Përdoruesit e OpenSUSE Tumbleweed marrin LibreOffice 6.1, Mozilla Firefox 61 dhe shumë karakteristika të tjera të reja

openSUSE

Muaji korrik ka qenë i zënë për ekipin e zhvillimit të openSUSE Tumbleweed dhe vetëm në dy javët e para ata kanë lëshuar dhjetra azhurnime dhe rregullime të sigurisë.

Dominique Leuenberger, zhvilluesi i openSUSE Tumbleweed, ka thënë se gjithsej nëntë azhurnime të vogla janë lëshuar deri më tani këtë muaj, gjë që është e zakonshme me modelin e azhurnimeve të kësaj dege të openSUSE.

"Gjatë dy javëve të fundit azhurnimet e openSUSE Tumbleweed janë lëshuar në mënyrë konstante, pa marrë parasysh se sa të zënë janë zhvilluesit e SUSE me hackweek”Përmend Dominikun.

Ndër azhurnimet më të rëndësishme që kanë ardhur në openSUSE Tumbleweed mund të përmendim Kernel Linux 4.17.4, KDE Plasma 5.13.2, Mozilla Firefox 61.0, FFMpeg 4.0.1, LibreOffice 6.1.0 Beta 2 dhe Tabela 18.1.3.

GNU Emacs 26.1, GNU Coreutils 8.30 dhe Squid 4.1 janë gjithashtu të disponueshëm, plus disa përditësime janë bërë në mjetin e konfigurimit dhe rregullimit të sistemit YaST i cili tashmë ka përkthime të fjalëve kyçe. Nga ana tjetër, duket se paketa firmware bcm43xx ka marrë mbështetje për pajisjet BCM 4356 PCI dhe fwupdate 11 të prezantuara nga Lenovo.

Më shumë azhurnime për openSUSE Tumbleweed këtë muaj

Gjatë gjysmës së dytë të këtij muaji, përdoruesit e OpenSUSE Tumbleweed do të vazhdojnë të marrin azhurnime me teknologjinë më të fundit në Linux dhe softuer falas, duke filluar me Linux Kernel 4.17.5 dhe ambienti KDE Plasma 5.13.3 dhe duke vazhduar me X.Org Server 1.20, Poppler 0.66 dhe Skedarin 5.33.

Dominique informon përdoruesit e OpenSUSE Tumbleweed se Skedari tjetër 5.33 zbulon saktë PI-ekzekutuesit dhe jo vetëm që i merr ato si objekte të përbashkëta, për më tepër, sistemi po përgatitet të migrojë në Java 11 si përpilues i paracaktuar dhe gjithashtu të shtojë Përditësimi përfundimtar i LibreOffice 6.1.0 që vjen më vonë këtë muaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.