Shtator 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Shtator 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Shtator 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Sot, dita e parafundit e "Shtator 2023 »Si zakonisht, në fund të çdo muaji, ne ju sjellim këtë përmbledhje të vogël, me disa nga më të shumtët botime të paraqitura të asaj periudhe.

Për ta bërë më të lehtë për ju që të shijoni dhe ndani disa nga informacionet, lajmet, mësimet, manualet, udhëzuesit dhe publikimet më të mira dhe më të rëndësishme, nga faqja jonë e internetit. Dhe nga burime të tjera të besueshme, siç është uebi DistroWatch, Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) dhe Fondacioni Linux (LF).

Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Në mënyrë të tillë që ata të mund të azhurnohen më lehtë në fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me lajmet e "Shtator 2023", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur nga muaji i kaluar:

Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Postimet e Muajit

Përmbledhja e shtatorit 2023

brenda DesdeLinux en Shtator 2023

mirë

sudo
Artikulli i lidhur:
Versioni i parë i qëndrueshëm i sudo-rs tashmë është lëshuar
PureOS: Lajmet më të fundit për vitin 2023 në Linux të konverguar
Artikulli i lidhur:
PureOS: Lajmet më të fundit për vitin 2023 në Linux të konverguar

E keqe

lajme të rreme
Artikulli i lidhur:
Autori i Curl paralajmëron për dobësitë e raportuara të rreme 
reiserfs
Artikulli i lidhur:
Sistemi i skedarëve ReiserFS tashmë është deklaruar i vjetëruar

Interesante

Regolith Desktop 3.0: Një version i ri me lajme të shkëlqyera
Artikulli i lidhur:
Regolith Desktop 3.0: Një version i ri me lajme të shkëlqyera
GrapheneOS: Çfarë ka të re në lidhje me përditësimin 2023090200
Artikulli i lidhur:
GrapheneOS: Çfarë ka të re në lidhje me përditësimin 2023090200

Top 10: Postimet e rekomanduara

 1. Shtator 2023: Ngjarja e lajmeve GNU/Linux e muajit: Një përmbledhje lajmesh rreth GNU/Linux, Software-it të Lirë dhe Burimit të Hapur të muajit aktual që fillon. (Ver)
 2. LXD 5.17 vjen me veçori të reja, përmirësime dhe më shumë: Versioni i ri i menaxherit të kontejnerëve LXD (5.16 dhe 5.17) përfshin mbështetje për delegimin e OpenZFS 2.2, ndër shumë të tjera. (Ver)
 3. Rust 1.72 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij: Kjo Ky version përfshin veçori të reja, si dhe përmirësime, rregullime të gabimeve dhe ndryshime të ndryshme për të përmirësuar procesin e krijimit të kodit. (Ver)
 4. JetBrains shton mbështetjen e Wayland në IntelliJ: Një përditësim i ri që do të sjellë përfitime, të tilla si zgjidhja për shkallëzimin e pjesshëm, përmirësimet e integrimit me WSLg, ndër të tjera. (Ver)
 5. Në Android 14, modifikimi i certifikatave të sistemit nuk lejohet më, qoftë edhe si rrënjë: Ky ndryshim pritet të përmirësojë menaxhimin e përgjithshëm të të gjitha llojeve të certifikatave në Android 14. (Ver)
 6. Paketa të dobishme për t'u instaluar në Debian 12, MX 23 dhe të tjera të ngjashme: Një tutorial i ri i përditësuar pas instalimit për Debian 12, MX dhe antiX 23, ideal për të mësuar dhe instaluar paketa bazë të dobishme. (Ver)
 7. Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë: Një pjesë e dytë e mësimeve tona të zakonshme pas instalimit në Debian 12, MX dhe antiX 23. (Ver)
 8. Tutorial III: Paketa shtesë për të përmirësuar Debian 12, MX 23 dhe më shumë: Pjesa jonë e tretë dhe e fundit e mësimeve të zakonshme pas instalimit në Debian 12, MX dhe antiX 23. (Ver)
 9. Menaxheri i Shërbimit MX: Një mjet i ri në MX Linux 23: Ekipi i zhvillimit ofron edhe një herë një aplikacion të dobishëm të tijin, tani për menaxhimin e shërbimeve në shpërndarjen e tij. (Ver)
 10. GNU Coreutils 9.4 tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e reja të tij: Ky version i ri i lëshuar vjen me përmirësime të ndryshme të performancës, ndryshime në sjellje, rregullime të gabimeve dhe shumë më tepër. (Ver)

