Liria e zgjedhjes

Përshëndetje miq!. Unë do të komentoja artikullin «Konfuzioni i pushtetit për të zgjedhur«, Por unë preferoj të shkruaj një post, pasi e konsideroj temën e një rëndësie të madhe. Fatkeqësisht, do të duhet të flas pak - për fat të mirë jo shumë - për veten time.

Unë jam një burrë i modës së vjetër. Unë jam me siguri ndër më të moshuarit që vizitojnë Fromlinux. Unë fillova, si shumë, në 1990 me MSDOS 3.0. Asnjë mik i imi në atë kohë nuk po fliste për "Zgjedhjen" e një sistemi operativ, pasi "tjetri" ishte UNIX. Unë mund të siguroj pa frikë se do të gaboj, dhe shihet në perspektivë, se "Ne as nuk kemi menduar për zgjedhjen e një sistemi tjetër operativ". Ishte MSDOS dhe më shumë, siç themi në Kubë.

Pastaj erdhën versionet 4 (vështirë se dikush e përdori atë); 5 dhe 6. Papritmas Windows 3.0 u shfaq në arenë. Ne nuk kemi menduar të zgjedhim një tjetër. Kur kjo ishte një ëndërr e vërtetë të mendoja të kishe një kompjuter në shtëpi. Ne kishim qasje tek ata në vendin e punës. Dhe sigurisht, disa kompani ishin më të fuqishme se të tjerët në atë drejtim.

Pastaj kemi Windows 3.1. Ahhh, sa e mrekullueshme !!! Dhe akoma nuk kemi menduar për një sistem operativ "një tjetër" përveç kësaj. Tashmë atëherë, kishte "pajisje të drejtpërdrejta dhe të drejtpërdrejta" kryesisht në gjuhët e programimit, redaktuesit e teksteve, fletët e spreadsheet dhe programet e shfletuesit.

Kështu që koha kaloi derisa Windows 95 (Versionet A, B, C, SR2, etj.) Të reja arritën në brigjet tona. Ne ende nuk kishim fuqinë e zgjedhjes. Ne nuk menduam për këtë. Ndoshta, ju keni qëndruar në 3.1 ose 3.0 ose MSDOS, por ata ishin të gjithë Microsoft. Dhe e njëjta gjë ishte kur Windows 98 dhe versionet e tij u shfaqën.

Disa prej nesh, si unë, filluan të përdorin NT 4.0 në servera, por për stacionet e biznesit tonë të biznesit ishte një sfidë e madhe për ta instaluar, pasi drejtuesit ishin të paktë për harduerin që kishim. Ishte një Odiseje e Plotë për të akorduar një NT 4.0. në çdo pajisje jo të markës.

Kur të dhashë një ekran të vetëm blu ... për të filluar nga e para. Ndonjëherë më shumë se 4 ose 5 përpjekje, sepse edhe rendi i instalimit të drejtuesve kishte një ndikim. Edhe ashtu dhe të gjithë, pasi nuk mund të zgjidhnim "një tjetër" -UNIX ishte ende një fjalë e keqe për ne, "Shkencëtarët e Kompjuterit A ... Forca" -. Nëse do të duhej të instalonim një server, ti ose instalove NT 4.0 ose po kërkoje për pajisje të përputhshme. DHE NE E PANOJMAT SI GJENDJE SI GJE NORMALE DHE NUK JU ANKESAVE, FUCK !!!.

Ne luftuam për të instaluar Nt të bekuar. I fortë, jo? Në perspektivë, unë shoh që nuk kishim mundësi. Ishte Nt ose Nt. Microsoft ose Microsoft. Windows ose Windows.

A mund ta imagjinoni që PAS asnjë alternativë më shumë, ne i kaluam këto përvoja zhgënjyese në shumë raste? Nga shkrepja u bëra një "specialist" në instalimin e Nt 4.0, aq sa, në epokën e sinqertë të Windows XP, pasi makina ime e parë e veçantë ishte një Pentium III me vetëm 512 megabajt RAM dhe një kartë video NVidia me 32 megabajt me RAM, unë instalova një Nt 4.0 luksoz, pasi bordi dhe karta kishin drejtuesit për të. Ekipi i vogël fluturoi me Nt e tyre, dhe unë isha shumë krenar për këtë dhe u mësova miqve se si të luanin një lojë të ngjashme me Doom. Dhe zotërinj, kjo ndodhi rreth vitit 2002.

Manzana ?. Ky program kompjuterik + gjuhë dhe brazdë u ble nga shumë pak kompani - në të vërtetë - në vendin tim dhe unë e pashë atë më vonë duke punuar në vetëm 3 kompjuterë në vende të ndryshme.

Pastaj erdhi seria Windows 2000, në të cilën Microsoft, përballur me faktin se shumë kompani që tashmë kishin kthyer NT nuk do të "migronin" në 2000, veçanërisht për arsye ekonomike, nisi një version 2000 Gold në Spanjë, gjoja " Provë për 90 ditë ”, kur ishte vërtet plotësisht funksionale për një kohë të pacaktuar. Nëse nuk do ta "jepnit" 2000-in tuaj, pak kompani do të kishin filluar të përdorin 2000-ën.

Pastaj erdhi Mijëvjeçari Windows. A e njihnit atë? Nuk e kam përdorur kurrë.

Atëherë është historia e afërt. XP erdhi të ulej në fron për shumë vite, dhe në degën e serverit serveri 2003.

Deri në ardhjen e Vista, shumica e përdoruesve ishin vërtet të kënaqur me XP. Jetonim me ekranet blu të vdekjes; me instalimin e XP TON all gjatë gjithë kohës; hakojeni atë shumë herë; instaloni atë me ose pa antivirus; drejtpërdrejt duke pritur për azhurnime; dhe ta përdorin atë gjerësisht. Edhe opsionet ishin më shumë se 90% brenda Microsoft. Ju nuk mund të largoheni nëse do të dilnit nga territori i Microsoft.

Kështu që përsëri në 2006, Vista erdhi së bashku. Rënia që mbushi kupën. Unë pashë shumë njerëz të instaluar dhe anuar drejt Xp me shpejtësinë e një rakete hapësinore. Kam parë shumë që provojnë Ubuntu 6.06. Disa qëndruan, të tjerët u kthyen në Xp. Sa herë që lexoja një revistë, 90% e artikujve do të më "shisnin" Vista. Dhe kjo është kur u lodha duke shpenzuar punë.

Ai tashmë kishte "luajtur" me Suse, Mandrake dhe Red Hat. Në to më mungonte Office-i mbi gjithçka tjetër dhe gjuha ime e programimit Visual FoxPro 6.0. Po, ai ishte një programues i bazës së të dhënave. Unë kisha një Suse në një hard disk dhe Xp në një tjetër. Por asgjë tjetër nuk e përdori Xp.

Po filloja të kisha mundësi. Unë tashmë mund të zgjedh, dreqi atë !!!

Më 1 korrik 2006, dhe me ndihmën e mikut tim "El Freake" Julito Cesar, i cili më kishte prezantuar tek zotërinjtë. Suse dhe të tjerët, unë instalova si VETM sistemin operativ në markën time të re Pentium III me 1 GB RAM, në Vjetër Debian 3.0 "Sarge".

ZGJIDH lirisht kur kisha një mundësi reale dhe praktike për ta bërë këtë. Dhe nga rruga që unë zgjodha më shumë privatësi.

