Përvoja Virtuale e OpenExpo 2021, një sukses që nuk ishte DeepFake

Poster i përvojës virtuale OpenExpo 2021

Përvoja Virtuale OpenExpo 2021 u zhvillua në fillim të këtij muaji siç ju thamë. Ngjarja virtuale ishte një sukses pavarësisht nga fakti që pas pandemisë njerëzit nuk kanë aq vlerësim për ngjarjet virtuale sa ata para pandemisë. Më shumë nga 140 folës dhe më shumë se 4000 të pranishëm e mbështesin këtë sukses por gjatë ditëve Ne ishim në gjendje të shohim suksese të tjera që nuk janë aq të dukshme, por po aq të rëndësishme sa pjesëmarrja.

Një shembull i mirë i kësaj është leksioni që mbajti Chema Alonso. Specialisti i famshëm i sigurisë kibernetike na foli me këtë rast për rrezikun e madh që mund të ketë përfaqësojnë deepfakes sot dhe në të ardhmen.

Një mashtrim i thellë është një modifikim i një video ose një imazhi me të cilin, në sajë të UA, duket se një person po bën diçka ose është në një situatë të caktuar. Kjo paraqet një rrezik jo vetëm për privatësinë dhe nderin e njerëzve, por gjithashtu paraqet një rrezik për programet që përdorin njohjen e fytyrës si një metodë hyrjeje, e cila në shumë filma zakonisht është një mashtrim.

DeepFakes është rritur ndjeshëm gjatë vitit të fundit

Chema Alonso na paralajmëroi se kjo praktikë është në rritje të plotë dhe kjo është e rrezikshme. Deri në korrik 2019 numri i DeepFakes që qarkullojnë në internet ishte 15.000, një vit më vonë, numri i deepfakes ishte rritur në 50.000 dhe është një numër që vazhdon të rritet. Gjëja më pak e keqe në lidhje me të është se deri më tani, 96% e fake deep korrespondojnë me përmbajtje pornografike dhe përqendrohen në ndikuesit dhe njerëzit e famshëm. Kjo është relativisht më pak e keqe sepse këta njerëz zakonisht janë të rrethuar nga dikush, kanë një jetë publike dhe janë të lehta për tu mohuar dhe zbuluar, por kjo nuk do të thotë që kjo teknologji nuk mund të zbatohet në situata të tjera dhe / ose njerëz.

Përvoja Virtuale OpenExpo 2021 ka mbledhur më shumë se 4.000 pjesëmarrës

Siç kemi thënë herë pas here, gjëja më e mirë për Softuerin e Lirë është Komuniteti që krijohet rreth tij, dhe ekspozita e Chema Alonso është një shembull i shkëlqyeshëm i kësaj.

Duke pasur parasysh frikën ose dëmtimin që mund të shkaktojë një DeepFake, Chema ka treguar se cilat metoda mund të përdoren për të zbuluar një DeepFake: zbulimi nga analiza kriminalistike e imazheve dhe nxjerrja e të dhënave biologjike nga imazhet. Përveç kësaj, Chema ka treguar se po punon për të një shtojcë për Chromium që unë do t'i përdorja këto parime në mënyrë që çdo përdorues të mund të njohë një DeepFake nga shfletuesi i tyre.

Shtojca për Chromium është ende në prodhim, por do të përdorë mjetet e mëposhtme për të funksionuar si duhet: FaceForensics ++ (një bazë të dhënash DeepFakes që do të rritet ndërsa kalojmë video ose imazhe të dyshimta); Ekspozimi i videove DeepFake duke zbuluar objekte të shtrembëruara të fytyrës (meqenëse DeepFakes bën imazhe me rezolucion shumë të ulët, ky mjet kontrollon që imazhi korrespondon me rezolucionin origjinal); Ekspozimi i falsifikimeve të thella duke përdorur pozat e paqëndrueshme të kokës (kërkon mospërputhje në modelimin 3D dhe falë modelit HopeNet bëhet një kontroll statistikor midis vektorëve të ndryshëm të llogaritur); imazhet e krijuara nga CNN janë çuditërisht të lehta për tu zbuluar… tani (imazhi i krijuar midis një bankë bazë e figurave të CNN dhe kërkohet nëse imazhi i gjeneruar ka lidhje me këtë bazë). Kjo do ta bëjë shtojcën Chrome që po punoni për një mjet të shkëlqyeshëm të sigurisë dhe një mjet që do të përmirësohet nga komuniteti juaj.

Ajo që kemi parë në prezantimin e Chema Alonso është vetëm një shembull i asaj që mund të gjejmë në kanali OpenExpo në YouTube, ku do të gjejmë regjistrimet e bisedave, ngjarjeve dhe / ose konferencave të ngjarjes. Ne madje mund të gjejmë lojërat e vogëlsirave që u luajtën midis folësve dhe ato janë akoma argëtuese.

Le të shpresojmë që vitin e ardhshëm ngjarja jo vetëm që do të përsëritet, por edhe mund të jetë personalisht dhe të ketë diçka në internet për ata prej nesh që nuk mund të jemi në mënyrë ballë për ballë, domethënë të marrim të mirat nga ngjarjet fizike dhe ngjarjet në internet.

Për të përfunduar unë dua marr disa fjalë që përmendi Chema Alonso dhe se ato duhet të reflektojnë mbi problemet e sigurisë kompjuterike: “ky fillon të jetë real, Stili i Pasqyrës së Zezë. Nëse nuk mund t’i besojmë asaj që shohim, çfarë na mbetet?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.