Shkurt 2022: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Shkurt 2022: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Shkurt 2022: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Në këtë muaj të dytë të vitit dhe ditën e parafundit të «shkurt 2022 », si zakonisht në fund të çdo muaji, ne ju sjellim këtë pak përmbledhje, nga disa nga më të mirat botime të paraqitura të asaj periudhe.

Kështu që ata të mund të rishikojnë (shikojnë, lexojnë dhe ndajnë) disa nga më të mirat dhe më të rëndësishme informacion, lajme, mësime, manuale, udhëzues dhe njoftime, nga faqja jonë e internetit. Dhe nga burime të tjera të besueshme, siç është uebi DistroWatch, Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) dhe Fondacioni Linux (LF).

Hyrje e Muajit

Me këtë përpilimi mujor, shpresojmë si zakonisht, ata më lehtë mund të azhurnohen në fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Postimet e Muajit

Përmbledhje e Shkurt 2022

brenda DesdeLinux en Shkurt 2022

mirë

Përmirësimi i MX-21 / Debian-11: Paketa dhe aplikacione shtesë – Pjesa 3
Artikulli i lidhur:
Përmirësimi i MX-21 / Debian-11: Paketa dhe aplikacione shtesë – Pjesa 3
Tor Browser 11.0.4: Si ta instaloni me sukses në MX-21 dhe Debian-11?
Artikulli i lidhur:
Tor Browser 11.0.4: Si ta instaloni me sukses në MX-21 dhe Debian-11?
CoyIM: Një klient bisede i fokusuar në sigurinë dhe privatësinë
Artikulli i lidhur:
CoyIM: Një klient bisede i fokusuar në sigurinë dhe privatësinë

E keqe

Artikulli i lidhur:
Libra, kriptomonedha e Zuckerberg është zyrtarisht një projekt i vdekur 
Artikulli i lidhur:
FLoC nuk është më i zbatueshëm dhe do të zëvendësohet nga Temat
Artikulli i lidhur:
Blerja e ARM nga Nvidia është anuluar

Interesante

Drejtues NVIDIA në Linux
Artikulli i lidhur:
NVIDIA 510.47.03 vjen me mbështetje për Vulkan 1.3 dhe më shumë
Polemika e gjithmonë: Pse përdorimi i GNU/Linux nuk është bërë i përhapur?
Artikulli i lidhur:
Polemika e gjithmonë: Pse përdorimi i GNU/Linux nuk është bërë i përhapur?
Multiarch: Si të instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11?
Artikulli i lidhur:
Multiarch: Si të instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11?

Top 10: Postimet e rekomanduara

 1. De todito linuxero Shkurt-22: Përmbledhje e shkurtër informative e mjedisit GNU/Linux: Një botim për të eksploruar se si fillojnë lajmet informuese Linux të muajit aktual. (Ver)
 2. Unë tashmë kam filluar të publikoj versionet 64-bit të Raspberry Pi OS: Pas një viti testimi beta, më në fund është i disponueshëm një version i qëndrueshëm i versionit 64-bit të Raspberry Pi. (Ver)
 3. LibreOffice 7.3 vjen me një numër të madh përmirësimesh dhe veçori të reja: Disa ditë më parë Fondacioni Dokumenti njoftoi lëshimin e paketës së zyrës «LibreOffice 7.3». (Ver)
 4. Rigon: Aplikacion për të kapur skemat dhe simuluar qarqet elektronike: "rigon". Një aplikacion falas dhe i hapur për kapjen skematike dhe simulimin e qarqeve elektronike. (Ver)
 5. AlphaСode, një AI i gjenerimit të kodit: Një sistem mësimi i makinerive për gjenerimin e kodeve që mund të marrë pjesë në garat e programimit në platformën Codeforces. (Ver)
 6. Glibc 2.35 vjen me përmirësime, rregullime të gabimeve dhe më shumë: Pas gjashtë muajsh zhvillim, doli versioni i ri i Glibc 2.35, me shumë përmirësime dhe korrigjime. (Ver)
 7. Slackware 15.0 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij: Projekti Slackware Linux njoftoi lëshimin e versionit të ri të "Slackware 15.0" pas 6 vitesh zhvillimi. (Ver)
 8. Firefox 97 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij: Versioni i ri i Firefox 97 tashmë është lëshuar së bashku me përditësimin afatgjatë të degës së Firefox 91.6.0. (Ver)
 9. Decentraland: A mund të luani në GNU/Linux me Firefox dhe Chrome?: Sot do të eksplorojmë një lojë të mirënjohur 3D Metaverse dhe NFT të njohur si "Decentraland" në GNU/Linux. (Ver)
 10. Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm: Sot do të shqyrtojmë pak më shumë rreth "Respin MilagrOS". E cila kohët e fundit ka në dispozicion një version të ri 3.0 MX-NG-22.01. (Ver)