Dy ditë më vonë deklarova se "kurrë më hardware-i im nuk do të shihte Windows", dhe ka qenë dhe do të jetë për sa kohë që ekziston Linux. Çdo ditë virtualizoj më pak një Windows. Sigurisht, si një Debian i mirë, provova Ubuntus 6.06, 7.10, 8.04, 10.04 dhe 11, dhe çdo herë që kthehesha më shpejt te My Old Debian. Tani unë përdor vetëm Shtrydh ose Frymë në stacionet e mia të punës për zgjedhjen time të lirë. Unë kam servera me Etch, Lenny dhe Squeeze.

Unë e përdor Debian me zgjedhje, pavarësisht nga numri i madh i distrosve atje. Unë jam i kënaqur me Debian. Një botë Debian më përshtatet.

Tani, pse kaq shumë shpërndarje Linux? A nuk është për shkak se po përmbushet gradualisht që "çdokush mund të bëjë Linux-in e tij personal"? Çfarë mrekullie, apo jo? Apo është më mirë të vazhdojmë të jetojmë në një pyll me një pemë? A duhet që ata prej nesh që preferojnë Linux të jetojnë të lumtur si ata që nuk shohin përtej hundëve të tyre, siç thotë një këngë kubane?

Pyetjet:

* Sa marka makinash ka?
* Sa restorante ka në Mexico City, ose në Buenos Aires ose në Madrid?
* Sa qindra gra kemi në dispozicion kur do të zgjedhim partnerin tonë?
* Dhe gjysmë milioni pyetje më shumë rreth Sa… ka… ka…?

"Fuqia e Zgjedhjes është e natyrshme për vetë Jetën". Një devijim i jetës do të ishte mbajtja e rendit të gjërave si kur mund të përdorim vetëm Microsoft-in. Prandaj, mos më vidhos më me atë dhëmbin e hutimit me sytë e tërthortë kur zgjedh, siç thonë ata në Buen Cubano, që do të thotë "Mos më varfëro më me atë bisedë strabizme të konfuzionit kur zgjedh". 🙂

Struktura e distros Linux është arboreale nëse e shikoni mirë. Nëse ju, miku im, jeni pak të humbur kur bëhet fjalë për zgjedhjen tuaj, zgjidhni pemët rrënjësore: Debian, Red Hat, Slackware dhe disa të tjerë. Ata janë "Klasikët" për t'i quajtur ndryshe. Ata janë "Pleqtë" që janë ende gjallë dhe mirë, dhe që kanë prodhuar një pasardhës të shëndetshëm dhe të shumtë. Nëse jo, vizitoni faqet që japin çdo muaj dhe çdo vit distros më të përdorur dhe zgjidhni njërën prej tyre. Nëse jo, dilni dhe bëni vetë.

Nëse jo, vizitoni FreeBSD ose një faqe tjetër BSD dhe zgjidhni. Vini re se unë ju kam dhënë disa opsione fillestare. Nëse jo, mendoj se po humbni kohën tuaj duke lexuar këtë artikull dhe duke përdorur Windows ose Apple. Nga ana tjetër, Android, Nokia, Black Berry dhe unë e di se sa marka të tjera, dhe pothuajse i gjithë universi i ri i pajisjeve të vogla telefonike me shumë qëllime që tashmë ekzistojnë, mbajnë Linux në zorrët e tyre.

Askush nuk mund të humbasë në pyllin e Linux nëse, kur dyshon, ata kthehen te pemët rrënjësore! Rrugët janë shtruar shumë mirë. Softueri, si çdo shpikje tjetër njerëzore, nuk është i huaj për Common Sense.

Dhe në të gjitha rastet në të cilat keni zgjedhur, miku im, jini shumë të lumtur dhe hani thëllëza për pjesën tjetër të kohës.

Le të mos na pengojë një pemë e vetme të shohim pyllin!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

84 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RafaGCG dijo

  post i mbare
  Fillova me një ZX81 pak a shumë e njëjtë, në 1994 fillova t'i dhuroja vetes ëmbëlsira me Slackware! dhe karta grafike e tridentit. deri në vitin 1996 nuk mund të instaloja një linux ...

  nuk e keni vendosur foton e pyllit. atje e keni:
  http://futurist.se/gldt/wp-content/uploads/12.10/gldt1210.png
  http://futurist.se/gldt/
  është shumë interesante të kapësh distros dhe t'i shohësh ato në një Vbox. tani po shikoj disa SID debian të gatuara paraprakisht që janë të mahnitshme. Instaluesi i njërit prej tyre më shpërtheu ... Unë mendoj se ai Italian ... PO
  http://distrowatch.com/table.php?distribution=semplice

  Përshëndetje!

 2.   F3niX dijo

  Post i mrekullueshëm, unë nuk jam i vjetër si ju, por mora detyrën për të provuar evolucionin e sistemeve të Microsoft nga instalimi 3.11 me 14 disqetet e tij në atë që është sot, e njëjta gjë në linux, mbaj mend slackware tim të parë 6 distro ... Ato ditë lol më është dashur një javë të di se duhet të përdor "startx" për të ekzekutuar ambientin grafik dhe se po e instaloja mirë, natyrisht që në atë kohë nuk kisha asnjë lidhje për të kërkuar ndonjë gjë uu

  Post te mbare Brohoritje

 3.   hije dijo

  Një artikull shumë interesant, ne kemi udhëtuar në shtigje të ngjashme, e fillova mbase dy vjet më vonë. Me këtë çështje gjithmonë kam pasur ndjenja të përziera, nga njëra anë njoh pamundësinë e vendosjes së dyerve në terren, të jesh softuer i lirë do të thotë që të gjithë mund të krijojnë një shpërndarje të re për ta shtuar në listën shumë të gjatë të atyre ekzistuese. Por nga ana tjetër unë gjithashtu pajtohem që aplikacionet cilësore mungojnë dhe ka shumë tavolina dhe shpërndarje, përveç ndarjes, sepse unë e kam jetuar atë në mishin tim, mendimi se numri i tepërt i opsioneve shkakton një paralizë dhe pakënaqësi kur bëhet fjalë për per te zgjedhur.

  Kjo është arsyeja pse unë e konsideroj kontributin tuaj shumë interesant, veçanërisht në një kuptim: zgjedhja e shpërndarjeve "trungu" zvogëlon opsionet dhe ndoshta ndihmon të pavendosurin e përjetshëm për të zgjedhur. Sepse, e them me vetëdije, mos gjetja e një sistemi fiks mund të jetë rraskapitëse, fizikisht dhe mendërisht, për ata që nuk e bëjnë atë për argëtim.

  1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Faleminderit per koment !!! Për mua është shumë stresuese të ndryshosh shpërndarjen, madje edhe ambientin e desktopit. Kjo është arsyeja pse unë rekomandoj që të filloni me Root. Nëse doni të ngjitni degët më vonë, gjithashtu urime. Por filloni nga origjina, veçanërisht nëse funksionon shumë mirë dhe ka përvojën më të madhe të viteve të punës. Përvoja nuk mund të injorohet.

 4.   ekoslacker dijo

  Llum!

  Thënë shumë mirë, jam dakord me mesazhin kryesor të postimit. Unë mendoj se duhet të kërkoni diçka që ju bën të jeni produktiv dhe të mos humbni kohë duke provuar çdo distro që na del përpara kur nuk kemi kohë për të.

