Beta e dytë e Mageia 7 me LibreOffice 6.2 është këtu

magji 7

Projekti Mageia nisi këtë fundjavë a versioni i ri beta i serisë së tij të radhës, Mageia 7, e cila pritet të mbërrijë diku këtë vit.

Mageia 7 beta 2 arrin afërsisht tre muaj pas lëshimit të parë me përbërës të azhurnuar që përfshijnë serinë Linux Kernel 4.20, versionin RC (kandidati përfundimtar) i kompletit grafik Mesa 19.0, menaxheri global i paketave RPM 4.14.2, si dhe mjediset grafike të ardhshme KDE Plasma 5.14.2, GNOME 3.30 dhe Xfce 4.13.4.

Gjithashtu të përfshirë në këtë beta të dytë janë shfletuesit Mozilla Firefox 64 dhe Chromium 70, si dhe të lëshuar së fundmi LibreOffice 6.2. Disa gjuhë programimi u azhurnuan gjithashtu në këtë ndërtesë të re e cila përmirëson mbështetjen e meta të dhënave për AppStream për një përvojë më të mirë në zgjedhjen e softuerit në KDE Plasma dhe GNOME.

Mageia 7 po vjen me KDE Plasma 5.15 dhe GNOME 3.32

Ndër ndryshimet e tjera të implementuara në lëshimin e dytë beta të Mageia 7 të radhës mund të përmendim mbështetje më e mirë për laptopët me teknologjinë Nvidia Optimus, mbështetje më të mirë për pajisjet ARM dhe shumë rregullime të sigurisë.

Publikimi përfundimtar i Mageia 7 pritet diku këtë vit me versionet përfundimtare të KDE Plasma 5.15 dhe GNOME 3.32, por jo para beta-s së tretë që do të mbërrijë në javët e ardhshme. Tani për tani mund të shkarkoni nga kjo lidhje beta e dytë e Mageia 7 nëse doni ta provoni, mos harroni se është një version i paqëndrueshëm dhe nuk duhet të përdoret në instalime të rëndësishme.

Mageia 7 është i disponueshëm si imazhe provë me ambiente të para-instaluara KDE, GNOME, Xfce për sisteme 32 deri në 64 bit, si dhe imazhe për instalime klasike për të dy arkitekturat. Nëse gjeni një gabim kur testoni këtë shpërndarje, mos hezitoni ta raportoni në kjo lidhje


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.