur me YouTube, e cila është dashur të vendosë komentet e G + sepse ato që YouTube kishte ishin të këqija (ato të Disqus, për të mos përmendur sepse ka raste që janë të mbushura me negativë pa ndonjë arsye).

 46.   murg dijo

  Unë e kuptoj problemin që përmendni në postim, por mendoj se do të ishte një gabim.
  Do të kërkoja një zgjidhje tjetër. Ju duhet të mbështesni projekte si TOR dhe nëse FromLinux nuk lejon që TOR të hyjë, është si të mos e mbështesni atë.

  Duhet të kuptoni që TOR është një mjet shumë i nevojshëm për aktivistët në të gjithë botën. Që dikush ta përdorë atë përveç asaj të saktë, nuk e bën mjetin jo të mirë.

  Po kështu, nuk e kuptoj pse pyesim veten nëse është e nevojshme apo jo të përdoret TOR për të hyrë në FromLinux, që ju nuk e përdorni nuk do të thotë që të tjerët nuk e përdorin.

  Një aktivist nuk e kthen mënyrën e aktivizmit "ON". A nuk mund të bëni atë që mendoni se është e nevojshme për të luftuar diçka që nuk mendoni se është e drejtë dhe të shikoni në një blog linux?
  A duhet të vendosni modalitetin "OFF"?

  Mbase mos largimi është një zgjidhje ...

  Salut!

 47.   Ekuandekuera dijo

  Për mua nuk do të ishte e saktë të bllokoja përdoruesit nga Tor. Po, mendoj se është në rregull nëse bllokojnë komente që mund t'u shkaktojnë probleme politike sepse është një çështje mjaft serioze, në rastin e tyre nuk ka të bëjë vetëm me "mendime politike" (dhe unë nuk jam kundër qeverisë së tyre ose luftës historike e popullit kuban).
  Pse të përdorim Tor për të hyrë në DL? Dëshira për të pasur privatësi është arsye e mjaftueshme dhe të vetmit që mund të kritikojnë këto janë shërbimet e inteligjencës dhe kompanitë që jetojnë nga të dhënat tuaja.
  Ju lutemi gjeni një zgjidhje tjetër.

 48.   Ehaf dijo

  Përshëndetje KZKG ^ Gaara, për mendimin tim nuk e shoh gabim, nëse në këtë rast siç ju tregoni se mund të shkaktojë probleme është mjaft logjike që ata duan të kujdesen për shpinën e tyre, një tjetër e veçantë, unë jam një lexues i faqes tuaj dhe më pëlqen shumë për nivelin e saj shumë të mirë informues, nuk shoh asnjë arsye për të pasur qasje në një mënyrë të tillë (përveç nëse është për përfaqësues ose arsye të asaj natyre). Pershendetje

 49.   marlon ruiz dijo

  Nëse nuk i detyrohesh, nuk i frikësohesh, çfarëdo pozicioni që kemi duhet ta nënshkruajmë me dorën tonë, kjo është ajo që unë mendoj