A po çmendet Microsoft Linux? Mirë apo keq?

A po çmendet Microsoft Linux? Mirë apo keq?

A po çmendet Microsoft Linux? Mirë apo keq?

Nuk është sekret për askënd, lloji i marrëdhënies që në vitet e para microsoft, si kompani dhe produkt, u përball me konkurrentët e saj, të cilët, natyrisht, përfshinin GNU / Linux. Dhe gjithashtu, për ndryshimin progresiv që kjo kompani ka pasur vitet e fundit në lidhje me GNU/Linux. Për këtë arsye, dhe ju lutemi ruani pak nga ajo memorie historike dhe që secili të mund të nxjerrë përfundimet e veta, sot ne ofrojmë këtë botim mbi Microsoft dhe marrëdhënia e tij ndryshon në lidhje me GNU/Linux, në kohë.

Pse, me siguri shumë mund të jenë kundër faktit që kompanitë e mëdha të teknologjisë ndërhyjnë gjithnjë e më shumë në zhvillimin e të ndryshmeve projekte dhe zhvillime të softuerit me burim të lirë dhe të hapur, ndërsa nga ana tjetër, shumë mund jo. Pra, në këtë postim do t'ju lëmë, si lexues, të vendosni nëse Microsoft është çmendur për Linux. Dhe nëse kjo është e mirë apo e keqe për ekosistemin e zhvillimit të softuerit pa pagesë dhe me burim të hapur, falas apo jo.

WLS

WLS është një shtresë përputhshmërie e zhvilluar nga Microsoft për të ekzekutuar skedarët e ekzekutueshëm të Linux në mënyrë origjinale në Windows.

Për këtë arsye, dhe duke u kthyer nga sot, në mënyrë që nxirrni përfundimet tuaja, mund të fillojmë duke treguar një nga lajmet më të fundit që mësuam dhe publikuam pak ditë më parë, në lidhje me atë që Microsoft si kompani ka kontribuar Në karrierën e tij (pro ose kundër, nuk e dimë, por secili do të vendosë) ai përdorte Linux-in çdo ditë e më shumë në platformën dhe produktet e tij.

WLS
Artikulli i lidhur:
WSL 2.0 tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e tij të reja

Microsoft, i çmendur për Linux, apo çfarë po bën?

Microsoft, i çmendur për Linux, apo çfarë po bën?

Lajmet e fundit nga lajmet e njohura

Të reja dhe tema të tjera të trajtuara këtë vit e më shumë, që lidhen me Microsoft dhe bashkëpunimi dhe përdorimi i tij me Software-in e Lirë, Burimin e Hapur dhe GNU/Linux që ne rekomandojmë leximin ose rileximin për të krijuar një opinion të mirë për pyetjen e shtruar sot, janë si më poshtë:

Microsoft njoftoi pak ditë më parë se tashmë po punon për rishkrimin e kodit të kernelit të Windows, veçanërisht në zonën përgjegjëse për menaxhimin e Windows, në gjuhën Rust. Dhe kjo manovër të kujton adoptimin e së njëjtës gjuhë për zhvillimin e kernelit Linux. Në këtë, Rust ndryshon nga disa gjuhë të shpallura në të kaluarën si zëvendësime për C dhe C++.

konferenca bluehat
Artikulli i lidhur:
Microsoft gjithashtu i bashkohet valës Rust dhe tashmë është duke punuar në rishkrimin e kodit të kernelit në menaxhimin e dritareve 

Nëse jeni një nga përdoruesit e GNU/Linux që kërkon të përjetojë alternativa dhe aplikacione të reja, pavarësisht nga argumentet e mundshme në lidhje me sigurinë dhe privatësinë, atëherë një opsion i mrekullueshëm në lidhje me përdorimin e shfletuesve të internetit do të jetë "Microsoft Edge për Linux". Meqenëse, nëse dëshironi të zëvendësoni përdorimin e Google Chrome ose shfletuesve të tjerë të internetit me bazë Chromium, sigurisht, ai nga kompania Microsoft ka veçori dhe funksionalitete të mira.

Microsoft Edge për Linux: Instalimi dhe lajmet aktuale
Artikulli i lidhur:
Microsoft Edge për Linux: Instalimi dhe lajmet aktuale

Kohët e fundit dolën lajme se Mozilla ka kritikuar Microsoft, Google dhe Apple për përdorimin e sistemeve të tyre operative për të drejtuar përdoruesit te shfletuesit e tyre dhe për të penguar rivalët që nuk kanë të njëjtat përfitime të sistemit. Si, për shembull, Mozilla.

