MPD: Një demon i gjithanshëm për muzikë.

Pershendetje dite e mire Le të flasim për të gjithanshëm MPD: Muzikant Daemon me emrin origjinal në anglisht.

Sipas ArchLinux Wiki, MPD është një lexues audio që menaxhon një arkitekturë server-klient. MPD ai ekzekutohet në sfond si daemon, menaxhon listat e dëgjimit dhe një bazë të dhënash dhe përdor shumë pak burime. Për të përdorur një ndërfaqe grafike, kërkohet një klient shtesë.

Pasi të shpjegohet se çfarë është MPD, unë vazhdoj t'ju tregoj se si është instaluar dhe konfiguruar për të qenë në gjendje të luajë muzikën tuaj. Personalisht mendoj se është një shërbim i shkëlqyeshëm, për shkak të gjerësisë së mënyrave të përdorimit të tij, dhe veçanërisht për shkak të konsumit të tij të ulët.

Instalimi i MPD

Ky udhëzues do të orientohet në instalimin e tij në ArchLinux, i cili është shpërndarja që unë përdor. Imagjinoj që edhe pse emrat e paketave mund të ndryshojnë, instalimi dhe konfigurimi është i ngjashëm në çdo shpërndarje tjetër.

1 ° Ne vazhdojmë të azhurnojmë dhe instalojmë paketat e nevojshme:

sudo pacman -Syu && sudo pacman -S mpd mpc ncmpcpp sonata

Sqarim: Unë kam zgjedhur, përveç timen mpd, një klient grafik, Sonata (GTK) dhe ncmpcpp, përmes terminalit.

2 ° Pasi të instalohen, ne do të konfigurojmë dhe krijojmë disa dosje që na duhen.

sudo {su_editor} /etc/mpd.conf

Ne kërkojmë linjat vijuese dhe i zëvendësojmë me konfigurimet tona:

music_directory         "/home/tu_usuario/Music"
playlist_directory "/home/tu_usuario/.mpd/playlists"
db_file "/home/tu_usuario/.mpd/tag_cache"
log_file "/home/tu_usuario/.mpd/log"
error_file "/home/tu_usuario/.mpd/errors.log"
pid_file "/home/tu_usuario/.mpd/pid"
state_file "/home/tu_usuario/.mpd/state”

Shtë e qartë se ato duhet të ndryshojnë përdoruesi juaj nga përdoruesi juaj.

Tani është koha për të konfiguruar përdoruesin. Ne vetëm duhet të ndryshojmë vijën e përdoruesit të mpd.konf me emrin përkatës të përdoruesit.

Nëse ata janë përdorues të Alsa, ata duhet të mos komentojnë linjat e mëposhtme:

audio_output {
type "alsa"
name "My ALSA Device"
options "dev=dmixer"
device "plug:dmix" # optional
format "44100:16:2" # optional
mixer_type "software" # optional
mixer_device "default" # optional
mixer_control "PCM" # optional
mixer_index "0" # optional
}

Nëse ata përdorin PulseAudio, ata duhet të komentojnë mbi të gjitha sa më sipër dhe të mos komentojnë pjesën PulseAudio.

Ne e ruajmë dhe e mbyllim mpd.conf dhe ne caktojmë lejet përkatëse:

sudo chmod 644 /etc/mpd.conf

Prekja e tretë krijoni dosjet e kërkuara.

mkdir ~/.mpd
mkdir ~/.mpd/playlists

Pastaj krijojmë skedarët e nevojshëm në mënyrë që MPD punon si duhet.

touch ~/.mpd/tag_cache
touch ~/.mpd/log
touch ~/.mpd/errors.log
touch ~/.mpd/pid
touch ~/.mpd/state

Dhe së fundmi, është koha për të nisur demonin mpd. Sigurisht, atëherë mund të shtohet në rc.conf.

sudo rc.d start mpd

Ju gjithashtu mund të bëni sa më poshtë, në vend që të shtoni mpd në rc.conf, mund ta shtoni në WM automatike, ose ndoshta në .xinitrc.

