Nuk mund të importohet .ova në Virtualbox (Zgjidhja)

Në ditët e fundit unë kam marrë lëng virtualizimi duke përdorur Virtualbox, pasi që unë jam duke zbatuar softuer direkt në makinat virtuale që transferohen më pas në serverat përfundimtarë ose mjediset e zhvillimit, e gjithë kjo me qëllim të ofrimit zgjidhje që thjesht duhet të importohen në Virtualbox për t'u përdorur menjëherë. Ky është me të vërtetë një koncept nga i cili vijnë njerëzit Linux Turn KeyPersonalisht jam duke u njohur me këtë mënyrë të shpërndarjes së gjërave dhe mendoj se duket mjaft efikase.

Midis kaq shumë importeve dhe eksporteve të makinave virtuale, unë kisha një problem në një nga kompjuterët mysafirë dhe kjo është ajo nuk lejoi importimin e .ova në Virtualbox, diçka mjaft kurioze sepse i njëjti .ova mund të importohet në një kompjuter tjetër me të njëjtin version. Unë ende nuk e di origjinën e problemit, por nëse mund të gjej një zgjidhje për të qenë në gjendje të përdor .ova në fjalë pa ndonjë problem, hapat janë të thjeshtë dhe unë do t'i ndaj ato më poshtë.

Zgjidhja e problemit të skedarit ova nuk mund të importohet në Virtualbox

Duhet ta sqaroj atë kjo metodë nuk lejon importimin e skedarëve të dëmtuar Ova, kështu që në rast se kutia juaj virtuale nuk lejon importimin sepse skedari nuk është i plotë ose keni një problem kopjimi, kjo metodë nuk do të funksionojë prandaj sigurohuni që skedari juaj .ova të funksionojë si duhet.

Nëse kur importoni një pajisje të virtualizuar në virtualbox merrni një mesazh gabimi si ai në imazhin vijues, metoda në fjalë ndoshta do të zgjidhë problemin tuaj

Skedari ova nuk mund të importohet në Virtualbox

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hapim një terminal në direktorinë ku ndodhet skedari origjinal .ova, atëherë ekzekutojmë komandën e mëposhtme për të zhzgjedhur .ova në vendin e preferencës sonë.

tar xvf miova.ova -C /home/tudirectorio

dekompresoni vezën

Kjo komandë nxjerr tre skedarët që përmban një ova: .vmdk, .ovf dhe .mf, skedari që na intereson është VMDK (.vmdk) (Virtual Machine Disk) i cili është ai që përmban informacionin e diskut të pranishëm në pajisjen tuaj virtuale.

Gjëja tjetër që duhet të bëjmë është të shkojmë në virtualbox dhe të krijojmë një makinë të re virtuale me të njëjtin konfigurim me origjinalin, domethënë të njëjtën arkitekturë dhe sistemin operativ, përveç shtimit të sasisë së ramit që duam të përdorim, më në fund duhet të zgjedhim të përdorim një skedari ekzistues i diskut të ngurtë virtual dhe zgjidhni .vmdk që kemi importuar në hapin e mëparshëm.

Më në fund, ne krijojmë makinën virtuale dhe mund të ekzekutojmë mjedisin e virtualizuar pa problem.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ludwig dijo

    Kjo komandë nuk bën asgjë, ose nuk e di nëse po e bëj gabim, ndihmon