Siç pritej, Microsoft tashmë ka filluar të veprojë në lidhje me rrjedhjen e kodit XP

Disa ditë më parë ne ndamë këtu në blog lajmet e filtrimi i kodit burimor të sistemeve të ndryshme operative Windows, duke qenë më interesantja e XP në g dhe kanaleve të tjera në 4chan (nëse doni të dini më shumë rreth shënimit që mundeni kontrolloni lidhjen e mëposhtme.)

Me sa duket, hakerat e kishin transmetuar skedarin privatisht për vite me rradhë. Vërtetësia e tij u konfirmua nga një përdorues në fillim të tetorit pasi sistemet operative u ngritën dhe funksionuan pas përpilimit.

Me këtë erdhi entuziazmi i shumë njerëzve, sepse për dashamirët e Linux dhe Mac, kjo mund të nënkuptojë përmirësime të mëdha sa i përket zhvillimit të aplikacioneve që ju lejon të ekzekutoni aplikacione Windows në sistemin tuaj të preferuar.

Por jo gjithçka është aq e thjeshtë sa duket, sepse në pak ditë kodi i Microsoft që tashmë kishte filluar të zbatonte të drejtat e tij të pronarit intelektual me Google duke shkaktuar heqjen e përmbajtjes video të lidhur nga platforma e saj e ndarjes së videos - YouTube.

Firma Remond vazhdon me punën e pastrimit dhe këtë herë me shërbimin e saj të pritjes.

"Kodi në fjalë vjen nga një rrjedhje e sistemit operativ Windows XP", tha Microsoft, duke shtuar një ekip për të konfirmuar vërtetësinë e këtyre burimeve që ka rezultuar tashmë në sisteme funksionale funksionale. Kjo është arsyeja pse ekipi i Microsoft për reagimin ndaj incidenteve të sigurisë lëshoi ​​një njoftim për të drejtat e autorit në të cilin keni, ndër të tjera:

Dhe kjo Stafi i Microsoft identifikoi vendndodhjen e punës me problem dhe duke bërë një deklaratë që Microsoft nuk autorizon përdorimin e një vepre të tillë nga palë të treta, ai dha një deklaratë, nën dënimin e betimit civil të rremë, se informacioni në njoftim është i saktë dhe i përket pronarit të së drejtës së autorit Microsoft.

Depo nga i cili u krijuan problemet, më parë ishte e arritshme përmes adresës https://github.com/shaswata56/WindowsXP, e cila nuk është më e arritshme pasi depoja është pezulluar dhe ne mund ta kontrollojmë këtë kur përpiqemi të përdorim lidhjen.

Në fjalë, ky depo përmbante skedarin në internet ku mund të merreshin kodet burimore Për versionet e mëparshme të sistemeve operative Microsoft: Windows 2000, Windows Embedded (CE 3, CE 4, CE 5, CE 7), Windows NT (3.5 dhe 4), Windows XP, Windows Server 2003, MS DOS (3.30 dhe 6) )

Gjithashtu përfshihen kodet e pretenduara burimore për disa komponentë të Windows 10.

Shumë prej dosjeve që u zbuluan përmes këtij arkivi ishin zbuluar vite më parë.

Për shembull, kodi burimor për disa përbërës të Windows 10 u zbulua në internet në vitin 2017.

Ato që lidhen me Xbox dhe Windows NT në fillim të këtij viti. Ende rrjedhjet e vjetra datojnë që nga diskutimet mbi listat e postave dhe forume që datojnë që nga fillimi i viteve 2010. Rrjedhja aktuale është pra një përpilim.

Sidoqoftë, Microsoft siguron qasje në kodin burimor të sistemeve të saj të funksionimit për qeveritë për auditime të sigurisë dhe për ekipet kërkimore akademike për kërkime shkencore.

Nga këto mjedise mund të vijnë këto rrjedhje. Për arsye të ndryshme, shumica e programeve janë si kuti të zeza: ju e dini se çfarë bën dhe përafërsisht si i bën, por specifikat zakonisht janë të fshehura. Softueri me burim të hapur është një përjashtim nga ky rregull, por Microsoft është në biznesin e softuerit të pronarit ose burimit të mbyllur.

Ka shumë arsye pse kodi burimor i këtyre sistemeve operative do të ishte interesant.

Para së gjithash, pasja e tyre do të lejojë të gjithë të krijojnë variantet e tyre të këtyre sistemeve operative.

Përveç kësaj, i lejon njerëzit të kuptojnë se si funksionojnë këto sisteme. Dhe mund të përdoret për arsye të mira si: për të krijuar softuer të emulimit të Windows në Mac, për shembull.

Sidoqoftë, kjo njohuri mund të përdoret gjithashtu për qëllime dashakeqe. Në fakt, nëse këto versione të vjetra të sistemeve operative nuk përdoren më shumë, fakti është se ata mund të ndajnë copa të mëdha kodi me Windows 10.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ivan21 dijo

    Ka kuptim për të marrë kodin tani në 2020, përveç nëse shërben për t'u zbatuar në PS-në e parë, haha

bool (e vërtetë)