Rhino Linux është tashmë i qëndrueshëm, takoni këtë Ubuntu bazuar në një model Rolling Release

RhinoLinux

Rhino Linux është një shpërndarje e bazuar në Ubuntu, por duke adoptuar një model Rolling Release

Së fundmi iu dha mësoni rreth lëshimit të versionit të parë të qëndrueshëm të shpërndarjes Rhino Linux, i cili karakterizohet nga zbatimi i një modeli të lëshimit në qarkullim (një model i shpërndarjes së vazhdueshme të përditësimeve) për të siguruar akses në versionet më të fundit të softuerit.

Objektivi kryesor e Rhino Linux është fOfroni një përvojë të qëndrueshme në Ubuntu ndërkohë që ofroni ende një model të lëshimit në qarkullim. Versionet e reja të aplikacioneve migrohen kryesisht nga degët e zhvillimit të depove të Ubuntu, të cilat krijojnë paketa me versione të reja të aplikacioneve, të sinkronizuara me Debian Sid dhe Unstable.

Paketat menaxhohen nga një menaxher i paketës së pronarit rhino-pkg (rpk) çfarë mbulon menaxherët e paketave APT, Pacstall, flatpak dhe snap.

rhino-pkg ju lejon të përdorni një mjet universal për të kryer operacione ce zakonshme në formate të ndryshme paketash, të tilla si instalimi, heqja, përmirësimi dhe gjetja e paketave. Shpërndarja është ndërtuar duke përdorur veglat LiveBuild të projektit Debian me modifikime të marra nga VanillaOS.

Menaxheri i paketës Pacstall pozicionohet si një analog i depove AUR (Arkivi i Përdoruesit) për Ubuntu dhe lejon zhvilluesit e palëve të treta të shpërndajnë paketat e tyre pa u përfshirë në depot kryesore të shpërndarjes.

Për pjesën e komponentëve desktop, kernel Linux, ekrane splash, tema, shfletues Firefox dhe shërbime të zhvilluara nga projekti ato shpërndahen përmes një depoje të veçantë Pacstall.

Për të organizuar ndërfaqen grafike, Mjedisi i përdoruesit të Unicorn, i cili është një version i ridizajnuar i Xfce, me një stil afër GNOME, por ende i lehtë. Në Unicorn, zhvilluesit u përpoqën të kombinonin një dizajn më modern me një qasje tradicionale për ndërtimin e një kompjuteri desktop.

Ndërsa për pjesën e lundrimit përmes dritareve të hapura dhe desktopëve virtualë organizohet nga paketa Xfdashboard, e cila zbaton një ndërfaqe për të kaluar ndërmjet aplikacioneve të stilit GNOME Shell dhe macOS Expose për Xfce.

Lidhur me paketën e sistemit, bie në sy se ka:

 • Asistenti i Konfigurimit- Magjistari i parë i konfigurimit që thirret pas nisjes së parë të sistemit dhe ju lejon të konfiguroni cilësimet bazë për shpërndarjen, për shembull, zgjedhjen e një teme, instalimin e aplikacioneve shtesë dhe aktivizimin e mbështetjes për paketat në formatet appimage, flatpak dhe snap.
  Sistemi juaj: është një aplikacion për të shfaqur informacione rreth sistemit dhe për të përditësuar shpërndarjen.
  RhinoDrop: është një aplikacion për ndarjen e skedarëve midis pajisjeve të ndryshme (një degë e Snapdrop).
 • Plank Dok: i cili përdoret si shiriti anësor i aplikacionit dhe paneli standard Xfce përdoret si shiriti i sipërm. Për të lundruar nëpër aplikacionet e instaluara, përdoret modaliteti i rrjetit të aplikacionit, i zbatuar në bazë të Lightpad.
 • uLauncher - Ofrohet për të nisur shpejt aplikacionet dhe ofron një varg kërkimi për të ekzekutuar komanda, për të shfletuar përmbajtjen e drejtorive, për të kërkuar programe dhe skedarë.
 • Instaluesi Calamares përdoret për të instaluar shpërndarjen.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth kësaj shpërndarjeje, ju ftoj të vizitoni faqen e tyre faqen zyrtare të internetit ku mund të gjeni më shumë informacion.

Shkarkoni dhe merrni Rhino Linux

Për ata që janë të interesuar të provojnë ose instalojnë këtë shpërndarje, duhet të dini se përveç ndërtimeve për PC me procesorë Intel dhe AMD (2 GB), imazhet e sistemit ofrohen edhe për pajisjet gjenerike ARM64, pajisjet Raspberry Pi dhe pajisjet Pine64. , duke përfshirë PineTab, PineTab 2 dhe PinePhone dhe PinePhone Pro (1,9 GB). Imazhi i sistemit mund të merret nga faqja zyrtare e Rhino Linux. Lidhja është kjo.

Nëse tashmë keni një version të mëparshëm të Rhino Linux dhe dëshironi të përmirësoni në versionin e sapo lëshuar të Rhino Linux 2023.1, mund ta bëni këtë nga një terminal duke shtypur sa vijon:

rpk update -y

Ose mund të përdorni edhe këtë komandë:

pacstall -PI rhino-core

Në rast se jeni përdorues i Pine64, mund të zgjidhni të përdorni këtë komandë:

pacstall -PI rhino-pine-core


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.