Sonatë

Tani me sonatën është shumë e lehtë. Ne e ekzekutojmë atë, ne klikojmë me të djathtën në çdo sit:

 

Ata duhet të vendosin dosjen e tyre Music, kur është e zbatueshme. Dhe i njëjti emër përdoruesi që ata përdorën në mpd.conf.
Siç do ta shihni, unë jam duke përdorur portin 8888 në kapje, është se në kohën e marrjes së asaj kapjeje po provoja një port tjetër bazuar në një konfigurim konky. Unë ju rekomandoj që të përdorni 6600 që vjen si parazgjedhje në të gjitha.

Pasi të ketë përfunduar, ne ruajmë dhe mbyllim konfigurimin, shkojmë në skedën "Biblioteka" dhe duhet të shihni koleksionin e muzikës. Nëse nuk shihet, rindizni programin.

 

NCMPCPP

Para së gjithash, ne duhet të konfigurojmë skedarin kryesor ncmpcpp:

sudo {su_editor} /usr/share/doc/ncmpcpp/config

Dhe ne vetëm duhet të ndryshojmë linjat e mëposhtme

mpd_host “localhost”
mpd_port “6600”
mpd_music_dir “/home/tu_usuario/Music” ##Ejemplo

Ne ruajmë dhe mbyllim.

Ne krijojmë dosjen përkatëse në shtëpinë tonë.

mkdir /home/tu_usuario/.ncmpcpp

touch /home/tu_usuario/.ncmpcpp/config

Ku do të krijojmë skedarin përkatës të konfigurimit.

mpd_music_dir = "/home/tu_usuario/Music"
playlist_display_mode = "columns"
song_status_format = "%t{ - %a}{ - %b}{ (%y)}"
song_window_title_format = "MPD: {%a - }{%t}|{%f}"
song_columns_list_format = "(7)[green]{l} (35)[white]{t} (28)[green]{a} (28)[white]{b}"
user_interface = "alternative"
progressbar_look = "-|-"
display_screens_numbers_on_start = "no"
allow_physical_files_deletion = "no"
allow_physical_directories_deletion = "no"
colors_enabled = "yes"
progressbar_color = "green"
volume_color = "greeen"
header_window_color = "green"
main_window_color = "green"
#now_playing_prefix = "$b$u"
#now_playing_suffix = "$/b$/u"

Pasi. Ju mund ta ndryshoni konfigurimin sipas dëshirës tuaj, ne e ruajmë dhe e mbyllim.

Vrapo me prekje ncmpcpp.. Nëse jeni në tastierë, thjesht vendosni komandën:

ncmpcpp

Përdorimi i ncmpcpp:

 1. Së pari pastrojmë listën për dëgjim me tastin «c» (në mënyrë që të mos ketë këngë të përsëritura)
 2. Pastaj shtypim «3» për të shkuar në skedën e shfletuesit
 3. Ne shtypim «v» për të zgjedhur të gjitha
 4. Ne shtypim «shift + a» dhe do të hapë një menu të re
 5. Pastaj ne japim "listën aktuale të dëgjimit MPD" (opsioni i parë)
 6. Më në fund zgjedhim «Në fund të playilst»

 

Kjo është e gjitha për tani. Shpresoj se ju ka pëlqyer dhe mbi të gjitha që është e dobishme për ju. Do të jetë deri herën tjetër.

Ivan!

PS: Kjo është pjesa ime e parë dhe shpresoj të dini të kërkoni falje nëse kam bërë diçka të gabuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

25 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ngas dijo

  Tutorial shumë i mirë, por dua të di se çfarë ndryshimi ka me lojtarët e tjerë (përveç se është mpd)?

  1.    ivanovblack dijo

   Epo është shumë shumë e lehtë. Nëse keni shumë, me të vërtetë shumë muzikë, për shembull 100.000 këngë ose më shumë, ekzekutimi i programit është i shpejtë.
   Unë mendoj se ju vetëm duhet ta provoni.
   Kërkimi i bazës së të dhënave funksionon shpejt, ju mund ta vendosni të gjithë muzikën tuaj në listën e dëgjimit pa pritur.
   Funksionon pa një mjedis grafik, ju mund ta përfundoni sesionin tuaj dhe të vazhdoni të dëgjoni muzikë.
   Ju mund të përdorni dhe provoni çdo klient në të njëjtën kohë pa përfunduar mpd dhe nuk keni pse të shtoni dosjen tuaj të muzikës përsëri dhe përsëri sa më shpejt që të provoni një klient tjetër.
   Ka të gjitha kodekët e nevojshëm. Alsoshtë gjithashtu i aftë të transmetojë, ju mund ta përdorni atë si një server muzikor dhe të përdorni atë nga një makinë tjetër ose me Android tuaj etj.

