Si mund ta di që procesori im mbështet 64 bit?

Kjo është një çështje që ka sjellë shumë konfuzion midis përdoruesve. Edhe kur ata mendojnë se e dinë përgjigjen, ata shpesh gabojnë.

Duket e mençur ta sjellësh atë tani në funksion të lëshimit të ardhshëm të Ubuntu 10.04 dhe Fedora 13. Siç e dimë të gjithë, shumë shpërndarje Linux kanë versione të optimizuara për procesorë 64 bit. Këtu lind dilema jonë: A do të mbështesë makina ime 64 bit? A mund ta shkarkoj versionin 32 bit për çdo rast? Dhe pyetjet vazhdojnë ...


Para se të fillojmë të zbulojmë këto mistere, le të sqarojmë se për të kryer testet që do të kryejmë këtu është e nevojshme që ju tashmë të keni të instaluar Linux (çdo distro) në atë makinë. Përndryshe, ju mund t'i ekzekutoni këto komanda duke nisur Linux nga një LiveCD.

Le të fillojmë duke bërë dallimin midis të diturit se çfarë mbështesin në të vërtetë hardueri juaj dhe çfarë lloj bërthame po përdorni në atë harduer.

Nëse doni të dini nëse po hardware mbështet 64 bit, hapni një terminal dhe ekzekutoni:

grep flamuj / proc / cpuinfo

Nëse lm shfaqet në rezultat, atëherë ai mbështet 64 bit; nëse shfaqet Moda e Mbrojtur, ajo mbështet 32 ​​bit; nëse shfaqet Real Mode, ajo mbështet 16 bit.

Nëse doni të dini nëse po bërthama aktuale mbështet 64 bit, hapni një terminal dhe ekzekutoni:

Bashkohu me mua

Nëse rezultati tregon "x86_64 GNU / Linux" që tregon se po përdorni një kernel 64 bit Linux. Në vend të kësaj, nëse shihni "i386 / i486 / i586 / i686", është një bërthamë 32 bit.

Kur duhet të vendosni se cilin version të Ubuntu, Fedora ose ndonjë distro tjetër për të shkarkuar, ajo që ka rëndësi është komanda e parë, pasi tregon nëse pajisja juaj mbështet ose jo 64 bit.. Komanda e dytë ju tregon vetëm se çfarë lloj bërthame keni instaluar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alt_Fred dijo

  fpu vme nga pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm konstante_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtesther64 monitor ds_sls sss ss2ss lsfs sds ss3ss ss16ss

  Kështu që unë ekzekutoj sisteme 64-bit

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Claro,

  Në rezultatin që ndani, ekziston një listë e «lm», siç tregohet në postim.

  Kjo do të thotë herën tjetër që mund të shkarkoni versionin 64-bit të distro-s tuaj të preferuar dhe ta instaloni atë version. Ky do të ishte, të thuash, "i rekomanduari" bazuar në harduerin që ke.

  Shpresoj se kam qenë në ndihmë.

  Gëzuar! Paul.

 3.   Pushoni dijo

  ok Unë drejtova "grep flags / proc / cpuinfo" dhe kam sa vijon:

  FPU VME PSE TSC MSR PAE MCE cx8 APIC mtrr PGE MCA cmov pat PSE36 clflush MMX fxsr SSE SSE2 syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb RDTSCP lm 3dnowext 3DNow constant_tsc deri NONSTOP_TSC extd_apicid monitor PNI CX16 popcnt lahf_lm SVM extapic cr8_legacy ABM SSE4A 3dnowprefetch osvw IBS skinit WDT nodeid_msr NPT lbrv svm_lock nrip_save

  Unë jam duke përdorur kubuntu 10.4 dhe mirë nuk e kuptova këtë Unë jam i ri në linux por kompjuteri im ka një AMD dhe ata më kishin thënë që AMD mbështet të dy versionet 32 ​​dhe 64.

  pyetja është a mund të shkarkoj versione 64 bit? (Unë jam duke përdorur një 32-bit)

  1.    Esteban dijo

   Po, nëse laptopi juaj thotë në pjesën e jashtme AMD, kjo do të thotë që ju mund të instaloni çdo version të distros 64bit.

 4.   mesianik dijo

  Post i shkëlqyeshëm, faleminderit shumë. Unë ju them se rezultati i komandës së dytë shkoi mirë, unë jam duke ekzekutuar një kernel 64. Por me komandën e parë e mora këtë: a mund të shpjegoni se çfarë ndodh ju lutem?

  messianico @ barsa-desktop: ~ $ grep flamuj / proc / cpuinfo
  flamuj: fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse pse ht tm pbe syscall nx lm konstant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl apercm36 s2prm psxt tni est_dpltesm monitorxm64prm monitor pdcm xsave lahf_lm dts tpr_shadow vnmi fleksibiliteti
  flamuj: fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse pse ht tm pbe syscall nx lm konstant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl apercm36 s2prm psxt tni est_dpltesm monitorxm64prm monitor pdcm xsave lahf_lm dts tpr_shadow vnmi fleksibiliteti

  Faleminderit dhe te fala!

