Rrjetet e NVM-ve: prerja e parë virtuale

Indeksi i përgjithshëm i serisë: Rrjetet kompjuterike për NVM-të: Hyrje

Përshëndetje miq!

Ne duam të bëjmë «prerja e parë virtuale»Para se të zhyteni në implementimin dhe konfigurimin e shërbimeve më të zakonshme të rrjetit të përdorura në NVM-të. Ne themi "prerje virtuale", pasi me siguri do të kthehemi të shkruajmë për tema të mbuluara tashmë, por me shpërndarje të tjera: një desktop me CentOS ose me OpenSuSE dhe të tjerë. Ato janë dërgesa që unë ende duhet t'i bëj sepse nuk kam depot pak a shumë të plota të atyre shpërndarjeve në dispozicionin tim.

Në artikujt tonë ne japim vetëm një Pikë për secilën temë të mbuluar. Nuk mund të jetë ndonjë mënyrë tjetër. Isshtë e vërtetë që ne përpiqemi të thellohemi pak në secilën prej tyre, me qëllim që të shërbejmë si një udhëzues për lexuesit spanjishtfolës kur zbatojmë një shërbim, qoftë për testim apo për prodhim.

 • LProcedurat e përshkruara në të gjithë artikujt e botuar janë funksionale edhe për mjediset e prodhimit. Ne nuk shkruajmë për asgjë që nuk e kemi testuar dhe verifikuar disa herë.

Ne përpiqemi të ndjekim një rend logjik në dërgesat. Temat e para ishin të dedikuara për të na bërë një Stacion pune. Pastaj, me Debian dhe CentOS, për të bërë një hypervisor rreth Qemu-KVM. Më vonë për të menaxhuar hipervizorët, ose përmes Virt-Manager, komandat komandat virtuale, ose përmes ndërfaqes kryesore për të menaxhuar hipervizorët që është komanda i virgjër, i lidhur ngushtë me librarinë libvirt.

Pse insistojmë në Qemu-KVM, Virt-Manager dhe Virsh?

 • Programet e mësipërme janë instaluar dhe konfiguruar në të njëjtën mënyrë në shpërndarjet e zgjedhura si bazë për seritë SMB.
 • Ato gjenden në mënyrë të paracaktuar në depot e këtyre shpërndarjeve dhe madje edhe në DVD-të e instalimit.
 • Të paktën e di që Ubuntu, CentOS dhe OpenSuSE, ofrojnë në secilin nga instaluesit e tyre një mundësi të veçantë për të instaluar një hypervisor.
 • Ato nuk varen aspak nga mjedisi i desktopit të përdorur.
 • Një zgjidhje e bazuar në programet e mëparshme funksionon shumë mirë në skenarët e mëposhtëm, duke ndryshuar zgjedhjen e Ndërfaqes së Administrimit, në varësi të numrit të mbikëqyrësve dhe makinave të tyre virtuale, ose sipas preferencave dhe shijeve personale:
  • Tavolinë - Desktop
  • Stacion pune - Stacion pune
  • Hypervisor i vetëm
  • Hypervizorë të shumëfishtë si në rastin e një NVM-je
  • Një re, Re, Qendra e të dhënave, Shërbimi Hosting, ose çfarëdo që dëshironi të quani një grup të madh serverash fizikë dhe virtualë

Ne nuk mund ta mohojmë që një zgjidhje e bazuar në Qemu-KVM është jashtëzakonisht e shkallëzuar, dhe kjo vjen si parazgjedhje në shumicën e depove të sistemeve operative Linux më të përdorura në mjedisin e biznesit.

Qendra e të dhënave ku shoku dhe kolegu im Julio Cesar Carballo punon, ata kanë më shumë se 4000 servera me Qemu-KVM, ndërfaqen e administrimit OpenStack dhe sistemin operativ Ubuntu Server. Një mik dhe koleg tjetër, Eduardo Noel Nuñez, ka 4 hipervizorë me Qemu-KVM, ndërfaqen e administrimit të oVirt dhe sistemin operativ CentOS 7. Mos besoni vetëm në referencat që ne paraqesim si shembuj të njohur. Kërkoni në internet për sa kompani të mëdha dhe të vogla e kanë miratuar këtë zgjidhje.

