Distrochooser: Uebfaqja që ju ndihmon të zgjidhni GNU / Linux Distro të duhur

Distrochooser: Uebfaqja që ju ndihmon të zgjidhni GNU / Linux Distro të duhur

Distrochooser: Uebfaqja që ju ndihmon të zgjidhni GNU / Linux Distro të duhur

Për shumë përdorues (të rinj ose fillestarë) ka ndodhur që kur të fillojnë në botë GNU / Linux zgjidhni të vishni një Distro e rekomanduar ose e modës, informacioni i të cilit u ka ardhur atyre nga ndonjë person (a) ose anëtar (a) i cilitdo Komuniteti ose Grupi të cilave ata janë bashkuar ose i përkasin.

Prandaj, shpesh ndodh që Distro e GNU / Linux që ne përdorim nuk është rezultat i një reale analiza metodologjike të asaj që duam, kemi nevojë dhe kemi në dispozicion. Dhe kjo është ajo ku hyn në veprim, faqja e internetit e Distrozgjedhësi.

Distrochooser: Hyrje

Distrozgjedhësi Shtë një sit i shkëlqyeshëm veçanërisht për ata përdorues të rinj ose më pak përvojë, pasi i ndihmon ata të zgjedhin Shpërndarja GNU / Linux më i përshtatshëm ose i përshtatshëm, në përputhje me nevojat tuaja të treguara në një pyetësor të ndërtuar mirë.

Mësoni Softuer të Lirë dhe GNULinux: Imazh i Veçantë
Artikulli i lidhur:
Mësoni rreth Softuerit të Lirë dhe GNU / Linux pa pasur nevojë ta instaloni atë

Distrochooser: Përmbajtja

Distrochooser: Cili është GNU / Linux Distro më i mirë për mua?

Rreth Distrochooser

Mund të duket e thjeshtë të zgjidhni dhe përdorni një Distro e GNU / Linux, por e vërteta është se për ata që fillojnë në këtë botë, madje edhe për ata që tashmë kanë kohë në të, shpesh ndodh që, meqenëse ka kaq shumë mundësi në dispozicion, shumë mund të zgjedhin thjesht të përdorin një Distro të njohur gjerësisht si DEBIAN, Ubuntu, Mint, MXLinux, apo të ndryshme si Opensuse, Arch ose Manjaro.

Kalimi i kohës për kërkime, analiza dhe testime mund të jetë i dobishëm për shumë, por me përdorimin e Distrozgjedhësi, ju mund të merrni një ndihmë shtesë, gjë që vlen të mos e keni bërë sa më sipër. Dhe për këtë qëllim, Distrozgjedhësi merrni një pyetësor ose formë në internet, me 16 pyetje për të specifikuar më të mirën Distroset e GNU / Linux për vizitorin sipas përgjigjeve të tyre.

Aktualisht, Faqja zyrtare e Distrochooser ka mbështetje shumëgjuhëshe, domethënë, vjen në gjuhë Gjermanisht, Anglisht, Kinez, Frëngjisht dhe Spanjisht. Përveç kësaj, ajo ka një faqja beta në zhvillim, e cila vjen vetëm në gjuhë Gjermanisht, anglisht dhe italisht.

Si funksionon Distrochooser?

Distrozgjedhësi kryen (tregon) a seri artikujsh (pyetje / situata) që do të shohim më tej, dhe që duhet të përgjigjet ose zgjidhet, të cilat zakonisht mbulojnë aspekte ose elemente, siç është niveli i njohurive të pjesëmarrësit rreth Informatikë, Informatikë, GNU / Linux, niveli i zotërimit mbi Kompjuter, Sisteme Operative dhe Aplikime, ndër shumë të tjerë.

Tjetra, ne do të kryejmë sondazhin për të parë atë që ju rekomandoni sipas përgjigjeve tona të dhëna, në mënyrë që të tjerët të inkurajohen ta bëjnë atë.

Sondazhi i testit

Ekran në shtëpi: Në spanjisht.

Distrochooser: Ekrani fillestar: Në spanjisht.

Pika 1: Disa shpërndarje krijohen për një qëllim të veçantë, disa për përdorim të përditshëm. Cfare te nevojitet?

Distrochooser: Pika 1

Pika 2: Si do ta vlerësonit shkrim-leximin tim në kompjuter?

Distrochooser: Pika 2

Pika 3: Si do t’i vlerësonit njohuritë e mia për Linux?

Distrochooser: Pika 3

Pika 4: Sa opsione dëshironi të ndryshoni gjatë instalimit? Sa variabla të konfigurimit duhet të plotësohen me një vlerë të paracaktuar?