Shfletuesit kryesorë të internetit
Artikulli i lidhur:
Mozilla kritikon Microsoft, Google dhe Apple për përdorimin e sistemeve të tyre për të inkurajuar përdorimin e shfletuesve të tyre 

Një Top 7 botime të tjera rreth Microsoft dhe "dashurisë" së tij Crazy për Linux

Më poshtë një të vogël 7 botimet më të mira për t'u lexuar në 2023/2022, me informacion pro dhe kundër, të Microsoft dhe "dashuria" e tij Crazy për Linux, dhe softuer falas dhe me burim të hapur, në përgjithësi:

 1. Microsoft bëri ndryshime në App Store në favor të Open Source, megjithëse lëvizja nuk është pritur mirë nga të gjithë.
 2. Ata zbulojnë se DuckDuckGo i dha Microsoft leje për të zbatuar gjurmuesit e reklamave.
 3. XorDdos, një malware i zbuluar nga Microsoft dhe që sulmon Linux-in.
 4. Microsoft lëshoi ​​kodin burimor për 3D Movie Maker me kërkesë të dikujt që kërkoi të vazhdonte zhvillimin e tij.
 5. Microsoft i është bashkuar Open 3D Foundation, motori i lojërave të hapura të Amazon.
 6. Patentat e Unifikuara, Microsoft-i, Fondacioni Linux dhe OIN përballen me patentat.
 7. Microsoft lëshoi ​​versionin me burim të hapur të Sysmon System Monitor për Linux.

dhe për të marrë më shumë postime nga datat e mëparshme, ju rekomandojmë të klikoni në vijim lidhje.

MOS-P1: Eksplorimi i burimit të gjerë dhe në rritje të Microsoft-it - Pjesa 1
Artikulli i lidhur:
MOS-P1: Eksplorimi i burimit të gjerë dhe në rritje të Microsoft-it - Pjesa 1

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Si përmbledhje, ashtu siç nuk është e çuditshme që, kur flasim për Linux, shumë priren të jenë shumë "I pasionuar pas Linux", në drejtim të promovimit dhe mbrojtjes së saj të ekuilibruar dhe të shëndetshëm; as që ka të tjera, të cilat ndonjëherë duket se kufizohen vetëm me çmendurinë dhe absurditetin, domethënë, ato duken të kthyera fjalë për fjalë. "I çmendur pas Linux", duke sulmuar palët e treta me ose pa arsye për asgjë, veçanërisht nëse shfaqet fjala Microsoft ose Google, ose Paraja, për shembull.

Ose kur e quajnë një person të keq Sistemi operativ i bazuar në GNU/Linux vetëm sepse konsumon më shumë se 512 MB për një përdorues të zakonshëm shtëpie ose zyre, duke e akuzuar se duket si një sistem operativ Windows. Siç mund ta shihni, ekstremizmi nuk është kurrë i mirë, është gjithmonë i keq, dhe kjo përfshin kur flasim për GNU/Linux.

Dhe gjithashtu nuk është e çuditshme që shumë kanë dyshime ose rezerva të bazuara, veçanërisht kompani të mëdha teknologjike, si Microsoft dhe Google, ndër shumë të tjera; sepse ai me të vërtetë ka një histori të keqe. Mbi të gjitha, në përdorimi i cenimit të privatësisë së përdoruesit me telemetrat tuaja dhe shumë më tepër. Të tilla si, për shembull, dështimet e panumërta, dobësitë dhe konsumi i tepërt i burimeve të sistemeve dhe aplikacioneve të tyre operative, gjatë funksionimit.

Pra, shihet gjithmonë si normale dhe e justifikoi shqetësimin tonë të shëndetshëm dhe të kujdesshëm me gjithçka që bëjnë këto korporata të mëdha teknologjike transnacionale, veçanërisht kur përfshihen në projekte të lira dhe të hapura, të cilat zakonisht janë një alternativë e mirë për përdorimin e produkteve të tyre. Por, siç thamë në fillim, secili le të nxjerrë konkluzionin e tij personal nëse Microsoft është çmendur për Linux, duke u mbështetur në leximet e rekomanduara më parë këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.