Dhjetor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux

Dhjetor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux

Dhjetor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux

Sot, si zakonisht, në fillim të çdo muaji, ne ju ofrojmë përmbledhjen tonë të shkëlqyer, në kohë dhe të shkurtër të lajmeve të linuxer me disa nga shumë informacione të fundit dhe relevante. Për të qenë të përditësuar me “Ngjarje informative për muajin aktual Dhjetor 2023”.

Dhe si zakonisht, në të, ne do të ofrojmë një përmbledhje të shkurtër të 3 publikimet më të fundit në DistroWatch, dhe në një mënyrë romantike, përmendja e 3 publikimet më të fundit në OS.Watch, të cilat ia vlen t'i kemi parasysh edhe kur vjen puna për të mbajtur veten të informuar mirë me të rejat më të fundit për këtë muaj që sapo ka filluar.

Nëntor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux

Nëntor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux

Dhe, përpara se të filloni këtë postim aktual në "Ngjarje informative për Dhjetor 2023", ju rekomandojmë të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur, në fund të tij:

Nëntor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux
Artikulli i lidhur:
Nëntor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux

Baneri i lajmeve të muajit aktual

Ngjarje informative për Dhjetor 2023: Lajmet e muajit

përditësimet e lajmeve nga tengjarje informative për dhjetor 2023

Ambian 23.11

Ambian 23.11

Për këtë version të ri të fundit të lëshuar, 3 nga lajmet më të rëndësishme dhe më të spikatura të përfshira në Ambian 23.11 janë si më poshtë, sipas tuaj njoftim zyrtar më 29 nëntor 2023:

 1. Të përfshira ishin rregullimet e gabimeve të shumta për të përmirësuar funksionalitetin e Banana Pi CM4, dhe të tjera që lidhen me menaxhimin e menaxherëve të ekranit në të gjithë desktopët. Gjithashtu e di përfshinte mbështetje eksperimentale HDMI brenda del Kerneli kryesor për RK3588 dhe mbështetja eksperimentale EDK2/UEFI për bordet RK3588.
 2. Përfshirja e mbështetjes standarde për bordet dhe pajisjet e reja: Khadas VIM1S, Khadas VIM4, Texas Instruments TDA4VM dhe Xiaomi Pad 5 Pro.
 3. Së fundmi, botimet e reja për ndërtimin e imazheve ditore bazohen në Ubuntu Mantic dhe Debian Trixie.

Armbian është një shpërndarje Linux e krijuar për bordet e zhvillimit të ARM. Ai bazohet përgjithësisht në një nga versionet e qëndrueshme ose zhvillimore të Debian ose Ubuntu dhe është i pajtueshëm me një shumëllojshmëri të gjerë të pajisjeve ARM, dhe shumë të tjera të ngjashme/përputhshme. Për më tepër, ai përfshin një mjet konfigurimi të bazuar në menu së bashku me shërbimet standarde të Debian, Bash Shell dhe opsionin e desktopit Cinnamon ose XFCE. Rreth Armbian

Artikulli i lidhur:
Armbian 20.08, një shpërndarje e ARM e bazuar në Debian dhe Ubuntu

4MLinux 44.0

4MLinux 44.0

Për këtë version të ri të fundit të lëshuar, 3 nga lajmet më të rëndësishme dhe më të spikatura të përfshira në 4MLinux 44.0 janë si më poshtë, sipas tuaj njoftim zyrtar më 29 nëntor 2023:

 1. Ky version i parë i qëndrueshëm i serisë 4MLinux 44.0 përfshin programet e mëposhtme të përditësuara të zyrës: LibreOffice 7.6.3 dhe GNOME Office (AbiWord 3.0.5, GIMP 2.10.34, Gnumeric 1.12.55), Firefox 119.0.1 dhe Chrome 119.0.6045.123. Thunderbird 115.4.2, Audacious 4.3.1, VLC 3.0.20, SMPlayer 23.6.0
 2. Në nivelin e paketës së zhvilluesit dhe përdorimin e tij në Server, programet e përditësuara ishin si më poshtë: Serveri LAMP 4MLinux (Linux 6.1.60, Apache 2.4.58, MariaDB 10.6.16, PHP 5.6.40, PHP 7.4.33 dhe PHP 8.1.25. 5.36.0). Dhe së fundi, Perl 2.7.18, Python 3.11.4, Python 3.2.2 dhe Ruby XNUMX.
 3. Gjithashtu, u përditësua në Mesa 23.1.4 dhe Wine 8.19 dhe shtoi drejtuesit Mesa3D që ofrojnë mbështetje në të gjithë sistemin për API-në e përshpejtimit të videove (VA-API). Dhe përfshin QMMP, Media Player Classic QT dhe Capitan Sevilla si shtesa të shkarkueshme.

4MLinux është një shpërndarje në miniaturë Linux që fokusohet në 4 veçori: Mirëmbajtje (si një disk i drejtpërdrejtë i shpëtimit të sistemit), multimedia (për luajtjen e DVD-ve video dhe skedarë të tjerë multimedialë), miniserver (duke përdorur daemon inetd) dhe për kohën e lirë dhe argëtimin (duke siguruar të ndryshme të vogla lojëra). Rreth 4MLinux

4MLinux 43.0
Artikulli i lidhur:
4MLinux 43.0 vjen me Linux 6.1.33, përmirësime dhe më shumë

Nix OS 23.11

Nix OS 23.11

Për këtë version të ri të fundit të lëshuar, 3 nga lajmet më të rëndësishme dhe më të spikatura të përfshira në Nix OS 23.11 janë si më poshtë, sipas tuaj njoftim zyrtar më 29 nëntor 2023:

 1. Përfshin 9147 pako të reja dhe 18700 paketa të përditësuara në Nixpkgs. Ajo gjithashtu përmban U hoqën 4015 paketa në përpjekje për të mbajtur paketën të sigurt dhe të mirëmbajtur. 113 module të reja dhe eliminimi i 18 atyre ekzistuese.
 2. Versioni i parazgjedhur për grupin e paketave LLVM u përditësua në 16 (nga 11) si në Linux ashtu edhe në Darwin, duke prezantuar shumë veçori dhe përmirësime të reja.
 3. Tani, ai ofron GNOME 45 “Rīga”, i cili, nga ana tjetër, përfshin një shikues të ri imazhesh, një aplikacion të ri kamere dhe më shumë ndryshime.

NixOS është një shpërndarje GNU/Linux e zhvilluar në mënyrë të pavarur që synon të përmirësojë mënyrën e trajtimit të konfigurimit të sistemit. Në NixOS, i gjithë sistemi operativ, duke përfshirë kernelin, aplikacionet, paketat e sistemit dhe skedarët e konfigurimit, janë ndërtuar të gjitha nga menaxheri i paketave Nix. Rreth NixOS

fëmijët
Artikulli i lidhur:
NixOS: një shpërndarje e veçantë dhe e ndryshme me KDE

3 Publikimet më të fundit të Distros GNU/Linux në OS.Watch

 1. Linux Alpine 3.18.5: 01-12-2023.
 2. openmediavault 6.9.9: 01-12-2023.
 3. Proxmox 3.1 "Server rezervë": 30-11-2023.
Tetor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux
Artikulli i lidhur:
Tetor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Shkurtimisht, shpresojmë që ky përmbledhje e re e lajmeve për fillimin e "Ngjarje informative për Dhjetor 2023", si zakonisht, vazhdon t'i ndihmojë ata të jenë më të informuar dhe të trajnuar rreth Linuxverse (Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU/Linux).

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.