Një studim tregon se Rust e bën më të lehtë për zhvilluesit e rinj të bashkohen me projekte me burim të hapur

logoja e ndryshkut

Rust është një gjuhë programimi e përpiluar me shumë paradigmë, me qëllime të përgjithshme.

Pak ditë më parë u bë e ditur lajmi për rezultatet e një hetimi në të cilën tregojnë se Rust ka potencialin për të tërhequr dhe lehtësuar ardhjen e të rejave kontribuesit për projektet me kod të hapur, duke njohur zvogëlimin e dobësive.

Studimi u krye nga anëtarët e Universitetit të Waterloo, Kanada, nëpërmjet studimit të projektit të Oksidimit të Mozilla-s, autorët zbulojnë se gjuha Rust redukton ndjeshëm gjasat që kontribuesit e rinj të futin dobësi në kod, krahasuar me C++.

Përveç kësaj, përmendet se hulumtimi vlerëson gjithashtu dobësitë e Rust në projektet me burim të hapur dhe mat efektivitetin e algoritmit SZZ në identifikimin e kryerjeve që shkaktojnë gabime.

Dhe nuk është për t'u habitur që Rust është tashmë ndër gjuhët kryesore të programimit të preferuara nga shumë njerëz, si dhe një nga më të rekomanduarat për ata që fillojnë në botën e programimit.

Për ata që nuk janë ende të vetëdijshëm për Rust, duhet të dini se kjo është një gjuhë programimi e përpiluar me shumë paradigma e krijuar dhe zhvilluar nga Mozilla Research që nga viti 2010. Ajo u krijua për të qenë "një gjuhë praktike, e njëkohshme dhe e besueshme", duke mbështetur modele thjesht funksionale , të aktorëve, procedural dhe objekt-orientues në disa aspekte. Për shkak të politikës së Mozilla-s, Rust zhvillohet plotësisht hapur dhe kërkon komente dhe kontribute nga komuniteti. Dizajni i gjuhës përmirësohet gradualisht falë reagimeve të ekipit, me shumicën e kontributeve që vijnë nga komuniteti.

Grupi i studiuesve përmend në publikimin e tij me titull "Vlerësimi në një kurbë: Si ndryshku mund të lehtësojë kontribuesit e rinj ndërsa zvogëlon dobësitë", çfarë Kontribuesit e rinj janë thelbësorë për projektet me burim të hapur, dhesepse pa to, projekti përfundimisht do të atrofizohet dhe do të bëhet i fjetur, ose kontribuesit e tij me përvojë do të anojnë drejtimet e ardhshme të projektit.

Megjithatë, tatimpaguesit e rinj Ata gjithashtu mund të jenë në rrezik më të madh të futjes së kodit të cenueshëm. Për projektet që kanë nevojë për vendosje të sigurta dhe një komunitet të fortë dhe të larmishëm kontribuesish, ky konflikt është një çështje që është dashur gjithmonë të merret parasysh. Është për shkak të kësaj Në hetim përmendet se një nga rrugët e planifikuara Për të arritur këtë qëllim, për të reduktuar mundësitë e futjes së kodit të cenueshëm, përbëhet nga rishkrimi i elementeve të kodit C ose C++ në Rust, një gjuhë e krijuar për t'u aplikuar në të njëjtat domene si C dhe C++, por me garanci më të mëdha sigurie.

Për të përcaktuar nëse Rust mund të ndihmojë në parandalimin e kontribuesve të rinj nga prezantimi i dobësive dhe në këtë mënyrë të lehtësojë barrën mbi mirëmbajtësit, ne ekzaminuam projektin Oxidation të Mozilla-s, i cili zëvendësoi komponentët e shfletuesit të internetit Firefox me ekuivalentët e shkruar në Rust.

Studiuesit u mbështetën në mbledhjen e të dhënave të disponueshme e këtyre projekteve për të nxjerrë parametra për kurbat e të mësuarit të një aplikacioni të ri, dhe i cili u përdor gjithashtu për të vlerësuar përqindjen e ndryshimeve që sjellin dobësi të reja të kontribuesve në një mënyrë që është drejtpërdrejt e krahasueshme.

Ne zbuluam se, pavarësisht shqetësimeve të përdorshmërisë, kontribuuesit e rinj në projektet Rust kanë afërsisht 70 herë më pak gjasa të prezantojnë dobësi sesa kontribuuesit e rinj në projektet C++.

Studimi zbulon se shkalla e kontribuesve të rinj u rrit në përgjithësi pas kalimit në Rust, duke nënkuptuar se kjo rënie në dobësitë e kontribuesve të rinj nuk është rezultat i një grupi më të vogël zhvilluesish më të aftë dhe se Rust, në fakt, mund të lehtësojë ardhjen e kontribues të rinj në projekte me kod të hapur.

Në të njëjtën kohë, ata përmendin se kanë kryer një analizë cilësore të dobësive të Rust në këto projekte dhe në bazë të kësaj kanë kryer një masë të efektivitetit të algoritmit të përbashkët SZZ në identifikimin e kryerjeve që shkaktojnë gabime nga rregullimet e tyre.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.