  Unë fillova me Slax (sepse nuk kisha kompjuterin tim), atëherë ishte e gjitha Slackware. Slackware i qëndrueshëm dhe i mërzitshëm (me KDE në mënyrë që të mos humbas kohë duke konfiguruar paraqitje dhe detaje të tjera), kjo më jep kohë për të punuar vërtet. Disa muaj nga kurioziteti provova Arch, Chakra dhe Ububtu, por ka qenë gjithçka.

  Përshëndetje dhe Rroftë liria për të zgjedhur!

 5.   Kakashi dijo

  Postimi është shumë i mirë, dhe megjithëse nuk e kam vuajtur si ju, është e vërtetë që, pavarësisht nga shkaku, ka shumë gnu.linux, dhe kjo është një tragjedi.
  ju keni shumë për të zgjedhur, por këtu qëndron tragjedia. Somethingshtë diçka si "teprica e informacionit, gjeneron dezinformim"
  por hej, shumë gjëra janë relative.
  kështu që…

  1.    ldd dijo

   Unë mendoj se thellë brenda tyre janë të gjithë të njëjtë, e vërteta është se nuk është e vështirë për mua të kaloj nga një distro në tjetrën, të paktën në një mjedis desktop gjithmonë keni të njëjtat programe. Kalimi nga një distro në tjetrin nuk do të thotë shumë problem.

 6.   Kokoliumi dijo

  Artikull / koment shumë i mirë, por e vërteta është që unë e njoh Linux-in që pak a shumë nga viti 1998, domethënë kur hyra në universitet dhe gjithmonë isha i magjepsur nga Unix, njeriu im i moshuar ishte një përdorues i zjarrtë, unë ende kujtoj tridhjetë e tij ... ose edhe dyzet ... disqe sisteme fleksibël që kishin instaluesin e sistemit katër që unë trashëgova më vonë, dhe sigurisht që unë u quajt shumë Minix dhe Linux, me pak fjalë, bukuria e të pasurit kaq shumë versione nuk është vetëm kaq por edhe ti keni Linux në routerë, NAS dhe shumë sisteme të tjera të ngulitura të të cilave ju akoma mund të zgjidhni, kjo është bukuria, që ju nuk mund t'i trajtoni ato vetëm me tastierë, por edhe me ndërfaqe grafike, SSH ose ueb, shumë keq që kur bëni azhurnime shkoni në dreq , është e vetmja gjë që më shqetëson, përshëndetje.

  1.    eliotime3000 dijo

   Nëse përdorni pajisje nga marka si NVIDIA, ATI / AMD dhe / ose Broadcom, padyshim që shumica e distros do të prishen në azhurnimin e parë të përgjithshëm; por nëse përdorni 100% Mainboard Intel me chipset Altheros, mund të jeni më mirë (nëse nuk përdorni distro mediokre si Ubuntu, të cilat prishen në azhurnimin e parë të përgjithshëm).

   Unë nuk kam asnjë problem me PC-në tim Debian Stable, pasi sistemi i tij "apt-get" është optimizuar që të mund të azhurnohet nga kerneli pa pasur nevojë të prekni skedarët tuaj ose të mos ju lejoj të përdorni skedarët tuaj.

   1.    kondur05 dijo

    është e vërtetë toshiba ime e vjetër me AMD turion 64 ion 2, me distro të caktuara u bë e lodhshme.

 7.   José Miguel dijo

  Zgjedhja është e mrekullueshme, por kur bëhet fjalë për GNU / Linux, ajo ka të mirat dhe të metat e veta.

  Disa kohë më parë, duke reflektuar mbi këtë temë, unë botova një post me titull: «Diversifikimi i softuerit të lirë». Edhe pse është mjaft e shkurtër, preferoj të lë lidhjen në rast se mund t'ju interesojë.

  http://linuxgnublog.org/la-diversificacion-del-software-libre/

  Përshëndetje.

 8.   Federico A. Valdes Toujague dijo

  Faleminderit të gjithëve për komentet tuaja.

 9.   diazepani dijo

  Ju mund të shihni se fara ka dhënë fryte.
  https://blog.desdelinux.net/la-paradoja-falacia-de-la-eleccion/

 10.   Miguel dijo

  Epo as unë nuk vuaja aq shumë sa ju, por mund të tregoj një histori në botën e shkencave kompjuterike.

  Meqenëse isha rreth 10 vjeç, nëse mbaj mend mirë, përdorja dritare, por ajo që ndodhi vetëm një donte dritare dhe më shumë dritare ndërsa versionet e reja të dritareve po dilnin, njëra më bëri më shumë përshtypje, së pari fillova me windows vista pastaj XP dhe pastaj dritaret 7 derisa u lashë.

  Pastaj pashë Linux në kompjuterin e vëllait tim dhe më pëlqeu ai sistem operativ dhe fillova të përdor Linux deri tani në fillim ishte shumë e vështirë të vendosja midis kaq shumë shpërndarjeve sa kishte, kështu që provova disa derisa të më pëlqente një që ishte Ubuntu. deri më sot unë përdor Linux.-

 11.   curefox dijo

  Pasi përdora kaq shumë distro, vendosa për diçka të qëndrueshme, atëherë fillova të përdor përsëri Debian dhe ky version i Wheezy më ka befasuar.
  Mund të them me siguri se tashmë e gjeta distro-në time përfundimtare.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë e kam përdorur që kur doli versioni 5.0 (Lenny, për të qenë të saktë). Padyshim, Wheezy është një ngritje e plotë e fytyrës sepse cilësia e tij është plotësisht superiore, si dhe përfshin aplikacione në mënyrë që përdoruesit e rinj të ndihen rehat me këtë distro.

 12.   MSX dijo

  Postim bukuroshe.

  Më në fund një dritë inteligjence në errësirën e mediokritetit teknologjik në të cilin jetojmë atje ku të gjithë besojnë se janë të aftë për mendime të vlefshme.

  Shareando postimin në të gjithë rrjetën

  1.    eliotime3000 dijo

   Në fakt, më e mira e postimeve në lidhje me zgjedhjen e distros GNU / Linux. Unë fillova me Mandrake 9 dhe vazhdova me Debian 5, të cilin padyshim e azhurnova në versionin 7 dhe jam më se i kënaqur me vendimin tim.

   Shtë e preferueshme të zgjidhni zgjedhjet "matricë" para se të pendoheni për një vendim të keq. Me këtë them gjithçka.

 13.   Templar29 dijo

  Unë fillova me XP që gjithçka duhet thënë se ishte e mrekullueshme .. por sigurisht .. Unë e dija që sistemet linux po qarkullonin ... por kisha frikë ta provoja dhe diçka do të prishej ... sa naive ... deri në vjet .. Vendosa të provoj LIVE ubuntu ... dhe kryqëzova gishtat ... për të instaluar ...
  Unë e instalova së bashku xp dhe sytë e mi u hapën ..
  Më në fund mund të isha i lirë ... tani përdor ubuntu ose linux nenexhik ... por nëse duhet të azhurnoj telefonin ... duhet të përdor win7.
  PS partnerit tim ... qe perdori win7 i vura nenexhik linux ... ajo nuk ishte shume e bindur ... dhe tani ajo me falenderon cdo dite qe e ve.

 14.   Julio Cesar dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm partneri im Freeke dhe faleminderit që përmendët emrin tim edhe një votë për lirinë e zgjedhjes

  1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Faleminderit ty, El Freake !!!

 15.   gato dijo

  falë Vista-s unë njoha Linux xD

  1.    eliotime3000 dijo

   Ne jemi madje, edhe pse vazhdoj ta përdor, unë kam mësuar ta zbut këtë version të Windows (gjithsesi nuk ndryshon shumë nga Windows 7, i cili rezulton të jetë pothuajse i njëjtë për sa i përket performancës).

