Platzi: Platforma përfundimtare për të mësuar në lidhje me teknologjinë (Përvoja ime)

Konsideroj se mësimi i vazhdueshëm është procesi më i rëndësishëm i qenieve njerëzore, ne mësojmë nga momenti kur kemi lindur deri sa të vdesim dhe duhet të jetë një detyrim moral të përpiqesh të mësosh diçka të re çdo ditë. Sot, qasja në arsim në çdo fushë është demokratizuar, Universiteti, institutet dhe akademitë janë bërë mekanizma akreditimi, ndërsa pjesa më e madhe e njohurive është marrë nga burime të ndryshme, shpesh në një mënyrë dërrmuese dhe të çrregullt. të tjerët në një mënyrë të strukturuar, metodike dhe të bazuar mirë.

E gjithë kjo ka çuar në krijimin e shumëfishtë platformat e përqendruara në të mësuaritDisa prej tyre janë falas, falas, private, me pagesë ose thjesht hibride, secili ka të mirat dhe të metat e veta, dhe shumë prej tyre lejojnë që gjithnjë e më shumë njerëz të trajnohen në mënyrë adekuate për të ushtruar një profesion, profesion ose të specializuar në një zonë me kërkesë të lartë . Unë kam marrë pjesë personalisht në disa nga këto platforma, secila prej tyre më ka dhënë një larmi njohurish, por pa pasur frikë se mos gaboj, Platzi ka qenë ajo që ka kontribuar më shumë në jetën time të punës.

Çfarë është Platzi?

Platzi është një platformë arsimore në internet Këtë e konsideroj shumë argëtues, praktik dhe profesional, i cili përqendrohet në ndihmën e studentëve për të fituar njohuri që i lejon ata të arrijnë përmirësime të dukshme në lidhje me pagat e tyre, pozicionin e punës ose kapacitetet për të përmirësuar ose krijuar ndërmarrjet e tyre.

Platzi kryesisht rrotullohet në arsimin e lidhur me teknologjinë por jo domosdoshmërisht i lidhur me programimin, pasi ai grupon karriera dhe kurse që do të na lejojnë të mësojmë të krijojmë një imazh adekuat të vetvetes për të krijuar zbatimin e ëndrrave tona, përmes mësimit të proceseve të nevojshme për t'i dhënë jetë ideve tona, kompanitë tona, zhvillojnë dhe dizajnojnë produktet tona, tregtojnë zgjidhjet tona ose thjesht na ndihmojnë të shijojmë ndërsa bëjmë magji ose çfarë mund të thuhet me fjalë të tjera, gjatë programimit.

Kjo platformë ka më shumë se 100 kurse dhe 24 karriera, më shumë se 100000 studentë që mësojnë rreth zhvillimit të faqeve në internet dhe aplikacioneve, marketingut në internet, dizenjimit të ndërfaqes, serverave, ndër të tjera, të cilët përdorin platformën rreth një komuniteti mjaft aktiv, i cili plotëson të mësuarit me Klasa të Drejta dhe të Regjistruara të mësuara nga ekspertët e industrisë.

Suksesi i Platzi është padyshim fuqia e tij për të fuqizuar studentët e saj, me mësim që synon të gjithë audiencat me përmbajtje tërheqëse dhe të dobishme, me mekanizma të thjeshtë dhe argëtues të mësimdhënies, por mbi të gjitha me inovacion të vazhdueshëm. Në mënyrë të ngjashme, platforma ka një shkallë të lartë të përfundimit të kursit që tejkalon 70%, që nënkupton se njerëzit që guxojnë të studiojnë në Platzi, shumica dërrmuese përfundojnë duke përfunduar kurset e propozuara, diçka me rëndësi të madhe në një shoqëri që ka shumë alternativa, por që për fat të keq e ka të vështirë të përcaktojë objektivat.

Si të mësoni Linux me Platzi dhe të çertifikoheni?

Gjëja e parë që bëra kur fillova me Platzi ishte interpretimi i Kursi i Administrimit të serverit Linux, në të cilat ato na japin arsye të shkëlqyera pse duhet të përdorim Linux në servera, duke na mësuar të kryejmë konfigurime themelore dhe të avancuara, të tilla si parametri fillestar, konfigurimi i programit, ndarja dhe menaxhimi i boot, veprimet e ndryshme për të menaxhuar siç duhet serverin , komisionimin, monitorimin dhe rezervimin, si dhe edukimin e avancuar të sigurisë Linux.

