Seo nga Yoast, shtojca më e mirë SEO për WordPress

SEO nga Yoast është vendosur si një nga më të mirët Shtojca SEO për WordPress dhe aktualisht është një nga ata që ka një përqindje më të lartë të shkarkimeve dhe vlerësimeve pozitive të përdoruesve, e cila është për shkak të zbatimit të funksioneve të avancuara të pozicionimit në internet si në versionet falas ashtu edhe në ato premium.

Seo nga Yoast, shtojca më e mirë SEO për WordPress

SEO nga Yoast vs shtojcave të tjera të SEO

Në tregun e gjerë të Shtojcat SEO për WordPress, SEO nga Yoast ka spikatur shumë mbi të tjerët në llojin e tij. Por çfarë ofron kjo shtojcë që të tjerët nuk e bëjnë?

Seo nga Yoast karakterizohet nga të paturit e një ndërfaqe intuitive dhe miqësore nga e cila mund të konfiguroni me lehtësi parametrat më të rëndësishëm të pozicionimit të uebit që mund të zbatohen individualisht në secilin artikull, përveç forcimit të optimizimit të faqes në blog, de-indeksimit të faqeve dhe krijimit të funksioneve të përparuara për përshkrimet e titujve, qëllimeve dhe skedarëve thelbësorë në SEO siç janë faqja e sitit dhe burimi, i cili në të njëjtën kohë gjithashtu bën të mundur shpërndarjen e shtojcave të tjera të zakonshme për konfigurimin e këtyre funksioneve, duke përmirësuar performancën dhe thjeshtësinë e blogut.

SEO nga Yoast Free, veçori falas

Ndryshe nga shtojcat e tjera të SEO me karakteristika të kufizuara, SEO nga Yoast është një shtojcë e përparuar e pozicionimit ueb, versioni falas i të cilit është plotësisht funksional dhe superior ndaj shumë shtojcave të tjera, megjithatë, versioni premium është shumë më i plotë dhe është veçanërisht i përqendruar në SEO profesionale duke përfshirë ndihmën e personalizuar. Le të shohim disa tipare të versionit falas.
Optimizimi i titujve dhe përshkrimeve

Optimizimi i titujve dhe përshkrimeve është jetik për pozicionimin në faqen e internetit dhe përmes kësaj shtojce mund të vendosim parametra automatikisht të konfigurimit për t'u zbatuar në shënimet individuale dhe t'i rregullojmë ato me fjalët kyçe që duam të pozicionojmë, megjithëse është gjithashtu e mundur që të modifikojmë individualisht secilin artikull për të aplikuar kritere të personalizuara duke rregulluar më tej tekstet e ankorimit që do të shfaqen në motorët e kërkimit.

Cilësimet Meta

Isshtë një nga funksionet më të vlerësuara të shtojcës sepse ju lejon të vendosni cilësime të personalizuara për të gjitha etiketat meta të blogut, me mundësinë e përjashtimit të disa kategorive duke përdorur parametrin pa indeks, duke ju lejuar të rregulloni edhe titujt dhe përshkrimet specifike për secilën temë.

Etiketa kanonike

Që kur Google zbatoi etiketën Canonical për të dalluar faqet me përmbajtje origjinale nga ato të dublikuara, kjo ka pasur një ndikim thelbësor në SEO. Në një blog të instaluar në WordPress, ka shumë faqe që duhet t'i nënshtrohen këtij distinktivi, të tilla si kategori, etiketa, etj. Që mund të konsiderohen si përmbajtje e kopjuar dhe kjo shtojcë e thjeshton këtë detyrë në mënyrë të përkryer.

Thërrime buke ose thërrime buke

Ky funksion ofron edhe një herë mundësinë e shpërndarjes me disa shtojca të zakonshme SEO për t'i zëvendësuar ato me SEO nga Yoast, duke lejuar krijimin e taksonomisë së përshtatshme në secilën kategori dhe faqet që përbëjnë udhëzuesin e navigimit, duke krijuar rrugë të personalizuara që rrisin përdorshmërinë e faqes.

Kategoria Primare

Një funksion tjetër shumë interesant që lejon përcaktimin e një kategorie prioritare në klasifikimin e një artikulli kur, për shkak të përmbajtjes së tij, ai mund të jetë në disa kategori në të njëjtën kohë. Ky parametër përcakton se cila është kategoria kryesore ose më e rëndësishme për secilin artikull dhe ndryshimi nga të tjerët në të cilin është përfshirë.