   Gjithsesi, falë Vista-s e njoha Debian.

   1.    eliotime3000 dijo

    Në fakt, unë kam Vista SP2 në PC-në time për të shmangur azhurnimet e bezdisshme të Windows 7. Në fund të fundit, është pothuajse e njëjtë me Windows 7, vetëm se është shumë shqetësuese për lejet dhe në AMD është një gjë e neveritshme.

    1.    gato dijo

     Epo, në çdo rast ka distro që më kanë dhënë më shumë ose më shumë dhimbje koke sesa Vista kështu që siç tha një bloger më lart është më mirë të përdorësh vetëm distros kryesore (dhe unë do të rekomandoja të mos përdorësh lëshimin e kodrina, përvojën time)

     1.    eliotime3000 dijo

      Mos më përmend as Arch, është shumë manual dhe tepër brisk për mua.

      Sidoqoftë, unë preferoj distros si Slackware dhe Debian (Unë kam qëndruar me Debian dhe me Slackware, unë vështirë se e përdorin atë në PC virtual).

 16.   eliotime3000 dijo

  Edhe pse nuk jam aq e modës sa kolegu, mund të them që historia ime është shumë e ngjashme me atë të autorit.

  Që në moshë shumë të re isha shumë i interesuar për botën e informatikës dhe teknologjisë së informacionit, sepse fillova të përdor Windows 95 dhe Windows 3.11, pasi përdorimi i parë që i dhashë ishin lojërat e asaj kohe si Mario Bros. dhe Prince of Persia. Pastaj kalova nëpër Windows 98 me Office 97/2000 në shkollën e mesme dhe e vërteta është se më tërhiqte OSX sesa Windows, pasi që ky ishte sistemi operativ që u shfaq shumë në filmat amerikanë. Unë mezi isha në gjendje të përdorja Windows ME / 2000, por ata më tërhoqën vëmendjen sepse lëvizja e kursorit ishte pothuajse 30 FPS krahasuar me 24 FPS që tregonte në Windows 3.11 / 95/98.

  Me ardhjen e Windows XP, filloi epoka e artë e Microsoft, ishte në një kohë të gjatë që unë arrita të kisha PC-në tim (ishte një Pentium II me Windows 98, ndërsa të tjerët punuan me Pentium 4, më dha mjaft koha për të eksploruar në thellësi sistemin Microsoft) dhe unë arrita të lexoj kujtesën time USB; Sapo provova distro-n time të parë GNU / Linux: Mandrake 9, të cilën do ta urreja për ngadalësinë e saj. Për vitin 2008, sapo njoha Windows Vista dhe Office 2007, pasi që në shkollën e mesme që po studioja kishte instaluar atë softuer. Më pëlqeu vepra arti Windows Aero, por e urreja performancën e bërthamës (në atë kohë, ata kishin RTM dhe mezi kishte shpejtësi të mjaftueshme të internetit për të instaluar SP1 në të dhe atje hasa Debian Lenny, e cila më bëri thirrje për thjeshtësinë e GNOME 2 dhe nga Iceweasel).

  Në mes të vitit 2010, kur isha student parauniversitar, isha kurioz të provoja Ubuntu, një distro GNU / Linux që kishte të instaluar të gjithë PC-të. Në atë kohë, Ubuntu ishte i shkëlqyeshëm, por gradualisht e ka përkeqësuar cilësinë e tij të përpunimit të paketave .deb të cilat më bënë të kthehem te Debian.

  Megjithëse jam duke komentuar kryesisht nga Windows, kjo është për shkak se për fat të keq në vendin në të cilin unë jetoj përdorimi i softuerit të pronarit (CorelDRAW, Photoshop, Flash) është rrënjosur fort, përveç kësaj zakonisht provoj porta të programeve GNU / Linux për Windows të tilla si Transmission-QT ose UGet që deri më tani kanë qenë të shkëlqyera për mua, unë zakonisht nuk them të njëjtën gjë për aplikacionet e tjera të pronarit që gradualisht kanë humbur performancën e tyre të mirë. Me Debian kam gjetur dritën për të thënë, pasi ajo ka arritur të zgjidhë nevojat e mia më themelore (shiko video, kam një shpejtësi mbresëlënëse, redaktim multimedial me Ardor dhe Mixxx ...) dhe, rastësisht, zbulo më shumë aplikacione që më ndihmuan qëndroni me Debian dhe jo me një distro tjetër.

  Në fund të fundit, unë jam ende duke përdorur Dualboot për arsyet që përmenda më parë, por nuk e kam lënë aspak pas dore ndarjen time me Debian. Shpresoj se do të shkoni për distrikte veteranë si Debian dhe RHEL / CentOS në vend që të zhyteni në distrot e tjera dhe të humbni gjatë rrugës.

 17.   diazepani dijo

  Ka diçka që më shqetëson mendërisht në artikullin tuaj. Si mund t'i rekomandoj një distro të bagazhit dikujt që vjen nga Windows? Do të më pëlqente të isha në gjendje t'ia rekomandoja Debian babait tim, por atij nuk i pëlqen të bëjë kaq shumë xhiro për të bërë ato pak gjëra që dëshiron të bëjë në makinerinë e tij (gjëra që ai mund t'i bëjë në mënyrë perfekte në Linux si përdorimi i libreoffice, shikimi i filmave në VLC ) Tani për tani linux i vetëm që përdor është telefoni i tij celular android.

  1.    diazepani dijo

   Nga rruga dua të them. Testimi i Debian më jep gjithçka që më duhet, dhe prova më e mirë për këtë është se i mbijetova lëshimit të tij dhe më pas gjithë migrimit nga sid në testim. Që nga janari, unë përdor Windows vetëm përmes desktopit të largët (për arsye pune), por jo në makinerinë time.

   1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

    Na vjen keq, harroni për Mint. Ubuntu dhe Mint janë pasardhës të Debian. Fedora nga Red Hat dhe OpenSuSe nga Suse Linnux. E dini që nuk mbaj mend nëse Suse ka lindur i pavarur apo jo?

    1.    eliotime3000 dijo

     Mint është versioni i lëmuar i Ubuntu dhe fakti që ka lëshuar një version të bazuar posaçërisht në Testimin e Debian e bën atë të lëvizë më shumë drejt parimeve fillestare të Ubuntu (respekt për përdoruesit e softuerit falas dhe të pronarit).

     Tani për tani, Slackware nuk ka një pirun të mirë për ta përfaqësuar atë, por së shpejti do të bëhet.

  2.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Përshëndetje diazepan !!!. Instalimi i wheezy është praktikisht tjetër -> tjetër. Unë e rekomandoj atë për këdo. Ose përndryshe, rekomandoni babanë tuaj Ubuntu, i cili përkundër të gjitha kritikave që janë bërë kohët e fundit, është akoma Softuer i Lirë. Epo, me sa jam në dijeni. Ose Fedora ose OpenSuse. Unë ju jap katër opsione fillestare asgjë më shumë. Ubuntu theu ekskluzivitetin e Windows duke u instaluar paraprakisht në pajisje të ndryshme. Sistemi 76 është një shembull.

   1.    diazepani dijo

    Faleminderit për përgjigjet. Unë nuk qij me ju më.

