Fuchsia OS RC i parë u lëshua javë më parë dhe pak e vunë re

fuchsia-e premte-lirimi-kandidat

L zhvilluesit kanë pritur dhe mezi po presin daljen zyrtare të sistemit operativ Fuchsia që Google po zhvillohet, por në fakt, kompania mezi e ka pranuar ekzistencën e saj Deri më tani

Në këtë kontekst që Google duhet ta mbajë zhvillimin sa më diskret të jetë e mundur i këtij sistemi operativ ka punuar pak. Meqenëse disa javë më parë u lëshua RC e parë "Versioni i kandidatit".

Përmes bazës së kodit Fuchsia, zhvilluesit vunë re një degë të quajtur "Lëshime / 20190206_00_RC01".

Me këtë emër, mund të supozojmë se Google krijoi një "kandidat për lirim" më 6 shkurt, që duket se do të thotë "Lironi Kandidatin 01", megjithëse nuk jemi të sigurt se çfarë nënkuptojnë dy numrat e mesëm 00.

Rreth Fuchsia OS

Deri më tani ajo që dihet për Fuchsia OS është se kjo është një sistem operativ në kohë reale (RTOS) me aftësi të bazuara në siguri që po zhvillohen aktualisht nga Google.

Dhe kjo deri më tani është mbajtur sa më pak i rëndësishëm. Gjithashtu, ndryshe nga Chrome OS dhe Android (sistemet e zhvilluara edhe nga Google) këto bazohen në Linux Kernel.

Por jo Fuchsia, pasi kjo bazohet në një mikrokernel të ri të quajtur «Zirkon», që rrjedh nga «Kernel i Vogël», një sistem i vogël operativ për sistemet e ngulitura.

Fuchsia, megjithë përpjekjen për të qëndruar diskrete, kodi i saj shpërndahet si softuer falas dhe me burim të hapur nën një kombinim të licencave të softuerit, duke përfshirë klauzolën BSD 3, MIT dhe Apache 2.0.

Fuchsia OS

Pse quhet ky version RC në vend të alfa ose beta?

Në përgjithësi, sipas procesit të zhvillimit të industrisë së softuerit,Versionet e Kandidatit të Lirimit (RC) priren të jenë faza e fundit e testimit para se të lëshohet softueri.

Por për rastin e një sistemi operativ si “Fuchsia"Që ekzistenca e softuerit as nuk njihet, nuk ka asnjë indikacion që teste të tilla kanë përfunduar (Deri tani).

Fuchsia OS është akoma një sistem operativ shumë i hershëm. Vetëm disa muaj më parë, Fuchsia madje hodhi ndërfaqen e përdorimit, domethënë, ajo është aplikuar vetëm për zhvilluesit, jo për përdoruesit përfundimtarë, të cilat përgjithësisht do të konsideroheshin të ishin një kandidat krejt i ndryshëm për lëshim.

Por pjesa tjetër e vlerës është ajo ne tashmë e dimë që Google ka një depo të veçantë të pronarit Fuchsia për të menaxhuar kodin nga aplikacione të pronarit si YouTube, ku mund të fshihet një version i vjetër i një ndërfaqeje më miqësore për përdoruesit. .

Një mundësi tjetër është që ekipi Fuchsia vetëm po teston aftësinë e tyre për të krijuar një version, jo atë që ata do të "botojnë".

Një nisje që kaloi në anonimat

Duke supozuar se ky është në fakt Kandidati i parë i Lirimit i Fuchsia-s, shpjegimi më i thjeshtë është se ai është vetëm për përdorim të brendshëm.

Nëse është kështu, ai është akoma të paktën një moment historik në zhvillimin e Fuchsia-s. Edhe pse është e vështirë të besosh se Google mund të përpiqet ende ta bëjë përmbajtjen në këtë kandidat të lëshueshëm të arritshëm për publikun.

Por regjistri tregon se dy ditë më vonë (8 shkurt), dy ndryshime të kodit u shtuan në degën e lëshimit të mundshëm të Fuchsia "Kandidati i Lirimit".

Të dyja këto ndryshime duket se kanë të bëjnë me rregullimin e gabimeve kritike të rrjetit që nganjëherë parandalojnë që pajisja të fillojë plotësisht.

Për çfarëdo arsye, Google dëshiron të ofrojë këto zgjidhje kryesore në kandidatin për lëshim, e cila është më shumë sesa një provë e vetme.

Që kur u zbulua, ekipet Fuchsia dhe Android Ata kanë punuar që Fuchsia të kandidojë në emulator zyrtar të Android Studio.

Ndoshta google mund të përgatisë një version të krijuar nga Fuchsia posaçërisht për imituesin, duke lejuar zhvilluesit fillojnë të zhvillojnë aplikacione për sistemin operacion tregtar.

Meqenëse mbase jeni duke u përgatitur të keni gjithçka gati para mbërritjes në publikun e gjerë, diçka që i ka kushtuar vdekje shumë sistemeve operative mobile pasi që pa aplikacione për t'i ofruar përdoruesit ata janë të dënuar të vendosin litarin në qafë.

Fuente: https://9to5google.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Juan Valdez dijo

    Shënim i shkëlqyeshëm