Jashtë DesdeLinux

Jashtë DesdeLinux en Shtator 2023

GNU/Linux Distro lëshon sipas DistroWatch

 1. Linux nga Scratch 12.0: 01-09-2023.
 2. Ambian 23.8.1: 02-09-2023.
 3. LinuxLite 6.6: 04-09-2023.
 4. ManjaroLinux 23.0: 05-09-2023.
 5. Zenwalk GNU Linux Current-230909: 09-09-2023.
 6. SysLinux OS 12.1: 12-09-2023.
 7. Fatdog64 900: 12-09-2023.
 8. Linux Mint 6 Beta "LMDE": 13-09-2023.
 9. Univention Server Corporate 5.0-5: 13-09-2023.
 10. peropesis 2.2: 14-09-2023.
 11. Deepin 23 Beta 2: 19-09-2023.
 12. Fedora 39 Beta: 19-09-2023.
 13. Ubuntu 23.10 Beta: 22-09-2023.
 14. Kaos 2023.09: 22-09-2023.
 15. porteus 5.01: 27-09-2023.
 16. Zefiksi 7: 27-09-2023.
 17. Linux Mint 6 "LMDE": 27-09-2023.

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre njoftimeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje.

MiniOS dhe Vendefoul Wolf: Alternativa Linux për të ringjallur kompjuterët
Artikulli i lidhur:
MiniOS dhe Vendefoul Wolf: 2 alternativa Linux për të ringjallur kompjuterët

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSF / FSFE)

 • Sistemi GNU mbush dyzet vjeç: Ejani të festoni me ne: Projekti GNU mbush dyzet vjeç. Ejani dhe festoni këtë ngjarje me ne së bashku me familjen dhe miqtë tuaj! Për ata prej jush që ndodhen në Shtetet e Bashkuara, Fondacioni i Software-it të Lirë (FSF), sponsor i Projektit GNU, po përgatit një HackDay familjar në Boston, Massachusetts, më 01 tetor 2023. Për ata që ndodhen në Bashkimin Evropian, GNU Projekti po organizon një takim hakerësh në Biel/Bienne, Zvicër, më 27 shtator 2023. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: FSF y FSFE -ja.

Historia e FSF -së: Seksion i ri në internet me piketat më të rëndësishme të FSF -së
Artikulli i lidhur:
Historia e FSF -së: Seksion i ri në internet me piketat më të rëndësishme të FSF -së

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • Licencat e miratuara me burim të hapur nuk dukeshin kurrë më mirë: Pas nisjes së një projekti të rishikimit të licencës me qëllim krijimin e një baze të dhënash sistematike dhe të rregulluar mirë të të gjitha licencave që janë dorëzuar në OSI për miratim që nga themelimi i organizatës, procesi ka përfunduar dhe baza e të dhënave e licencave të miratuara është tashmë e disponueshme në faqen tonë. faqe interneti. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera, klikoni në vijim lidhje.

Licencat për zhvillimin e Softuerit të Lirë dhe të Hapur: Praktikat e mira
Artikulli i lidhur:
Licencat për zhvillimin e Softuerit të Lirë dhe të Hapur: Praktikat e mira

Lajmet e fundit nga Organizata e Fondacionit Linux (FL)

 • Burimi i Hapur dhe CRA (Akti Cyber ​​​​Resiliense / Ligji për Rezistencën Kibernetike): nuk do të funksionojnë së bashku: Linux Foundation Europe ka provuar çdo rrugë të mundshme për të hapur dyert dhe për të përcjellë një kuptim më të mirë se si funksionon procesi me burim të hapur. Ata kanë vënë në dukje probleme reale me draftet aktuale të CRA-së që po shqyrtohen. Është interesante se të vetmet organizata që mund të përfitojnë nga CRA janë kompanitë shumë të mëdha të teknologjisë (kryesisht jo-BE), të cilat do të jenë të vetmet me fuqinë e tregut dhe burimet inxhinierike që do të pajtohen plotësisht me CRA. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: themeli linux, në Anglisht; dhe Linux Foundation Europe, në spanjisht.

Korrik 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Korrik 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne shpresojmë këtë "i vogël dhe i dobishëm përmbledhje lajmesh " me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për këtë muaj të nëntë të vitit (shtator 2023), të jetë një kontribut i madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e «tecnologías libres y abiertas».

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.