    1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

     Shok, ti ​​nuk qij kurrë. Krejt e kundërta. 🙂

     1.    eliotime3000 dijo

      Nëse dëshironi të shmangni problemet e paketës, unë sugjeroj që të përdorni Debian Stable. Shtë mjaft i qëndrueshëm dhe shumë më i besueshëm se versionet e tjera, megjithëse problemi i versionit Iceweasel mund të zgjidhet me një vështrim në mozilla.debian.net.

   2.    Julio Cesar dijo

    Unë ju them që unë jam pronari aktual i një sistemi 76 laptop i cili vjen i instaluar paraprakisht me Ubuntu, i cili kur e hapa nga kutia gjëja e parë që bëra ishte heqja e Ubuntu dhe montimi i Arch Linux

    1.    eliotime3000 dijo

     Mirë për ju që preferoni një distro që ka performancë më të mirë të paketës sesa Ubuntu.

  3.    anonim dijo

   @diazepan nëse vendosni (për shembull) një Debian të qëndrueshëm të instaluar nga ju, me të gjitha aplikacionet dhe konfigurimet që i duhen për t'i përshtatur atij, ai do të ketë një përshtypje të mirë, atëherë ju thjesht shpjegoni se si të instaloni dhe çinstaloni disa gjëra. Mos e detyroni të mësojë për gjërat që mund ta bëjnë atë të ndalojë përdorimin e saj (si instalimi i plotë).

   Për një person që vjen nga Windows dhe dëshiron të jetë komod, është mirë që dikush tjetër të instalojë Linux dhe t'i udhëzojë ata, jo që ai ta bëjë vetë, pa marrë parasysh sa e lehtë është.

 18.   dannlinx dijo

  hehehe post i mrekullueshëm, e bën leximin të lehtë dhe shumë të freskët, një kënaqësi për sytë e mi. Kur shkrova "Konfuzionin e pushtetit për të zgjedhur", doja të theksoja shqetësimin përtej zgjedhjeve tipike dhe pasi ky është një blog Linux, ishte joshëse të isha në gjendje të krijoja një krahasim kundër një prej "problemeve" më të mëdha / "bekimet" e kësaj SO mahnitëse.
  Siç argumentova më parë dhe e them përsëri, ne nuk mund të injorojmë se si zgjedhjet na mbingarkojnë, dhe në shumë raste na bëjnë të ndihemi keq nëse bëjmë gabime, pikërisht sepse nuk ka zgjidhje për gabim. Mbaj mend një analogji të madhe për kushtëzimin e çmimeve, nga dyqanet zinxhir kur, përveç çmimeve normale të TV-ve, për shembull, ata vendosin një me një vlerë të tepruar, që me qëllimin e vetëm të ngatërrojnë, blerësi i rregullt e di që kurrë nuk do të jeni në gjendje të blini një TV të tillë, e blini një me një çmim më të ulët, por prapë më të lartë se sa keni menduar fillimisht. Problemi i lirive dhe zgjedhjeve është gjithmonë mjaft i ndërlikuar; Unë, si shumë prej jush, jam i lumtur që kam mundësi, por ndoshta nuk është e vërtetë, se do të ishte e pabesueshme që shumë nga këto vepra të plotësojnë njëra-tjetrën. Unë kam njohur projekte distros, të cilat lindin si pasojë e ndonjë keqkuptimi me zhvilluesin, ose thjesht fakti i krijimit të tyre sepse thjesht braktisja ato, duke lënë pas një paketë të re, fansa të pakënaqur, ... gjithsesi.
  Mendja e shëndoshë do të mendonin disa ...

  1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Përshëndetjet e mia dhe nderimet dannlinx !!!. Ju faleminderit shumë për komentin tuaj.

 19.   DanielC dijo

  Më bën përshtypje që Debian të kënaqi vetëm kur ndalove të luash në PC.

  Ka gjithnjë e më shumë mundësi që mund të ketë në të njëjtin nivel me botën private që e bëjnë të mundur lëvizjen në Linux. Mund të jetë më e lehtë për një person para Gjenerimit X ta ndryshojë duke i dhënë mundësitë e Office dhe shfletuesit e mirë, por për ata të Generation X këtu, të cilët janë lojtarë, ose që i janë përkushtuar plotësisht dizajnit grafik profesional, ata ende e kanë atë e vështirë për të lëvizur plotësisht.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë jam nga Gen Y, por ndjehem më shumë si Gen Z (ose iGeneration).

   Në shumë aplikacione, në fushën e dizajnit grafik, mjetet në disa raste janë zakonisht të ngathët, por të kesh nocione themelore siç është trajtimi i majë shkruese për të vizatuar vetëm vektorë në Inkscape, është më se e mjaftueshme.

   Në çdo rast, është një mundësi e mirë për të mësuar një softuer falas për dizajnin grafik për të shmangur nevojën e varësisë nga programi i pronarit. Tani, shpresoj që Inkscape të ketë adoptuar standardin PANTONE për printime (madje as i vdekur Adobe nuk do të lëshonte standardet e tyre të ngjyrave).

 20.   vicky dijo

  Artikull shumë i mirë

  Sa i përket zgjedhjes së shpërndarjes, personalisht gjithmonë më është dukur se gjëja më e rëndësishme është se si paketat menaxhohen dhe krijohen, është ajo që i jep "personalitet" një baze të caktuar distro.
  Në këtë kuptim, përvojat më të mira që kam pasur me archlinux dhe chakra me pacman dhe PKGBUILD të saj

 21.   Charlie-Brown dijo

  Për fat të mirë ka akoma njerëz si Fico, i cili me këtë artikull të shkëlqyeshëm kujton shumë prej asaj që, padyshim, ndonjëherë harrohet. Unë gjithashtu i përkas të njëjtit grup veteranësh që nuk kishin zgjidhje; Në rastin tim, unë fillova në 1987 me një Olivetti M10 që nuk ishte 100% IBM i përputhshëm dhe ishte më shumë një problem sesa një zgjidhje për të punuar me të, pastaj kalova nëpër gjithçka që shfaqej: IBM XT, AT, 386, etj. derisa të arrijmë në atë që kemi sot. Në këtë moment dhe për një kohë të gjatë, unë përdor Kubuntu, i cili si një dembel i mirë, më mban të kënaqur dhe që u rekomandoj atyre që preferojnë komoditetin dhe nuk u pëlqen të ngecin në tastierë. Fatkeqësisht duhet të kem multiboot (me XP dhe 7), pasi është ajo që përdorin klientët e mi dhe nuk kam zgjidhje tjetër, por për sa më përket mua, unë padyshim shkova në anën e errët, ishte një zgjedhje e vetëdijshme që jam më shumë se i kënaqur.

 22.   Federico A. Valdes Toujague dijo

  @DanielC:
  Mirëmëngjes të gjithëve. Unë kam një mik më të vjetër se unë, i cili është një Dizenjues i jashtëzakonshëm. Ai më thotë - dhe me arsye të mira - se familja Premiere nuk ka asnjë të barabartë, dhe se ajo lindi me Apple. E njëjta gjë vlen edhe për softuerin Autodesk. Ata janë SHUM MAN vjet përvojë në dizajnin grafik; dizajn i ndihmuar ose CAD; përpunimi i videos, etj. Ai më tha se GIMP është në rregull dhe se Blender po bën shumë mirë. Unë mendoj se pak nga pak do të jemi në gjendje të shohim aplikacione si BrisCAD - Privateshtë Private - në botën Linux. Unë mendoj se do të jetë një vendim i prodhuesve në fund të fundit.

  Tani, mos u grindni me ata që përdorin Premiere ose Autodesk pirate dhe kërkoni menjëherë produkte të ngjashëm të Software-it të Lirë.

