Krijuesi i SerenityOS jep dorëheqjen nga pozicioni i tij dhe thotë se do të fokusohet në Ladybird

flamuri i qetë

kohët e fundit, njoftoi Andreas Kling, përmes një postimi në blog, i cili ka marrë një vendim domethënëse që do të ndikojë në të ardhmen e dy projekteve shumë të pëlqyera nga komuniteti: SerenityOS dhe Ladybird.

Në publikimin ai bëri të ditur dorëheqjen e tij si “BDFL” e projektit dhe fokusi i tij në zhvillimin e një forku të shfletuesit të internetit Ladybird.

Për t'u dhënë pak kontekst atyre që nuk janë në dijeni të njërit prej këtyre dy projekteve (ose të dyjave), duhet të dinë se në vitin 2018, Andreas Kling krijoi projektin SerenityOS, si një mënyrë për të zënë kohën tuaj të lirë pas përfundimit të një programi rehabilitimi nga droga. Ajo që filloi si një projekt personal u rrit në një komunitet të zhvillimit të sistemit operativ me burim të hapur me mbi një mijë kontribues në mbarë botën. Ne anen tjeter, Ladybird u shfaq si një shikues i thjeshtë HTML për SerenityOS dhe më vonë u bë një shfletues uebi ndër-platformë me fokus në Linux dhe macOS.

një Karakteristika e dukshme e Ladybird është arkitektura e saj me shumë fije, ku procesi i pjesës së përparme është i ndarë nga proceset që trajtojnë përmbajtjen e uebit, kërkesat e rrjetit, dekodimin e imazheve dhe ruajtjen e kukive. Kjo siguron izolim dhe siguri më të madhe, dhesepse drejtuesit e lidhur me këto funksione funksionojnë në procese të veçanta. Çdo skedë shfletuesi përdor një proces të pavarur të përpunimit të përmbajtjes në ueb, duke siguruar më tej izolimin dhe stabilitetin e sistemit.

Tashmë disa të vendosura pak në kontekst dhe duke vazhduar me shënimin, përmendet se Për të paktën 4 vjet, Andreas Kling ishte i përfshirë në zhvillimin e SerenityOS dhe pas kësaj, Në dy vitet e fundit, Andreas është larguar nga SerenityOS për t'u fokusuar në motorin e tij të shfletuesit dhe aplikacionin Ladybird të bazuar në të. Ladybird ka evoluar nga një shikues i thjeshtë HTML specifik i SerenityOS në një shfletues ndër-platformë me motorin e vet.

Personalisht, për dy vitet e fundit, jam fokusuar pothuajse tërësisht në Ladybird, një shfletues i ri në internet që filloi si një shikues i thjeshtë HTML për SerenityOS. Kur Ladybird u bë një projekt ndër-platformë në vitin 2022, e zhvendosa gjithë vëmendjen time te versioni Linux, pasi testimi në Linux ishte shumë më i lehtë dhe nuk kërkonte lançimin e SerenityOS.

Koha kaloi dhe tani nuk më kujtohet hera e fundit kur kam punuar në diçka në SerenityOS që nuk kishte lidhje me Ladybird.

Ky evolucion ka çuar në ndarjen e komunitetit midis zhvilluesve të sistemit operativ dhe zhvilluesve të shfletuesit. Mungesa e interesave të përbashkëta ka çuar në ndarjen e projekteve, me Andreas që drejton zhvillimin e shfletuesit dhe një grup të ri mirëmbajtësish marrin frenat e SerenityOS.

Më pëlqen SerenityOS dhe e dua komunitetin që është krijuar rreth tij. Nuk dua ta ndrydh më duke qenë një BDFL i hutuar. Kjo është edhe arsyeja pse kam vendosur të jap dorëheqjen. Efektive menjëherë, SerenityOS tani është në duart e grupit të tij të mirëmbajtjes. Ata janë një grup i mrekullueshëm njerëzish dhe besoj se do të kujdesen mirë për të.

Kjo është arsyeja pse Andreas Kling ka bërë të ditur kohët e fundit që Ladybird do të ndahet nga SerenityOS dhe do të bëhet një projekt i pavarur. Kjo ndarje nënkupton disa ndryshime të rëndësishme:

  • Ladybird tani do të ketë depon e vet në GitHub dhe komunikimin e përditshëm nëpërmjet një serveri të ri të dedikuar Discord.
  • Fokusi i zhvillimit do të jetë në sistemet Linux dhe macOS, duke lënë mënjanë qëllimin e SerenityOS.
  • Ladybird do të miratojë një politikë më fleksibël të përdorimit të kodit të palëve të treta, në krahasim me politikën më të rreptë të SerenityOS.

Me këtë ndarje, SerenityOS kthehet për t'u fokusuar në ndërtimin e një sistemi operativ desktop, duke eliminuar theksin në zhvillimin e një web browser dhe me këtë përmendet gjithashtu se komuniteti tani ka përgjegjësinë për të formuar të ardhmen e projektit dhe për të vendosur hapat e tij të ardhshëm.

Për më tepër, Ladybird do të vazhdojë evolucionin e saj si një shfletues ueb inovative dhe qasja e re synohet të jetë më bashkëpunuese. Ky ndryshim ofron një drejtim të ri për të dy projektet, duke i lejuar secilit të ndjekë rrugën e tij dhe të zhvillohet sipas qëllimeve dhe nevojave të tij specifike.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.