Pastrimi i lidhjes së përhershme

Url-et miqësore janë bërë thelbësore për SEO dhe përmes kësaj shtojce ne mund t'i konfigurojmë lehtësisht për t'i çliruar nga karakteret e panevojshëm që pengojnë mundësinë e tyre në motorët e kërkimit dhe që nganjëherë shtohen padashur në artikuj.

XML Sitemap

Të kesh një hartë siti XML është thelbësore për motorët e kërkimit dhe për të qenë në gjendje ta konfigurosh atë në WordPress, kërkohet përdorimi i shtojcave. SEO nga Yoast përfshin në mesin e shumë funksioneve të tij një mjet për krijimin dhe redaktimin e hartave të sitit me funksione të përparuara që zëvendëson plotësisht cilindo prej shtojcave individuale të disponueshme për krijimin e hartave të sitit në platformë.

Përmirësimi i RSS

Përmes këtij funksioni të inkorporuar në shtojcën SEO nga Yoast, ne mund të përmirësojmë grumbullimin e përmbajtjes në sit për lexuesit e RSS që lehtësojnë leximin dhe mundësinë e përdorimit të faqes për përdoruesit që përdorin këtë format në leximin e blogeve.

Redaktimi i skedarëve Robot.txt dhe htaccess

Duke përfshirë këtë veçori në shtojcën SEO nga Yoast, ne mund t'i konfigurojmë shpejt këto skedarë blogu që përndryshe do të ishin të arritshme vetëm përmes Cpanel në server duke vendosur udhëzime të personalizuara.

Pastrimi i kokës

Seksioni i kokës është i pari që lexohet nga motorët e kërkimit dhe nganjëherë mund të grumbullojmë karaktere dhe etiketa të panevojshme që shtojca SEO nga Yoast do të heqë automatikisht për të përmirësuar lexueshmërinë e faqes dhe qasjen në robotë.

SEO nga Yoast, karakteristika premium

Edhe pse SEO nga Yoast është një shtojcë mjaft e plotë në versionin e saj falas, funksionet premium të kësaj shtojce vlerësohen shumë brenda komunitetit të webmasterit. Le të shohim se nga ato përbëhen.

Asistencë e personalizuar 24 orë

Përdoruesit e Seo nga Yoast premium kanë një departament të mbështetjes teknike 24 orë në ditë ku ata mund të transmetojnë dyshimet dhe pyetjet e tyre në lidhje me konfigurimin e shtojcës me email dhe atyre ju përgjigjet në më pak se gjysmë ore.

Ridrejtimet në shumë module

Ky funksion premium ju lejon të krijoni udhëzime të përparuara të ridrejtimit automatik për artikujt e vjetër në artikuj të rinj, duke parandaluar që pozicionimi i faqes të ndikohet në motorët e kërkimit dhe të përmirësojë përdorshmërinë për përdoruesin.

Këto parametra të ridrejtimit mund të konfigurohen në vetë shtojcën ose përmes një skedari ridrejtimi në serverin Apache. Ky konfigurim do të shmangë gabimin e bezdisshëm 404 kur faqja nuk gjendet në server dhe e cila zakonisht vjen për shkak të ndryshimit të url.

Qasja me shumë fjalë kyçe

kjo tipar premium i implementuar në SEO nga Yoast, lejon menaxhim efikas të fjalëve kyçe për fokusin e të dy artikujve dhe faqeve individuale, duke mbuluar një përqindje më të gjerë të termave për të konkurruar me motorët e kërkimit, duke përfshirë sinonimet, fjalët kyçe me bisht të gjatë , ndër të tjera, për kontroll më të mirë të strategjisë së zbatueshme të SEO.

Siç mund ta shihni nga karakteristikat e tij Shtojca SEO nga Yoast është një nga më të kompletuara në tregSi në versionin e tij falas ashtu edhe në atë premium është jashtëzakonisht më i lartë se shtojcat e tjera të dedikuara për pozicionimin në internet dhe mund ta shkarkoni falas pa ndonjë detyrim duke klikuar KETU. Nëse dëshironi të blini versionin premium dhe të përfitoni nga të gjitha avantazhet e tij, mund të blini licencën me shumë faqe duke klikuar KETU.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   dadrcv dijo

    në motorin e kërkimit pashë që në fragmentin tuaj ju shihni - >>> https://blog.desdelinux.net ›WordPress› Shtojcat e WordPress si e keni bërë të duket kështu? kjo ishte thërrime buke ??? Dua të tregoj kategori dhe nënkategori. A është e njëjtë me atë që keni bërë në faqen tuaj të internetit? Do të doja ndihmë do ta vlerësoja paraprakisht.