  1.    Charlie-Brown dijo

   Gjëja më e trishtuar në lidhje me çështjen është që shumica e atyre që përdorin këtë softuer të pronës pirate nuk shfrytëzojnë as 5% të potencialit të tij dhe do të ishin më se të mjaftueshme me Gimp ose ndonjë softuer tjetër të lirë, por jo, për të qenë një super-mega- ultra designer duhet të ketë të instaluar versionin më të fundit të Adobe; Nuk po them që është rasti i mikut tuaj, por fatkeqësisht është rasti i shumicës së përdoruesve ...

   1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

    Disa vjet më parë kam shkruar një postim në lidhje me versionin e fundit të modës. Në çdo moment do ta bëj përsëri, pa dashur të ofendoj fare ata që vuajnë nga "versioniti" :-). 1000% Pajtohem me ty, Charlie-Brown !!!.

    1.    eliotime3000 dijo

     Epo, në rastin tim, unë mezi i mbaj shfletuesit dhe shtojcat e tyre të azhurnuara si flash player. Gjithashtu, unë ende kam paketën CS4 të Adobe, e cila jep më shumë liri për të porositur mjete. Gjithsesi, unë nuk kam parë ndonjë ndryshim në mjetet tuaja që kur takova programet tuaja në fund të viteve '90.

 23.   Federico A. Valdes Toujague dijo

  @Charlie:
  Dhe NUK është rasti i mikut tim. Ai plak përdor versione të vjetra, të qëndrueshme që ai tashmë i di përmendësh. Dhe sa i mirë është ai në gjënë e tij! 🙂

  1.    Charlie-Brown dijo

   HAHAHA ... atëherë duket se përdorimi i versioneve të vjetra tashmë të testuara është karakteristikë e "të vjetërve" të cilët janë të përkushtuar ndaj sigurisë sesa "risisë"; Dhe mos u shqetësoni, vendosni artikullin tuaj në "versionitis", i cili edhe pse mund të shpojë disa, me siguri do të kontribuojë për të gjithë ne ...

   1.    eliotime3000 dijo

    Shumë nga mjetet e dizajnit grafik ndryshojnë pak nga njëri-tjetri për sa i përket mënyrës së tyre të funksionimit, por përsa i përket ndryshimit real që ndodh në secilin version të secilit program si CorelDraw, kjo është kryesisht për shkak të rritjes së shablloneve dhe mjeteve të ndihmës., përveç një ndërrimi të fytyrës për sa i përket ndërfaqes siç është rasti me të gjithë paketën Adobe kur mbërriti në CS4, më në fund ishte e mundur të ruhet konfigurimi i vendndodhjes së mjeteve, përveç që mund të zgjidhni midis paravendosjeve që ka.

    Me pak fjalë, gjëja më e rëndësishme nuk është vetë mjeti, por si të dimë se si ta përdorim atë.

 24.   kondur05 dijo

  Fjala e tij është masa Master Valdes, nuk ka asgjë më të vërtetë se ajo që keni shkruar në blog. Tani unë kisha pamjen time të dytë të laptopit, ajo erdhi nga fabrika me të dhe pasi kishte 1 ram memorie giaga ishte shumë e ngadaltë, derisa në stendën e një shitësi shitjeje gjeta një version të pamjes sp1 dhe voila! nuk ishte aq i shpejtë sa xp, por ishte i gëlltitur, dhe nuk e mallkoi aq shumë faturën dhe kombinimin e tij. Aktualisht kam një vit që e kam sjellë nga fabrika, por me 2 koncerte dash dhe është i shpejtë dhe nuk më ka dhënë probleme, por gjithsesi gëlltitet shumë memorje.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë kam shumë gjuhë Vista SP2 dhe thjesht vërej ndryshimin me Windows 7. Në të gjitha rastet, Windows është keq në konsumimin e burimeve, por është më mirë sesa mbështetja e OSX të paqëndrueshme me ndërfaqen e saj Aqua që konsumon dyfishin e asaj që konsumon Windows Aero, dhe për më tepër , ndërpritet shumë më shpesh sesa GUI-të e Windows.

  2.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Faleminderit për vlerësimin tuaj !!!

 25.   eliotime3000 dijo

  Unë kam shumë gjuhë Vista SP2 dhe thjesht vërej ndryshimin me Windows 7. Në të gjitha rastet, Windows është keq në konsumimin e burimeve, por është më mirë sesa mbështetja e OSX të paqëndrueshme me ndërfaqen e saj Aqua që konsumon dyfishin e asaj që konsumon Windows Aero, dhe për më tepër , ndërpritet shumë më shpesh sesa GUI-të e Windows.

  1.    pandev92 dijo

   Aq e paqëndrueshme sa që brenda një muaji m'u var vetëm një herë, falë XDDDDDDDD të shpejtë

   1.    eliotime3000 dijo

    Bitch Ju lutemi: shikoni video të ndryshme në YouTube me Flash Player dhe në HD me Safari ose Firefox. Le të shohim se si ndërfaqja përgjigjet në lidhje me burimet.

    Tani, me Windows Vista në një PC të krijuar për lojëra ka të njëjtën performancë si Windows 7, pasi që ka të paktën disa bërthama të procesorit Intel Core i7 për të cilat mund të përpunojë më shpejt mbingarkesën e ndërfaqes Aero / Basic që ai ka

    1.    eliotime3000 dijo

     Me Firefox në Windows, është me të vërtetë një dhimbje tarball, pasi ndihet vërtet shumë e rëndë krahasuar me GNU / Linux. Sidoqoftë, ne jemi në të njëjtën gjë me QuickTime.

     1.    Kokoliumi dijo

      Bah # Unë rrëfej se nuk kam pasur ndonjë problem kur luaj video në Windows, në asnjë version, programin e Apple që nuk e përdor sepse është i tmerrshëm, preferoj të përdor kodekë ose të njëjtën VLC për të luajtur video, me FF (I urrej Chrome) problem, por me FB që më bën të ngadaltë me disa azhurnime të «burimit», por më vonë unë madje filloj të shoh dokumentarë të kanalit History që padyshim nuk shfaqen më në atë kanal kështu. dhe unë e bëj këtë në lappie-n tim më të vjetër që është me Windows 8, për fat të keq nuk mund të them të njëjtën gjë për Linux pasi që bëri që CPU të rritet dhe të nxehet rastësisht e njëjta gjë, edhe unë supozoj se këtu edhe çështja e shoferëve ATI, por hej është një nga arsyet që unë kam ndaluar përdorimin e Linux në desktop.

     2.    eliotime3000 dijo

      @Cocolio:

      Unë përdor VLC më shumë për të parë filmat e mi sesa QuickTime, të cilin e përdor si katalizator për ta redaktuar me After Effects dhe Premiere CS4.

      Apple është e padobishme kur bëhet fjalë për krijimin e aplikacioneve për Windows, kjo është arsyeja pse unë i çaktivizoj azhurnimet e tyre sepse ata me të vërtetë meritojnë të ndërpriten dhe Adobe duhet të përdorë VLC në vend të QuickTime.

