Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Shkurt 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Sot, 01 shkurt 2024, në këtë botim të parë të muajit aktual, i urojmë, si zakonisht, të gjithë komunitetit tonë besnik dhe në rritje të lexuesve dhe vizitorëve të shpeshtë, një fillim të mbarë e të suksesshëm të muajit. Për më tepër, dhe si zakonisht, në fillim të çdo muaji, ne ju ofrojmë përmbledhjen tonë të shkëlqyer, në kohë dhe të shkurtër të lajmeve rreth Linuxverse (Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU/Linux) aktuale që na ofron gjithmonë shumë informacione të fundit dhe relevante. Për të qenë të përditësuar me "Ngjarja informative e muajit aktual shkurt 2024".

Dhe ashtu siç bëmë muajin e kaluar, ne do t'ju ofrojmë 1 lajme të paraqitura në lidhje me secilën zonë të Linuxverse, domethënë Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU/Linux. Dhe së fundi, do të përmendim më të fundit 4 publikimet më të fundit në DistroWatch / OS.Watch, dhe 4 videot më të fundit Linux në YouTube, të cilat ia vlen të merren parasysh kur bëhet fjalë për të mbajtur veten mirë të informuar dhe të trajnuar me më të fundit për këtë muaj që sapo ka filluar.

Janar 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Janar 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Por, përpara se të fillojë ky publikim aktual mbi "Ngjarja e lajmeve për shkurt 2024", ju rekomandojmë të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur, në fund të tij:

Janar 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse
Artikulli i lidhur:
Janar 2024: Ngjarja informative e muajit në lidhje me Linuxverse

Baneri i lajmeve të muajit aktual

Linuxverse për shkurt 2024: Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU/Linux

përmbledhje informative i Linuxverse: Shkurt 2024

Software i Lirë: Njëzet e dy lëshime të reja të softuerit GNU në muajin e fundit

Siç është zakon, FSF në fund të çdo muaji na ka ofruar një bilanc të shkëlqyeshëm, mbi lëshimet e reja të programeve i njohur brenda softuerit zyrtar të krijuar dhe miratuar brenda Projektit GNU. Dhe për këtë muaj janar 2024 ka pasur gjithsej 22 lançime të reja, të cilat përfshijnë programet e mëposhtme: Anubis (v. 4.3), një demon që ndodhet midis Agjentit të Përdoruesit të Postës (MUA) dhe Agjentit të Transferimit të Postës (MTA); AUCTeX (v. 13.3), një mjedis i integruar për prodhimin e dokumenteve TeX në Emacs; dhe GNU DDRscue (v. 1.28), një mjet plotësisht i automatizuar për rikuperimin e të dhënave.

Së fundi, ju informojmë se projekti fitues i Çmimit Software të Lirë dhe paketa GNU Jami kërkon mbështetjen tuaj. Cyrille Béraud, president i Savoir-faire Linux Inc., kompania që qëndron pas projektit Jami, na flet për punën që shkon në zhvillimin e tij, rëndësinë e privatësisë në komunikim dhe se si mjeti falas/libre i ndihmon njerëzit të komunikojnë me besim. në liri. Misioni i Jami është t'i sigurojë të gjithëve softuer komunikimi falas dhe të sigurt që respekton privatësinë tuaj. Ju lutemi shpërndajeni fjalën dhe merrni parasysh të jepni një kontribut për kauzën e tyre.

Burimi i hapur: Bordi OSI zgjerohet, duke u fokusuar në AI dhe politikat ndërkombëtare

kjo 2024 shkurt XNUMXOrganizata OSI (Open Source Initiative) na ka informuar zyrtarisht se profesori Sayeed Choudhury dhe Gael Blondelle u zgjodhën për të plotësuar dy pozicionet e reja të bordit për shkak të përvojës së tyre në fushat që do të jenë më të rëndësishme për OSI në vitet e ardhshme: AI dhe politikat ndërkombëtare. Kjo për të vazhduar me objektivin e zgjerimit të bordit për t'i dhënë një stabilitet dhe vazhdimësi më të madhe operacionale organizatës në fjalë.