Jashtë DesdeLinux

Jashtë DesdeLinux en Shkurt 2022

GNU/Linux Distro lëshon sipas DistroWatch

 • Ubuntu 20.04.4: Dita 25
 • Slax 11.2.0: Dita 22
 • pfSense 2.6.0: Dita 15
 • AVLinux MX-21: Dita 15
 • KaliLinux 2022.1: Dita 14
 • Kaos 2022.02: Dita 14
 • Slax 11.2.0 RC1: Dita 09
 • Hapni Mandriva Lx 4.3: Dita 07
 • Linux absolut 15.0: Dita 06
 • Qubes OS 4.1.0: Dita 05
 • Zenwalk GNU Linux 15.0-220204: Dita 05
 • SlackwareLinux 15.0: Dita 03
 • Peppermint OS 2022-02-02: Dita 03
 • Trisquel GNU / Linux 10.0: Dita 02

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre njoftimeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSF / FSFE)

 • Më pëlqen Dita e Software-it të Lirë: Lojëra, Meme dhe më shumë: Çdo 14 shkurt, njerëzit në mbarë botën festojnë Ditën I Love Software Free duke shprehur mirënjohjen e tyre për të gjithë njerëzit që kontribuojnë për lirinë e softuerit. Këtë vit, ne po organizojmë një ngjarje tërësisht kushtuar lojërave të Software-it të Lirë të hënën, më 14 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 20:00 CET (Koha Qendrore e Evropës). (Ver)

Për të mësuar më shumë për këtë dhe lajme të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: FSF y FSFE -ja.

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • Ndërgjegjësimi ligjor me kod të hapur duhet të rritet: Burimi i hapur është kudo, duke nxitur inovacionin në çdo fushë. Kjo nuk është një surprizë, por konfirmim i tendencave që kemi parë prej dekadash. Të anketuarit kanë treguar se shtytësi për përdorimin e kodit të hapur është inovacioni, sesa kostot e licencimit. (Ver)

Për të mësuar më shumë për këtë dhe lajme të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Organizata e Fondacionit Linux (FL)

 • FINOS, njofton ndryshimin e emrit në Forumi me burim të hapur në financa, deri në vitin 2022: Emri po ndryshohet për të pasqyruar më mirë fokusin e ngjarjes brenda peizazhit më të gjerë të ngjarjeve me burim të hapur të prodhuara nga The Linux Foundation dhe projektet e tij.. Kjo ngjarje është dedikuar nxitjes së bashkëpunimit dhe inovacionit në shërbimet financiare përmes softuerit dhe standardeve me burim të hapur. (Ver)

Për të mësuar më shumë për këtë dhe lajme të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në vijim lidhje: Blog, Lajmet e projektit y Njoftime për shtyp.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne shpresojmë këtë "i vogël dhe i dobishëm përmbledhje lajmesh " me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për këtë muaj të dytë të vitit, «Febrero 2022», të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux».

Dhe nëse ju pëlqeu ky postim, mos ndalo së ndari me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose bashkësitë tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Së fundi, vizitoni faqen tonë në shtëpi en «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.