   1.    Ngas dijo

    Nuk e dija që kishte kaq shumë përparësi, ju më bindët, do ta provoj dhe mësimi juaj është i shkëlqyeshëm. Faleminderit

 2.   KZKG ^ Gaara dijo

  Në kohë të mirë për tutorialin, shumë mirë të shpjeguar
  Me të vërtetë ... faleminderit për ndihmën tuaj, mirë se erdhët në blog

  Përshëndetje dhe nëse keni nevojë për diçka, ju e dini ... këtu jemi.

  PS: Ju tashmë shfaqeni si "redaktor" në komente

 3.   Leper_Ivan dijo

  Epo, së pari falënderoj shumë që u ndalët. Epo, nëse lind ndonjë dyshim, unë mund të ndihmoj ta shpërndaj atë ..

 4.   Mauricio dijo

  Çfarë pjesë e lojtarit !! E kam përdorur shumë kohë më parë dhe është shumë mirë. Edhe pse unë jam një tifoz i apasionuar i Audacious.

 5.   auroszx dijo

  Unë e kam përdorur atë në Debian për rreth një muaj, Oyashiro-sama dhe conandoel më ndihmuan ta konfiguroja Si klient përdor Xfmpc (nga ekipi Xfce) dhe një shtesë për panelin e quajtur xfce4-mpc-plugin që lejon ndryshimin këngë dhe ngritje / ulje të vëllimit 😛 Dhe në LXDE / Openbox përdor Sonata.
  MPD rekomandohet, është shumë e lehtë dhe funksionon edhe me transmetim.

  1.    Abel dijo

   Orale, ai klient nuk e dinte dhe më pak shtojcë, unë gjithmonë kam qenë nga ncmpcpp por do të më duhet ta provoj tani që kam qenë me XFCE për një kohë. xP

   Përshëndetje.

 6.   vicky dijo

  Unë u përpoqa ta instaloja dhe konfiguroja një mijë herë, sa herë që dështoi keq, fillova ta instaloj përsëri, dhe skedari mpd.conf nuk ekziston !! Unë mendoj se mpd me mua është diçka personale

  1.    Leper_Ivan dijo

   Duhet ta keni .. Nëse jo, mund ta eksportoni nga një dosje tjetër. Ju mund të shihni në Arch wiki nga mund ta kopjoni.

  2.    invisible15 dijo

   Unë kam qenë prapa mpd për dy vjet dhe më në fund kam arritur ta bëj atë të funksionojë, nëse heq SELinux.

 7.   Algave dijo

  Shumë mirë, tashmë po e përdor ... faleminderit !! 🙂

 8.   b1tblu3 dijo

  Shkëlqyeshëm, do ta provoj.

 9.   ivanovblack dijo

  Pak vetë-reklamim, por nëse dikush nuk arrin ta konfigurojë atë në sistemet e bazuara në Debian, këtu:

  http://crunchbanglinux.org/forums/topic/17386/the-ultimate-mpd-guide/

  Inshtë në anglisht por nuk mendoj se është kaq e vështirë.

  1.    anti dijo

   Deri tani që pashë lidhjen i hodha njëzet. Faleminderit shumë për atë udhëzues, në forume të Crunchbang.
   Kjo më shpëtoi kur e vendosa për herë të parë me sukses dhe e përdor sa herë që instaloj nga e para. Faleminderit shumë.

