Versionet korrigjuese të Debian 12.5 dhe Debian 11.9 mbërrijnë

Debian 12

Versioni aktual i qëndrueshëm i Debian është 12, i quajtur bookworm.

lëshimi i versioneve të reja korrigjuese të Debian 12.5 dhe Debian 11.9, në të cilën janë zbatuar korrigjimet dhe përditësimet kumulative të paketave shtesë për instaluesin.

Debian 12.5 pozicionohet si versioni i pestë korrigjues i serisë Debian 12 Bookworm, ky version sjell me vete 68 përditësime që synojnë përmirësimin e stabilitetit të sistemit dhe 42 përditësime që synojnë rregullimin e dobësive të sigurisë.

Ndërmjet Përmirësime të veçuara në Debian 12.5, ka një përditësim në versionet më të fundit dhe më të qëndrueshme të paketave të rëndësishme dhe mbështetja për modulet e kernelit të kompresuar është shtuar në cryptsetup-initramfs.

Ndërmjet rregullime të rëndësishme, ne mund të nxjerrim në pah sa vijon:

 • cryptsetup-initramfs: shtoni mbështetje për modulet e kompresuara të kernelit; cryptsetup-suspend-wrapper
 • harta e hartës: Rregulloni rrjedhjet e ndryshme të kujtesës; rregulloni ruajtjen e skedarit si funksionalitet
 • filezilla: Parandaloni shfrytëzimin e Terrapin [CVE-2023-48795]
 • gnutls28: Rregulloi gabimin e pohimit gjatë verifikimit të një zinxhiri certifikate me një cikël ndër-nënshkrimesh [CVE-2024-0567]; rregullon problemin e sinkronizimit të kanalit anësor [CVE-2024-0553]
 • mate-settings-daemon: Rregulloni rrjedhjet e kujtesës; relaksoni kufijtë e lartë të DPI; rregulloni trajtimin e ngjarjeve të shumta rfkill
 • mate-settings-daemon: rrjedhje fikse të kujtesës; relaksoni kufijtë e lartë të DPI; rregulloni trajtimin e ngjarjeve të shumta rfkill
 • jtreg7 Paketa e re burimore për të mbështetur ndërtimet openjdk-17
 • usbutils: Rregulloni pajisjet USB që nuk printohen në të gjitha pajisjet
 • qemu: Version i ri i qëndrueshëm në rrjedhën e sipërme; virtio-net: Kopjoni saktë kokën e vnet-it kur skuqni TX [CVE-2023-6693]; rregulloni problemin e dereferencimit të treguesit null [CVE-2023-6683]; riktheje patch-in që shkakton regresione në funksionalitetin e pezullimit/rifillimit

Në të njëjtën kohë është nisur një version i ri i degës së mëparshme të qëndrueshme, Debian 11.9, përfshin 70 përditësime për të përmirësuar stabilitetin dhe 92 përditësime që synojnë zgjidhjen e dobësive të sigurisë. Paketat e rëndësishme janë përditësuar në versionet e tyre të fundit të qëndrueshme. Për më tepër, gjenerimi i përditësimeve është ndalur për të zgjidhur dobësitë në paketa të tilla si krom, tor, konsull dhe xen, si dhe në komponentët samba që mbështesin funksionimin e kontrolluesit të domenit.

Për ata që dëshirojnë të instalojnë nga e para, janë përgatitur asambletë e instalimit të Debian 12.5. Përmendet se sistemet e instaluara më parë që mbahen të përditësuara do të marrin përditësimet e përfshira në Debian 12.5 përmes sistemit standard të instalimit të përditësimeve. Rregullimet e sigurisë të përfshira në versionet e reja të Debian do të jenë të disponueshme për përdoruesit pasi përditësimet lëshohen përmes security.debian.org.

Për më tepër, Vlen gjithashtu të përmendet që zhvilluesit e Debian paraqitën a planifikoni të migroni të gjitha paketat për të përdorur llojin "64-bit time_t". në portet e shpërndarjes në arkitekturat 32-bit. Këto ndryshime do të zbatohen si pjesë e shpërndarjes së Debian 13 "Trixie" dhe pritet të zgjidhin plotësisht çështjen e vitit 2038.

Aktualisht, lloji 64-bit time_t Përdoret në portet Debian për arkitekturat 32-bit si x32, riscv32, arc dhe loong32. Megjithatë, në porte për arkitektura të tilla si i386, armel, armhf, mipsel, hppa, powerpc, m68k dhe sh4, Lloji 32-bit time_t përdoret ende. Ky kufizim pengon trajtimin e duhur të kohës pas 19 janarit 2038 për shkak të tejmbushjes së numëruesit të sekondave që nga 1 janari 1970. Nga 35,960 paketat e pranishme në Debian, lloji time_t është i pranishëm në 6,429 dhe prek më shumë se 1,200 biblioteka.

Ndryshimi në llojin e të dhënave do të nënkuptojë thyerjen e ABI dhe do të kërkojë riemërtimin e të dhënave të bibliotekës, që do të jetë përditësimi më i madh i ABI në historinë e projektit.

Kohët e fundit, rreth 500 biblioteka janë ngarkuar në degën eksperimentale Debian, dhe pjesa tjetër është planifikuar të konvertohet në llojin time_t 64-bit dhe të ngarkohet gjatë fundjavës së ardhshme, përmendet se pasi të zgjidhen të gjitha çështjet, identifikohen pas konvertimit në në degën eksperimentale, versionet e reja të bibliotekave me etiketën "abi=time64" do të ngarkohen në depon e paqëndrueshme.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.