CoyIM: Një klient bisede i fokusuar në sigurinë dhe privatësinë

CoyIM: Një klient bisede i fokusuar në sigurinë dhe privatësinë

CoyIM: Një klient bisede i fokusuar në sigurinë dhe privatësinë

Kohët e fundit duke lundruar në internet, duke kërkuar informacion mbi Versioni më i fundit i shfletuesit Tor është i disponueshëm, kemi hasur në një aplikacion interesant dhe të dobishëm që përdor teknologjinë ose platformën e shfletuesit Tor për të lejuar një komunikim më i sigurt, privat dhe anonim. Dhe ky aplikacion quhet «CoyIM».

«CoyIM» mund të përshkruhet si a klient i pavarur i bisedës fokusuar në sigurinë dhe privatësinë. Çfarë është gjithashtu platformë kryq, dhe shumë e lehtë dhe e thjeshtë për t'u instaluar dhe përdorur.

Shfletuesi Tor 11.0.4: Versioni aktual i qëndrueshëm

Dhe si zakonisht, para se të hyni në temën e sotme në lidhje me këtë klient chat thirri «CoyIM», do të lëmë për të interesuarit të eksplorojnë publikimet e mëparshme në lidhje me të, lidhjet e mëposhtme për këto, veçanërisht atë të fundit që lidhet me Tor Browser, meqenëse CoyIM e përdor atë për të operojnë në mënyrë më të sigurt, private dhe anonime. Në mënyrë të tillë që ata t'i eksplorojnë lehtësisht, nëse është e nevojshme, pasi të kenë mbaruar leximin e këtij botimi:

"Kohët e fundit është lëshuar një version i ri i serive 11 aktuale të Shfletuesit Tor, domethënë "Tor Browser 11.0.4", për këtë arsye, në këtë botim do të thellojmë risitë e tij dhe mënyrën e instalimit të tij në Operacionin aktual. Systems MX- 21 dhe Debian-11”. Tor Browser 11.0.4: Si ta instaloni me sukses në MX-21 dhe Debian-11?

Sesioni 1.7.6: Çfarë ka të re në versionin e ri të këtij aplikacioni të mesazheve
Artikulli i lidhur:
Sesioni 1.7.6: Çfarë ka të re në versionin e ri të këtij aplikacioni të mesazheve
SUChat: Shërbimi publik i decentralizuar i mesazheve të çastit
Artikulli i lidhur:
SUChat: Shërbimi publik i decentralizuar i mesazheve të çastit

CoyIM: Klient bisede i pavarur, i sigurt dhe privat

CoyIM: Klient bisede i pavarur, i sigurt dhe privat

Çfarë është CoyIM?

Sipas zhvilluesve të saj në të faqen zyrtare të internetit, «CoyIM» Thjesht dhe shkurt përshkruhet si:

"Një klient i pavarur bisede i fokusuar në sigurinë dhe privatësinë".

Sidoqoftë, ata i shtojnë sa vijon:

"Është një klient chat ndër-platformë për XMPP, i cili funksionon si një program i pavarur që funksionon në Windows, Linux dhe macOS. Përveç kësaj, ofron siguri të shkëlqyer që në momentin e fillimit. Dhe është projektuar me kujdes që të përfshijë vetëm veçoritë e nevojshme dhe thelbësore për të krijuar një përvojë të mirë bisede, duke zvogëluar kështu në minimum mundësinë e dështimeve dhe sulmeve të sistemit.".

karakteristika të

Ndër karakteristikat e tij më të rëndësishme mund të përmendim sa vijon:

 1. Përfshin mbështetje të integruar për Tor, OTR dhe TLS: Tor ju lejon të bëni lidhje anonime në internet, OTR ju lejon të kriptoni të gjitha komunikimet nga fundi në fund, ndërsa TLS shton një shtresë tjetër enkriptimi për të rritur sigurinë e komunikimit me serverët e bisedës.
 2. Është ndërtuar duke përdorur gjuhën e programimit Go.: Kjo gjuhë e zbatimit është shumë e sigurt, dhe për këtë arsye minimizon rrezikun e sulmeve të gabimeve në kodin tuaj.
 3. Ai shpërndahet nën licencën GPL v3.: Që e bën atë një aplikacion softuerësh falas që çdokush mund ta shkarkojë dhe ta përdorë. Gjithashtu, modifikoni dhe rishpërndani. Gjithashtu, ai trajton shumë biblioteka të ndryshme për të punuar dhe është pjesë e ekosistemit të gjerë me burim të hapur.