 10.   Abel dijo

  Lojtari më i mirë që kam përdorur deri më tani, e kam përdorur atë për gati një vit e gjysmë, të them të drejtën isha dembel për të lexuar postimin, por i dhashë një vështrim. xP

  Për të njëjtën arsye që i dhashë një vështrim të lehtë, unë kam dy këshilla të vogla, së pari, mendoj se do të ishte më e lehtë për të gjithë të trajtonin MPD si një përdorues normal duke krijuar të gjithë konfigurimin nga një konfigurim ~ / .mpdcon duke e ngarkuar atë në fillim dhe jo domosdoshmërisht te demonët, dhe së dyti Për ata që përdorin ncmpcpp si klient, mund të instaloni ncmpcpp-fftw për disa opsione shtesë, përfshirë një shikues të mirë, thjesht shtoni disa rreshta në konfigurimin e ncmpcpp.

  visualizer_fifo_path = "/home/userl/.mpd/mpd.fifo"
  visualizer_output_name = "vizuale"
  visualizer_sync_interval = "30"
  visualizer_type = "spektri" (vala / spektri)
  visualizer_color = "cian"

  Përshëndetje.

 11.   Tavo dijo

  Mpd është shumë i mirë, e kam përdorur me sonatë. Problemi i vetëm që kisha është se kur filloja sistemin daemon ndonjëherë nuk ngarkohej dhe ajo që bëra ishte çaktivizimi i ngarkimit nga init.d duke redaktuar skedarin / etc / default / mpd duke ndryshuar vlerën e vërtetë për false. Në këtë mënyrë mpd nuk u fillua me daemonët e tjerë. Që të fillojë mpd dhe sonata, është e thjeshtë të lidhësh komandat mpd && sonata

 12.   koratsuki dijo

  Unë do ta provoj, unë gjithmonë kam përdorur XMMS dhe e dua atë, megjithëse ky duhet të vërë duart pak, nëse përmirësohet në performancë, e mendoj dhe ndoshta do të ndryshoj.

 13.   invisible15 dijo

  Nëse përdorni fedora, çaktivizoni selinux ose përndryshe nuk do ta lejojë mpd të shkruajë regjistrin.
  Përndryshe mirë.

 14.   Karlos-Riper dijo

  Urime për postimin, një pyetje se si mund ta transmetoj audio (radio) me ncmpcpp + mpd + icecast, do ta vlerësoja pafundësisht, vazhdo përpara. 😀

 15.   Nemo dijo

  Më në fund isha në gjendje ta instaloja ... 😐 është 1:20 në mëngjes, por nuk më intereson sepse mpd + ncmpcpp punon pas 8 orësh luftë me mijëra wikis (gjithashtu me këtë tuto hahaha) por ajo shërbeu si referencë për të kuptuar disa gjëra, faleminderit! 😀

 16.   mario pershendetje dijo

  Përshëndetje të gjithëve, brohoritje.
  Sot po shkruaj për të kërkuar ndihmën tuaj, unë jam tashmë kaq i mërzitur që nuk jam në gjendje të konfiguroj MPD ... Unë kam ndjekur tashmë shumë mësime dhe nuk mund ta gjej shakanë; gjithçka është në rregull deri në arritjen e rreshtit të fundit para se të arrihet në sonatë

  sudo rc.d fillo mpd

  dhe duke lexuar, gjeta se rc.d tashmë e hoqi atë nga archlinux; nga ana tjetër kur ekzekuton mpd nga terminali më hedh si më poshtë

  [novatovich @ nvtvich-vd] $ mpd
  dëgjo: lidhu me '0.0.0.0:6600' dështoi: Adresa tashmë në përdorim (gjithsesi vazhdon, sepse lidhja për '[::]: 6600' me sukses)
  daemon: nuk mund të fillojë grupe plotësuese të përdoruesit «novatovich»: Operacioni nuk lejohet

  atëherë kur ekzekuton sonatën duket se është e lidhur por mendoj se mpd nuk i ka krijuar listat e dëgjimit.

  Shpresoj të ketë ndonjë koment që më ndihmon të punoj MPP-në, me të vërtetë do ta vlerësoja.

 17.   NeHeMueL dijo

  Mund të më kaloni sfondin

 18.   vako dijo

  Një udhëzues tjetër është urgjent. Unë nuk mund ta vë atë në punë dhe unë tashmë kam kontrolluar wiki harkun dhe asnjërën. Asgjë nuk shfaqet kurrë në bibliotekë: c