Shtator 2023: Ngjarja e lajmeve GNU/Linux e muajit

Shtator 2023: Ngjarja e lajmeve GNU/Linux e muajit

Shtator 2023: Ngjarja e lajmeve GNU/Linux e muajit

Sot, si zakonisht, në fillim të çdo muaji, ne ju ofrojmë përmbledhjen tonë të shkëlqyer, në kohë dhe të shkurtër të lajmeve të linuxer me disa nga shumë informacione të fundit dhe relevante. Për të qenë të përditësuar me "Ngjarja informative e shtatorit 2023".

Dhe si zakonisht, në të, ne do të ofrojmë 3 lajme të lëshimit të fundit për të eksploruar dhe 3 Distros alternative GNU/Linux të dish.

Gusht 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux

Gusht 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux

Dhe, përpara se të filloni këtë postim aktual në "Ngjarja informative e shtatorit 2023", ju rekomandojmë të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur, në fund të tij:

Gusht 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux
Artikulli i lidhur:
Gusht 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux

Baneri i lajmeve të muajit aktual

Ngjarje informative për shtator 2023: Lajmet e muajit

përditësimet e lajmeve nga teBuletini për Shtator 2023

antiX 23

antiX 23

Një risi që nis në këmbën e djathtë këtë muaj është ajo lëshimi i versionit të ri të antiX, i cili, për shumë vite, ka qenë një Shpërndarje GNU/Linux shumë e përshtatshme dhe funksionale e krijuar kryesisht për pajisje të vjetra, ose për burime modeste ose të pakta harduerike. Ajo që e ka fituar me këmbëngulje dhe përpjekje, për të zënë vendin e 0-të në faqen e internetit DistroWatch. Prandaj, ky version i ri quhet antiX-23 ( Arditi del Popolo ) ai ka qenë një lëshim i shumëpritur nga Komuniteti i tij, dhe shumë të tjerë si motra e tij MX Linux Community, e cila muajin e kaluar pa lëshimin e MX-23.

Dhe ndër risitë më të spikatura të lançimit në fjalë, mund të përmendim shkurtimisht sa vijon: Basedshtë e bazuar në Debian-12 Bookworm, por pa softuerin që korrespondon me systemd/libsystemd0 dhe elogind/libegind0. Pra, rrjedhimisht, vazhdon të ofrojë disponueshmëri versione plotësisht falas të systemd dhe elogind për arkitekturën 32-bit dhe 64-bit, me aSkedarët ISO të disponueshëm për sysVinit ose runit. Ndërsa, në nivel Kernel, ofron versionet 5.10.188 y 6.1.42, në nivelin thelbësor të softuerit për LibreOffice 7.5.5-4 dhe Firefox-esr 102.14.0esr-1, dhe në nivelin e softuerit vetjak për aplikacionet e përditësuara të ISO-Snapshot dhe Remaster Tools.

“Për të gjitha versionet sdhe raporton se depot e paracaktuara për antiX dhe Debian mund të jenë të ngadalta. Por juduke përdorur mjetin Repo-Manager në versionet e plota ose duke redaktuar manualisht skedarin /etc/apt/sources.list.d/antix.list, të tjerët mund të konfigurohen për të arritur një përditësim më optimal dhe më të besueshëm". Njoftimi zyrtar

Antiku 17.3
Artikulli i lidhur:
Versioni i ri i antiX 17.3 arrin me përmirësime të reja

gnoppix 23.9

gnoppix 23.9

Një tjetër lëshim jo aq tërheqës, por është e rëndësishme, pavarësisht se nuk është regjistruar ende në DistroWatch, por në OS.Watch, është versioni i ri i mirëmbajtjes së gnoppix, që është, gnoppix 23.9. Vlen të përmendet se aktualisht kjo Distro GNU/Linux zë pozicionin numër 40 në DistroWatch.

"Jemi të ngazëllyer të njoftojmë lëshimin e Gnoppix 23.9! Ky version shënon përfundimin e kalimit tonë nga GNOME në XFCE, mjedisi ynë kryesor i desktopit. Ne po prezantojmë gjithashtu dy versione desktop të Gnoppix: Gnoppix Core falas dhe me bazë në komunitet për fillestarët dhe përdoruesit e rastësishëm, dhe versionin tonë të klasës profesionale Gnoppix PRO për ata që kërkojnë performancë optimale, veçori shtesë dhe mbështetje për ndërmarrjet.". Njoftimi zyrtar

Gnoppix: Një Distro i fokusuar në privatësinë dhe sigurinë në internet
Artikulli i lidhur:
Gnoppix: Një Distro i fokusuar në privatësinë dhe sigurinë në internet

FreeCAD 0.21.1

FreeCAD 0.21.1

Dhe për t'i dhënë fund publikimeve të komentuara nga fillimi i muajit, kemi atë që lidhet me programin përrallor të softuerit falas të quajtur FreeCAD, që siç e dinë tashmë shumë është a Softuer parametrik 3D i dizajnit me ndihmën e kompjuterit (CAD), pa pagesë dhe me burim të hapur, i cili është i orientuar në inxhinieri mekanike dhe dizajn të produktit të përfunduar, ndër shumë të tjera.

Ky publikim përmban disa risi, njëra prej të cilave është e rëndësishme, e cila pikërisht taniSkema e paracaktuar e emërtimit të skedarit rezervë është FCBak. Që nga, dheFormati i vjetër (FCStd#) është i vjetëruar, prandaj, do të hiqet në një version të ardhshëm. Sidoqoftë, lPërdoruesit me skemën e vjetër të aktivizuar do të marrin një paralajmërim gjatë nisjes.

"Kubi i navigimit është përditësuar. Kubi nuk shfaqet më në perspektivë nëse pamja 3D është në modalitetin e pamjes ortografike. Fytyrat e qosheve janë bërë gjashtëkëndore dhe më të mëdha për t'i bërë ato më të lehta për t'u klikuar. Kufijtë janë shtuar rreth butonave. Përzgjedhja dhe madhësia e fontit të paracaktuar janë përmirësuar. Menyja Minicube tani përfshin një kuti zgjedhjeje për të ndryshuar lëvizshmërinë e kubit". Njoftimi zyrtar

Artikulli i lidhur:
FreeCAD, një modelues 3D me platformë të lirë dhe me burim të hapur

SDesk: Shpërndarje alternative dhe interesante për t'u njohur këtë muaj

Distrofa alternative dhe interesante për t'u zbuluar këtë muaj

  1. Desk
  2. pardus
  3. linux spirale

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Shkurtimisht, shpresojmë që ky përmbledhje e re e lajmeve për fillimin e "Ngjarja informative e shtatorit 2023", si zakonisht, vazhdojnë t'i ndihmojnë ata që të informohen dhe edukohen më mirë për fushën e softuer falas, me burim të hapur dhe GNU/Linux.

Dhe nëse ju pëlqeu ky postim, mos ndalo së ndari me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Së fundi, mbani mend vizitoni faqen tonë kryesore en «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme. Dhe gjithashtu, bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.