 5.   Fran dijo

  Siç mund ta shihni, lm shfaqet kur ekzekuton komandën e parë, atëherë ju mund, dhe në fakt ju e bëni, të ekzekutoni një linux 64-bit. 🙂

 6.   buco dijo

  Unë kam qenë në këtë linux për një javë. Një javë intensive "duke studiuar" (kam lexuar 10 postime radhazi në këtë faqe, e cila është shumë e mirë!). Unë jam i befasuar për të parë se sipas kësaj laptop im mbështet një kernel 64-bit.
  Unë e llogaris jetën time: isshtë një hp530 nga rreth 6 ose 8 vjet më parë, dhe ka 1 GB RAM. Burimet mbarojnë shpejt dhe shqetësohem sepse nxehet jashtëzakonisht shumë. Kështu që instaloni një distro Xubuntu 12.04. Vëzhgoj vazhdimisht përdorimin e CPU dhe memorjes për të ditur se çfarë ndodh, dhe problemi i vetëm që kam tani është se kur ekzekutoj video në firefox, CPU shkon në 100%. Shkarkoni versionin 32, prandaj thotë kur shkarkoni ubuntu:
  "Nëse keni një PC më të vjetër me më pak se 2 GB memorje, zgjidhni shkarkimin 32-bit."
  Me Ubuntu 13.10 32-bit do të hidhesha (kam frikë për shkak të Unitetit), zbulova këtë distro dhe tani jam i lumtur.
  Por tani unë 'zbuloj' këtu që duhet të provoj 64-bit (sigurisht në xubuntu). Mund të ndodhë që pavarësisht Gb tim të vetëm të ramit, CPU-ja punon në një mënyrë të ngjashme ose më të lirshme me x64? Gjithashtu më befason sepse mendoj se procesori im është një bërthamë. Ah! ajo që më shfaqet në terminal është saktësisht e njëjtë me atë që duket në komentin e parë.
  Faleminderit shumë për punën tuaj, mik!

  1.    dannlinx dijo

   Po, nuk duhet të keni ndonjë problem, dhe edhe nëse nuk vëreni një ndryshim të madh në lidhje me arkitekturat dhe shpejtësinë e ekzekutimit, unë garantoj që procesori juaj do të will
   Përshëndetje!

   1.    buco dijo

    Epo, në fund e kam testuar në një miniparticion që kam bërë për testim. Temperatura mbetet e njëjtë (55º - 65º). Isshtë e vërtetë që CPU duket se nuk ngop aq shumë, me shembullin e youtube tani është rreth 30%. Sidoqoftë, ajo thith aq shumë kujtesë sa mendoj se do të qëndroj me 32 bit. Tani unë kam vetëm të hapur Firefox me 4 skeda dhe kam 2/3 e koncertit të dashit të zënë. Faleminderit per pergjigjen!

 7.   Elm Axayacatl dijo

  Unë kisha nevojë të dija këto të dhëna. Faleminderit për komandat.

 8.   Jezu dijo

  indira @ indira-GA-VM900M: gre $ grep flamuj / proc / cpuinfo
  flamuj: fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm konstant_tsc pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl tm2 cid cx16 xt
  e ke fjalen kompjuteri im eshte 64 bit? Unë jam duke përdorur 32 bit

 9.   Matias Olivera dijo

  Easiershtë më lehtë me komandën lscpu; rreshti i dytë tregon nëse mikroprocesori mbështet vetëm 32 bit (x86) ose 64 bit (x86_64).

  1.    Jose Rodriguez dijo

   Keni absolutisht të drejtë pasi e keni thënë e dini më parë me listën e mëparshme

 10.   Maria Teresa dijo

  ky eshte rezultati im sse8 ss ht tm pbe nx lm konstante_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtespl36 cmov tcm mx shc dtherm
  gjithashtu mbështet versione 64bit.

 11.   Majanë dijo

  Unë jam pak i hutuar. Tani zbuloj se laptopi im i dashur i vjetër është 64 bit, por bërthama është i686 (ose 32 bit).
  Unë gjithmonë kam përdorur distros 32-bit. A do të përmirësohet performanca nëse instaloj një distro 64-bit?

  1.    kamil dijo

   Hej, mund ta rregulloni këtë? Unë kam të njëjtën pyetje

   1.    ChrisADR dijo

    Kjo varet nga lloji i softverit që do të përdorni në sistem dhe sasia e RAM-it në kompjuter, si rregull i përgjithshëm, ndryshimi midis 32 dhe 64 bit fillon të bëhet i dukshëm pas 4 GB RAM, nëse keni më pak, është pothuajse i padukshëm, nëse është më shumë, ndryshimi mund të bëhet i dukshëm në programet me ngarkesë të rëndë (të tilla si virtualbox ose ndonjë program redaktimi fotografish ose video), shpresojmë se ndihmon.

    të fala

 12.   anonim dijo

  Grep flamuj / proc / cpuinfo më shfaqet