Distrochooser: Pika 4

Pika 5: Shumica e shpërndarjeve mund të nisen nga një makinë USB ose DVD për të provuar shpërndarjen pa modifikuar kompjuterin tuaj ose instaluar atë në një hard disk. Të tjerët mund të instalohen në një shkop USB (instalim i vazhdueshëm).

Distrochooser: Pika 5

Pika 6: Shtë e rëndësishme të dini se sa i vjetër është sistemi sepse disa shpërndarje nuk do të funksionojnë në kompjuterët e vjetër. Arsyeja kryesore për këtë është rënia e mbështetjes për teknologjitë e vjetra, siç është arkitektura e procesorit 32-bit në favor të arkitekturës 64-bit.

Distrochooser: Pika 6

Pika 7: Disa shpërndarje preferojnë të krijojnë artikuj wikis për përdoruesit për të zgjidhur problemet e tyre. Çfarë preferoni?

Distrochooser: Pika 7

Pika 8: Linux mund të përdorë shumë ndërfaqe të ndryshme përdoruesish ("Desktop"). Shumë shpërndarje përdorin një desktop si parazgjedhje. Shtë e rëndësishme të dini nëse preferoni një ndërfaqe specifike. Akoma, mund të ndryshoni dhe instaloni desktopë të rinj në çdo kohë.

Distrochooser: Pika 8

Pika 9: Shumica e shpërndarjeve janë falas. Disa shpërndarje ofrojnë mbështetje shtesë për një tarifë fillestare.

Distrochooser: Pika 9

Pika 10: Shpërndarje të ndryshme instalojnë programe të ndryshme, disa instalojnë mjaftueshëm sa për të filluar punën menjëherë. Të tjerët ofrojnë vetëm një instalim bazë, kështu që i mbetet përdoruesit të zgjedhë se çfarë të instalojë.

Distrochooser: Pika 10

Pika 11: Licenca (ideologjia) e një shpërndarjeje është një debat i vazhdueshëm. Disa ofrojnë vetëm programe falas, të tjerët pranojnë softuer jo të lirë. Licencat falas e lejojnë përdoruesin të modifikojë, rishpërndajë dhe të përdorë softuerin siç i duket e përshtatshme. Ka situata kur një shpërndarje duhet të përdorë program jo-falas, për shembull, për drejtuesit. Softueri jo i lirë nuk lejon ndryshime ose inspektim të kodit. Shtë e rëndësishme të dini nëse keni ndonjë preferencë në lidhje me modelet e ndryshme të licencës.

Distrochooser: Pika 11

Pika 12: Disa shpërndarje përdorin shërbime në internet për të përmirësuar përvojën e përdoruesit. Kjo mund të ndikojë në privatësinë e përdoruesit, përdoruesi mund të gjurmohet kur përdor veçori të tilla.

Distrochooser: Pika 12

Pika 13: Disa shpërndarje ofrojnë temat dhe ikonat e tyre për të krijuar një përvojë të plotë të përdoruesit.

Distrochooser: Pika 13

Pika 14: Disa shpërndarje mund të përdorin veçori të veçanta, siç janë përmirësimet e sigurisë. Cila nga veçoritë e mëposhtme dua të përdor (nëse ka)?

Distrochooser: Pika 14

Pika 15: Në Linux, softueri mund të instalohet në mënyra të ndryshme. Ju mund të përpiloni softuer nga kodi burimor ose ta instaloni atë përmes paketave. Çfarë preferoni?

Distrochooser: Pika 15

Pika 16: Disa shpërndarje ofrojnë azhurnime më të shpeshta, të cilat mund të ndikojnë në stabilitetin e sistemit. Çfarë preferoni?

Distrochooser: Pika 16

Rezultatet e testit: Distros të rekomanduar nga Distrochooser bazuar në përgjigjet e dhëna ishin:

Distrochooser: Rezultatet

 1. Manjaro
 2. Kubuntu
 3. Ubuntu GNOME
 4. KDE Neon
 5. openSUSE Tumbleweed
 6. Linux Mint
 7. Workstation Fedora
 8. OS elementare
 9. PCLinuxOS
 10. Xubuntu
 11. LUbuntu
 12. Ubuntu MATE
 13. Solus
 14. Ubuntu
 15. Debian
 16. Magjia
 17. openSUSE
 18. Zorin OS

Me pak fjalë, ato që më ofrohen janë alternativa të mira. Sidoqoftë, preferoj të përdor versionin tim të personalizuar dhe të optimizuar të MXLinuxi quajtur Mrekulli.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në internet  «Distrochooser», e cila është një faqe e shkëlqyeshme veçanërisht për ata përdorues të rinj ose më pak me përvojë, pasi i ndihmon ata të zgjedhin Shpërndarja GNU / Linux më i përshtatshëm ose i përshtatshëm sipas nevojave tuaja të deklaruara; të jetë shumë interesi dhe dobia, Për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në DesdeLinux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegrami i DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.