Red Hat pushon dhe eliminon pozicionin e menaxherit të programit Fedora

linux qaj

Komuniteti Fedora ka një shije të keqe në gojë për largimin e pambukut ben

Disa jave me pare Red Hat, si shumë nga kompanitë më të mëdha, pati një lëvizje zvogëlimi. dhe tani si pjesë e një reduktimi të njoftuar më parë me 4% në numrin e punonjësve, Red Hat ka marrë vendim për eliminimin e pozicionit të "Menaxherit të Programit Fedora" (CEO i projektit Fedora) dhe shkarkoi Ben Cotton, i cili më parë mbante këtë pozicion.

Dhe është se me këtë lëvizje një nga viktimat Vala tronditëse e pushimeve nga puna nga Red Hat Është Ben Cotton i cili njoftoi lajmin në një postim personal në blog në ditën e tij të fundit në kompani pasi kishte mbajtur këtë rol për pesë vitet e fundit.

Lajmi erdhi si befasi për shumëkënd. dhe shkaktoi një stuhi kritikash ndaj Red Hat, me shumë kritikë që denoncuan trajtimin e kompanisë ndaj Ben Cotton si një "personazh vulgar". Ata thonë se ai meritonte trajtim më të mirë për kontributin e tij në komunitetin e projektit Fedora.

Në pozicionin e mbajtur më parë nga Ben Cotton, kishte përgjegjësitë e kryerjes së planifikimit të lëshimit të Fedora, ndjekja e ndryshimeve gjatë zhvillimit të shpërndarjes, koordinimi i punës së lëshimit (përfshirë sigurimin e cilësisë dhe pjesëmarrjen në komitetet drejtuese), menaxhimin e zgjedhjeve për bordin e drejtorëve dhe komiteti teknik (FESco), konsulenca e menaxhimit të projektit Fedora, informojnë komunitetin për statusin e zhvillimit, jepni prioritet korrigjimet e gabimeve, merrni vendime për heqjen e paketave joaktive dhe më shumë.

Red Hat njoftoi në fund të prillit se planifikonte të pushonte nga puna rreth 4% të fuqisë së saj totale të punës, ose rreth 800 punonjës në mbarë botën. CEO Matt Hicks tha se kompania do të eliminojë pozicionet e përgjithshme dhe administrative, jo pozicionet e shitjeve apo inxhinierisë.

Në një email drejtuar stafit, Hicks tha se masa duhet të lejojë Red Hat të konkurrojë në një mjedis të ri dhe të përafrojë burimet me strategjinë e saj.

“Në qendër të këtij vendimi është nevoja për të ribalancuar investimet tona për të mundësuar të ardhmen e Red Hat”, tha ai.

Pushimet në Red Hat filluan këtë muaj dhe kompania u nda me menaxherin e programit Fedora, Ben Cotton. Ishte befasuese të mësosh se Red Hat e kishte shkarkuar atë si pjesë e kësaj politike të uljes së kostove.

Si pjesëtar i atij 4%, sot është dita ime e fundit në Red Hat… Do të gënjeja nëse do të thosha se nuk kam përjetuar një sërë emocionesh në tre javët e fundit: konfuzion, zemërim, trishtim, dëfrim”, ka shkruar në. një postim në blog të premten.

“Por edhe unë u ndjeva i dashuruar. Kam marrë shumë mbështetje nga njerëzit që kur lajmi filloi të përhapet. Është si skena e fundit e "It's a Wonderful Life" dhe unë jam George Bailey. Jam krenar për kontributet që kam dhënë në komunitetin Fedora gjatë pesë viteve të fundit dhe ndjehem mirë kur shoh të tjerët ta njohin atë,” vazhdoi ai. Në faqet e komunitetit, gjuajtja e Cotton shkaktoi një vërshim kritikash ndaj Red Hat. Për shumë njerëz, Cotton nuk është lloji i personit që Red Hat, apo ndonjë kompani tjetër teknologjike, mund të heqë qafe në këtë mënyrë.

Sidoqoftë, duket se Red Hat nuk ka ndërmend të zëvendësojë Cotton. Faqja e Projektit Fedora për pozicionin e Menaxherit të Programit Fedora tregon se pozicioni i Menaxherit të Projektit është hequr gradualisht që nga maji 2023.

“Menaxheri i Programit Fedora (ose FPgM) është Drejtori i Operacioneve për Projektin Fedora. Ai është i punësuar me kohë të plotë nga Red Hat për të menaxhuar proceset e planifikimit dhe lëshimit për Fedora Linux. Kjo përfshin menaxhimin e orareve, menaxhimin e ndryshimeve dhe ofrimin e raporteve të statusit për komunitetin dhe Red Hat. Funksioni u tërhoq në maj 2023, "shkroi kompania.

Nuk dihet pse Red Hat e mori këtë vendim, por disa burime tregojnë se Red Hat mund të shpallë vendime të tjera në javët e ardhshme që nuk do të kënaqin domosdoshmërisht komunitetin e projektit Fedora.

Fuente: https://funnelfiasco.com


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jim Whitehurst dijo

    Jumm dhe unë jemi një fedorist i vendosur