Kursi është i ndarë në disa video që plotësohen nga burime mjaft interesante, diçka që më pëlqen veçanërisht, është se gjatë gjithë mësimeve ka sfida që studentët duhet të kapërcejnë dhe që lejojnë vërtetimin e njohurive të fituara.

Në fund të kursit ne mund të ndjekim një kurs Certifikimi, i cili do të garantojë njohuritë e marra dhe që ka mbështetjen e Platzi.

Si të mësoni të programoni falas me Platzi?

Qëllimi i Platzi është të mësojë Programimin për më shumë se 1 milion njerëz, një detyrë që duket e thjeshtë, por pak e kanë arritur, kjo është padyshim një nga sfidat më argëtuese dhe të rëndësishme në këtë komunitet dhe për ta arritur atë kanë krijuar një mahnitëse dhe argëtuese kurs që do t'u lejojë njerëzve me aftësi totale programuese të mësojnë algoritme dhe përdorimin e gjuhëve programuese të tilla si HTML, CSS, JavaScript, Node, C, Arduino dhe Sketch.

Ky kurs fillon me shembuj të thjeshtë të tillë si gjenerimi i një alarmi në shfletuesin tonë dhe me një shpjegim të hollësishëm, por argëtues se si ndodh kjo, pastaj na jep një vizitë në funksionalitetet dhe komandat themelore të programimit dhe më pas thellohet në zgjidh gjashtë projekte programimi që do të na lejojnë, ndër të tjera, të llogarisim Peshën tonë në një planet tjetër (sipas kushteve gravitacionale të secilit prej tyre), të vizatojmë në Canvas me shigjetat e tastierës, të krijojmë bazën për lojën tonë video, të llogarisim problemet e zakonshme si fizzbuzzi i famshëm, krijoni një ATM ose kënaquni duke bërë një aplikacion të përparuar të serverit të klientit.

Nëse nuk mësoni të programoni me Kursin Bazë të Programimit Platzi, unë personalisht ju siguroj se do të jetë shumë e vështirë për ju të mësoni të programoni, është me të vërtetë e thjeshtë dhe e qartë, me shembuj kompleksë me zgjidhje të thjeshta.

Një ndihmë shtesë që unë rekomandoj është që të përdorni rrugët e të mësuarit, një që sugjeroj për shembull për ata që duan të mësojnë të programojnë në Linux, është si më poshtë:

mësoni për teknologjinë

 

Njohja e Garave Platzi?

Platzi mban një skemë karriere që grupon së bashku një sërë kursesh nga fusha të ndryshme, duke kaluar një karrierë ne kemi fituar njohuri të ndryshme që do të na lejojnë ta konsiderojmë veten specialist në atë zonë, për shembull, për të kaluar karrierën e Administrimit të Serverit dhe DevOps që duhet të keni miratoi kurset Hyrje në terminalin dhe linjat e komandave, Kursin e Administrimit të Linux Server, Kursin Profesional DevOps, Kursin e Vendosjes me Shërbime Web në Amazon, Kursin Azure laaS, Kursin Azure PaaS, Kursin DigitalOcean, Kursin e Vendosjes me Tani.sh, Kursi i Arkitekturës së Aplikimit me Docker dhe kursi i ri IBM Cloud Fundamentals, domethënë, ne do të kemi njohuri të gjera dhe komplekse në zonë, ekuivalente në shumë raste me diploma universitare.

Platzi aktualisht ofron karrierën e mëposhtme:

 • Shkalla e Bazave të Programimit
 • Zhvillimi i backend me PHP
 • Zhvillimi me Java
 • Arkitekturë Frontend
 • Zhvilluesi i Apple Fullstack
 • Zhvillimi i aplikacioneve Android
 • Zhvillimi i JavaScript
 • Zhvillimi i aplikacioneve ndër-platformë
 • Biznes Online
 • Bazat e të dhënave
 • Zhvillimi i backend me Ruby
 • Marketingu dhe Strategjia Dixhitale
 • Administrimi i serverit dhe DevOps
 • Video
 • Email Marketing
 • Zhvillimi i aplikacioneve me ASP.NET
 • Shkenca e të Dhënave të Mëdha dhe të Dhënave
 • Siguria e IT
 • Zhvillimi i backend në Python
 • Inteligjenca Arficial
 • Projektimi Dixhital i Produktit dhe UX
 • Zhvillimi i backend në GO
 • Zhvillimi i WordPress
 • Prodhimi audioviziv
 • Krijimi i Startups
 • Zhvillimi me React
 • Marketingu i bazuar në të dhëna
 • Interneti i gjërave