Për të eksploruar më shumë detaje të veçorive të tij, eksploroni sa vijon lidhje.

Shkarkimi, instalimi dhe përdorimi

Para shkarkimit, rekomandohet shkarkoni, instaloni dhe konfiguroni shfletuesin Tor për të arritur një komunikim shumë më i sigurt, privat dhe anonim.

Dhe për shkarkimin e tij, ne duhet të shkojmë te ai seksioni zyrtar i shkarkimit në të tijën faqen zyrtare të internetit. Më pas shtypni butonin shkarko për linux, dhe kështu merrni ekzekutuesin tuaj. kujt duhet t'i japim lejet e ekzekutimit më parë, përpara se të ekzekutohej si çdo ekzekutues i pavarur. Kështu, për të vazhduar me tuajën eksplorimi, konfigurimi dhe përdorimi, siç tregohet më poshtë në imazhet e mëposhtme:

 • Boot pa funksionimin e shfletuesit të internetit Tor Browser.

CoyIM: Filloni pa shfletuesin Tor

 • Boot me shfletuesin e uebit të Tor Browser që funksionon.

CoyIM: Filloni me shfletuesin Tor

 • Konfigurimi kryesor i fjalëkalimit

CoyIM: Konfigurimi - Hapi 1

 • Krijimi i llogarisë së përdoruesit

CoyIM: Konfigurimi - Hapi 2

CoyIM: Konfigurimi - Hapi 3

CoyIM: Konfigurimi - Hapi 4

CoyIM: Konfigurimi - Hapi 5

 • Shto një llogari ekzistuese të përdoruesit

CoyIM: Konfigurimi - Hapi 6

 • Importoni një llogari ekzistuese të përdoruesit

CoyIM: Konfigurimi - Hapi 7

CoyIM: Konfigurimi - Hapi 8

Në këtë pikë, ne mund të konfigurojmë «CoyIM» përmes cilësdo prej llogarive tona të krijuara ose të disponueshme për të qenë në gjendje të komunikojmë me siguri të plotë, privatësi dhe anonimitet me kontaktet tona.

 • Eksplorimi i ndërfaqes tuaj të përdoruesit

Ndërfaqja e përdoruesit - 1

Ndërfaqja e përdoruesit - 2

Ndërfaqja e përdoruesit - 3

"Fakti që CoyIM është me burim të hapur do të thotë që çdokush mund të verifikojë që kodi burimor bën atë që supozohet të bëjë, dhe gjithashtu do të thotë që ju mund të krijoni kopjen tuaj të programit nëse duhet të siguroheni që nuk janë bërë modifikime. . E gjithë kjo përmirëson ndjeshëm sigurinë e projektit.”. CoyIM

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, thirri ky klient interesant i bisedës «CoyIM» mund të jetë shumë i dobishëm për shumë njerëz, edhe pse zbaton shumë veçori që ekzistojnë në klientët e tjerë të bisedës. Meqenëse ofron funksione ose veçori të reja në çështjet e sigurinë, privatësinë dhe anonimitetin. Të tilla si, a kriptimi nga fundi në fund nga të gjitha bisedat një-në-një me versionin 3 të OTR, një anonimizimi automatik i lidhjeve të serverit përmes Tor, dhe përdorimi i shtresa shtesë të enkriptimit dhe anonimizimit të serverit përmes përdorimit të Shërbimeve Tor Onion.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe mos harroni ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë kryesore në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.