      1.    Kokoliumi dijo

       Elio Pajtohem me ty, Apple ... mirë nuk do të them më shumë sepse shoku im pandev mund të zemërohet hahahaha, por në favor të formatit .mov mund të them se kur të regjistroj video të një koncerti me iPhone tim dhe me galaktikën time Ace sepse iPhone ka pasur cilësi më të mirë si të zërit ashtu edhe të videos, supozoj se kjo është edhe për shkak të cilësisë së pajisjes që është Ace, në çdo rast është e vetmja gjë nga Apple që unë përdor dhe në të vërtetë e vetmja gjë që ata duhet t'i përkushtohen, për të prodhuar telefona hahahahaha, i dehur në këtë është se po të mos ishte për jailbreak nuk do t'i kisha ata dhe gjëja iTunes ... dreqi azhurnimet e tyre janë gjigante se ata me të vërtetë dembel për të shkarkuar, më mungon koha kur mund të sinkronizohet me Winamp.


     3.    eliotime3000 dijo

      Gjithashtu, unë nuk përdor pajisje NVIDIA ose ATI / AMD, pasi kisha përvojën e keqe që karta ime video ATI Raedon të digjej duke u instaluar në Windows, kështu që preferova të përdor Intel (NVIDIA është shumë e shtrenjtë dhe nuk jep një top në GNU / Linux, dhe në vend që të siguronte pajisje për komunitetin GNU / Linux siç shumë e kishin imagjinuar kur NVIDIA u ble nga Intel, ai u mbyll më shumë dhe për fat të keq është diçka e padëgjuar).

     4.    Kokoliumi dijo

      Intel kurrë nuk e bleu njeriun NVidia… .. por nëse grafikët tuaj u dogjën kjo është për shkak se… hmm rregulluar pllaka amtare juaj është e drejtë Intel? Dua të them të gjithë MOBO, nuk po i referohem vetëm chipset-it dhe e vërteta është se Intel MOBO janë të neveritshme, unë kam parë njëqind herë kujtime dhe GPU të skuqura falë atyre MOBO-ve, kjo është arsyeja pse nuk i rekomandoj, mirë nëse janë armiq më keq LOL

      Në çdo rast, është ajo që më tërhoqi jetën, sepse lappie imi i parë kishte një GPU NVidia dhe drejtuesi i tij për Linux ishte i shkëlqyeshëm, nuk më dha kurrë probleme, të cilat nuk mund t'i them për ATI, ato nuk i japin rëndësinë më të vogël në Linux dhe mirë, unë supozoj se kjo është arsyeja pse gjërat u keqësuan në këtë lappie tim që tani është tre vjeç.

     5.    eliotime3000 dijo

      Bëni më mirë vetes një iPod Touch pasi është shumë më lirë dhe cilësia e videos është po aq e shkëlqyeshme sa një iPhone.

      Sidoqoftë, unë kam Android-in tim dhe me Winamp të instaluar, është një program i mrekullueshëm kur bëhet fjalë për sinkronizimin e këngëve, përveç SHOUTcast që kam stacionet e mia të preferuara (keqardhje që versioni Android nuk mbështet AAC, do të kishte qenë shkëlqyeshëm tashmë, kështu i kam dëgjuar stacionet e mia si Radio Insomnio që janë në atë format transmetimi, plus që është shumë më e lehtë se MP3 dhe cilësia është po aq e shkëlqyeshme).

     6.    eliotime3000 dijo

      Pllaka kryesore me të cilën kam përdorur atë kartë video ishte Elitegroup, e cila është më e mirë se vetë Intel. Tani, unë kam një stacion pune të miniaturizuar HP Compaq DC7700 që funksionon mirë me Vista dhe Debian Wheezy (madje Lenovo me seritë e tij ThinkCentre dhe ThinkPad dhe HP bën tabela më të mira se vetë Intel, të them të drejtën).

      1.    Kokoliumi dijo

       Pfff është se e vërteta është se Intel nuk di të bëjë pllaka amë deri tani, por unë nuk e di, në këto kohë asnjë markë nuk e bën harduerin e vet, madje edhe Apple (i njëjtë), sepse unë e di që ka kompjutera HP me MOBO, MSI ose Asus, edhe mbaj mend kur bleva ndezësin tim të parë ishte HP (10x10x32x) dhe kur e hapa brenda ishte e gjitha Sony hahaha akoma e kam shtrirë përreth.

       Sa për iPod ... neeeh nëse blej një iPod do të ishte nano ta përdor si orë inteligjente asgjë më shumë, jam i qetë me "ayfons" dhe nuk më mungon Android sepse e kam në tablet hehehehehe, por unë jam shumë, shumë i dhënë pas HTC One.


     7.    eliotime3000 dijo

      @Cocolio: Ai që mund Intelin në bërjen e tabelave kryesore më të këqija është Foxconn, të cilin nuk mund ta imitoj as Slackware përmes VirtualBox në Windows (derisa Windows 7 të duket pothuajse si Windows Vista).

      1.    Kokoliumi dijo

       Hahaha qe u zgjua, mire prandaj preferoj te harxhoj nje mije here me shume para ne pajisje te mira, po ju them sepse vite me pare pasi bleva nje karte DFI NFII me nje Athlon XP 2800+ me 2 koncerte ne RAM, AGP NVidia (jo une Pajtohem për çipin) 128 Mb dhe ende funksionon shumë mirë, ajo makinë në këtë moment është me Windows 7 SP1 32 bit padyshim, dhe vazhdon të matet, azhurnimi i fundit që i dhashë ishte viti 2006, sigurisht që tashmë është zëvendësuar për një i7 920 me 12 në RAM dhe NVidia GT 220 GPU dhe MOBO Asus P6t, nëse më ka kushtuar shumë por ka kaluar gjithë këtë kohë pa dhënë probleme, kështu që është më mirë të harxhoni pak më shumë para për diçka të vlefshme .


 26.   Rodrigo Prieto dijo

  Kishte kaluar një kohë që kur lexova diçka me të cilën pajtohesha shumë. Unë e kuptoj që për ata që sapo kanë filluar në botën Linux mund të jetë konfuze, por gjithçka e re është konfuze! Unë jam gjithashtu nga brezi i DOS dhe mbaj mend kur fillova të përdor Windows 3.1, dukej seemed konfuze. Të ankoheni për mundësinë e zgjedhjes… .. kjo mund të na ndodhë vetëm ne linuxers. Siç themi në Argjentinë "ankohen për të plotë"

  1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Faleminderit përsëri për të gjithë për komentet tuaja !!!

   Unë mendoj se është e nevojshme të zgjohen zërat e të gjithë Linuxeros të OldFashion për përfitimet e atyre më të reja. Trashëgimia jonë në mënyrë që, posteriori, të mos na tregojnë si të shtrembër ose egoist. Secili sipas përvojës së TIJ për ta derdhur atë me Respekt dhe pa Frika.

   1.    eliotime3000 dijo

    Kur fillova në GNU / Linux, dija vetëm për Red Hat dhe Slackware. Distro im i parë ishte Mandrake 9, i cili doli mirë në fillim, por ishte i ngadaltë me pako. Pastaj vazhdova me Debian Lenny, i cili më ka kënaqur dhe e azhurnova atë vetëm me DVD1 të secilit version, dhe me të vërtetë ka bërë shumë më mirë sesa me Windows (ju vendosni DVD1, prisni që ai të njohë diskun, ju shkruani «Azhurnimi i apt-get» dhe «azhurnimi i apt-get» dhe voila: Debian u përditësua).

    1.    Kokoliumi dijo

     Hahahaha gjithsesi kam filluar me Mandrake.

 27.   Daniel Bertua dijo

  Post shumë i mirë, urime.

  UY, unë vij nga ajo kohë, kam filluar me kompjuterë në 1992.

