Përvoja Virtuale OpenExpo 2021, një nga ngjarjet më të famshme të Software-it të Lirë kthehet

Titulli i Përvojës Virtuale OpenExpo 2021

Një nga ngjarjet më të famshme dhe të rëndësishme të skenës Spanjolle të Software-it të Lirë në Spanjë do të zhvillohet gjatë ditëve të ardhshme, unë po i referohem OpenExpo, e cila për arsye sigurie u bë një ngjarje virtuale, duke thirrur Përvoja Virtuale e OpenExpo 2021.

Këtë vit përsëritet formati virtual që u imponua vitin e kaluar, por, përveç kësaj, Nga Linux bëhet pjesë e një prej partnerëve mediatikë të ngjarjes.

Edicioni i këtij viti do të paraqesë një kumbar të jashtëzakonshëm, të madh Chema Alonso, një pikë referimi në të gjithë botën për sa i përket sigurisë së kompjuterit dhe një nga figurat më të njohura të teknologjisë spanjishtfolëse brenda peizazhit të teknologjisë. Por kjo nuk është e gjitha. Përveç që ka Chema Alonso, OpenExpo do të mbushet me tema të reja dhe përfaqësuesit dhe kompanitë që jo vetëm që përbëjnë panorama teknologjike e Spanjës dhe një pjese të Amerikës Latine por ata kanë pasur popullaritet të veçantë muajt e fundit, në shumë raste pa i dashur ata dhe në shumë të tjerë popullariteti ka qenë në të gjithë botën.

Për fat të keq OpenExpo nuk është ende një pikë referimi teknologjik në të gjithë botën dhe kjo do të thotë që kompanitë e mëdha si Google ose Amazon nuk janë të interesuara për këtë ngjarje, por duhet të themi se do të kemi praninë e anëtarëve të Dell Technologies, Oracle, Intel ose OVHcloud ndër të tjera tashmë që lista është shumë e madhe dhe përfshin shumë tema teknologjike.

Imazhe të folësve dhe pjesëmarrësve të OpenExpo Virtual Experience 2021

Temat me të cilat do të merret përvoja virtuale OpenExpo 2021 do të jenë Blockchain, Big Data, Cloud, Security Cybers, softuer me burim të hapur, përveç kombinimit të tij me tema të tjera si dixhitalizimi, trajnimi IT dhe punësimi, Fintech, aksesueshmëria, ndër tema të tjera.

Si do të mbulohen këto tema në OpenExpo Virtual Experience 2021?

Ashtu si në edicionet e mëparshme, ne duhet të kujtojmë se po përballemi edicioni i 8-të i OpenExpo, do të ketë bisedime, takime, konferenca, ekspozita, punëtori, takime, forume, tryeza të rrumbullakëta, etj ... Dhe përmes këtyre mjeteve, përdoruesit do të jenë në gjendje të marrin pjesë në këtë ngjarje dhe me folësit e këtij viti.

Pjesëmarrja dhe pjesëmarrja do të jetë plotësisht virtuale dhe 100% në spanjisht, kështu që përdoruesit spanjishtfolës janë me fat pasi që ne nuk do të varemi nga problemi gjeografik për të marrë pjesë në OpenExpo Virtual Experience 2021. Ngjarjet do të zhvillohen nga 8 qershori deri më 11 qershor, të dyja përfshirëse. Ne mund të marrim listën e folësve dhe pjesëmarrjen e tyre përmes faqen zyrtare të ngjarjes.

Organizata na ka thënë se në këtë edicion të ri do të ketë mjaft lajme, por për momentin ne njohim vetëm dy. Njëri prej tyre do të jetë OpenTrivial, një gjë e vogël nga ekipet, secila ekip do të përbëhet nga 4 profesionistë të cilët do t'u përgjigjen pyetjeve në lidhje me botën teknologjike dhe Burimin e Hapur.

E dyta prej tyre do të jetë "Zëri i audiencës", një aktivitet për të cilin ne e dimë vetëm emrin e tij dhe që për të ditur më shumë për të duhet të marrim pjesë në ngjarje (siç na informon organizata).

Pjesëmarrja në OpenExpo Virtual Experience 2021 mund të bëhet përmes regjistrimit përmes lidhjeve zyrtare të ngjarjes:

Ose ne mund ta bëjmë atë përmes faqja zyrtare e ngjarjes.

Komuniteti me burim të hapur është shumë i madh dhe i fuqishëm për shkak të hapjes së tij dhe aspekti i tij bashkëpunues, aspekt që e bën Përvojën Virtuale të OpenExpo një ngjarje më shumë se interesante Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sebastian Zapateiro dijo

  Shkëlqyeshëm!
  Më pëlqen fakti që po zhvillohen aktivitete të këtij lloji, Faleminderit për raportimin!

  1.    Joaquin Garcia Cobo dijo

   Faleminderit shumë që na lexove. Ne marrim shënim për ato që na thoni. Fatkeqësisht nuk ka shumë ngjarje, megjithëse ka edhe më shumë. ;-)