Pas përfundimit dhe miratimit të karrierës ose kurseve Platzi ju jep një certifikatë si kjo:

Diplomë Platzi

Fito një bursë studimi për një muaj në Platzi

Para së gjithash ju them se Platzi ofron 5 kurse shumë të rëndësishme falas si ato Kursi Profesional Git dhe GitHub, Kursi Bazë i Programimit, Kursi i marketingut Zëri në Zë, Kursi i Markës Personale dhe Kursi i Bazave të Inxhinierisë së Softuerit.

Përveç kurseve të përmendura më lart, Platzi ofron plane mësimore mujore dhe vjetore, ku ne mund të shijojmë një larmi të gjerë kursesh dhe karrierash të mësuara nga profesionistë nga industritë më të rëndësishme. Këtë herë ne ju japim një beca për një muaj në platzi Kështu që ju të zbuloni të gjitha kurset që ju mund të studioni në internet, thjesht hyni nga këtu dhe ndiqni hapat e treguar, gjithashtu ne do të grumbullojmë muaj për ata përdorues që bashkohen, një fitore fitore.

Megjithëse është e qartë për të gjithë, unë personalisht rekomandoj të jem autodidakt dhe të mësoj nga mekanizmat e ndryshëm që na ofron interneti, megjithatë, Platzi është ai mekanizëm i rregullt, praktik dhe i këndshëm për të mësuar për të cilin ju kam folur shumë herë, më ka shërbyer shumë mas për të njohur teknologjitë e reja dhe për të modeluar si duhet idetë e mia. Diçka që duhet të nënvizoj në lidhje me Platzi është se që nga momenti i parë ju motivon për të bërë idetë tuaja të biznesit të vërteta, domethënë na motivon të jemi sipërmarrës dhe të kemi përmirësim profesional.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   LUIS FERNANDO DOMINGUEZ dijo

  Përshëndetje,
  Faleminderit për postimin në PLATZY.
  Në postim ju tregoni se ka disa kurse falas siç është marka personale. Epo, nuk ka asnjë falas ose të paktën nuk i pashë. Nëse do të ishit aq të sjellshëm sa të tregonit se si të hyni në kurset falas (shpresoj se nuk e di që duhet të paguani ndonjë para se të përdorni atë falas).
  Mire pershendetje dhe faleminderit.

  1.    Zanafilla camacho dijo

   Unë jam duke bërë markë personale dhe është krejtësisht falas Luis.

 2.   xhoedram dijo
  1.    Carlos dijo

   Platzi është më i miri në botë në arsimin Online !!!! Unë do të paguaj një mijë pajtime, sepse përmbajtja e saj është cilësore dhe platforma e saj është jashtëzakonisht e shkëlqyeshme !!!!

 3.   Bota Tecprog dijo

  Hyrje e mirë i dashur, vazhdo, shihemi në krye. 😉

 4.   Josue dijo

  Kurset Platzi nuk përfaqësojnë koston e shumës ekonomike, cilësinë shumë të ulët të ekspozuesve.

  1.    hardhucë dijo

   Në rastin tim, unë besoj të kundërtën, çmimi i kurseve më duket se është më i saktë, duke marrë parasysh që maturantët vlejnë 10 ose 20 herë më shumë dhe në një muaj mund të shoh disa në të njëjtën kohë për një tarifë të sheshtë.

 5.   Anakin JP dijo

  Çfarë infomercial, sa jeni paguar për artikullin? Tregon shumë mik.

  1.    hardhucë dijo

   Epo, asgjë, unë studioj në të, dhe gjithashtu nëse aplikoni për Bursën ata më japin një muaj Bursë siç thuhet në artikull, por krejt përveç kësaj, Platzi është një platformë që më shërben shumë në ditën time dhe që na ka lejuar të mësojmë rreth shumë gjërave rreth teknologjisë.

 6.   â € < dijo

  Unë nuk e ndaj idenë, nuk po them që mësuesit e Platzi nuk e dinë, sepse ata ndoshta dinë shumë. Por ata nuk kanë njohuri për të dhënë mësim, ata zakonisht shpjegojnë në një mënyrë shumë praktike, ata ju tregojnë se çfarë të bëni për një gjë të tillë dhe tani, por jo më tej. Duhet të strukturosh më shumë. Personalisht, mendoj se nëse dëshironi, për shembull, të mësoni të programoni pa pasur ndonjë nocion, është më mirë të lexoni dokumentacionin, referencat, etj.