Shumë lexues dhe ndjekës të artikujve të mi e dinë preferencën time për Debian. Sidoqoftë, unë gjithmonë e kam njohur Udhëheqjen e kompanisë Red Hat, Inc. në botën e biznesit Linux, për të mos përmendur SuSE Enterprise dhe derivatet.

 • Mendimi im: Bast i Red Hat, Inc. kundër zgjidhjeve VMware, është pikërisht Qemu-KVM, libvirt, Virt-Manager dhe oVirt. Sipas njohurive dhe kuptimeve të mia modeste, Red Hat, Inc, ka kohë që po merr pjesën më të mirë të byrekut,

Pse nuk shkruajmë për Ubuntu?

Ne konsiderojmë se temat e përfshira në lidhje me zbatimin e shërbimeve të rrjetit në Debian, shërbejnë si një udhëzues fillestar për Ubuntu. Canonical po lëviz fuqimisht shpërndarjen e serverit Ubuntu drejt mjedisit të ndërmarrjes. Unë madje kam lexuar mendime se ai e ka braktisur disi Ubuntu Desktop, një qasje me të cilën nuk jam dakord. Ubuntu është shpërndarja që bëri ndryshimin në përdorimin e Linux në Desktop. Linux Mint, një pasardhës i drejtpërdrejtë i Ubuntu, ofron - midis përmirësimeve të tjera - një zgjidhje më të plotë për sa i përket numrit të paketave fillestare të nevojshme, për ta bërë jetën më të lehtë për një përdorues që sapo ka arritur në Linux.

Nëse vizitojmë shumë site kushtuar botimit të artikujve në lidhje me shërbimet, do të gjejmë shumë prej tyre në lidhje me këtë shpërndarje. Nga ana tjetër, ekzistojnë faqet zyrtare të Ubuntu kushtuar temës së shërbimeve të rrjetit në të cilat ofrohen artikuj shumë të mirë.

Në artikull Shpërndarja me kohë e Shpërndarjeve Linux ne e bëmë të qartë pse zgjodhëm Debian, CentOS - RHEL, dhe OpenSuSe - SUSE, si shpërndarje bazë për artikujt tanë.

Çfarë artikujsh kemi botuar deri më tani?

Cilat tema do të diskutojmë në të ardhmen?

 • Zbatimi i shërbimeve më të zakonshme në NVM: DNS, DHCP, NTP, etj.
 • Stacionet e punës CentOS dhe OpenSuSE
 • Virtualizimi me OpenSuSE
 • DNS dhe DHCP me OpenSuSE duke përdorur Yast
 • … edhe me shume

Dhe deri në aventurën tjetër, miq!


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zodiaku Carburus dijo

  Shoku i mrekullueshëm i serialit Federico. Siç e përmenda tashmë, unë vazhdoj ta zbatoj atë në prodhim me rezultate shumë të mira. Për më tepër, unë tashmë kam bërë laboratorin tim të shtëpisë për të vazhduar me temat që nuk do të aplikoj në kompaninë time. Respektet e mia!

 2.   federico dijo

  I lumtur që të dëgjova se more këshillën time, Zodiak. Prisni për artikujt e ardhshëm.

 3.   hardhucë dijo

  Çfarë pune të shkëlqyeshme keni bërë në blog, i dashur Federico, unë jam një nga ata që kam ngritur një laborator personal duke ndjekur rekomandimet tuaja hap pas hapi. Undshtë padyshim një nga hobet e mia më të mira kohët e fundit të lexoj me hollësi artikujt tuaj të saktë dhe me përvojë.
  Faleminderit shumë për çdo detaj dhe çdo minutë që ofroni për të mësuar dikë si unë, ne kemi shumë, shumë për të mësuar.

 4.   federico dijo

  Pra, i dashur Lagarto, pasi ka shumë vizitorë në këtë seri - megjithëse nuk komentojnë - unë do të vazhdoj të shkruaj. Prisni për ato të radhës në lidhje me openSUSE!