  Makineria ime e parë ishte një 286 me 16 Mb RAM dhe një Mbajtës Hard 52 Mb, me një kartë video 512 Mb ISA:

  Më kujtohet W 3.0, dukej një bazofi krahasuar me klasikët shumë modestë Macintoch.
  Letrat në W 3.0 dukeshin të tmerrshme, nuk kishte WYSIWYG dhe duhej të imagjinonit se si do të shtypeshin letrat.

  Me 3.1 erdhën shkronjat TTF dhe gjërat ndryshuan.

  Unë nuk do të vazhdoj të rrëfej aventurat e mia me Windows, ju keni bërë tashmë më shumë se mirë, por unë do të shtoj, se në atë kohë në vendin tim nuk kishte internet, gjëja më e afërt ishte BBS (vetëm për të moshuarit shumë të paharrueshëm) , në të cilën u lidhëm duke përdorur modem dhe rrjetin telefonik, të gjitha në modalitetin e tekstit.

  Në një moment i jam përkushtuar Shërbimit Teknik për makineritë e Windows (3.1, 95, 98, ME, XP), duke punuar për njerëzit që i konsiderojnë Windows SHUM të VSHTIR dhe kjo është arsyeja pse ata paguajnë Teknikët. Kjo është për ata që thonë se Windows është i lehtë dhe Linux është i vështirë. Unë kurrë nuk kam përdorur ose instaluar versione pas XP, kam zbritur atje dhe kurrë nuk kam dashur të kthehem në ato ambiente, përveç në makineritë e tjera.

  Lidhjet e mia të para të dashurisë me Linux u kthyen në SuSE 6.3, të cilën e bleva të boksuar, me 6 CD dhe manuale.

  Pastaj kalova nëpër Debian Potato, Mandrake, Knoppix, derisa të dalë Ubuntu, por kurrë nuk kam përdorur Ubuntu, kur shkova në atë degë, shkoi në Kubuntu, sepse gjithmonë më pëlqente KDE.
  Shpërndarja e parë që më lejoi të shijoja Linux që në fillim, pa dramë, pa trauma, pa komplikime, pa mistere, ishte Linux MINT, unë do ta kujtoj gjithmonë për këtë.

  Shpërndarja ime kryesore është Kubuntu, unë kam mësuar ta konfiguroj dhe të përfitoj prej tij.
  Unë kam një ndërmarrje shtypi, e cila ASNJHERE nuk migroi në Linux, sepse unë kam lindur me LINUX dhe Softuer të Lirë dhe ASNJHERE në diskun e saj nuk kishte një informacion të vetëm për Windows dhe Softuerin e Mbyllur dhe Privat.

  Në makinat e mia dhe për gjërat e Mia unë përdor ekskluzivisht softuer të lirë nën Linux, dhe as nuk harxhoj për të provuar asgjë për versionet e reja të Windows, thjesht sepse nuk jam i interesuar, ata nuk më shtojnë asgjë dhe për këtë arsye ato janë antitekonomike dhe kundërprodhuese, sepse ata do të shpërqendronin kohën kur duhet të mësoj të përdor Softuerin e Lirë, sidoqoftë dua, atje ku dua, kur dua dhe për atë që dua, në 1 ose 1000 makina dhe gjithmonë në një mënyrë të NDERSHME, PROFESIONALE dhe 100% LEGJITATE.

  Për shumë variante dhe / ose shpërndarje të Linux, edhe unë kam qenë i inkurajuar të bëj një përmbledhje për Graphic Designers and Printers të quajtur Kubuntu 13.04 DiGra.
  Ju mund të shihni informacione për këtë këtu:
  http://cofreedb.blogspot.com/2013/06/kubuntu-1304-imprenta.html

  Asgjë më shumë, përshëndetje dhe ne lexojmë.

  1.    eliotime3000 dijo

   Një pyetje: A përdorni GIMP me Krita dhe Scribus ose Inkscape? Meqenëse me GIMP, mjetet janë disi të ngathëta për të retushuar fotot (me Scribus dhe Inkscape nuk kam pasur probleme për tu përshtatur me trajtimin e tyre).

   1.    Kokoliumi dijo

    Elio shikoni në blogun e tij, e vërteta është se unë jam tunduar të shkarkoj hehehehe

    1.    eliotime3000 dijo

     Unë tashmë e kam vërejtur, sepse kam ruajtur torrentin në ndarjen time Windows Vista për ta shkarkuar më vonë në Debian Wheezy tim me gjithë qetësinë në botë (megjithëse më mjafton të kem GIMP në dorë me Inkscape dhe Scribus, por Ende më duhet të instaloj Jashaka dhe AVIDEMUX për redaktim video).

     1.    eliotime3000 dijo

      Dhe po, unë përdor Chromium në Windows sepse Google Chrome është bërë i padurueshëm me Pepper Flash, shtojcën e tij të printimit / leximit PDF dhe Google Update që ngadalëson Windows-in tim.

   2.    Daniel Bertua dijo

    Unë përdor GIMP, KRITA pothuajse asgjë, e kam përdorur atë për të kthyer grafikët në CMYK, derisa kuptova që SCRIBUS mund ta bëjë atë kur eksporton si "PDF për Printerin", duke mundësuar zbërthimin në CMYK për të gjithë dokumentin, përveç spotit ngjyrat nëse është e nevojshme.

    Ajo që unë përdor më shumë në shtypshkronjën time, çuditërisht, është Libre Office DRAW, edhe pse padyshim për gjëra lineare dhe të thjeshta (fletëpalosje, karta, fletëllogaritëse, fletëvotime, fatura, etj.), Sepse është shumë e shpejtë dhe e gjithanshme.

    SCRIBUS për gjëra komplekse që kërkojnë zbërthim të ngjyrave, shumë tekst, etj.

    INKSCAPE për ato që janë vizatimet, format, logot, efektet komplekse të hijeve, pikat kryesore, etj.

    Përdorimi im i GIMP është mjaft themelor, prerja, modifikimi i shkëlqimit, kontrastit, etj. dhe shumë pak tjetër.

    Në BLOG ose në Grupin Facebook ka shembuj të punimeve BETONI dhe REAL, jo vetëm teori, të cilat mund të ilustrojnë më mirë përdorimin që unë i jap secilit prej programeve.

    1.    eliotime3000 dijo

     Inkscape dhe Scribus duken si zëvendësimet perfekte për CorelDraw dhe InDesign. Gjithashtu, kurrë nuk kam menduar që Krita ishte vërtet e ngjashme me Adobe Illustrator falë renditjes së mjeteve të saj. GIMP nuk ka lustrim të mjeteve për t'i bërë ato më të lehta për tu trajtuar.

     Sidoqoftë, ju mund të bëni dizajne të mira me softuer falas.

  2.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Koment shumë i mirë, shoku Daniel Bertúa !!!. Njerëz si ju e bëjnë botën Linux të shkëlqyer.

   1.    Daniel Bertua dijo

    Për asgjë dhuratë.

    T ALL GJITHA mësojmë nga të gjithë.
    Të GJITHA ne e madhështojmë BOTN e Linux dhe Software-it të Lirë, me atë që mundemi dhe atë që është brenda mundësive të aftësive tona.

    Theshtë bukuria e kësaj.

 28.   Joseph Al dijo

  Ajo që keni shkruar më prek, më shumë duket si një mësim jete sesa një temë e shkencës kompjuterike haha

  1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   Faleminderit për komentin tuaj !!!. Informatika, krijimi i Qenies Njerëzore, partSHT pjesë e jetës dhe nuk do të ekzistonte përveç saj, të paktën siç e njohim ne.