  PS: postimi më duket pak i shitur, shpresoj të jem gabim.

 7.   Felipe Rodriguez dijo

  Cilësia e ulët e kurseve, mësuesit kanë tendencë të bëjnë gabime në aspektin, madje disa në gjërat themelore, kurset janë të kufizuara në mësimin e një gjuhe në përgjithësi (për këtë unë lexoj dokumentacionin dhe mësoj më shpejt).
  Sipas mendimit tim edx është më i mirë, çertifikimi është më i shtrenjtë dhe ato zakonisht janë në anglisht, por cilësia e kurseve dhe mësuesve të tyre dhe larmia e temave të mbuluara është shumë më e lartë.

 8.   JazzEscobedo dijo

  Sinqerisht i ndoqa për ca kohë, ka gjëra që mund të mësosh prej tyre, por për shembull gjithçka varet nga tutori / instruktori / mësuesi, sinqerisht i vetmi që më ka bindur se ai e di se çfarë po thotë është Arturo Xhamajka, nuk është aq zyrtar ose aq informal, nuk është i mërzitshëm dhe di të shpjegojë (megjithëse nganjëherë vëreni se i thahet fyti hahaha), dhe Freddy mendoj se ai flet për më shumë në mënyrë që të pretendojë të di më shumë se sa shumë ose pak di , Arturo Xhamajka Unë mendoj se ai dha një pjesë të një kursi python, Freddy Vega (Javascript dhe C #) vetëm mjetet falas funksionon, por duke paguar për një kurs të tij, nuk do ta bëja xD, në udemy bleva një kurs kur ai ishte me një zbritje shumë të mirë python që është Thirrjet «python 3 plotësisht nga e para», që nëse ia vlen shumë xD, djali është shumë i mirë duke shpjeguar temat dhe më pëlqeu shumë që në fillim ai mëson se si të përdoret JupyterNotebook për të bërë ushtrimet, sipas përvojës sime, mendoj se varet shumë më shumë nga mësuesi sesa nga platforma, për shembull tek unë utube ka video të shkëlqyera me tema X, megjithëse ka edhe nga ata që janë shumë të këqij

 9.   Hoze Bernardoni dijo

  kontribut shumë i mirë, faleminderit… ¡¡¡¡

 10.   Sete dijo

  Artikull interesant. Gramatikë e tmerrshme, por interesante në çdo rast.
  Rishikoni për shembull paragrafin vijues, ju lutem:
  "Nëse nuk mësoni të programoni me Kursin Bazë të Programimit Platzi, unë personalisht ju siguroj se do të jetë shumë e vështirë për ju të mësoni të programoni, është me të vërtetë e thjeshtë dhe e qartë, me shembuj kompleksë me zgjidhje të thjeshta."

 11.   Alberto cardona dijo

  Hello!
  Kam një pyetje të vogël, muaji i parë është falas dhe pas muajit pagesa e parë është tarifuar tashmë?

  1.    Luani dijo

   Mendoj se duhet të paguash një muaj për të marrë një muaj tjetër falas.

  2.    hardhucë dijo

   Ju duhet të paguani muajin e parë, dhe pastaj muaji i dytë është falas

 12.   Fitimtar dijo

  Dhe nëse paguani çdo muaj, në të ardhmen mund të ndryshoni mënyrën e pagesës?

 13.   hardhucë dijo

  Në të vërtetë, dhe me sa di unë, nëse paguan për një muaj dhe gjatë atij muaji vendos të kalosh në vit, ata do të njohin shumën që ke paguar për atë muaj

 14.   tris dijo

  Nëse jeni fillestar në botën e teknologjisë dhe ju pëlqen të zhvilloni, kjo faqe është super për të mësuar të programoni http://www.w3ii.com

 15.   davidcrx dijo

  Vetë faqja është në rregull, mendoj se është një iniciativë e mirë për të mësuar koncepte të reja. Edhe pse të kesh një diplomë / çertifikim duket paksa e çmendur, pasi mund të marrësh provimin sa herë të duash.

 16.   Elia dijo

  Faqja është e mirë, ju mësoni gjëra themelore por më pas qëndroni atje. Kam mësuar të programoj në Go in https://apuntes.de/golang dhe tani po mësoj Reagoj.