Jam i nderuar t'i bashkohem bordit të OSI dhe pres me padurim të ndihmoj OSI në bord më shumë sponsorë dhe bashkëpunëtorë në mbarë botën. Puna që po bëhet në përcaktimin e AI me burim të hapur është fantastike dhe ne kemi nevojë për një organizatë si OSI që të mbrojë AI me burim të hapur në një mënyrë të përpunuar dhe të mirëartikuluar. Në të njëjtën kohë, ne gjithashtu duhet të mbrojmë përkufizimin me kod të hapur (OSD) i cili është vazhdimisht nën sulm nga anë të ndryshme. OSD ka mundësuar zhvillimin e teknologjive me burim të hapur gjatë 25 viteve të fundit dhe ne duhet të sigurojmë që kjo të vazhdojë. Gael Blondelle, Anëtar i Fondacionit Eclipse

GNU/Linux: Lëshimi i SysLinuxOS 12.3

GNU/Linux: Lëshimi i SysLinuxOS 12.3

Muaji i fundit i fundit (janar 2024) është publikuar në lidhje me Njoftimi zyrtar për lëshimin e versionit SysLinuxOS 12.3. Dhe për ata që nuk dinë shumë ose asgjë rreth Distro SysLinuxOSVlen të theksohet shkurtimisht se ky është një shpërndarje e drejtpërdrejtë GNU/Linux e bazuar në Debian (12/Bookworm) e krijuar posaçërisht për administratorët dhe integruesit e sistemit. Prandaj, ai fokusohet në ofrimin e një mjedisi të plotë rrjeti që integron disa mjete softuerike (VPN, Wireshark, Etherape, Ettercap, PackETH, Packet Sender, Putty, Nmap, Cutecom, Packet Tracer dhe shumë të tjera) nën një ndërfaqe grafike miqësore duke përdorur MATE dhe desktopi GNOME.

SysLinuxOS është përditësuar në versionin 12.3 me Linux Kernel 6.5. Në këtë version, gabimet e shumta të mëparshme janë korrigjuar dhe përmirësime janë përfshirë për ta bërë atë shumë më intuitiv dhe më të lehtë për t'u përdorur. Shumë ndryshime janë nën kapak, ndërsa të tjerat janë estetike dhe të tjera përmirësojnë ikonat e menysë dhe të sistemit, si për versionin me mjedisin e desktopit GNOME dhe MATE. Në këtë përditësim, unë kam përjashtuar dy ose tre programe në favor të të tjerëve që besoj se janë më të dobishëm për ndërveprim më të madh. Për këtë arsye, unë kam shtuar WoeUSB, Ekipet për Linux, Webex, Github Desktop, Wiregui, Timeshift, ndër shumë të tjera.

Më shumë lajme të reja

4 Publikime Distro GNU/Linux

 1. UBports 20.04 OTA-4: 30-01-2024.
 2. Bishtat 5.22: 30-01-2024.
 3. Vanilla OS 2 Beta: 31-01-2024.
 4. ArcLinux 24.02: 31-01-2024.

4 Video dhe Podkaste rreth Linuxverse

 1. Si të instaloni Dockge duke përdorur Docker compose. (Video)
 2. Konfiguro balancimin e ngarkesës me Nginx duke përdorur Podman Linux. (Video)
 3. VirtualBox, mjet i shkëlqyer virtualizimi. (Video)
 4. NeoVim vs Emacs. (Podcast)

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Shkurtimisht, shpresojmë që ky përmbledhje e re e lajmeve për fillimin e "Ngjarja e lajmeve të Linuxverse në shkurt 2024", si zakonisht, vazhdon t'i ndihmojë ata të informohen dhe të trajnohen më mirë rreth Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.